ζαναξ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50

Thread: ζαναξ

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    και για οσους αντιρρησιες , μην πω τι .....


    https://www.lifo.gr/various/athina-poli-toy-xanax

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν ακουτε ζαναξ των 1mg /μερα και ανω να τρετεχετε μαχρια , οσο μπορειτε ......

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    0,25 με 0,50 maximum παίζω πάντα καθε φορά που κανω χρηση xanax. Οπότε τα εκοβα , και τώρα κανω μέρες "αποτοξίνωσης" δεν μου έχουν τύχει ποτέ στερητικά.

    Μακ με τη μνήμη σου έχεις δει πρόβλημα εσύ που έπαιρνες και μεγάλες δόσεις παλιότερα??

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Τα Ζαναξ αν τα λαμβάνεις αυστηρά με προσοχή και κάτω από τις οδηγίες του γιατρού σου δεν σου επιφέρουν καμία απολύτως εξάρτηση .

    Η αλόγιστη χρήση ή μάλλον κατάχρηση οδηγεί σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όπου και σε αυτές υπάρχουν ειδικές θεραπείες με άλλα χάπια που σε βοηθούν να απεξαρτηθεις από όλο αυτό .

    Ένας καλός γιατρός χρειάζεται και σίγουρα υπευθυνότητα από αυτόν που τα λαμβάνει για να μην φτάσεις σε αυτά τα σημεία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τα Ζαναξ αν τα λαμβάνεις αυστηρά με προσοχή και κάτω από τις οδηγίες του γιατρού σου δεν σου επιφέρουν καμία απολύτως εξάρτηση .

    Η αλόγιστη χρήση ή μάλλον κατάχρηση οδηγεί σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όπου και σε αυτές υπάρχουν ειδικές θεραπείες με άλλα χάπια που σε βοηθούν να απεξαρτηθεις από όλο αυτό .

    Ένας καλός γιατρός χρειάζεται και σίγουρα υπευθυνότητα από αυτόν που τα λαμβάνει για να μην φτάσεις σε αυτά τα σημεία .
    Εγω παντως δεν εχω πατησει ποτε σε γιατρο για Xanax και οποτε πιασω τον εαυτο μου να κανει καταχρηση απλα το κοβω.

    Το επιπεδο καταχρησης που εχω βαλει ειναι η χρηση σε καθημερινη βαση ειδικα αν περασω το 0.25. Αν πιασω τον εαυτο μου να συμπληρωνει βδομαδα τοτε κομμενα τα xanax και ας χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο.

    Με αυτο το σκεπτικο εχω 13 κουτια ζαναξ του ενος να καθονται να με κοιτανε και να τα κοιταω.

    Τι να πω, μαλλον ειμαι τυχερος.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τα Ζαναξ αν τα λαμβάνεις αυστηρά με προσοχή και κάτω από τις οδηγίες του γιατρού σου δεν σου.

    Ένας καλός γιατρός χρειάζεται και σίγουρα υπευθυνότητα από αυτόν που τα λαμβάνει για να μην φτάσεις σε αυτά τα σημεία .
    kαι δεν μου λες , ηταν υπευθυνοι οι γιατροι που με πλακωναν στα ζαναξ ? δεν νομιζω , εκτος αν δεν ηξερα τι επαιρνα , που δεν ηξερα .....μονο εκ το αποτελεσμαστος κρινεις , ατυχως , δεν ηξερα στις αρχες τι σημαινει η λεξη ζαναξ .......για πες ,. για πες ..........mrs. Know-it-all............

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εγω παντως δεν εχω πατησει ποτε σε γιατρο για Xanax και οποτε πιασω τον εαυτο μου να κανει καταχρηση απλα το κοβω.

    Το επιπεδο καταχρησης που εχω βαλει ειναι η χρηση σε καθημερινη βαση ειδικα αν περασω το 0.25. Αν πιασω τον εαυτο μου να συμπληρωνει βδομαδα τοτε κομμενα τα xanax και ας χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο.

    Με αυτο το σκεπτικο εχω 13 κουτια ζαναξ του ενος να καθονται να με κοιτανε και να τα κοιταω.

    Τι να πω, μαλλον ειμαι τυχερος.
    Εγω θα σε χαρακτηριζα ατομο με αντιληψη στην δεδομενη περιπτωση παρ ολο την ψυχολογικη σου ταλαιπωρεια !

    Η αληθεια ειναι και εμενα οταν μου τα χορηγησαν για αλλα λογο δεν ζοριστικα μετα να τα διακοψω ,ποτε ομως δεν ξεπερνουσα την δοση τον 0,25 και ας πονουσα και ταλαιπωρουσα τον ευατο μου ..

    Ειχα διαβασει τοσα πολλα και παντα ο φοβος μου με κρατουσε σε ενα αυστηρο προγραμμα ως προς την διαχειρηση αυτου ,ασε που ειχα και πολυ καλο γιατρο και μου ειχε επιστησει την προσοχη πανω σε αυτο το θεμα .

    Δυναμη χρειαζεται !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εγω θα σε χαρακτηριζα ατομο με αντιληψη στην δεδομενη περιπτωση παρ ολο την ψυχολογικη σου ταλαιπωρεια !

    Η αληθεια ειναι και εμενα οταν μου τα χορηγησαν για αλλα λογο δεν ζοριστικα μετα να τα διακοψω ,ποτε ομως δεν ξεπερνουσα την δοση τον 0,25 και ας πονουσα και ταλαιπωρουσα τον ευατο μου ..

    Ειχα διαβασει τοσα πολλα και παντα ο φοβος μου με κρατουσε σε ενα αυστηρο προγραμμα ως προς την διαχειρηση αυτου ,ασε που ειχα και πολυ καλο γιατρο και μου ειχε επιστησει την προσοχη πανω σε αυτο το θεμα .

    Δυναμη χρειαζεται !
    Τελικα καποιοι απο εμας ειμαστε περισσοτερο δυνατοι απ οτι νομίζουμε.

    Χαίρομαι αφανταστα για σενα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    και για οσους αντιρρησιες , μην πω τι .....


    https://www.lifo.gr/various/athina-poli-toy-xanax
    Περιεργως το κειμενο παιρνει μαρτυριες ακραιες και μαλιστα μονο του ενος ακρου.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Τελικα καποιοι απο εμας ειμαστε περισσοτερο δυνατοι απ οτι νομίζουμε.

    Χαίρομαι αφανταστα για σενα.
    Την δυναμη που κρυβει καθε ανθρωπος μεσα του την ανακαλυπτει μονο οταν ερθουν οι στιγμες που θα αναγκαστει να την αντλισει .

    Ναι σαι καλα ,επισης !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Ηλία ψαξε και τις παρενέργειες του μακροχρόνιου άγχους ,αυπνιας , της κατάθλιψης , της ψυχωσης σχιζοφρένειας και σύγκρινε με τις παρενέργειες των φαρμάκων...

    Εμένα το θέμα μου είναι αϋπνία και κατάθλιψη κυρίως , την αϋπνία την έχω ζήσει καλά και όχι απώλεια μόνο μνήμης φέρνει αλλά και κάθετη πτώση νοητικών ικανοτήτων...

    Loreena mckennit την ξέρω και μου αρεσει , gothic black metal δεν ακούω , είμαι πιο πολύ στο rock και ψυχεδέλεια

    Αντρέα για αλλαγη βενζο το σκέφτομαι αλλά ο γιατρός μου έχει πει ότι το xanax έχει και αντικαταθλιπτικές ιδιωτητες.
    Με όλο το θάρρος επειδή έχουμε ξαναμιλήσει για φάρμακα, μήπως να έπαιρνες και μια άλλη γνώμη για την αγωγή σου; Το να παίρνεις σχεδόν κάθε μέρα xanax για αγχος και κατάθλιψη δεν το θεωρώ φυσιολογικό από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις αντικαταθλιπτικό.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Με όλο το θάρρος επειδή έχουμε ξαναμιλήσει για φάρμακα, μήπως να έπαιρνες και μια άλλη γνώμη για την αγωγή σου; Το να παίρνεις σχεδόν κάθε μέρα xanax για αγχος και κατάθλιψη δεν το θεωρώ φυσιολογικό από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις αντικαταθλιπτικό.
    τωρα πολυ αργα την πατησα , με τα πολλ ζαναξ......δεν υποκαθιστα αλλο αντικαταθλιπτικο το ζαναξ........δεν ξερω κιολας , εχω αυτην την εντυπωση ......

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τωρα πολυ αργα την πατησα , με τα πολλ ζαναξ......δεν υποκαθιστα αλλο αντικαταθλιπτικο το ζαναξ........δεν ξερω κιολας , εχω αυτην την εντυπωση ......
    Έλα Mac στον Kriti28 το είπα. Για σένα ξέρω ότι έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια και τα έχεις μειώσει, ότι παρακολουθεί γιατρός την αγωγή σου, ξέρω ποια είναι η άποψη σου για τα xanax και συμφωνώ. Θυμάμαι ότι έχεις δοκιμάσει πολλά αντικαταθλιπτικά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    ελά Niels , ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    λόγω της αυπνίας αυτό που σκέφτομαι είναι το remeron 7,5 αρχικά και στη συνέχεια 15mg θα το ξεκινήσω αν δω ότι παχαίνω δε θα το συνεχίσω , αυτή την απόφαση έχω πάρει.

    τώρα βέβαια στην δουλειά αυτό τον καιρό έχει πολύ τρέξιμο και άγχος και με το xanax την βγάζω πεντακάθαρη και σε ύπνο και σε διαχείρηση άγχους...

    μόλις χαλαρώσει λίγο η δουλειά θα προσπαθήσω κάτι άλλο , όπως είχα κάνει και με το trittico.

    θα δείξει , απλά μέχρι τώρα το xanax είναι θαυματουργό για τη δικία μου περίπτωση...

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το έχω ξαναπεί ότι δυστυχώς κανένας γιατρός δεν θα σού πει ότι το ζάναξ πρέπει να το πάρεις το πολύ για ένα μήνα και μικρές δόσεις και κατά προτίμηση μόνο για κρίση πανικού. Η πλειοψηφία των γιατρών το χορηγούν για 5μηνα και βάλε με τις γνωστές συνέπειες. Χιλιάδες εθισμένων που γράφουν ξανά και ξανά συνταγές με ολοένα και αυξανόμενη δόση λόγω της ανοχής και περνάνε μια ολόκληρη ζωή με το όνειρο της απεξάρτησης η οποία τελικά δεν επιτυγχάνεται σχεδόν ποτέ.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-2021, 21:25
  2. ζαναξ..
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2021, 08:04
  3. Ζαναξ 0.25
    By cyrax in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2020, 18:23
  4. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •