Απόρριψη από την κολλητή μου - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Μιλάς απόλυτα και δεν λαμβάνεις υπόψη σου ότι σε αυτή τη ζωή πολύ συχνά κάποια "δεδομένα" η κάποιες πεποιθήσεις μας μπορούν να ανατραπούν.
    Από το προσωπικό βίωμα με την οικογένεια που περιέγραψα μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν αναγκαίο για εμένα και τελικα και για την σχέση με τους δικούς μου να απομακρυνθώ αρχικα. Με αυτόν τον τρόπο οι δεσμοί μας δυναμώσαν. Φυσικά και δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά έχε και αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σου αν θέλεις.

  2. #62
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Zoe View Post
    Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Μιλάς απόλυτα και δεν λαμβάνεις υπόψη σου ότι σε αυτή τη ζωή πολύ συχνά κάποια "δεδομένα" η κάποιες πεποιθήσεις μας μπορούν να ανατραπούν.
    Από το προσωπικό βίωμα με την οικογένεια που περιέγραψα μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν αναγκαίο για εμένα και τελικα και για την σχέση με τους δικούς μου να απομακρυνθώ αρχικα. Με αυτόν τον τρόπο οι δεσμοί μας δυναμώσαν. Φυσικά και δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά έχε και αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σου αν θέλεις.
    Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που συμβαίνει αυτο θεωρώ. Κι εγώ από προσωπικά βιώματα με άλλους φίλους και παρέες όταν απομακρυνθήκαμε είτε εγώ είτε εκείνοι χαθήκαμε για τα καλά. Οι άνθρωποι και οι εποχές αλλάζουν πολύ γρήγορα πλέον. Και ανάλογα με την ηλικία που βρίσκεται ο καθένας μας κάνει και τις αντίστοιχες επιλογές.
    Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη και να βλέπω το θέμα όσο γίνεται σφαιρικά. Πάντα έμπαινα και στη θέση του άλλου, κάτι που δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε ιδιαίτερα. Στις φιλίες και στις σχέσεις νομίζω πως και οι δυο πλευρές καλό είναι να μπαίνουν στα παπούτσια του άλλου αν θέλουν να έχουν γερά θεμέλια και να υπάρχουν σε βάθος χρόνου.
    Μέσα από όλα αυτά που σκέφτομαι όλο αυτό τον καιρό νομίζω πως αυτός ο άνθρωπος δεν έχει να δώσει κάτι πλέον. Κι εγώ κουραστηκα να δίνω μονόπλευρα. Οι σχέσεις είναι δουναι και λαβειν. Εδώ ήταν το δικό μου λάθος. Στεκόμουν μόνο στο δουναι. Έτσι δεν προχωράνε τα πράγματα. Αργά η γρήγορα θα γινόταν αυτό που έγινε.
    Ας πάρει λοιπόν ο καθένας τον δρόμο του προσπαθώντας να φτιάξει τον δικό του καλύτερο κόσμο για να ζει.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    [QUOTE=Nefeli28;1163358]

    Να σημειώσω ότι και όταν απέκτησα οικογένεια και όταν έφυγα στο εξωτερικό και όταν η δική μου ζωή άλλαζε συνεχώς, εγώ ήμουν πάντα εκει για εκείνη.
    Η δική της ζωή έμενε στάσιμη όλα αυτά τα χρόνια. Πρόκειται για άνθρωπο χωρίς φίλους, χωρίς σχέσεις ερωτικες, χωρίς οικογένεια και χωρίς δουλειά Τα οποία όλα τα έχει επιλέξει εκείνη. Έχει παραιτηθεί από όλα και μόνο εγώ υπήρχα να της «θυμίζω» ότι εκει έξω υπάρχει ζωή.

    Παραθετω τα λογια σου οχι για να την δικαιολογησω , αλλα για να σου πω το εξης. Εσυ ολα αυτα τα χρονια προχωρουσες οπως λες, εκανες οικογενεια , εφυγες στο εξωτερικο. Μηπως δεν ειχε το κουραγιο, την ψυχικη δυναμη ν ακουει το ποσο καλα περνας, το ποσο προχωρησες στη ζωη σου. Μηπως μονη , χωρις φιλους , χωρις δουλεια αποφασισε με τη βοηθεια της ψυχολογου της ν αποτιναξει απο πανω της οτι την εφερνε σε μειονεκτικη θεση, συγκρινοντας τη "μιζερη" ζωη της με τη δικη σου?
    Ειναι μια αλλη οπτικη γωνια, απλα για να σκεφτεις, πιθανοτατα και να μην ισχυει. Εσυ αποδεξου οτι στο μεγαλο ταξιδι της ζωης ανθρωποι ερχονται και φευγουν απο κοντα μας, ανθρωποι που καποτε αγαπηθηκαμε, αλλα στην πορεια αλλαξε η ροτα μας.

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Η αλλαγή με την πάροδο των χρόνων είναι σχεδόν βέβαια για όλους τους ανθρωπους. Το θέμα είναι ποιος είναι σε θέση να είναι πλαι σου ακολουθώντας σε και ποιος όχι. Προφανώς και σε αυτή τη φάση η φίλη αυτή θεώρησε πιο ωφελημο για εκείνη την απόσταση κάτι το οποίο δεν σημαίνει κάτι συγκεκριμένο δηλαδη δεν μπορεί να αξιολογηθεί γιατί δεν έχουμε αρκετά δεδομένα.
    Γνωρίζω πόσο δύσκολες και επώδυνες είναι αυτές οι εμπειρίες αλλά έχουν έρθει για καλό και είναι και αυτές μέσω εξέλιξης.
    Συμφωνώ ασυζητητί για την προϋπόθεση που αναφέρεις σχετικά με το δούνε και λαβείν. Όμως όπως είπε και κάποιος στα αρχικά ποστ η κατηγορία της αγάπης άνευ όρων με έναν πιο πνευματικό νου είμαι μια κατηγορία από μόνη της. Εκει εστιάζεις στην προσφορά και το μονο σίγουρο είναι ότι θα σου έρθει πίσω αλλά από αλλού και όχι απαραίτητα από τον ίδιο άνθρωπο.
    Last edited by Zoe; 08-06-2021 at 21:53.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    μου μοιαζει λιγο κλασσικη περιπτωση... <τωρα κανω μια αλλη ζωη με αλλα ατομα και τωρα δεν σε θελω> χαχαχ

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μάλλον δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα.
    Εγώ της συμπαραστεκόμουν όλα αυτά τα χρόνια και εγώ ήμουν ο ακροατής στην σχέση μας. Το αναφέρω στο πρώτο μήνυμα που έγραψα.
    Επι 25 χρόνια ήμουν η μοναδική της φίλη και ο άνθρωπος που την άκουγε συνέχεια για ΟΛΑ της τα θέματα. Όχι μόνο δεν ήμουν απασχολημένη με τα δικά μου θέματα αλλά ήμουν εκει όλες τις ώρες για εκείνη.
    Να σημειώσω ότι και όταν απέκτησα οικογένεια και όταν έφυγα στο εξωτερικό και όταν η δική μου ζωή άλλαζε συνεχώς, εγώ ήμουν πάντα εκει για εκείνη.
    Η δική της ζωή έμενε στάσιμη όλα αυτά τα χρόνια. Πρόκειται για άνθρωπο χωρίς φίλους, χωρίς σχέσεις ερωτικες, χωρίς οικογένεια και χωρίς δουλειά. Τα οποία όλα τα έχει επιλέξει εκείνη. Έχει παραιτηθεί από όλα και μόνο εγώ υπήρχα να της «θυμίζω» ότι εκει έξω υπάρχει ζωή.
    Αρνούνταν να βγει πολλές φορές όταν της έλεγα να πάμε καπου, ήταν δύσκολη σαν χαρακτήρας και πάντα εκείνη είχε προβλήματα.
    Έδωσα μια μικρή γεύση από τα δικά της για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.
    Τα δικά μου προβλήματα εμφανίστηκαν πριν 2 χρόνια και για κάποιους μήνες επιζητούσα απεγνωσμένα τη βοηθεια της. Ήταν και η πρώτη φορά που της ζητούσα κάτι.
    Δεν μπόρεσε ούτε να σταθεί ούτε να ανταπεξέλθει. Δεν θεώρησα ποτε ότι ήταν εύκολο να συμπαρασταθεί κάποιος σε καταθλιπτικό ατομο με αυτοκτονικές τάσεις.
    Εδώ όμως χρειάζεται να προσθέσω ότι οι υπόλοιποι φίλοι μου δεν με παράτησαν.
    Έχω κι άλλες φίλες αλλά όχι αδελφικές όπως αυτή.
    Γενικά έχω άτομα στη ζωή μου, δεν έχω παράπονο. Έχω οικογένεια, φίλους, συναδέλφους και διάφορους κύκλους με τους οποίους κοινωνικοποιουμαι.
    Η σχέση όμως αυτή με την αδελφική μου φίλη ήταν ιδιαίτερη και γι αυτό πονάει τόσο η απώλεια της....
    καλημερα..
    οπως περιγραφεις την φιλη σου, θεωρω βεβαιο οτι ειχε/εχει καποιο σοβαρο προβλημα διαθεσης, κατα την γνωμη μου, καταθλιψη... το οτι ηταν αδιαγνωστη (αν ηταν) δεν το κανει λιγοτερο σοβαρο.
    το πρωτο που επρεπε να κανει εδω και χρονια, ηταν να ζητησει βοηθεια. πραγμα που απ οτι φαιενται το αποφασισε, τωρα,..
    την απομακρυνση σας, μπορει να την χρειαζεται η ιδια, μπορει ομως να συμφωνει και ο ψυχοθεραπευτης της..
    ενας ανθρωπος που βρισκεται στον πατο, δεν μπορει να σηκωσει εναν αλλον, μονο να τον τραβηξει μαζι του, μπορει. κι αυτο ισχυει και για εκεινην και για εσενα. εσυ, ειχες κι ενα υποστηρικτικο δικτυο. εχεις συζυγο απ οτι ειπες, εχεις δουλεια, εχεις φιλους. εκεινη δεν εχει τιποτε. εσυ το λες, απο επιλογη της.
    εγω, δεν ξερω κανεναν ανθρωπο να μην εχει τιποτε και να ειναι κλεισμενος στο σπιτι σπο "επιλογη". η ασθενεια, δεν ειναι επιλογη.
    ΑΝ οντως βρισκοταν στην κατασταση που βλεπω με οσα λες, το να ακουει μονο προβληματα απο εσενα στην εξαρση σου, ειναι κατι που ουτε μπορουσε να σηκωσει, αλλα ουτε και να βοηθησει. εσυ λες, οτι απλα να σε ακουει, ηθελες. για εκεινην θα ηταν τραυματικο στην κατασταση της να ακουει κι αλλη μαυριλα...
    "τραβα με να σε τραβω, να πνιγουμε και οι δυό"...

    λες ακομα οτι το προβλημα σου ηταν πριν 2 χρονια. πριν 2 χρονια ηταν εκεινη η εξαρση που σε εκανε να πιεζεις επι μηνες οπως ειπες κι εκεινη να αρνειται. το προβλημα σου ειναι πολλα χρονια απ οσα εχεις εξιστορησει στο φορουμ, με πολλες διακυμανσεις, και με ολη την κουραση που εχει και η ιψδ και η καταθλιψη αλλα και τις εμμονες... δλδ, πρεπει να ξερεις ποσο ανυποφορο ειναι να ακους εναν ανθρωπο με ιψδ να επαναλαμβανει τις εμμονες του και αποκλειεται ειδικα μαζι της να μην τις επαναλαμβανες, γιατι ειναι αδυνατον να σταματησει καποιος να επαναλαμβανει τις εμμονες του...

    το τελευταιο που θελω να σου πω, επειδη εχεις στεναχωρεθει, ειναι οτι δεν χρειαζεται να παρεις την τωρινη κατασταση σαν μονιμη. μπορει οταν παρει βοηθεια η φιλη, ΑΝ μπορεσει να σηκωθει , να σε ξαναθυμηθει και να θελησει να επανακτησετε επικοινωνια. ισως τοτε, να μην την θελεις εσυ. μπορει και να χαρεις. θα δειξει..
    επισης, δεν απεριψε εσενα σαν ατομο, απεριψε την επικοινωνια σας.
    ο,τι κι αν ενοιωθες οτι εδινες, εκεινη δεν επαιρνε. μπορει να μην ηταν σε θεση να παρει.
    μπορει κι εκεινη να ενοιωθε οτι εδινε, οτι αδειαζε.
    ουτε εσυ το επαιρνες! εσυ μας λες οτι μονο εδινες!

    επομενως ηταν μια λαθος επικοινωνια, που καλως διακοπηκε σε αυτην την φαση. ισως σε καποια αλλη φαση σας, την ξαναβρειτε σε πιο υγιεις βασεις. κυριολεκτικα το "ΥΓΙΕΙΣ"...
    Last edited by Remedy; 09-06-2021 at 14:41.

  7. #67
    Nefeli28
    Guest
    Στην παρούσα φάση έτσι όπως είδα τη φίλη μου δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να συνεχίσω ούτε εγώ αυτή τη σχέση. Δεν ξέρω τι θα φέρει το μέλλον και πως θα γίνουν τα πράγματα αλλά έτσι όπως μιλήσαμε την τελευταία φορά έχω κι εγώ ξενερώσει. Όχι με την εγωιστική έννοια. Το αντίθετο. Αισθάνθηκα περισσότερη στεναχώρια για αυτό που είδα απέναντι μου παρά για το γεγονός ότι δεν θέλει να ξαναβρεθούμε.
    Όπως είπαμε όλοι άλλωστε, οι άνθρωποι αλλάζουν και οι καταστάσεις το ίδιο.
    Η πικρία και η απογοήτευση ίσως με τον καιρό μειωθούν η και εξαφανιστούν. Δεν κρατάω κακία, ειδικά σε κάποιον που είχα τόσο ψηλά και τόση αγάπη γι αυτόν.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Στην παρούσα φάση έτσι όπως είδα τη φίλη μου δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να συνεχίσω ούτε εγώ αυτή τη σχέση. Δεν ξέρω τι θα φέρει το μέλλον και πως θα γίνουν τα πράγματα αλλά έτσι όπως μιλήσαμε την τελευταία φορά έχω κι εγώ ξενερώσει. Όχι με την εγωιστική έννοια. Το αντίθετο. Αισθάνθηκα περισσότερη στεναχώρια για αυτό που είδα απέναντι μου παρά για το γεγονός ότι δεν θέλει να ξαναβρεθούμε.
    Όπως είπαμε όλοι άλλωστε, οι άνθρωποι αλλάζουν και οι καταστάσεις το ίδιο.
    Η πικρία και η απογοήτευση ίσως με τον καιρό μειωθούν η και εξαφανιστούν. Δεν κρατάω κακία, ειδικά σε κάποιον που είχα τόσο ψηλά και τόση αγάπη γι αυτόν.
    τοσο το καλυτερο , λοιπον!
    στην παρουσα φαση, θελετε κι οι δυο την απομακρυνση σας.
    σε καποια μελλοντικη, δεν ξερει κανεις μας..

    αρα, ολα καλως καμωμενα. ας ελπισουμε, να βρειτε κι οι δυο σας την υγεια σας και τις ισορροπιες σας σε οσα σας απασχολουν.

  9. #69
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τοσο το καλυτερο , λοιπον!
    στην παρουσα φαση, θελετε κι οι δυο την απομακρυνση σας.
    σε καποια μελλοντικη, δεν ξερει κανεις μας..

    αρα, ολα καλως καμωμενα. ας ελπισουμε, να βρειτε κι οι δυο σας την υγεια σας και τις ισορροπιες σας σε οσα σας απασχολουν.
    Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Προβλήματα με τη κολλητή μου..
    By demy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 27-11-2019, 11:39
  2. Προβλήματα με την κολλητη μου
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 15-12-2016, 16:29
  3. Η κολλητή μου
    By Anonymous :/ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2014, 19:06
  4. Εγώ, η κολλητή μου και ο άντρας της...
    By x-ray in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •