Μετάlockdown εποχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73

    Μετάlockdown εποχή

    Παιδιά οσο έιμασταν σε lockdown ήθελα να ανοιξουμε να παμε και καμιά εκδρομή. Τωρα που ανοίξαμε δεν εχω ορεξη για τιποτα. Δουλειά-σπίτι και νιωθω συνεχεια κουρασμενη και χωρις διαθεση. αυτό ειναι που εννοόυν οι ψυχολόγοι μετα την καραντινα; πραγματικα δεν ξερω τι μου συμβαινει. Οσους ρωτησα οι περισσότεροι νιωθουν ετσι. Μια μουντάδα. Δηλ ποσο καιρο θα μας παρει να επανελθουμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω, ισως να ευθυνεται η αλλαγη της ρουτινας. Ζοριστηκαμε λιγο να προσαρμοστουμε στο lockdown και τωρα γιναμε σπιτογατοι. Δεν ξερω τι λενε οι ψυχολογοι, δεν εχω διαβασει αρθρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7
    Δεν ξέρω να σου πω, πάντως ακόμα η ζωή μας δεν έχει επανέλθει όπως ήταν πριν, ακόμα κρούσματα υπάρχουν πολλά, φοράμε μάσκες, υπάρχει φόβος για ελεύθερη κοινωνική επαφή. Οπότε ως ένα σημείο είναι φυσικό να επηρεάζεται αρνητικά η διάθεσή μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    να πας εκδρομή, να κάνεις τί; με τί λεφτά; με τί ασφάλεια; τί θα συναντήσεις;
    δεν ξέρω. εγώ δεν έβγαινα πολύ ούτως ή άλλως. τώρα απλά θέλω να σέβονται την ησυχία μου όπως σέβομαι εγώ την ταραχή τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Παιδιά οσο έιμασταν σε lockdown ήθελα να ανοιξουμε να παμε και καμιά εκδρομή. Τωρα που ανοίξαμε δεν εχω ορεξη για τιποτα. Δουλειά-σπίτι και νιωθω συνεχεια κουρασμενη και χωρις διαθεση. αυτό ειναι που εννοόυν οι ψυχολόγοι μετα την καραντινα; πραγματικα δεν ξερω τι μου συμβαινει. Οσους ρωτησα οι περισσότεροι νιωθουν ετσι. Μια μουντάδα. Δηλ ποσο καιρο θα μας παρει να επανελθουμε;
    Συμφωνω τοσο πολυ. Ειναι σαν να διαβάζω όλα αυτα που νιώθω τον τελευταίο καιρό αλλα δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Λενε κάποιες φίλες μου για διακοπες αλλα δεν ενθουσιάζομαι τοσο στην ιδεα. Σίγουρα οχι τοσο οσο παλιά. Για εμενα μπορω να δωσω μια πιθανη εξήγηση. Μπορεί τοσο καιρό να μην εβγαινα, αλλα επισης ημουν σε πληρη αδράνεια σε ό,τι αφορα θεματα επαγγελματικά. Με λιγα λογια σε όλη την καραντίνα άραζα τη ζωη μου. Ετσι τωρα μπορώ να παω ταξίδι και να περάσω καλα αλλα νιωθω οτι δεν το αξίζω γιατι δεν έχω πετυχει κατι σημαντικό αυτη τη χρονια..Ενω παλιά ζοριζόμουν, ειχα σχολή εξεταστικες και μολις τελειωναν αυτα ελεγα τώρα ήρθε η ωρα για διακοπές! Επισης ισως υποσυνειδητα να έχουμε συνδυασει το να βγαίνουμε να ταξιδεύουμε κλπ με κατι κακο. Γιατι τοοοσους μηνες θεωρουνταν οντως κατι κακο. Τελος ίσως απλα τυχαίνει για αλλους λόγους στη ζωη σου να μην εχεις ορεξη και απλα να πίστευες οτι με το που τελειωνε το λοκνταουν ολα θα ηταν σουπερ. Μεγάλες προσδοκιες με αλλα λογια..

Similar Threads

  1. νεα εποχη..
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2020, 08:04
  2. τι γινετε με αυτη την εποχη
    By αλεξανδρος_77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-2013, 14:28
  3. Η εποχή της απογοήτευσης
    By wundeer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 95
    Last Post: 06-04-2013, 01:04
  4. ΑΓΟΝΗ ΕΠΟΧΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-06-2011, 01:09
  5. Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 69
    Last Post: 19-10-2010, 16:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •