Πολεμικές τέχνες και βία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    10

    Πολεμικές τέχνες και βία

    Από τη μια λένε ότι οι πολεμικές τέχνες είναι ευγενή αθλήματα, ότι εκτονώνεσαι και ότ υπάρχει αυτοσεβασμός κτλ.. από την άλλη όσες φορές εχω πάει πυγμαχία ήταν κόσμος που γυάλιζε το μάτι του. Πρόσφατα άκουσα και για 2 αθλητές των πολεμικών τεχνών που σκοτώθηκαν και που είχαν μπλεξίματα.. οπότε μήπως τελικά οι πολεμικές τέχνες απλά τραβούν βίαιους ανθρώπους; Γιατί πέραν κάποιων ανθρώπων που πάνε για χαβλέ για πλάκα για να αδυνατίσουν κτλ, όσοι πάνε εκεί κατά βάση νομίζω θέλουν να δείρουν. Ακομα και οι γυναίκες θεωρώ ότι έχουν λίγο βίαια κίνητρα. Είναι ιδέα μου;

    Εγώ όσες φορές παίζω μποξ μαρέσει να υπάρχει μια οικειότητα με τον άλλον και πραγματικά θέλω να "παίζουμε" και το έχω και "έγνοια" να μην τον χτυπήσω. Υπό αυτό το πρήσμα θεωρώ ότι σε κάνει να νοιάζεσαι για τον άλλον. Αλλά νιώθω ότι ισχύει μόνο για μενα και πως κατά βάση γίνεσαι ένας νταής που νομίζει ότι- μπορεί να δέρνει. Τι λέτε για αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχω κανει 2 χρονια τζουντο, που δεν επιτιθεσαι στον αντιπαλο, απλα χρησιμοποιεις την δυναμι του εις οφελος μου ..........εχω κανει και καρατε , αλλα δεν μου πηγαινε να χτυπω τον αλλον, οποτε τοκοψα ........δεν μου παει να χτυπω τον αλλον ......αλλο να αμυνομαι.........................

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Φίλε ψωνάρες υπάρχουν παντού.. ο καθένας με τα μυαλά που κουβαλάει. Αυτοί τώρα που τη βλέπουν κάπως μάλλον εκτός από τη σωματική άσκηση πρέπει να εστιάσουν και στη νοητική, προφανώς μεγάλο ρόλο παίζει ο προπονητής.
    Η πυγμαχία είναι επιστήμη είναι σκάκι είναι πειθαρχία είναι τρόπος ζωής.. εγώ προσωπικά ξέρω άτομα που ήταν μπλεγμένοι σε διάφορες καταστάσεις και η πυγμαχία τους έσωσε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Όταν πας για προπόνηση μην ασχολείσαι τι κάνουν οι άλλοι γύρω σου, αλλά το τι κάνεις εσύ για τον εαυτό σου. Προσπάθησε το μυαλό να είναι συγκεντρωμένο στο σώμα, χέρια, πόδια, προσπάθησε η κάθε κίνηση που κάνεις να είναι συνειδητή κίνηση.. βάλτο στόχο. Όσο για τους δυο τύπους φίλε τι να πεις ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δε αναφερομαι σε πυγμαχια , προφανως δεν ξερεις το τζουντο, μονο λαβες εχει.....οχι χτυπηματα ........δεν πειραζει, δεν εγινε και τιποτα .........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δε αναφερομαι σε πυγμαχια , προφανως δεν ξερεις το τζουντο, μονο λαβες εχει.....οχι χτυπηματα ........δεν πειραζει, δεν εγινε και τιποτα .........
    Φίλε Macgyver κάνει κρα ότι δεν αναφέρομαι σε σένα γιατί μπερδεύτηκες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αν είσαι καλός χαρακτήρας, τα μαχητικά αγωνίσματα θα το ενισχύσουν. Αν είσαι κωλόπαιδο, τα μαχητικά αγωνίσματα θα το ενισχύσουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φίλε Macgyver κάνει κρα ότι δεν αναφέρομαι σε σένα γιατί μπερδεύτηκες
    το ξερωω οτι δεν αναφερεσαι σε μενα , αλλα αυτο αυτο γραφω ειναι σωστο, κανε τζουντο, μονο λαβες εχει, Ηλια ,φιλε .....δεν εινμαι βιαιο αθλημα .......γι αυτο και το επελεξα ........ιχνος βιας , οσο μπορει να εχει μια μια πολεμικη τεχνη .........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Φίλε Macgyver κάνει κρα ότι δεν αναφέρομαι σε σένα γιατί μπερδεύτηκες
    μποιεi και να μπερδευτηκα .........................
    Last edited by Macgyver; 08-06-2021 at 06:27.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by lightning View Post
    Από τη μια λένε ότι οι πολεμικές τέχνες είναι ευγενή αθλήματα, ότι εκτονώνεσαι και ότ υπάρχει αυτοσεβασμός κτλ.. από την άλλη όσες φορές εχω πάει πυγμαχία ήταν κόσμος που γυάλιζε το μάτι του. Πρόσφατα άκουσα και για 2 αθλητές των πολεμικών τεχνών που σκοτώθηκαν και που είχαν μπλεξίματα.. οπότε μήπως τελικά οι πολεμικές τέχνες απλά τραβούν βίαιους ανθρώπους; Γιατί πέραν κάποιων ανθρώπων που πάνε για χαβλέ για πλάκα για να αδυνατίσουν κτλ, όσοι πάνε εκεί κατά βάση νομίζω θέλουν να δείρουν. Ακομα και οι γυναίκες θεωρώ ότι έχουν λίγο βίαια κίνητρα. Είναι ιδέα μου;

    Εγώ όσες φορές παίζω μποξ μαρέσει να υπάρχει μια οικειότητα με τον άλλον και πραγματικά θέλω να "παίζουμε" και το έχω και "έγνοια" να μην τον χτυπήσω. Υπό αυτό το πρήσμα θεωρώ ότι σε κάνει να νοιάζεσαι για τον άλλον. Αλλά νιώθω ότι ισχύει μόνο για μενα και πως κατά βάση γίνεσαι ένας νταής που νομίζει ότι- μπορεί να δέρνει. Τι λέτε για αυτό;
    μπερδευεις μεταξυ τους πραγματα που ειναι ασχετα κι ας μην τους φαινεται.
    το οτι πολλοι πυγμαχοι, γενικα γνωστες πολεμικων τεχνων βρισκονται μπλεγμενοι στο εγκλημα, δεν ειναι επειδη ειναι βιαιοι, αλλα επειδη τους επιλεγουν λογω του αθληματος, ως συνεργατες σε δουλειες που θελουν προστασια, και συνηθως τετοιες δουλειες, ειναι βρωμοδουλειες...
    δεν βρισκονται μπλεγμενοι επειδη ειναι πυγμαχοι, αλλα επειδη εμπλεξαν σε συμμοριες για να βγαλουν χρηματα.
    γιατι ως γνωστον, ο αθλητισμος στην ελλαδα, δεν αποδιδει οικονομικα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by lightning View Post
    Από τη μια λένε ότι οι πολεμικές τέχνες είναι ευγενή αθλήματα, ότι εκτονώνεσαι και ότ υπάρχει αυτοσεβασμός κτλ.. από την άλλη όσες φορές εχω πάει πυγμαχία ήταν κόσμος που γυάλιζε το μάτι του. Πρόσφατα άκουσα και για 2 αθλητές των πολεμικών τεχνών που σκοτώθηκαν και που είχαν μπλεξίματα.. οπότε μήπως τελικά οι πολεμικές τέχνες απλά τραβούν βίαιους ανθρώπους; Γιατί πέραν κάποιων ανθρώπων που πάνε για χαβλέ για πλάκα για να αδυνατίσουν κτλ, όσοι πάνε εκεί κατά βάση νομίζω θέλουν να δείρουν. Ακομα και οι γυναίκες θεωρώ ότι έχουν λίγο βίαια κίνητρα. Είναι ιδέα μου;

    Εγώ όσες φορές παίζω μποξ μαρέσει να υπάρχει μια οικειότητα με τον άλλον και πραγματικά θέλω να "παίζουμε" και το έχω και "έγνοια" να μην τον χτυπήσω. Υπό αυτό το πρήσμα θεωρώ ότι σε κάνει να νοιάζεσαι για τον άλλον. Αλλά νιώθω ότι ισχύει μόνο για μενα και πως κατά βάση γίνεσαι ένας νταής που νομίζει ότι- μπορεί να δέρνει. Τι λέτε για αυτό;
    Καλημερα !

    Αυτο ειναι τα συγκεκριμενα αθληματα και γενικα οταν μιλαμε για τον κλαδο του αθλητισμου δεν χωρα καμια υποψία για ολα αυτα που ανεφερες .
    Υπαρχει ολοκληρη κοσμοθεωρια πισω απο ολο αυτο και απευθυνεται και σε ατομα με χαμηλη αυτοεκτιμηση ακριβως γιατι μεσα απο τον αθλητισμο ενισχυεται αλλα με τον σωστο τροπο.

    Τωρα σιγουρα στο πως θα ανταποκριθει ο οποιοσδηποτε σε ολο αυτο και με πιο σκοπο το κανει,συμβαλει η νοοτροπια και φυσικα ο χαρακτηρας του .
    Σιγουρα οταν βρεθεις σε μια κατσταση που κυνδινευει η σωματικη σου ακεραιοτητα θα κανεις πραξη πολλα απο αυτα που εχεις μαθει, αλλα με αμυντικο χαρακτηρα και οχι επιθετικο .Εκει ειναι η διαφορα που μπορει να χαρακτηριζει και το πακετο του ανθρωπου που αποφασισε να μαθει μια πολεμικη τεχνη .

    Αθλητισμος και παραβατικες καταστασεις δεν συμβαδιζουν να το ξερεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ vs ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ - ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ?
    By Knitter in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2010, 22:57
  2. έρωτας και άλλες πολεμικές τέχνες
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 05-11-2007, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •