ατομο φοβισμένο κοινονηκα απομονωμένο απ άλλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447

    ατομο φοβισμένο κοινονiκα απομονωμένο απ άλλους

    τι κανεις οταν εχεις asperger με οτι συνεπαγεται ΔΕΠΥ κι δυσλεξια ?? συμπαρασταση απο ΠΟΥΘΕΝΑ κι να ζεις με μανα παραξενη απο οσαν τη ηξερες απ παιδι δυσκολη ?? να πρεπει να τη φροντιζεις κι να τα ακους κι απ πανω κι να παλεύεις κι με τα δικα σου ??μα η ζωη σου να περιστρεφετε αναγκαστικα γυρο απ την μητερα την ηλικιωμένη?? να χεις αυτοκαταστροφικές τάσεις κι να πρεπει να εισαι τυπος κι υπογραμμος στους αλλους μη σε κατακρίνουν ?? τελικα ειμαι τοσο κακος ανθρωπος που εχω κι εγω καποια ονειρα που κανω κι τολμω να ταξιδευω νοερα σε κοσμους δικους μου εστο κι δευτερολεπτα να ηρεμησω ?? μα παλι μονη παλευω κι ξερω πως δε ειμαι λειτουργικη οσο αλλοι κι ομως αναγκαζομαι να υπηρετεί αλλων αναγκες ?? κουτσα στραβα οτι μπορω ??μονη χωρις ιχνος βοηθειας ??
    Last edited by asperger39; 28-12-2022 at 23:12.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, υπάρχει δυνατότητα για κάποια αυτονόμηση μέσω δουλειάς? Να βρεις κάποια δουλειά, να βγάζεις κάποια χρήματα και ίσως να γνωρίσεις και λίγο κόσμο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    τα εχω δοκιμασει αυτα πέφτει μπουλινκ αδερφε μου. δε το εχω ουτε σε θεματα κοινωνικα με παρεξηγούν οι αλλοι ουτε σε θεμα δουλειας δε ειμ σωστα λειτουργικη κι δε εχω σωστο συντονισμο κινησεων γινομαι ρεζιλι δε τα καταφερω . μονο τα βασικα οτι κανω .ζοριζομε πολυ σε πολλα επιπεδα
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Αν, όμως, πεις στους άλλους και στο αφεντικό ότι έχεις αυτισμό, φαντάζομαι θα δείξουν κατανόηση για τις ατσούμπαλες κινήσεις σου. Αρκεί να γίνεται η δουλειά, και εργατική είσαι σίγουρα, αφού φροντίζεις τη μητέρα σου. Κι εγώ στις δουλειές δεν είμαι κοινωνικός, λέω τα τυπικά με τους άλλους και με κόβουν για περίεργο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    δε τους νοιαζει αυτο εχουν απετήσεις πληρωνουν κι θελουν ο αλλος να αποδίδει κι υπαρχει κι ζηλια κι κακια απο τους συναδελφους σε κοιτανε στραβα κι μουρμουρα. ασε που χρονος που πρεπει να ασχολησε μονιμος με την μανα που σε θελει ολο διπλα της ?? δε εχω πλεον υπομονη οπως παλια μου εχουν σπασει τα νευρα αντι να εχω ηρεμια ψυχικη μονιμα ειμ σε συγχυση . αδερφε μου ευχαριστω απο καρδιας για το νοιαξιμο εις παντα ευγενικος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    στον γραπτο λογο πως και τα πας τοσο καλα και επικοινωνεις με ολους μια χαρα;
    γιατι υποπτευομαι οτι δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα τουλαχιστον το ασπερεγκ που λες οτι εχεις δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    γιατι τα διορθώνω μου σπαν τα νεύρα να γραψω δυο σειρές γιαυτο αν προσέξεις οταν γραφω δε γραφω κατεβατά ολάκερα μα λιγες σειρες
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    asperger39 προσπάθησε να μην αφήνεις τις αναγκες σου πίσω όσο μπορεις. Σαφώς και και φροντιζουμε τους ηλικιωμένους γονεις μας αλλά υπαρχουμε και μεις μην το ξεχνάς αυτό! Φαινεται απο όσα λες ότι είσαι δυνατός και δοτικός ανθρωπος. Αυτά είναι πολύ καλες ποιοτητες. Προσπαθησες να βρεις μια ασπασχοληση μεσω προγραμματων του οαεδ η καποιο επιδοτουμενο σεμιναριο ή καποια σύμβαση με στο δημόσιο. Πες μου αν ενδιαφέρεσε για κατι τέτοιο και να το ψαξω και να σου πω. Δεν υπαρχει καποοος να μοιραστεις την ευθυνη της μαμα σου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Δεν ξέρω το σύνδρομο Άσπεργκερ η μάλλον το άκουσα από έναν αθλητή. Φαντάζομαι θα έχει δυσκολίες.
    Αλλά εσύ φαίνεσαι μια χαρά να εκφράζεσαι κ ν γράφεις.
    Κοινωνικά πως είσαι; Έχεις κάποιον άνθρωπο να σε στηρίζει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    γεια φιλαρακια μου για δουλεια πλεον δε ειμ σε θεση κατι να κανω. εχω την μανα μου δε εχω χρονο για να δουλευω κι ναχω κι αλα αγχη πανω μου. ειν θεμα πρακτικο αν μπορουσα να δουλεψω θα το ειχα κανει φυσικα. δυσκολευομαι ομως ακομα κι στο γραπτο λογο πασχίζω να γραψω .οχι ολλοι μα πολλοι ασπεργερ εχουν δυνατοτητες σωματικες οπως ενα 5χρονο σε κινησεις συμπεριφορα κι αυτα . δε εχω τις δεξιότητες που εχουν οι νευροτυπικοι . κατι που οι νευροτυπικοι κανουν σε 5 λεπτα εγω παλευω μια ωρα το λιγοτερο.δυστυχως δε μπορει να το καταλάβει ο αλλος αυτο αν δε το βιωσει εμπρακτα. πολλοι μου λενε οτι υπερβάλλω κι οτι το παιζω οτι εχω θεματα. μακαρι να ηταν ετσι δεινοπαθώ για τα απλα ομως οπως να γραψω να κανω σωστα δουλειες κι αυτα. εδω που γραφω κι δυσκολευομε τα διορθώνω κι βγαινουν αξιοπρεπει οσο μπορω να γραπτα μην με κοροιδευουν. αν τα αναρτουσα οπως τα γραφω ετσι αμεσος να δεις τοτε κοροιδια ουτε νοιμα θα βγαζαν.δε εχω κανεναν να νοιαστει για μενα κι την μανα μου μονη παλευω . με οσα μου συμβαινουν αντι να εχω συμπαρασταση κατακριση δεχομαι .ευχαριστω απο καρδιας για το ενδιαφερον ομως .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    γεια φιλαρακια μου για δουλεια πλεον δε ειμ σε θεση κατι να κανω. εχω την μανα μου δε εχω χρονο για να δουλευω κι ναχω κι αλα αγχη πανω μου. ειν θεμα πρακτικο αν μπορουσα να δουλεψω θα το ειχα κανει φυσικα. δυσκολευομαι ομως ακομα κι στο γραπτο λογο πασχίζω να γραψω .οχι ολλοι μα πολλοι ασπεργερ εχουν δυνατοτητες σωματικες οπως ενα 5χρονο σε κινησεις συμπεριφορα κι αυτα . δε εχω τις δεξιότητες που εχουν οι νευροτυπικοι . κατι που οι νευροτυπικοι κανουν σε 5 λεπτα εγω παλευω μια ωρα το λιγοτερο.δυστυχως δε μπορει να το καταλάβει ο αλλος αυτο αν δε το βιωσει εμπρακτα. πολλοι μου λενε οτι υπερβάλλω κι οτι το παιζω οτι εχω θεματα. μακαρι να ηταν ετσι δεινοπαθώ για τα απλα ομως οπως να γραψω να κανω σωστα δουλειες κι αυτα. εδω που γραφω κι δυσκολευομε τα διορθώνω κι βγαινουν αξιοπρεπει οσο μπορω να γραπτα μην με κοροιδευουν. αν τα αναρτουσα οπως τα γραφω ετσι αμεσος να δεις τοτε κοροιδια ουτε νοιμα θα βγαζαν.δε εχω κανεναν να νοιαστει για μενα κι την μανα μου μονη παλευω . με οσα μου συμβαινουν αντι να εχω συμπαρασταση κατακριση δεχομαι .ευχαριστω απο καρδιας για το ενδιαφερον ομως .
    Δεν υπάρχει κάποια σύνταξη για άτομα με Άσπεργκερ;
    Έτσι ώστε να μην έχεις οικονομικό άγχος.
    Λυπάμαι που διαβάζω ότι σε κατακρίνουν.
    Κοινωνικές ομάδες που να μπορείς να εγγραφείς; Όπως και με άλλα άτομα με ασπεγκερ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    δε μπορω να ταυτιστώ με κοσμο υπαρχουν παρεξηγησεις αντιπαθιες κι θεματα. εσυ πας καλοπροαίρετα κοντα κι αμεσος βλεπεις την απορριψη κι λες αστο καλα ειμαι μονος μου αδερφε μου. εχω κι το βασανακι με την μανα μου αρα γιοκ ζωη για μενα. συνταξη δε ξερω αν μπορω να παρω θα δω αν γινετε κατι. χιλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αδερφε μου.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε μπορω να ταυτιστώ με κοσμο υπαρχουν παρεξηγησεις αντιπαθιες κι θεματα. εσυ πας καλοπροαίρετα κοντα κι αμεσος βλεπεις την απορριψη κι λες αστο καλα ειμαι μονος μου αδερφε μου. εχω κι το βασανακι με την μανα μου αρα γιοκ ζωη για μενα. συνταξη δε ξερω αν μπορω να παρω θα δω αν γινετε κατι. χιλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αδερφε μου.
    Δεν σημαίνει ότι επειδή έχει πρόβλημα η μάνα σου, γκολ η ζωή σου.
    Δεν πάει έτσι.
    Μην σπαταλάς την ζωή σου, είναι μικρή και θα το μετανιώσεις, προσπάθησε ίσως βρεις κάποιο άτομο που να σε καταλαβαίνει.
    Εντάξει να αγαπάμε και τους γονείς αλλά όχι και ν παραμένουμε την ζωή μας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    ειμαι κοντα 40 τωρα δε εχει τιποτε για μενα ετσι οπως ειμαι κανεις δε με θελει κοντα του ουτε εμφανηση εχω ουτε ομορφιά κι ειμ ατσούμπαλη . οτι εγινε εγινε τωρα λιγη ηρεμια θελω το εχω αναγκη γιατι κι εγω εχω τα προβλήματα μου κι με αυτα παλεύω καθημερνά .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ειμαι κοντα 40 τωρα δε εχει τιποτε για μενα ετσι οπως ειμαι κανεις δε με θελει κοντα του ουτε εμφανηση εχω ουτε ομορφιά κι ειμ ατσούμπαλη . οτι εγινε εγινε τωρα λιγη ηρεμια θελω το εχω αναγκη γιατι κι εγω εχω τα προβλήματα μου κι με αυτα παλεύω καθημερνά .
    Υπάρχουν κι άλλοι μοναχικοί και ατσούμπαλοι άνθρωποι, δε σημαίνει ότι σταματάς να ψάχνεις για φίλους!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν μπορω αλλους ψυχαναγκασμους
    By nomorepsyxanagkasmoi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-04-2014, 18:53
  2. Μαγειρεύοντας+τρώγοντας με αλλους!
    By Loula83 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 14
    Last Post: 06-06-2010, 05:21
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟΥΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-06-2009, 09:36
  5. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •