Στομαχικές διαταραχές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15

    Στομαχικές διαταραχές - Άγχος? - Βοήθεια

    Καλησπέρα σας, τις τελευταίες μέρες κοντεύω να τρελαθώ με το στομάχι μου.
    Καταρχήν να αναφέρω ότι έχω κάνει γαστροσκοπηση πριν 7 μήνες προληπτικά λόγω οικογενειακου ιστορικού. Έδειξε ήπια γαστριτιδα και οισοφαγιτιδα 1ου βαθμού χωρίς όμως ποτέ μεχρι τότε να έχω συμπτώματα. Πριν 4 μήνες περίπου μετά ίσως απο μια αγχώδης μέρα στη δουλειά άρχισα να έχω ένα κόμπο στο λαιμό στο οποίο αφου μίλησα και με τον γαστρεντερολογο μου μου είπε οτι μαλλον είναι λόγω άγχους. Αυτό το σύμπτωμα συνεχίστηκε συνήθως να συμβαίνει προς το απόγευμα. Δεν έδινα τόσο σημασία και ξεκίνησα να παίρνω ενα αντιοξινο μηπως ολο αυτό ήταν από την παλινδρομηση το οποίο ομως δεν βοήθησε.
    Τον τελευταίο μήνα όμως άρχισα να έχω εριγές, κάψιμο στο στηθος καποιες φορές, πόνο στο κεντρο του στομάχου. Είχα πάει ενα διήμερο κάπου και επειδή ειχα αυτές τις ενοχλήσεις άρχισα να διαβάζω στο ίντερνετ διαφορά για κληρονομικοτητες και να αγχώνομαι. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω ναυτία, ταση προς εμετό, πόνο στη πλάτη, το βράδυ να ειμαι ανήσυχος και να μη μπορω να κοιμηθώ με πόνο στο στομάχι... μέχρι και δέκατα έκανα.
    Αγχωμένος και στρεσαρισμενος όσο δεν πάει γυρνάω στο σπίτι μου ενω στο ταξίδι ενιωθα τρελή ναυτία και ανακάτωμα μαζι με κάψιμο στο στήθος. Πάω να φάω κάτι και να νιώθω οτι δυσκολεύομαι πολύ να καταπιώ με αποτέλεσμα να με καταβάλει πάλι το άγχος και να νομίζω οτι εχω κάτι πολύ κακό.Επίσης νιώθω σαν να έχω κάποιες φορές εγκλωβισμένο αέρα στο στομάχι. Αυτα τα συμπτώματα χωρις ισως τόσο η δυσφαγια συνεχίζονται δύο βδομάδες μετά. Έκανα αξονική θώρακα, άνω κοιλίας και δείκτες και ολα βγήκαν καθαρά. Αύριο θα κάνω και επαναληπτική γαστροσκοπηση και είμαι πάρα πολύ αγχωμένος. Είχε κανείς παρόμοια συμπτώματα?
    Last edited by mixalis1987; 07-06-2021 at 10:31.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mixalis1987 View Post
    Καλησπέρα σας, τις τελευταίες μέρες κοντεύω να τρελαθώ με το στομάχι μου.
    Καταρχήν να αναφέρω ότι έχω κάνει γαστροσκοπηση πριν 7 μήνες προληπτικά λόγω οικογενειακου ιστορικού. Έδειξε ήπια γαστριτιδα και οισοφαγιτιδα 1ου βαθμού χωρίς όμως ποτέ μεχρι τότε να έχω συμπτώματα. Πριν 4 μήνες περίπου μετά ίσως απο μια αγχώδης μέρα στη δουλειά άρχισα να έχω ένα κόμπο στο λαιμό στο οποίο αφου μίλησα και με τον γαστρεντερολογο μου μου είπε οτι μαλλον είναι λόγω άγχους. Αυτό το σύμπτωμα συνεχίστηκε συνήθως να συμβαίνει προς το απόγευμα. Δεν έδινα τόσο σημασία και ξεκίνησα να παίρνω ενα αντιοξινο μηπως ολο αυτό ήταν από την παλινδρομηση το οποίο ομως δεν βοήθησε.
    Τον τελευταίο μήνα όμως άρχισα να έχω εριγές, κάψιμο στο στηθος καποιες φορές, πόνο στο κεντρο του στομάχου. Είχα πάει ενα διήμερο κάπου και επειδή ειχα αυτές τις ενοχλήσεις άρχισα να διαβάζω στο ίντερνετ διαφορά για κληρονομικοτητες και να αγχώνομαι. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω ναυτία, ταση προς εμετό, πόνο στη πλάτη, το βράδυ να ειμαι ανήσυχος και να μη μπορω να κοιμηθώ με πόνο στο στομάχι... μέχρι και δέκατα έκανα.
    Αγχωμένος και στρεσαρισμενος όσο δεν πάει γυρνάω στο σπίτι μου ενω στο ταξίδι ενιωθα τρελή ναυτία και ανακάτωμα μαζι με κάψιμο στο στήθος. Πάω να φάω κάτι και να νιώθω οτι δυσκολεύομαι πολύ να καταπιώ με αποτέλεσμα να με καταβάλει πάλι το άγχος και να νομίζω οτι εχω κάτι πολύ κακό.Επίσης νιώθω σαν να έχω κάποιες φορές εγκλωβισμένο αέρα στο στομάχι. Αυτα τα συμπτώματα χωρις ισως τόσο η δυσφαγια συνεχίζονται δύο βδομάδες μετά. Έκανα αξονική θώρακα, άνω κοιλίας και δείκτες και ολα βγήκαν καθαρά. Αύριο θα κάνω και επαναληπτική γαστροσκοπηση και είμαι πάρα πολύ αγχωμένος. Είχε κανείς παρόμοια συμπτώματα?
    Kαλημερα και καλως ηρθες !

    Κανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις να δεις οτι ολα ειναι καλα και οταν θα το πιστεψεις τοτε θα ηρεμησεις .

    Οσο το σκεφτεσαι τοσο τρεφεις το αγχος σου και ολο και πιο πολλα συπτωματα θα σου εμφανιζονται σε ακομα πιο μεγαλυτερο βαθμο .
    Απο την στιγμη που ειχες θεματακι παλια με οισοφαγιτιδα να ξερεις οτι συπτωματα που παραπεμπουν σε καρδια θα εχεις πολυ συχνα μιας και τα υγρα του στομαχουν ειναι τοσο οξυνα που οταν αναιβαινουν στον οισοφαγου προκαλουν και πονο και αισθημα πνιξιματος και γενικα παρα πολλα που μας τρομαζουν .

    Τα εχω παρεα εδω και μια δεκαετια περιπου ολα αυτα με το στομαχι και την γαστροοισοφαγικη και ολα ειναι απο το αγχος και την στεναχωρια .
    Αλλαξε τον τροπο που τρως ,τις τροφες που τρως και κυριως τα γευματα σου να απεχουν αρκετα απο την ωρα που ξαπλωνεις και θα δεις μεγαλη διαφορα .Προσπαθησε οταν ξαπλωνεις να εχεις δυο ψαξιλαρια ή να ανασηκωσεις το επανω μερος του στρώματός σου .
    Ακομα μεγαλυτερη διαφορα θα δεις οταν θα ηρεμησεις και δεν θα το σκεφτεσαι .

    Καλα αποτελεσματα σου ευχομαι και το κυριοτερο ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙς ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ γιατι θα σαλταρεις χωρις καθολου δοση υπερβολης με ολα αυτα που θα διαβασεις .
    Περαστικα σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Καλησπέρα Μαριλού και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Έκανα την γαστροσκόπηση και δν έδειξε τίποτα εκτός από κάποιες αλλοιώσεις που είναι άνευ μεγάλης σημασίας. Ουτε οισοφαγιτιδα είδε πλέον, μάλλον η αγωγή βοήθησε.
    Το στομάχι μου τώρα που εχω ξεαγχωθεί λίγο έχει αρχίσει να βελτιώνεται αν και εχω ακόμα πολλές ενοχλήσεις. Η γιατρός μου πήρε και βιοψίες και εχω λιγο άγχος για αυτές αν και μου είπε οτι το εκανε περισσότερο για να ξεαγχωθώ εγώ.
    Ακόμα και τώρα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου οτι μπορεί να είναι κατι άλλο, αλλά είμαι πλέον πολύ καλυτερα ψυχολογικά, μπορώ επιτέλους και δουλευω χωρις να το σκέφτομαι.
    Περισσότερο γραφω αυτή την απάντηση για το δουν και υπόλοιποι που εχουν άγχος και τους επηρεάζει και πιστεύουν ότι ειναι άρρωστοι, τελικά όλα αυτά τα συμπτώματα πολλές φορές τα δημιουργουμε εμείς στον εαυτό μας.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά και με τις βιοψίες.
    Καλη σας μέρα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα !

    Χαιρομαι που δεν ηταν τιποτα και θα δεις και οι βιοψιες θα ειναι πεντακαθαρες ,αλλωστε παντα το κανουν αυτο δεν ειναι ανησυχητικό .

    Συνεχισε να δουλευεις στο μυαλο σου οτι δεν εχεις κατι παθολογικο και οσο εσυ το δουλευεις τοσο εκεινο θα εξαφανιζεται σιγα σιγα !

    Να θυμάσαι όμως οτι το άγχος εχει πολλές μορφές .Εμφανίζεται σαν την λερναία ύδρα .Κόβεις ένα κεφάλι και ξεφυτρώνει άλλο το οποιο σε ξαναφέρνει στα ίδια αποτελέσματα .Εκεί πρέπει να εστιάσεις και να δουλέψεις ώστε τα ψυχοσωματικά να φύγουν όπως ήρθαν!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    8
    Μιχαλη καλησπερα...
    Σαν να εγραψα εγω ο ιδιος αυτο ποστ..πιστεψε με εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα και περασα ακριβως τα ιδια που περιγραφεις παραπανω...περιμενω κι εγω τα αποτελεσματα απο τη βιοψια..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    8
    Καλημερα Μαριλου!!
    Ηθελα να σε ρωτησω αν κι εσυ ειχες αυτο το κομπο στο λαιμο που περιγραφει ο Μιχαλης πιο πανω..εχω διαγνωστηκα με οισοφαγιτιδα και μια μικρη διαφραγματοκηλη κανωντας γαστροσκοπηση πριν 10 μερες μετα απο ανηποφορους πονους στο στομαχι μου..τωρα καπως εχουν ηρεμησει τα πραγματα κανωντας αγωγη αλλα μου εχει μεινει αυτος ο κομπος στο λαιμο που ειναι παρα πολυ ενοχλητικος...καθε μερα ξυπναω μαυτο το ασχημο συναισθημα καιμε εχει παρει απο κατω οσο δε παει..
    Καλημερα να εχετε παιδια και περαστικανα ειναι ολα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by mirow View Post
    Καλημερα Μαριλου!!
    Ηθελα να σε ρωτησω αν κι εσυ ειχες αυτο το κομπο στο λαιμο που περιγραφει ο Μιχαλης πιο πανω..εχω διαγνωστηκα με οισοφαγιτιδα και μια μικρη διαφραγματοκηλη κανωντας γαστροσκοπηση πριν 10 μερες μετα απο ανηποφορους πονους στο στομαχι μου..τωρα καπως εχουν ηρεμησει τα πραγματα κανωντας αγωγη αλλα μου εχει μεινει αυτος ο κομπος στο λαιμο που ειναι παρα πολυ ενοχλητικος...καθε μερα ξυπναω μαυτο το ασχημο συναισθημα καιμε εχει παρει απο κατω οσο δε παει..
    Καλημερα να εχετε παιδια και περαστικανα ειναι ολα..
    Καλημέρα και καλώς μας ήρθες!

    Ναι τον είχα και τον έχω όταν κυρίως με πιάνει το στομάχι μου και έχω τις λεγόμενες καουρες ...
    Αυτό συμβαίνει γιατί τα γαστρικά υγρά είναι όξινα και όταν έχουμε παλινδρόμηση επηρεάζεται ο οισοφάγος μας .

    Όταν είχα έντονα τα συμπτώματα είχα και θέμα με την κατάπτωση.
    Έπρεπε να τρώω πολύ σιγά.
    Γενικά μέχρι να ρυθμιστεί η όλη ιστορία με την παλινδρόμηση είχα θεματακια με τον οισοφάγο .

    ευτυχώς από τότε που έστρωσε και άλλαξα φυσικά όλα αυτά έχουν διορθωθεί ,αλλά να ξέρεις όλοι εμείς που έχουμε θέμα με παλινδρόμηση θα αισθανόμαστε που και που αυτό που λες σαν πνιξιμο για αυτό μην σε απασχολεί.

    Προσέχω πάντα όταν έχω να πάρω κάποια αντιβίωση ή κάποιο αντιφλεγμονώδεις παυσίπονο να λαμβάνονται γαστροπροστασια για να μην τα έχω όλα αυτά .

    Γενικά προσπάθησε να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου για το πώς θα τρως και κυρίως το πότε .
    Αυτό που λένε το να μην τρως και ξαπλώνεις κατευθείαν είναι το πιο σημαντικό να το ξέρεις .

    Εύχομαι και σε εσένα καλά αποτελέσματα και ότι σε απασχολεί να το συζητάς για να μην επηρεάζεται το στομάχι σου και από το άγχος και την στεναχώρια σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    8
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!!!

Similar Threads

  1. Άγχος και στομάχικες διαταραχές
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2023, 09:48
  2. Στομαχικες διαταραχές και καρδιά και και και
    By Μαρίααα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 04-01-2021, 10:13
  3. Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
    By novia35 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2017, 22:44
  4. ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ & ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 19-09-2016, 11:31
  5. Στομαχικές διαταράχες και φοβία
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2016, 17:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •