Πατερας με σχιζοφρενεια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7

    Πατερας με σχιζοφρενεια..

    Καλησπερα παιδια,με λενε Θοδωρη και καλως σας βρηκα!Θα ηθελα να σας πω την κατασταση μου για να μου πειτε την γνωμη σας οσοι θελετε μερικα απο αυτα μπορει να σας φανουν τρελα...Λοιπον ειμαι 28 ετων οι γονεις μου εχουν χωρισει πριν καν γεννηθω(για την ακριβεια δεν παντρευτηκαν καν αρραβωνιασμενοι ηταν)και μια ζωη ημουν σαν μπαλακι μια εμενα με τον πατερα μου μια με την μανα μου μια με αφηναν στην γιαγια μου.Να πω εδω οτι ο πατερας μου ειναι απο τους ανθρωπους που εχουν καποια περιουσια και νομιζει οτι ολους θα τους κανει οτι θελει με τα χρηματα του,εχει εμμονη με την μανα μου επειδη τον αφησε και δεν την ενοιαζε ουτε περιουσια ουτε τιποτα.Εκανε πανω απο 10 δικαστηρια στην μανα μου για να παρει την επιμελεια μου και τα καταφερε..πιθανον το εκανε μονο για να την πληγωσει και τιποτα αλλο,αυτο εγινε οταν ημουν 9 ετων.Θα σας πω λιγο τι εχω περασει μαζι του στα 11 με χτυπησε και ηρθε ο παππους μου απο αλλη μακρινη πολη να με παρει,μετα στα 13 με εδιωξε απο το σπιτι γιατι ξεσπουσε πανω μου οταν εχανε στο χρηματηστηριο εμενα για μηνες σε φιλους ξαδερφια και τα λοιπα.Στα 15 μου με ξαναχτυπησε και με ξαναεδιωξε,τοτε αρχισα να πηγαινω και σε ψυχολογο καθως ειχα ηδη αρκετα προβληματα ψυχολογιας αυτοεκτιμησης και τετοια.Στα 17 μου ξανα τα ιδια ξεσπασματα χωρις λογο βρισιες και μια ταση να δειχνει συνεχεια οτι ολα του ανηκουν και ολα ειναι δικα του του τυπου:ολα δικα μου ειναι στο ονομα μου και το σπιτι και ολα και με ξαναεδιωξε..Να πω οτι αυτος με συντηρουσε οικονομικα οπως ηταν λογικο καθως δεν ειχα την ψυχολογια ουτε να δουλεψω ουτε να κανω τα πιο απλα πραγματα.Οταν εγινα 18 λοιπον του ειπα να με βοηθησει να ανοιξω ενα μαγαζι να το δουλευω για να μην μου δινει πλεον χρηματα,ελεγε θα δουμε και θα δουμε καθε χρονο ελεγε του χρονου.Στα 21 μου μαθαινω οτι παλι εχασε πολλα χρηματα στο χρηματηστηριο μιλαμε για μεγαλα ποσα πανω απο 100 χιλιαδες ευρω(συνολικα μαζι με τα παλια πανω απο 1 εκ ευρω )και ξαναξεσπαει πανω μου και με διωχνει απο το σπιτι ξανα.Αναγκαστικα πηγα στην μανα μου εκατσα περιπου εναν χρονο και εκει υπηρχαν καθημερινες φασαριες μεταξυ της μανας μου και της αδερφης μου(απο αλλον πατερα η αδερφη)και δεν ημουν ουτε εκει καλα,δουλεψα κ ολας για λιγους μηνες παρολο που ειχα χαλια ψυχολογια και δεν πληρωθηκα.Μου εδωσαν το 1/5 των χρηματων που δουλεψα και αυτο μετα απο μηνες.Στα 22 γυρναω πισω στην πολη που ημουν με τον πατερα μου και αρραβονιαζομαι με μια κοπελα που την ηξερα χρονια.Βρισκομαστε με τον πατερα μου συζηταμε και μου ειπε να μεινω στο σπιτι(ξερω πολυ λαθος αυτο απλα δεν υπηρχε αλλη επιλογη)του εκανα μια κουβεντα οτι με εχει διωξει τοσες φορες και αν ειναι να γινει ξανα να βρω καποια αλλη λυση,ειπε οχι καθηστε εδω να μου κανετε και εγγονι να εχω ασπιδα...απο εκει ξεκινησε η παρανοια..τον ρωταω τι ασπιδα τι εννοεις?Μου λεει η μανα σου εχει βαλει στο ματι την περιουσια και θελει να μου τα φαει αν ομως παντρευτεις και κανεις οικογενεια θα σταματησει να προσπαθει γιατι μετα θα πρεπει να φαει και εσας και το παιδι που θα κανετε.Του λεω τι ειναι αυτα που λες εισαι καλα?και απανταει αυτο:ξερεις οτι η μανα σου εβαλε τον κολλητο μου φιλο να με δηλητηριασει με υδραργυρο?και την γιαγια ετσι την φαγαν μου λεει(πεθανε το 2012 η γιαγια μου)πηγε λεει αυτος ο φιλος του οταν η γιαγια ηταν στο νοσοκομειο και της εριχνε υδραργυρο στο νερο...Λοιπον η δηλητηριαση του πατερα μου ιποτιθεται οτι εγινε λιγο μετα τον θανατο της γιαγιας μου και ειχε παει σε κλινικη για αποτοξινωση απο βαρεα μεταλλα αλλα στην κλινικη του βγαλαν διαγνωση :σημαδια σχιζοφρενειας,το οποιο εγω το εμαθα πολλα χρονια αργοτερα.Απο τοτε εχουμε συνεχως τετοια παραληρηματα καθε 2-3 μηνες λεει οτι τον δηλητηριασε και καποιος αλλος εφερε υδραυλικο στο σπιτι και μετα 2 μερες ειπε οτι ο υδραυλικος εβαλε υδραργυρο στην βρυση μεσα και την εβγαλε και την εστειλε σε εργαστηριο να την ελενξουν.Αλλο παραδειγμα οτι η μανα μου βαζει ατομα να του ξεβιδωνουν τα μπουλονια απο τις ροδες του αμαξιου για να σκοτωθει.Εχω φαει ολα μου τα χρονια να του εξηγω οτι αυτα που λεει ειναι παραλογα και μου απαντουσε την υποστηριζεις? μηπως εισαι και συ στο κολπο?Πανε του λεω σε καποιον ψυχολογο γιατι δεν παει αλλο αυτο και μου λεει εσυ θες ψυχολογο εισαι τρελος σαν την μανα σου.Μενω εδω με την κοπελα μου απο το 2014 ειναι διπλοκατοικια πανω κατω,δεν ειμαστε ακριβως στο ιδιο σπιτι δηλαδη με τον πατερα μου.Μας δινει καποια λιγοστα χρηματα αυτα τα χρονια για τα ψωνια του σουπερ μαρκετ,και χανει χιλιαρικα ακομα στο χρηματηστηριο αντι να με βοηθησει να ανοιξω ενα μαγαζι.Να σημειωσω οτι εχω προβλημα με χολιστερινηαρα πολλα χρονια 400 χολιστερινη 500 τριγλικεριδια πανω κατω και φυσικα εχω παρει και αρκετα κιλα τα οποια παλευω να χασω.Ηθελα λιγο ησυχια για να εχω καλη ψυχολογια να κανω διατροφη και καθε μερα ερχοταν και εκανε φασαρια μπροστα απο το παραθυρο μας ακριβως,η αυλη ειναι πανω απο 50 μετρα και αυτος ερχοταν και μας εκανε καψονια μπροστα στο μοναδικο παραθυρο που εχουμε στο σπιτι.Μου εχει βγει η πιστη πραγματικα τοσα χρονια να ξεσπαει πανω μου.Επισης πρεπει να σας πω οτι χτυπουσε της μανας μου το κεφαλι στον τοιχο οταν ηταν εγκυος και της ελεγε δικο μου ειναι το παιδι αμα θελω σε χτυπαω στην κοιλια και το χανεις,αργοτερα μια κοπελα που ειχε απο αλλη χωρα την χτυπουσε μπροστα μου αρκετες φορες,σας τα λεω αυτα διοτι παιζουν ρολο σε αυτο που εγινε.Φτανουμε λοιπον στο τωρα γινεται μια φασαρια απο τις κλασικες τον επιασε παραληρημα παλι για δηλητηριασεις και την ωρα που με κατηγορει παλι οτι ισως ειμαι στο κολπο βγαινει η κοπελα μου και απλα τον ρωταει σοβαρα τωρα?και της λεει τι θες εσυ ρε τι ανακατευεσαι και παει να της δωσει σφαλιαρα...δεν υπηρχε περιπτωση φυσικα να επιτρεψω κατι τετοιο λειτουργησα απο ενστικτο ξεροντας και το παρελθον που ειχε να χτυπαει γυναικες και τον αρπαξα του εσκισα την μπλουζα και του εδωσα μια σφαλιαρα.Μολις τρωει την σφαλιαρα φωναζει στους γειτονες το ειδατε με χτυπησε θα ερθετε για μαρτυρες(εδω καταλαβα και γιατι εκανε 10 δικαστηρια στην μανα μου και μετα εμαθα οτιεχει κανει μυνησεις σε φιλους του και ξαδερφια για διαφορα θεματα που ηταν στην φαντασια του)δικομανια-confirmed.Φευγει απο το σπιτι και μετα λιγες μερες μας ερχεται εξωδικο να φυγουμε απο το σπιτι και να αφησουμε πισω αμαξι σκυλια τα παντα γενικα καθως ειναι ολα στο ονομα του.Και αυτην την στιγμη και εγω και η κοπελα μου ειμαστε ανεργοι και με ψυχολογια στο πατωμα(οχι τοσο απο αυτο που εγινε και απο πριν ημασταν ετσι με αυτα που τραβουσαμε)τι θα κανατε στην θεση μου?Μ συγχωρειτε αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο,πειτε μου ελευθερα τις γνωμες σας και αν θελετε καποια λεπτομερεια ρωτηστε με.Ευχαριστω για τον κοπο σας να το διαβασετε.
    Υ.Γ.ααα και ξεχασα να σας πω..συμφωνα με τα λεγομενα του δεν μπορει να κολλησει και τον κορονοιο γιατι οταν τον <δηλητηριασαν>ο οργανισμος του επαθε ενα <σοκ> το οποιο δεν επιτρεπει στους ιους να περνανε......

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7
    Αν το εχω βαλει σε λαθος κατηγορια αλλαξτε το.Ευχαριστω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εντάξει, θα σου πω μία γνώμη, αλλά μπορεί να μη σου αρέσει. Περιγράφεις ότι σου έχει φερθεί ένας άνθρωπος άσχημα και αρρωστημένα, ότι έχει σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς απέναντί σου και γενικότερα με τον κόσμο αλλά εσένα το μυαλό σου είναι να σου ανοίξει ένα μαγαζί και να σε ζει με την κοπέλα σου εδώ και κάτι χρόνια.
    Μπορείς να ψάξεις να βρεις όσες δικαιολογίες θέλεις, εγώ θα σου πω ότι έχεις απλά ελαφρυντικά για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή. Δεν είσαι πλέον παιδάκι. Αν είχα μπροστά μου τους γονείς σου θα τους έλεγα άλλα. Με εσένα μιλάω και για εσένα θα πω. Το θέμα δεν είναι ο πατέρας σου, το θέμα είναι εσύ να βάλεις τη ζωή σου σε μία τάξη, να σταθείς στα πόδια σου και να απομακρυνθείς από τον πατέρα σου. Ένα σωρό κόσμος μέσα στην κρίση έχει μείνει μήνες απλήρωτος, έχει μείνει άνεργος και έχει ξαναβρεί δουλειά και το παλεύει. Άλλοι βάζουν στόχο να πάνε σε μία σχολή που θα τους βοηθήσει επαγγελματικά, άλλοι κάνουν δουλειές του ποδαριού μέχρι να κάτσει κάτι καλύτερο, άλλοι τα βάζουν κάτω και κάνουν 2 δουλειές εκείνοι κι άλλες 2 η κοπέλα τους για να μπορέσουν να συζήσουν και να πληρώνουν το ενοίκιο, άλλος για να ξεφύγει από το προβληματικό οικογενειακό του περιβάλλον φεύγει για σεζόν να πλένει πιάτα από το πρωί ως το βράδυ για να μαζέψει χρήματα να κάνει το χειμώνα κάτι άλλο. Εσύ από τη μία κατηγορείς τον πατέρα σου, από την άλλη δεν απομακρύνεσαι όμως. Άρα τι περίμενες ότι θα γίνει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εντάξει, θα σου πω μία γνώμη, αλλά μπορεί να μη σου αρέσει. Περιγράφεις ότι σου έχει φερθεί ένας άνθρωπος άσχημα και αρρωστημένα, ότι έχει σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς απέναντί σου και γενικότερα με τον κόσμο αλλά εσένα το μυαλό σου είναι να σου ανοίξει ένα μαγαζί και να σε ζει με την κοπέλα σου εδώ και κάτι χρόνια.
    Μπορείς να ψάξεις να βρεις όσες δικαιολογίες θέλεις, εγώ θα σου πω ότι έχεις απλά ελαφρυντικά για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή. Δεν είσαι πλέον παιδάκι. Αν είχα μπροστά μου τους γονείς σου θα τους έλεγα άλλα. Με εσένα μιλάω και για εσένα θα πω. Το θέμα δεν είναι ο πατέρας σου, το θέμα είναι εσύ να βάλεις τη ζωή σου σε μία τάξη, να σταθείς στα πόδια σου και να απομακρυνθείς από τον πατέρα σου. Ένα σωρό κόσμος μέσα στην κρίση έχει μείνει μήνες απλήρωτος, έχει μείνει άνεργος και έχει ξαναβρεί δουλειά και το παλεύει. Άλλοι βάζουν στόχο να πάνε σε μία σχολή που θα τους βοηθήσει επαγγελματικά, άλλοι κάνουν δουλειές του ποδαριού μέχρι να κάτσει κάτι καλύτερο, άλλοι τα βάζουν κάτω και κάνουν 2 δουλειές εκείνοι κι άλλες 2 η κοπέλα τους για να μπορέσουν να συζήσουν και να πληρώνουν το ενοίκιο, άλλος για να ξεφύγει από το προβληματικό οικογενειακό του περιβάλλον φεύγει για σεζόν να πλένει πιάτα από το πρωί ως το βράδυ για να μαζέψει χρήματα να κάνει το χειμώνα κάτι άλλο. Εσύ από τη μία κατηγορείς τον πατέρα σου, από την άλλη δεν απομακρύνεσαι όμως. Άρα τι περίμενες ότι θα γίνει;
    Καλημερα και ευχαριστω για την γνωμη σου!Λοιπον το θεμα να μου ανοιξει ενα μαγαζι ειναι διοτι δεν αντεχω την τοξικοτητα και την αδικια απο αφεντικα(οπως ολοι φανταζομαι)ημουν και ατυχος καθως στην δουλεια που δουλεψα δεν με πληρωσαν και το πηρα κατακαρδα εντελως,επισης ηταν κατι που συμφωνουσε και ο πατερας μου το να ανοιξω μαγαζι εαν μου ελεγε οχι δεν γινεται η δεν θελω και γω φυσικα θα εκανα κατι αλλο και προφανως δεν θα ειχα χασει 10 χρονια απο την ζωη μου.Το ξερω οτι πρεπει να σταθω στα ποδια μου αλλα ακομα και κριση να μην ειχαμε δεν εχω την ψυχολογια να κανω το οτιδηποτε ποσο μαλλον να παλεψω την κατασταση που περιγραφεις(ανεργια,απληρω τος για μηνες).Τελος δεν κατηγωρω τον πατερα μου το να λες απλα την αληθεια στο τι εχεις τραβηξει δεν νομιζω οτι κατηγορεις,θα απομακρυνθω φυσικα τον τροπο και το κουραγιο ψαχνω και δεν ξερω πως θα τα βρω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι ότι η ζωή κυλάει και εσύ πιάνεσαι από τα λόγια του πατέρα σου ενώ δεν βλέπεις πράξεις πρώτον και είσαι 28 χρονών και βρίσκεις δικαιολογίες για να μην κάνεις αλλαγές δεύτερον. Αν δεν έχεις την ψυχολογία, κάνε κάτι να την αλλάξεις. Πήγαινε στο κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής σου, άρχισε από κάποια εθελοντική εργασία που θα σε σηκώσει από τον καναπέ ώστε να συνηθίσεις σε μικρές ευθύνες και πρόγραμμα, στη συνέχεια ψάξου για κάτι άλλο. Αν δεν κινητοποιηθείς, τα ίδια θα έρχεσαι να γράφεις μετά από κάτι χρόνια. Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι βαριέται να πλύνει τα πιάτα, είναι ότι δεν θέλει να κάνει αλλαγές που μπορεί να τον δυσκολέψουν βραχυπρόθεσμα αλλά θα καλυτερέψουν τη ζωή του μεσοπρόθεσμα, οπότε μένει στάσιμος σε μία κατάσταση που δεν του αρέσει και μιζεριάζει.
    Δεν ξέρω τι περίμενες να ακούσεις γράφοντας το θέμα σου, να καθόμαστε να θάβουμε ομαδικά τον πατέρα σου π.χ. ; Πού θα σε βοηθήσει αυτό; Τι να κάνεις για την ασθένειά του; Δεν είναι κάτι που αντιμετωπίζεται από τη μία μέρα στην άλλη και που θα σε βοηθήσει αυτό; Κάτι άλλο; Τι ακριβώς θες να συζητήσουμε;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Προφανώς ο πατέρας σου χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη, ενδεχομένως φαρμακευτική αγωγή. Σχετικά με εσένα, θα πρέπει να κάνεις υπομονή με το θέμα του πατέρα και να μην πιέζεις τον εαυτό σου περισσότερο απ' όσο αντέχεις σχετικά με τα εργασιακά. Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι ανεξάρτητα στο εργασιακό θέμα αλλά τις εξελίξεις μην τις παίρνεις κατάκαρδα. Ενδεχομένως ο πατέρας σου θα σε βοηθήσει οικονομικά στο μέλλον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πέρασε μια φάση δύσκολη λόγω της κατάστασης της υγείας του. Οι εποχές είναι δύσκολες, είναι σημαντικό όταν έχεις κάπου να στηριχθείς αλλά σε κάθε περίπτωση το σημαντικότερο είναι να επιβιώσεις.

Similar Threads

  1. Ο πατέρας μου
    By elisabet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 127
    Last Post: 08-05-2019, 11:36
  2. Ανυποφορος πατερας
    By Cath in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-01-2017, 23:46
  3. Ο πατερας μου.....και ο φιλος μου.....
    By lyk in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 01-12-2013, 01:08
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 16:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •