Ομάδα ψυχοθεραπείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ομάδα ψυχοθεραπείας

    Καλημερα!
    Έχει κανεις εμπειρία από ομάδες ψυχοθεραπείας; Μένω Αθήνα και βρηκα πρόσφατα μια ομάδα που κάνει συνεδριες διαδικτυακά προς το παρόν.
    Το κόστος είναι 160€ το μηνα συνεδρία μια φορά την εβδομαδα από μιάμιση ώρα.
    Η 1η συνεδρία είναι ατομική με τον διευθυντή της ομαδας και κοστίζει 80€.
    Πως σας φαίνονται τα χρήματα; Είναι πολλά; Έχει κανεις αναλογη εμπειρία να μοιραστεί;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν έχω κάνει ομαδική αλλά μου έχουν πει και ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές ότι βοηθάει, ανάλογα βέβαια με το τι ζητάει ο καθένας και την περίπτωση του. Έχεις κάνει ποτέ ατομική; Δεν είμαι σίγουρος ότι πραγματώνεται ο σκοπός της ομαδικής ψυχοθεραπείας όταν γίνεται διαδικτυακά.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Ναι έχω κάνει 6 χρόνια ατομικής ψυχοθεραπείας.
    Κι εγώ δεν πιστεύω ότι πραγματώνεται ο σκοπός της ομαδικής διαδικτυακα...
    Πριν την πανδημία ήμουν σε ομάδες (όχι ψυχοθεραπευτικές, πχ θεάτρου) οι οποίες με βοηθούσαν παρα πολύ.
    Δυστυχώς με τον κοροναιο όλα αυτά πήγαν πίσω....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εμένα σε τέτοιες ομάδες αλλά και ψυχοθεραπευτικές (πέρα από την ατομική ψυχοθεραπεία) μου έλεγαν οι ψυχοθεραπευτές μου να πάω αλλά δεν...κωλωνω. Πιστεύω από Σεπτέμβριο να ξεκινήσουν. Εμβόλια υπάρχουν, φάρμακο μέχρι τέλους του έτους θα βγάλουν οπότε...

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Ναι κι εμένα σε τέτοια με παρότρυνε ο ψυχίατρος μου να πάω. Είπε ότι ξεκινούν από Σεπτέμβρη / Οκτώβρη.
    Απλά είναι ακριβό το σπορ ρε γαμωτο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ισχύει. Και διάφορα σεμινάρια που παρακολουθούσα παλιότερα και ακριβά ήταν και δεν πήγαινα πάντα γιατί δεν είχα ενέργεια ή διάθεση. Ίσως στους Δήμους να υπάρχει κάτι φθηνό όπως χορός ή θεατρικό εργαστήρι. Ήδη δίνω 160 ευρώ το μήνα για ψυχοθεραπεία ατομική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    6 ωρες το μηνα 160 ευρω ητοι 27 ευρω την ωρα και αυτο απο πολλους ταυτοχρονα? Και διαδικτυακα? Πανακριβα ειναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    εγω δινω 150 ευρω το μηνα σε τσιγαρα! το ιδιο ειναι!
    Αστειυομαι αλλα ειναι αληθεια!

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    6 ωρες το μηνα 160 ευρω ητοι 27 ευρω την ωρα και αυτο απο πολλους ταυτοχρονα? Και διαδικτυακα? Πανακριβα ειναι.
    Ναι!! Όπως τα λες. Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ... με πολλούς ταυτόχρονα και διαδικτυακά;;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν δεν επείγει γιατί δεν το ψάχνεις από Σεπτέμβριο που λογικά θα γίνονται με φυσική παρουσία; Και ψάξε κι αλλού, αποκλείεται να είναι η μοναδική ομαδική ψυχοθεραπεία που θα βρεις. Καταρχάς μέχρι πότε θα γίνεται αυτή η ομαδική; Δεν σταματά λόγω διακοπών τον Αύγουστο; Αλλά αν το χρειάζεσαι άμεσα κάν το.

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν δεν επείγει γιατί δεν το ψάχνεις από Σεπτέμβριο που λογικά θα γίνονται με φυσική παρουσία; Και ψάξε κι αλλού, αποκλείεται να είναι η μοναδική ομαδική ψυχοθεραπεία που θα βρεις. Καταρχάς μέχρι πότε θα γίνεται αυτή η ομαδική; Δεν σταματά λόγω διακοπών τον Αύγουστο; Αλλά αν το χρειάζεσαι άμεσα κάν το.
    Να σου πω την αλήθεια το χρειάζομαι ψιλό άμεσα. Αυτοί σταματάνε τέλος Ιουλίου. Αλλά αυτό το διαδικτυακό δεν μου ταιριάζει καθόλου. Θα πρέπει να κάνω υπομονή και να το κοιτάξω από Σεπτέμβριο.
    Περιμένω και κάποιες προτάσεις από τον ψυχίατρο μου για ομάδες που γνωρίζει κι αυτός.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν εχω δοκιμασει ψυχοθεραπεια, αλλα δεν θα επελεγα ποτε διαδικτυακη. ειδικα η ομαδικη, δεν μπορω να πιστεψω οτι μπορει να δουλεψει διαδικτυακα...
    τα λεφτα που σου ζητανε μου φαινονται παρα πολλα, για διαδικτυακα. δηλαδη ο αλλος θα καθεται σπιτι του και θα εισπρατει κανενα χιλιαρικο το λιγοτερο, για να ανοιγει την καμερα του 6 ωρες την εβδομαδα; ελεος...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καλημερα!
    Έχει κανεις εμπειρία από ομάδες ψυχοθεραπείας; Μένω Αθήνα και βρηκα πρόσφατα μια ομάδα που κάνει συνεδριες διαδικτυακά προς το παρόν.
    Το κόστος είναι 160€ το μηνα συνεδρία μια φορά την εβδομαδα από μιάμιση ώρα.
    Η 1η συνεδρία είναι ατομική με τον διευθυντή της ομαδας και κοστίζει 80€.
    Πως σας φαίνονται τα χρήματα; Είναι πολλά; Έχει κανεις αναλογη εμπειρία να μοιραστεί;;;
    Καλημέρα !

    Στην ομαδική ψυχοθεραπεία ή ομαδικές συνεδρίες που αφορούν την αυτογνωσία μας κυρίως προχωράς όταν έχεις λύσει πολύ βασικά δικά σου θέματα και θέλεις μέσα από τους προβληματισμούς των υπολοίπων να πας και ένα βήμα παρακάτω .....

    Ειναι πολύ σημαντικές αυτές οι ομάδες για την εξέλιξη μας αλλά και για να αντιληφθούμε την πραγματική δική μας κατάσταση , προϋποθέτουν όμως πολλά στοιχεία που δεν μπορεί να σου τα προσφέρει η διαδικτυακή .

    Από την πρώτη μέρα που χειρουργήθηκα είμαι κατά διαστήματα σε ομαδικές συνεδρίες που αφορούν μόνο όμως αποκλειστικά ότι περιλαμβάνει το χειρουργείο μου και την αποκατάσταση .
    Έχω πάρει απίστευτη δύναμη και κουράγιο αποκλειστικά και μόνο σε ότι αφορά αυτό και πλέον είμαι σε θέση και δίνω και εγώ κάτι τέτοιο.
    Γι'αυτό μπορώ και συνυπαρχω εκεί μέσα όμορφα και αρμονικά χωρίς άλλες εξωτερικές και άσχετες παρεμβάσεις που σε παρεκλειουν από τον πολύ συγκεκριμένο δρόμο μοθ .
    Ειναι μια ομάδα που δεν εμπεριέχει άλλα θέματα .
    Υπάρχει απίστευτη κατανόηση και δέσιμο που προέρχεται από τον κοινό μας στόχο .


    Τα διαδικτυακά έγιναν τώρα μόνο στις ομάδες που προϋπήρχαν και έχουν δημιουργησει ήδη ένα συγκεκριμένο κλίμα και μπορούσε να μεταφερθεί και να εξελιχθεί μέσα και από μια οθόνη .

    Μην προσπαθήσεις να ξεκινήσεις σε ομάδα διαδυκτιακα και αν δεν είσαι έτοιμος να ακούσεις ή να ασχοληθείς και με τα θέματα των άλλων πέραν των δικών σου .
    Πρώτα δουλεύουμε με εμάς ,σταθεροποιούμαστε και μετά μπαίνουμε σε ομάδα .
    Απαραίτητη προϋπόθεση για να ενταχθείς σε μια ομάδα είναι η κατανόηση και η ενσυναίσθηση .

    Αν τα βρεις όλα αυτά όσα και να πληρώσεις θα είναι λίγα μπροστά σε αυτά που θα πάρεις ,αυτό είναι νόμος !
    Είναι οι μόνες περιπτώσεις που δεν τις αξιολογεις με το χρήμα για τους ευνόητους λόγους .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Στην ομαδική ψυχοθεραπεία ή ομαδικές συνεδρίες που αφορούν την αυτογνωσία μας κυρίως προχωράς όταν έχεις λύσει πολύ βασικά δικά σου θέματα και θέλεις μέσα από τους προβληματισμούς των υπολοίπων να πας και ένα βήμα παρακάτω .....

    Ειναι πολύ σημαντικές αυτές οι ομάδες για την εξέλιξη μας αλλά και για να αντιληφθούμε την πραγματική δική μας κατάσταση , προϋποθέτουν όμως πολλά στοιχεία που δεν μπορεί να σου τα προσφέρει η διαδικτυακή .

    Από την πρώτη μέρα που χειρουργήθηκα είμαι κατά διαστήματα σε ομαδικές συνεδρίες που αφορούν μόνο όμως αποκλειστικά ότι περιλαμβάνει το χειρουργείο μου και την αποκατάσταση .
    Έχω πάρει απίστευτη δύναμη και κουράγιο αποκλειστικά και μόνο σε ότι αφορά αυτό και πλέον είμαι σε θέση και δίνω και εγώ κάτι τέτοιο.
    Γι'αυτό μπορώ και συνυπαρχω εκεί μέσα όμορφα και αρμονικά χωρίς άλλες εξωτερικές και άσχετες παρεμβάσεις που σε παρεκλειουν από τον πολύ συγκεκριμένο δρόμο μοθ .
    Ειναι μια ομάδα που δεν εμπεριέχει άλλα θέματα .
    Υπάρχει απίστευτη κατανόηση και δέσιμο που προέρχεται από τον κοινό μας στόχο .


    Τα διαδικτυακά έγιναν τώρα μόνο στις ομάδες που προϋπήρχαν και έχουν δημιουργησει ήδη ένα συγκεκριμένο κλίμα και μπορούσε να μεταφερθεί και να εξελιχθεί μέσα και από μια οθόνη .

    Μην προσπαθήσεις να ξεκινήσεις σε ομάδα διαδυκτιακα και αν δεν είσαι έτοιμος να ακούσεις ή να ασχοληθείς και με τα θέματα των άλλων πέραν των δικών σου .
    Πρώτα δουλεύουμε με εμάς ,σταθεροποιούμαστε και μετά μπαίνουμε σε ομάδα .
    Απαραίτητη προϋπόθεση για να ενταχθείς σε μια ομάδα είναι η κατανόηση και η ενσυναίσθηση .

    Αν τα βρεις όλα αυτά όσα και να πληρώσεις θα είναι λίγα μπροστά σε αυτά που θα πάρεις ,αυτό είναι νόμος !
    Είναι οι μόνες περιπτώσεις που δεν τις αξιολογεις με το χρήμα για τους ευνόητους λόγους .
    Έχω κάνει 6 χρόνια ατομική ψυχοθεραπεία. Όποτε ήρθε η ώρα για την ομάδα.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου για τα χρήματα. Απλά δεν έχω εικόνα για το ποσο κοστίζει η συνεδρία σε μια ομάδα.
    Οπότε και δεν μπορώ να αξιολογήσω αν ήταν πολλά η λίγα τα χρήματα που μου είπαν.
    Αν έχει κάποιος εμπειρία ας τη μοιραστεί...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω κάνει 6 χρόνια ατομική ψυχοθεραπεία. Όποτε ήρθε η ώρα για την ομάδα.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου για τα χρήματα. Απλά δεν έχω εικόνα για το ποσο κοστίζει η συνεδρία σε μια ομάδα.
    Οπότε και δεν μπορώ να αξιολογήσω αν ήταν πολλά η λίγα τα χρήματα που μου είπαν.
    Αν έχει κάποιος εμπειρία ας τη μοιραστεί...
    παντως, τα μετρα εχουν χαλαρωσει αρκετα και θα χαλαρωσουν κι αλλο, ειδικα για εμβολιασμενους.
    μπορεις να ψαξεις και για κανονικες ομαδες και να αποφασισεις, μετα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ομάδα αλληλοβοήθειας
    By παολα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-11-2018, 15:02
  2. Καλησπέρα στην ομάδα .. :/
    By StressedOut in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2017, 20:27
  3. ομαδα για κρισεις πανικου
    By 66psy in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2015, 23:47
  4. ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ!!
    By elafaki20_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2011, 20:30
  5. Δίαιτα με την ομάδα αίματος
    By koko_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 16
    Last Post: 05-06-2009, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •