ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50

Thread: ζαναξ

  1. #1
    hlias1988
    Guest

    ζαναξ

    Δεν ειστε γιατροι να ξερετε, αλλα η αποτομη διακοπη ζαναξ μπορει να προκαλεσει επιληψια, ακομα και καρδιακα προβληματα?
    Μια κοπελα εδω μεσα ειχε πει οτι επαιρνε ζαναξ 0,25 μγ την ημερα και το εκοψε και παρουσιαστικε ενα καρδιακο προβλημα και αναγκαστικα το ξανα πηρε! εχετε καποια γνωμη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Δεν ειστε γιατροι να ξερετε, αλλα η αποτομη διακοπη ζαναξ μπορει να προκαλεσει επιληψια, ακομα και καρδιακα προβληματα?
    Μια κοπελα εδω μεσα ειχε πει οτι επαιρνε ζαναξ 0,25 μγ την ημερα και το εκοψε και παρουσιαστικε ενα καρδιακο προβλημα και αναγκαστικα το ξανα πηρε! εχετε καποια γνωμη?
    Στην κοπέλα σιγουρα δεν έφταιγε το χαπι.Ειναι η ελαχιστη ποσότητα που παίρνεις για να διακόψεις αν θες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Στην κοπέλα σιγουρα δεν έφταιγε το χαπι.Ειναι η ελαχιστη ποσότητα που παίρνεις για να διακόψεις αν θες
    ειχα παει στο νοσοκομειο με 130 παλμους χωρις να ειμαι μετα απο ασκηση η περπατημα... καναμε τις απαραιτητες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα... και μου εδωσαν ζαναξ για να ηρεμησω.. συγκεκριμενα την ποσοτητα του 0.25...
    Δεν ξερω γραφει πισω στις οδηγιες οτι μπορεις να παθεις και επιληψια απο την αποτομη διακοπη.... οποτε καποιο ρολο παιζει σε ολο το συστημα..
    Επισης αυτο που με λυπει ειναι οτι καπου ειχα διαβασει οτι ειναι ποιο δυσκολο να κοπει και απο την ηρωινη...αλλα ευτυχως δεν πεθαινεις και να το παιρνεις μια ζωη μια φυσιολογικη δοση...
    Και παρω την αποφαση να το κοψω σταδιακα και με γιατρο... αραγε θα πρεπει να αντιμετωπισω το αγχος το παλιο, αυτου του πριν παρω ζαναξ?
    εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι δινετε ανεξελενκτα αυτο το φαρμακο...!

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Εγω προσπαθησα απο 1μγ να το κανω 0.5μγ και τρελαθηκα στο αγχος....! με ποιανανε φοβιες...

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Ρε παιδια νιωθω τρελη κοπωση.... 9 χρονια αντιψυχωσικο χωρις καμια πρακτικη δουλεια με τον ψυχιατρο, και με τον ψυχιατρο η οικογενεια μου...
    απλα περνω φαρμακα κυλαει ο καιρος ε και?
    πρεπει να το συζητησω αυτο το πραγμα.. δεν με αφηνει να κανω τιποτα αυτη η κοπωση...
    Και αναγκαζομαι και πινω ενα σωρο καφεδες να ειμαι σε εγρηγορση...
    παρακαλω πειτε κατι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειχα παει στο νοσοκομειο με 130 παλμους χωρις να ειμαι μετα απο ασκηση η περπατημα... καναμε τις απαραιτητες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα... και μου εδωσαν ζαναξ για να ηρεμησω.. συγκεκριμενα την ποσοτητα του 0.25...
    Δεν ξερω γραφει πισω στις οδηγιες οτι μπορεις να παθεις και επιληψια απο την αποτομη διακοπη.... οποτε καποιο ρολο παιζει σε ολο το συστημα..
    Επισης αυτο που με λυπει ειναι οτι καπου ειχα διαβασει οτι ειναι ποιο δυσκολο να κοπει και απο την ηρωινη...αλλα ευτυχως δεν πεθαινεις και να το παιρνεις μια ζωη μια φυσιολογικη δοση...
    Και παρω την αποφαση να το κοψω σταδιακα και με γιατρο... αραγε θα πρεπει να αντιμετωπισω το αγχος το παλιο, αυτου του πριν παρω ζαναξ?
    εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι δινετε ανεξελενκτα αυτο το φαρμακο...!
    Αποτομη διακοπή όπως είπες οχι με τη μικρότερη δόση των 0.25
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αποτομη διακοπή όπως είπες οχι με τη μικρότερη δόση των 0.25
    Ενταξη μια φορα δοκιμασα αποτομη διακοπη, και δεν κοιμηθηκα καθολου με τιναγματα στα ποδια και μια συγχυση και ευρεθιστικοτητα...
    Ειμαι μαλακας γιατι επαιρνε η μανα μου ζαναξ και λεω του γιατρου να παρω και εγω? και μου λεει παρε.. αυτος ο γιατρος δεν ζει πλεον...απλα δεν ηταν καλος γιατρος...
    τωρα στους υπολοιπους ψυχιατρους που εχω παει μου λενε να το μειωσουμε σταδιακα, και με το πρωτο αγχος επιστρεφω στην ιδια δοση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ενταξη μια φορα δοκιμασα αποτομη διακοπη, και δεν κοιμηθηκα καθολου με τιναγματα στα ποδια και μια συγχυση και ευρεθιστικοτητα...
    Ειμαι μαλακας γιατι επαιρνε η μανα μου ζαναξ και λεω του γιατρου να παρω και εγω? και μου λεει παρε.. αυτος ο γιατρος δεν ζει πλεον...απλα δεν ηταν καλος γιατρος...
    τωρα στους υπολοιπους ψυχιατρους που εχω παει μου λενε να το μειωσουμε σταδιακα, και με το πρωτο αγχος επιστρεφω στην ιδια δοση...
    Των ποσο ήταν τα ζαναξ;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    1mg. δεν παιρνω παραπανω... εχω μπει στον πειρασμο σε φαση αγχους να παρω παραπανω αλλα δεν το κανω...
    Δεν ειναι μεγαλη η δοση αλλα ουτε και μικρη...
    Και απλα καλομαθα ετσι και αντε τωρα να βγεις... δεν εχω και πειθαρχια ρε γαμωτο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    1mg. δεν παιρνω παραπανω... εχω μπει στον πειρασμο σε φαση αγχους να παρω παραπανω αλλα δεν το κανω...
    Δεν ειναι μεγαλη η δοση αλλα ουτε και μικρη...
    Και απλα καλομαθα ετσι και αντε τωρα να βγεις... δεν εχω και πειθαρχια ρε γαμωτο...
    Εγω τα εκοψα τα ζαναξ πάντως.Εχω αυπνια βέβαια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω τα εκοψα τα ζαναξ πάντως.Εχω αυπνια βέβαια
    Ποσα mg ειχες φτασει? και πως το εκοψες σταδιακα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ποσα mg ειχες φτασει? και πως το εκοψες σταδιακα?
    Αν θυμαμαι καλα εναμιση τη μερα.Τα έκοψα σταδιακά ναι.Η τελευταία δόση ηταν 0.25
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Ποσο καιρο τα επαιρνες?
    Οι ειδικοι λενε νομιζω μεχρι 3 μηνες η 6 μηνες... μετα εθιζεσαι...
    Σε κουρασε η διαδικασια διακοπης? ηταν ψυχοφθορο? γιατι εγω σκεφτομαι οτι θα πρεπει να αντιμετωπισω τα στερητικα και το αγχος που αυτο συνεπαγετε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ποσο καιρο τα επαιρνες?
    Οι ειδικοι λενε νομιζω μεχρι 3 μηνες η 6 μηνες... μετα εθιζεσαι...
    Σε κουρασε η διαδικασια διακοπης? ηταν ψυχοφθορο? γιατι εγω σκεφτομαι οτι θα πρεπει να αντιμετωπισω τα στερητικα και το αγχος που αυτο συνεπαγετε...
    Εγω αγορι τα επαιρνα 3 χρόνια.Οχι δε κουράστηκα καθολου.Ηθελα πάρα πολύ να ρα κοψω...Απλα εχω θεμα με τον ύπνο,αλλα δεν είμαι σίγουρη ότι φταίει το ζαναξ σε αυτό γιατί εκοψα και αλλα φάρμακα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    εγω παιρνω ολανζαπινη ζυπρεξα 10mg και 1mg ζαναξ οπως σου ειπα... το ζαναξ το παιρνω 5 χρονια .. ενω το αντιψυχωσικο το παιρνω 9 χρονια...
    Επαιρνες και εσυ αντιψυχωσικο?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-2021, 21:25
  2. ζαναξ..
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2021, 08:04
  3. Ζαναξ 0.25
    By cyrax in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2020, 18:23
  4. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •