Τι ειναι αυτο; Αγχος, κριση πανικου ή καρδια; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Εγώ κάποιες φορές μετά από δυνατή έκτακτη, νιώθω πως ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και έχω στιγμιαία ζάλη. Όπως ακριβώς το περιγράφω. Κόλαση..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    185
    Εχω κανει και ειναι πεντακαθαρη. Πηγα σημερα στον αλλο καρδιολογο. Μου ειπε οτι οντως φαινονται τα αρνητικα ταφ στο καρδιογραφημα και μου εξηγησε τι μπορει να παθω απο αυτο. Βασικα εχει να κανει με την κινηση της καρδιας και την ροη του αιματος. Η κινηση της καρδιας αντι να ειναι κανονικη ειναι λιγο περιεργη. Αυτο ειναι το ρευμα ταφ. Αυτο μπορει να προκαλεσει υπερτροφια της καρδιας μπορει και οχι ομως. Βασικα περνουν ολα τα δεδομενα. Εγω δεν εχω ιστορικο στην οικογενεια κατι που ειναι πολυ θετικο. Θα το παρακολουθουμε καθε 6 μηνες. Μπορει καποτε να εξαφανιστουν αυτα τα ταφ μου ειπε! Επισης να ειναι εκ γενετης και απλα ετσι να λειτουργει η καρδια μου. Οσον αφορα τις εκτακτες δεν μου εβαλε χολτερ διοτι ειναι λιγες αυτες που μιυ ειχαν βρει την προηγουμενη φορα (124) καλοηθης οποταν επειδη μειωθηκαν κιολας να μην ανησυχω. Αν καποτε με πιανουν πολλες μαζι να περνω κανενα emconcor. Μου ειπε οτι το στομαχι επηρεαζει τρελλα και προκαλει απιστευτες εκτακτες οπως και οι ορμονες μας. Για αυτο και τις δυσκολες μερες εχουμε περισσοτερες εκτακτες. Μου ειπε να συνεχισω την ζωη μου κανονικα, να μην διακοψω καμια δραστηριοτητα και αν λυποθυμησω ή αν αυξηθουν αποτομα οι εκτακτες τοτε θα ξανακανουμε μαγνητικη κλπ.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι αλλά πως εξήγησε το αίσθημα ζάλης και λιποθυμίας; Σε τι θα μπορούσε να οφείλεται;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεις ξανά από τίποτα αλήθεια. Σε καταλαβαίνω τόσο πολυ. Το στομάχι μου είναι χάλια και οι έκτακτες πανε και έρχονται μαζί με κρίσεις πανικου ακόμα και στον υπνο. Από φόβο μήπως πεθανω στον υπνο μου νομίζω ότι σταματαει η καρδιά μου και έχω βραδυκαρδία και ξυπνάω. Το έχει νιώσει κανείς αυτό? Φοβάμαι

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    185
    Δεν ειναι λιγες οι φορες που ξυπνησα απο αυτο. Τωρα ομως οχι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    185
    Ηταν μερικη λιποθυμια. Δεν ηταν πληρης. Ακουγα. Σημαντικο αυτο. Αν υπαρξει αλλη λιποθυμια μου ειπε τοτε θα ξεκινησουμε παλι ελεγχους πιο συχνους. Σημειωσε οτι μου ειπε οτι υπαρχει και το εμφυτευσιμο χολντερ που παει μεχρι 3 χρονια αλλα μου ειπε οτι ετυχε περιπτωση που το εβαλαν σε ατομο και την επομενη μερα λογω ΜΙΑΣ κακης εκτακτης ο ανθρωπος κατεληξε. Δεν μπορουμε να ειμαστε 24/24ωρο σε ελεγχο. Απλα καθε φορα που μας ελεγχουν βλεπουν τα πορισματα τους. Αν δεν βρουν κατι συνεχιζουμε. Αν βρουν τοτε σου λενε αναλογα τι να κανεις. Επισηε εμεις οι ιδιοι αν λιποθυμισουμε ή νιωσουμε κατι διαφορετικο πρεπει να παμε για ελεγχο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Εχω κανει και ειναι πεντακαθαρη. Πηγα σημερα στον αλλο καρδιολογο. Μου ειπε οτι οντως φαινονται τα αρνητικα ταφ στο καρδιογραφημα και μου εξηγησε τι μπορει να παθω απο αυτο. Βασικα εχει να κανει με την κινηση της καρδιας και την ροη του αιματος. Η κινηση της καρδιας αντι να ειναι κανονικη ειναι λιγο περιεργη. Αυτο ειναι το ρευμα ταφ. Αυτο μπορει να προκαλεσει υπερτροφια της καρδιας μπορει και οχι ομως. Βασικα περνουν ολα τα δεδομενα. Εγω δεν εχω ιστορικο στην οικογενεια κατι που ειναι πολυ θετικο. Θα το παρακολουθουμε καθε 6 μηνες. Μπορει καποτε να εξαφανιστουν αυτα τα ταφ μου ειπε! Επισης να ειναι εκ γενετης και απλα ετσι να λειτουργει η καρδια μου. Οσον αφορα τις εκτακτες δεν μου εβαλε χολτερ διοτι ειναι λιγες αυτες που μιυ ειχαν βρει την προηγουμενη φορα (124) καλοηθης οποταν επειδη μειωθηκαν κιολας να μην ανησυχω. Αν καποτε με πιανουν πολλες μαζι να περνω κανενα emconcor. Μου ειπε οτι το στομαχι επηρεαζει τρελλα και προκαλει απιστευτες εκτακτες οπως και οι ορμονες μας. Για αυτο και τις δυσκολες μερες εχουμε περισσοτερες εκτακτες. Μου ειπε να συνεχισω την ζωη μου κανονικα, να μην διακοψω καμια δραστηριοτητα και αν λυποθυμησω ή αν αυξηθουν αποτομα οι εκτακτες τοτε θα ξανακανουμε μαγνητικη κλπ.
    Τι ακριβως μπορει να σου προκαλεσουνε τα αρνητικα ταφ???παντως και εγω που εβαλα 24ωρο holter μου βρηκε 600 εκτακτες(χωρις να αισθανθω καμια) αλλα δεν χρειαζεται να παρω φαρμακο.ποσο δηλαδη θα πρεπει να αυξηθουν οι εκτακτες για να το εξετασεις παραπανω???εγω παρατηρω περιπου μια φορα την εβδομαδα με πιανει 1 αισθημα παλμων.σου ευχομαι να μην σου ξανασυμβει τιποτα γιατι αυτο το αισθημα φοβου ολη την ημερα ειναι βασανιστικο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τιιιιιιι; Τι εννοείς κακή εκτκατη; Υποτίθεται δεν πεθαίνεις από αυτές; Πάει κρίσεις πανικού θα έχω πάλι τώρα μετά από αυτή την πληροφορία

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έχει νιώσει ποτε κάποιος να σταματάει η καρδιά του να χτυπάει πολυ αργά στον υπνο και να το καταλαβαίνει και να ξυπνάει? Δεν ξέρω αν το παθαινω η είναι κρίση πανικου και αυτό. Ο φίλος μου γελάει μαζί μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ελενα μη φοβάσαι δεν πρεπει να σκέφτεσαι έτσι. Δεν ξέρουμε τι έχει γίνει σε αυτη τη περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι η ζωή είναι πολυ μικρή για αυτό ας είμαστε όσο πιο χαλαροί μπορουμε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πως να μην φοβάμαι Έλλη οταν όλοι μέχρι τώρα μας έλεγαν δεν υπάρχουν επικίνδυνες έκτακτες και ξαφνικά ένας λέει ότι εντελει μπορει και να πεθάνεις από έκτακτη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είτε η Λία δεν τα μεταφέρει σωστά με αποτέλεσμα να αγχώνει όσους διαβάζουν το θρεντ είτε η καρδιολόγος που της μετέφερε αυτή την πληροφορία ήταν αρκετά ανεύθυνη. Δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό σου είπε ότι πέθανε την επόμενη μέρα από το εμφυτευσιμο χολτερ. Σχετιζόταν κάπως ο θάνατος του με το εμφυτευσιμο χολτερ; Δεν νομίζω. Άρα δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο στο ανέφερε. Στο είπε αποτρεπτικά για να μην βάλεις εσύ; Από ότι θυμάμαι μια κοπέλα εδώ μεσα φοράει το εμφυτευσιμο για μια αρρυθμία που παρουσίαζε.

    Όσον αφορά το θάνατο από "κακη " έκτακτη πάλι γενικόλογο μου ακούγεται. Όταν δεν ξέρεις το ιστορικό, την ηλικια κλπ κάποιου δεν μπορείς να εξάγεις συμπερασματα.

    Οι έκτακτες συστολές αποτελούν μορφή αρρυθμίας αυτό είναι γεγονός, αλλά σε υγιή καρδιά δεν είναι κάτι επικίνδυνο. Άρα ποιος ξέρει τι είχε ο συγκεκριμένος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ελενα μη φοβάσαι δεν πρεπει να σκέφτεσαι έτσι. Δεν ξέρουμε τι έχει γίνει σε αυτη τη περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι η ζωή είναι πολυ μικρή για αυτό ας είμαστε όσο πιο χαλαροί μπορουμε.
    Μηπως ήρθε η ώρα να σκεφτείς τον ψυχίατρο; Γιατι είσαι σε συνεχή πανικό

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ αυτές τις μέρες έχω συνεχές αίσθημα παλμων. Ίσως λόγω ζέστης, ίσως λόγω ορμονικών, πρέπει να ξαναδώ θυροειδη.
    Χθες έκανα μια τροπονινη και ένα καρδιογράφημα ήταν οκ. Μόνο η crp μου είναι στο 5 και δεν καταλαβαίνω γιατί. Την Τρίτη θα με δει η Ενδοκρινολογος και στις 28 ο καρδιολόγος. Μάλλον θα ξαναρχίσω το χαπι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μη γινεστε εμμονικοι με την υγεια σας.Καντε εναν έλεγχο για ότι σας ενοχλει και μέχρι εκεί.Καποιοι εχουν κανει τις εξετασεις χομπυ,δεν ειναι φυσιολογικό.Στα εξηντα δηλαδη τι θα κανετε;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά η κριση πανικου;;
    By Wendy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2021, 10:12
  2. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 11:41
  3. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  4. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 17:16
  5. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Η ΑΓΧΟΣ.
    By lena_linaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2010, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •