Ο μυθος της ψυχικης νοσου! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    @hlias1988 Μιας και ανέφερες τον π.Φιλόθεο Φάρο, υπάρχουν και δύο ομιλίες για τις ψυχικές ασθένειες στο διαδίκτυο από δύο ιερείς. Ο ένας είναι ο π. Βασίλειος Βολουδάκης, από τον ιερό ναο Αγίου Νικολάου Πευκακίων Αθήνας, στο βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=jJuLKuIzRt8 (ξεκινάει στο 42:40) και ο Αρχιμανδρίτης Εφραίμ της Σκήτης Αγίου Ανδρέα Αγίου Όρους στο βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=R3mSnl80RLA (ξεκινάει στο 19:50).
    Ο πατήρ Φιλόθεος Φάρος είναι ένας από του πιο καταξιωμένους στο είδος του .
    Ψυχολόγος και ιερέας μαζί απόφοιτος του Παντείου και με πολλές ακόμα ακαδημαϊκές σπουδές συνδιάζει απίστευτα την έννοια της ψυχολογίας με τον λόγο που αντιπροσωπεύει .
    Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί ψυχολόγοι χρησημοποιουν τον δικό του λόγο για να σου παρουσιάσουν μια κατάσταση .

    Είχα την χαρά τον περασμένο μήνα μέσω της σχολής μου να παρακολουθήσω και την δική του άποψη πάνω στο θέμα που ασχολούμαστε αυτην την περιοδο και πραγματικά ο λόγος του είναι τόσο απλώς και επενδυμένος με τον συνδιασμό και των δυο ιδιοτήτων του, που σου λύνεται και η παραμικρή απορία σου .

    Αξίζει πραγματικά αν σας δοθεί η ευκαιρία να τον παρακολουθήστε και από κοντά και να μπείτε σε διάλογο μαζί του για οτιδηποτε σας απασχολεί !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Remedy θα άλλαζα τη λέξη εκκλησία με τη λέξη θρησκεία (γενικότερα) για τις σκοταδιστικές απόψεις και την ενοχικότητα. Τι λες κι εσύ;
    Πως είναι αλήθεια δυνατόν ένας άνθρωπος να αγαπά τον εαυτό του όταν για παράδειγμα η θρησκεία τον φορτώνει με ενοχές για μια βασική ανάγκη όπως είναι η σεξουαλική πράξη; Μπορεί να αγαπά τον εαυτό του όταν νιώθει αμαρτωλός; Η όταν ζητάει τη συγχώρεση από τον θεό επειδή αμάρτησε μ' αυτή την πράξη;
    Από την άλλη σκέφτομαι πως οι "αντιπρόσωποι" του θεού άλλοτε έχοντας γνώσεις και άλλοτε χωρίς, αυτό που κάνουν ουσιαστικά είναι να συμβουλεύουν ανθρώπους που ζητούν να τους βοηθήσουν στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν. Λογικά θα ανακουφίζονται με αυτές τις συμβουλές, οπότε γιατί όχι;
    δεν εχω αντιρρηση, αλλα αφενος λιγο- πολυ αυτα τα δυο ταυτιζονται, αφετερου η εκκλησια (με την γενικοτερη εννοια, οι παπαδες δηλαδη) ειναι ο τροπος με τον οποιο ο πιστος ενημερωνεται συνεχως για το ποσο αμαρτωλος ειναι αν του αρεσει το σεξ πριν τον γαμο, για το ποσο λαθος γεννηθηκε αν τυχον ειναι ομοφυλοφιλος, και ολα τα υπολοιπα θεαρεστα...
    εγω δεν εχω αντιρρηση με το ανακουφιζεται καποιος με οποιο παραμυθι τον ανακουφιζει. ουτε αν αυτο το παραμυθι ειναι η θρησκεια.
    η αντιρρηση μου ειναι οταν η θρησκεια καταδικαζει ανθρωπους σε δυστυχια, λεγοντας τους οτι ειναι λαθη της φυσης (εν ολιγοις), ή τους στερει την υγεια τους, παριστανοντας τον ψυχιατρο και κανοντας εξορκισμους αντι για θεραπειες..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μια πρόταση για μια διαφορετική θεώρηση και ψυχοθεραπευτική προσέγγιση της ψυχικής διαταραχής.
    π. Φιλόθεος Φάρος
    Ο άνθρωπος έχει πληρότητα ζωής στο ποσοστό που έχει ικανοποιήσει τρεις κύριες ανάγκες του. Την ανάγκη να αγαπά, την ανάγκη να τον αγαπούν και την ανάγκη να αισθάνεται ότι έχει αξία. Η ικανοποίηση όμως αυτών των αναγκών έχει κάποιο κόστος. Φέρνει τον άνθρωπο σε σύγκρουση με την κοινωνική σύμβαση, την οικογένεια, τους φίλους και τους γνωστούς και μπορεί να του δημιουργήσει επαγγελματικές και οικονομικές δυσκολίες. Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους, αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.

    Γι’ αυτό η θεραπεία τους δεν θα επιτευχθεί ούτε με φάρμακα ούτε με αναδρομές στο παρελθόν αλλά με την ενίσχυση της δυνατότητας, που έστω και σε λανθάνουσα κατάσταση έχουν, να τολμήσουν αυτό που χρειάζονται για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους να αγαπούν, να αγαπώνται και να αισθάνονται ότι έχουν αξία.

    απο το οπισθοφιλο του βιβλιου.......

    Μία σωρεία από δραματικές υπεραπλουστεύσεις και ένας αριθμός αυθαίρετων συμπερασμάτων. Αυτά διαβάζω εγώ, δεν ξέρω τι βλέπει ο καθένας στο παραπάνω κείμενο. Θα τα πάρω ένα ένα.

    1) "Το πρόβλημά τους δεν είναι βιολογικό, αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους"
    ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
    Η ψυχική νόσος είναι πολυπαραγοντική, μέσα στην αιτιοπαθογένειά της συνυπάρχει και η βιολογική της διάσταση. Η σχιζοφρένεια για παράδειγμα όπως και η διπολική διαταραχή έχουν ποσοστά συμμετοχής των γονιδίων στο 60 με 80 τοις εκατό. Η κληρονομησιμότητα είναι υπαρκτή και όχι καμία εφεύρεση των κακών επιστημόνων.

    Όσο για το βεβαρημένο ιστορικό, που με αυτό φαντάζομαι ότι εννοεί τα βιώματα του κάθε ανθρώπου που νοσεί, πάλι και εκεί σφάλλει, καθώς το βιοψυχοκοινωνικό μοντέλο εμπεριέχει και αυτά!

    2) "Κάποιοι άνθρωποι δε θέλουν να αναλάβουν την ΕΥΘΥΝΗ για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και ΑΠΟΔΡΟΥΝ στην ψυχική διαταραχή."
    ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.
    Εκτός του ότι δεν ισχύει επιστημονικά, είναι και εντελώς ανεύθυνο και εγκληματικό να επιρρίπτονται ευθύνες σε έναν άνθρωπο που νοσεί για την ίδια του τη νόσο! Πράγμα που δε θα συνέβαινε εάν επρόκειτο για μία σωματική νόσο, κανένας δηλαδή δε θα πει στον άνθρωπο που νοσεί από μία σωματική νόσο ότι "απέδρασε" σε αυτήν γιατί "δεν ήθελε να αναλάβει τι ευθύνες του και έτσι απέδρασε στον διαβήτη".

    3) "Γι αυτό η θεραπεία τους δεν θα επιτευχθεί ούτε με φάρμακα".
    Για γέλια και για κλάματα, καθώς δε φτάνουν οι άνω υπεραπλουστεύσεις, τώρα περνάει και στο σημείο να προπαγανδίζει εναντίον της χρήσης φαρμακευτικών ουσιών, που δεν είναι στο πεδίο του να το κάνει, ο μέγας επιστήμων. Δηλαδή να τρέχουμε στην εκκλησιά καλύτερα; Ή να διαβάζουμε το συνονθύλευμα των ανεύθυνων αυτών απόψεων που ντύνονται τον αγαπητικό όπως πάντα μανδύα.
    #UnVioladorEnTuCamino

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 14-06-2021 at 14:09.
    #UnVioladorEnTuCamino

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 14-06-2021 at 14:09.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 14-06-2021 at 14:10.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν βιολογικοι παραγοντες σε ορισμενες ψυχολογικες ασθενειες. Οπως δυσλειτουργει το οποιοδηποτε κομματι υλης, ετσι δυσλειτουργουν και διαφορα μερη που επιφερουν ψυχολογικες παθησεις. Φαινεται και απο την κληρονομικοτητα που εχουν μερικες.
    Ειναι εκνευριστικο καποιες επιστημες να σου δειχνουν με τρανταχτες αποδειξεις τα παραπανω και καποιες αλλες να τα ακυρωνουν πετωντας φιλοσοφιες που δεν αποδεικνυονται ουτε σαν σωστες ουτε σαν λαθος και να μην τα λαβαινουν καν υποψιν τους, χωρια που ειναι και επικινδυνα.
    Οσο για τις αναγκες του ανθρωπου μια θεωρηση ειναι και αυτη : https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Maslow

    Κοιταξτε την πυραμιδα. Το καθε στρωμα της χονδρικα υποδηλωνει οτι πρεπει να καλυπτεται για να μεταβεις στο επομενο. Δεν ισχυει επακριβως φυσικα γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος και υπαρχουν πολλες θεωριες, αλλα για παραδειγμα εαν δεν εχεις να τραφεις που ειναι μια βιολογικη αναγκη και στη βαση της πυραμιδας, ειναι δυσκολο να επιτυχεις κατι απο τα υπολοιπα, ακομα ισως και να ζησεις χωρις εγκεφαλικες κακωσεις ή διαφορες αλλες αναπηριες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Υπαρχουν βιολογικοι παραγοντες σε ορισμενες ψυχολογικες ασθενειες. Οπως δυσλειτουργει το οποιοδηποτε κομματι υλης, ετσι δυσλειτουργουν και διαφορα μερη που επιφερουν ψυχολογικες παθησεις. Φαινεται και απο την κληρονομικοτητα που εχουν μερικες.
    Ειναι εκνευριστικο καποιες επιστημες να σου δειχνουν με τρανταχτες αποδειξεις τα παραπανω και καποιες αλλες να τα ακυρωνουν πετωντας φιλοσοφιες που δεν αποδεικνυονται ουτε σαν σωστες ουτε σαν λαθος και να μην τα λαβαινουν καν υποψιν τους, χωρια που ειναι και επικινδυνα.
    Οσο για τις αναγκες του ανθρωπου μια θεωρηση ειναι και αυτη : https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Maslow

    Κοιταξτε την πυραμιδα. Το καθε στρωμα της χονδρικα υποδηλωνει οτι πρεπει να καλυπτεται για να μεταβεις στο επομενο. Δεν ισχυει επακριβως φυσικα γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος και υπαρχουν πολλες θεωριες, αλλα για παραδειγμα εαν δεν εχεις να τραφεις που ειναι μια βιολογικη αναγκη και στη βαση της πυραμιδας, ειναι δυσκολο να επιτυχεις κατι απο τα υπολοιπα, ακομα ισως και να ζησεις χωρις εγκεφαλικες κακωσεις ή διαφορες αλλες αναπηριες.
    το θεμα ειναι οτι Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, με χρονια ερευνων (και ακομα εξελισσεται, βεβαια) εχει καταληξει σε καποια συμπερασματα που απεδειξε οτι ισχυουν. μενουν και πολλα αγνωστα, φυσικα.
    αυτα που αναφερθηκαν, δεν τα ειπε καποια "αλλη" επιστημη. ειναι αυθαιρετες μπαρουφες απο το μυαλο καποιου. δεν λεω του συγκεκριμενου, γιατι δεν ξερω αν οντως τα ειπε αυτος.

    αν τα ειπε, ντροπη του που δραστηριοποιειται σαν ψυχολογος και βασανιζει με τετοιες αντιεπιστημονικες παπαντζες, ηδη πονεμενους και προβληματισμενους ανθρωπους..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το θεμα ειναι οτι Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ, με χρονια ερευνων (και ακομα εξελισσεται, φυσικα) εχει καταληξει σε καποια συμπερασματα που απεδειξε οτι ισχυουν. μενουν και πολλα αγνωστα, φυσικα.
    αυτα που αναφερθηκαν, δεν τα ειπε καποια "αλλη" επιστημη. ειναι αυθαιρετες μπαρουφες απο το μυαλο καποιου. δεν λεω του συγκεκριμενου, γιατι δεν ξερω αν οντως τα ειπε αυτος.

    αν τα ειπε, ντροπη του που δραστηριοποιειται σαν ψυχολογος και βασανιζει με τετοιες αντιεπιστημονικες παπαντζες, ηδη πονεμενους και προβληματισμενους ανθρωπους..
    Εγω προσωπικα εχω ψυχωση. Δεν υπαρχει κληρονομικοτητα οσο γνωριζω. Δεν μπορω να ξερω εαν οφειλεται καθαρα σε βιολογικους ρολους και πως προκληθηκαν αυτοι οι λογοι στην πορεια της ζωης μου. Μεχρι και το τοξοπλασμα που κολλας απο συναναστροφη με γατες για παραδειγμα, μπορει να ειναι και η αιτια. Δηλαδη μια αχανη δεξαμενη αιτιων. Ειναι δυσκολο να σου λεει ο αλλος διαφορες αφηρημενες φιλοσοφιες και να τις παρεις σοβαρα, ειδικα ξεροντας πως ειναι να χεις ψυχωτικο επεισοδιο. Αλλοιωση της πραγματικοτητας και της αντιληψης. Τι να σου κανουν οι θεωριες? Και σαφως ειναι επικινδυνες.

    Νομιζω χονδρικα καπου το 1 με 2 τοις εκατο του πληθυσμου αντιμετωπιζει αυτη την ασθενεια, ενα ποσοστο που παραμενει σταθερο και θεωρειτε ο βασιλιας των ψυχολογικων παθησεων, λογω του μεγαλου μερους του πληθυσμου που την εχει και λογω της δυσλειτουργικοτητας που φερνει.
    Απο τη στιγμη που εμφανιστηκαν τα φαρμακα αποδεδειγμενα εγινε η μεγαλυτερη αποασυλοποιηση ασθενων και μπορουσαν να ζησουν μια φυσιολογικη ζωη. Προσωπικα θα ελεγα οτι ειμαι σχεδον ευτυχισμενος και ικανοποιημενος απο τη ζωη μου.
    Παλια τους πεταγαν μεχρι και σε λακους γεματους φιδια, ωστε το σοκ του φοβου να τους γιατρεψει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω προσωπικα εχω ψυχωση. Δεν υπαρχει κληρονομικοτητα οσο γνωριζω. Δεν μπορω να ξερω εαν οφειλεται καθαρα σε βιολογικους ρολους και πως προκληθηκαν αυτοι οι λογοι στην πορεια της ζωης μου. Μεχρι και το τοξοπλασμα που κολλας απο συναναστροφη με γατες για παραδειγμα, μπορει να ειναι και η αιτια. Δηλαδη μια αχανη δεξαμενη αιτιων. Ειναι δυσκολο να σου λεει ο αλλος διαφορες αφηρημενες φιλοσοφιες και να τις παρεις σοβαρα, ειδικα ξεροντας πως ειναι να χεις ψυχωτικο επεισοδιο. Αλλοιωση της πραγματικοτητας και της αντιληψης. Τι να σου κανουν οι θεωριες? Και σαφως ειναι επικινδυνες.

    Νομιζω χονδρικα καπου το 1 με 2 τοις εκατο του πληθυσμου αντιμετωπιζει αυτη την ασθενεια, ενα πσοστο που παραμενει σταθερο και θεωρειτε ο βασιλιας των ψυχολογικων παθησεων, λογω του μεγαλου μερους του πληθυσμου που την εχει και λογω της δυσλειτουργικοτητας που φερνει.
    Απο τη στιγμη που εμφανιστηκαν τα φαρμακα αποδεδειγμενα εγινε η μεγαλυτερη αποασυλοποιηση ασθενων και μπορουσαν να ζησουν μια φυσιολογικη ζωη. Προσωπικα θα ελεγα οτι ειμαι σχεδον ευτυχισμενος και ικανοποιημενος απο τη ζωη μου.
    Παλια τους πεταγαν μεχρι και σε λακους γεματους φιδια, ωστε το σοκ του φοβου να τους γιατρεψει.
    τα ειπες ολα κιπ.
    μετα απο τοσα χρονια μελετης, ερευνας και αναβαθμισης της λειτουργικοτητας των ψυχικα ασθενων, ερχονται παπαδες να μας ξαναριξουν με παπαντζες στον μεσαιωνα, για να βρουν "ποιμνιο".
    ντροπη και αισχος...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Remedy, είχα διαβάσει το βιβλίο πριν αρκετά χρόνια, δεν θυμάμαι τι ακριβώς λέει, αλλά σίγουρα δεν λέει ότι ΟΛΟΙ οι ψυχικά άρρωστοι αποφεύγουν τις ευθύνες τους και ότι δεν υπάρχει βιολογική προδιάθεση, ούτε φυσικά ότι δεν πρέπει κανείς να παίρνει φάρμακα. Από ό,τι θυμάμαι, αναφέρεται στην έξαρση των ψυχικών ασθενειών στην εποχή μας και προσπαθεί να το εξηγήσει λέγοντας ότι ένας από τους παράγοντες είναι ότι κάποιοι δραπετεύουν από τη ζωή και τις ευθύνες της προφασιζόμενοι ψυχικές ασθένειες. Δεν λέω ότι ισχύει αυτό, αλλά σίγουρα ο πρόλογος του βιβλίου δεν είναι ενδεικτικός του τι γράφεται σε αυτό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Remedy, είχα διαβάσει το βιβλίο πριν αρκετά χρόνια, δεν θυμάμαι τι ακριβώς λέει, αλλά σίγουρα δεν λέει ότι ΟΛΟΙ οι ψυχικά άρρωστοι αποφεύγουν τις ευθύνες τους και ότι δεν υπάρχει βιολογική προδιάθεση, ούτε φυσικά ότι δεν πρέπει κανείς να παίρνει φάρμακα. Από ό,τι θυμάμαι, αναφέρεται στην έξαρση των ψυχικών ασθενειών στην εποχή μας και προσπαθεί να το εξηγήσει λέγοντας ότι ένας από τους παράγοντες είναι ότι κάποιοι δραπετεύουν από τη ζωή και τις ευθύνες της προφασιζόμενοι ψυχικές ασθένειες. Δεν λέω ότι ισχύει αυτό, αλλά σίγουρα ο πρόλογος του βιβλίου δεν είναι ενδεικτικός του τι γράφεται σε αυτό.
    κι ομως, ιγκλ..
    κανοντας ενα γρηγορο ψαξιμο, διαπιστωσα οτι οντως ακριβως αυτα λεει στην παρουσιαση του βιβλιου του, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ και ολα τα υπολοιπα που γραφτηκαν απο τον θεματοθετη.
    δεν υπαρχει συγγραφεας εν ζωη που να γραψει παρουσιαση του βιβλιου του, η να αφησει να του την γραψει καποιος , και να μην συμφωνει με το περιεχομενο της παρουσιασης.
    https://www.politeianet.gr/books/978...s-nosou-202826
    επομενως, οντως μιλαμε για τον φιλοθεο φαρο..
    το "ολοι" ή οι μισοι δεν εχει σημασια, ειναι απαραδεκτα και αντιεπιστημονικα αυτα που λεει.

    και καλα κανει και το γραφει στην παρουσιαση, να ξερουμε ολοι περι τινος προκειται και να μην χαλαμε χρονο διαβαζοντας παπαντζες..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το να στέκεσαι σε ένα ακριβώς κομμάτι από όλο το συγγραφικό έργο ενός ανθρώπου και μάλιστα κρίνοντας το από την προκατάληψη σου αυτόματα καθιστά ανεύθυνη και ανυπόστατη την κάθε άποψη σου.

    Για να εκφέρουμε γνώμη για κάποιον πρέπει να έχουμε διαβάσει όλο το συγγραφικό του έργο να έχουμε παρακολουθήσει διαλέξεις του ,δίνοντας μας έτσι την δυνατότητα να εκφέρουμε τις τυχον απορίες μας ή ενστάσεις μας σε όλα αυτά που λέει .

    Το οτιδήποτε παρεκλεινει από όλο αυτό μας καθιστά αυτόματα ανίδεους και πραγματικά παπαρολογους .
    Δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη για ένα απόσπασμα που βρηκες και διάβασες στο ίντερνετ .
    Πόσες φορές θα το πούμε αυτό .
    Ούτε παιδάκια του δημοτικού δεν το κάνουν πλέον ...

    Και συνεχίζω και λέω ότι προσβαλεσαι ανθρώπους με ονοματεπώνυμο ,πραγματικά πόση άγνοια υπάρχει για όλα αυτό ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διαβασα το κειμενο που εκανε ποστ ο Ηλιας. Σαφως αναφερεται σε υποπεριπτωσεις κατα τη γνωμη μου και σαφως βλεπουμε πολλους να υποφερουν ενω τα πραγματα ειναι απλα. Ποιο ειναι το αιτιο και το αιτιατο. Οσον αφορα τις τρεις συνθηκες για καλυτερη ζωη, ισχυουν, χωρις να ειναι μονο αυτες, αλλα προκειται περι περιληψεως. Μπρει σαφως να μην αναφερει μεσα στο βιβλιο οτι αποκλειει την περιπτωση βιολογικης ασθενειας.
    Δεν μπορεις να κρινεις το βιβλιο απο την περιληψη, ουτε απο τον τιτλο.
    Δεν ξερω εαν αξιζει να αναδυθει απο τον σωρο. Εαν δειτε τη βιβλιογραφια βγαινουν σε μια εβδομαδα περισσοτερα τετοιου ειδους βιβλια απο οτι μπορει να καταναλωσει ενας βαρυς αναγνωστης σε ολοκληρη τη διαρκεια της ζωης του, ολοι με τιτλους δοκτωρα κλπ. Ειναι και σε ζητηση μεγαλη, απασχολουν πολυ κοσμο.
    Βιβλια αυτοβοηθειας απο το πως να ζησεις μια πληρη και ευτιχισμενη ζωη, μεχρι πως να γινεις εκατομμυριουχος εαν αυτο θες.
    Μπορει να παρεχουν υπερπολυτιμες συμβουλες σαφως και πολυ σοφια.
    Οπως ειναι σκοπιμο να μην κρινεις απο ενα μικρο αποσπασμα, ετσι ειναι σκοπιμο να μην κανεις ενα μικρο αποσπασμα σημαια. Οποτε εγω προσθεσα μερικα πραγματα, βασει των δικων μου εμπειριων και των δεκαδων βιβλιων που εχω διαβασει, πανω στο θεμα και πιο εξιδεικευμενων.
    Δεν θα το διαβασω προσωπικα, εχω μειωμενο χρονο. Δεν με εντυπωσιασε η περιληψη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Διαβασα το κειμενο που εκανε ποστ ο Ηλιας. Σαφως αναφερεται σε υποπεριπτωσεις κατα τη γνωμη μου και σαφως βλεπουμε πολλους να υποφερουν ενω τα πραγματα ειναι απλα. Ποιο ειναι το αιτιο και το αιτιατο. Οσον αφορα τις τρεις συνθηκες για καλυτερη ζωη, ισχυουν, χωρις να ειναι μονο αυτες, αλλα προκειται περι περιληψεως. Μπρει σαφως να μην αναφερει μεσα στο βιβλιο οτι αποκλειει την περιπτωση βιολογικης ασθενειας.
    Δεν μπορεις να κρινεις το βιβλιο απο την περιληψη, ουτε απο τον τιτλο.
    Δεν ξερω εαν αξιζει να αναδυθει απο τον σωρο. Εαν δειτε τη βιβλιογραφια βγαινουν σε μια εβδομαδα περισσοτερα τετοιου ειδους βιβλια απο οτι μπορει να καταναλωσει ενας βαρυς αναγνωστης σε ολοκληρη τη διαρκεια της ζωης του, ολοι με τιτλους δοκτωρα κλπ. Ειναι και σε ζητηση μεγαλη, απασχολουν πολυ κοσμο.
    Βιβλια αυτοβοηθειας απο το πως να ζησεις μια πληρη και ευτιχισμενη ζωη, μεχρι πως να γινεις εκατομμυριουχος εαν αυτο θες.
    Μπορει να παρεχουν υπερπολυτιμες συμβουλες σαφως και πολυ σοφια.
    Οπως ειναι σκοπιμο να μην κρινεις απο ενα μικρο αποσπασμα, ετσι ειναι σκοπιμο να μην κανεις ενα μικρο αποσπασμα σημαια. Οποτε εγω προσθεσα μερικα πραγματα, βασει των δικων μου εμπειριων και των δεκαδων βιβλιων που εχω διαβασει, πανω στο θεμα και πιο εξιδεικευμενων.
    Δεν θα το διαβασω προσωπικα, εχω μειωμενο χρονο. Δεν με εντυπωσιασε η περιληψη.
    Αλήθεια keep πιστεύεις διαβάζοντας τα βιβλία με τίτλο "πως μπορείς να γίνεις εκατομμυριούχος ?" ή παρεμφερη θα μπορέσεις να το κάνεις ?

    Αρκεί δηλαδή κάτι που διάβασες να γίνει το πιστεύω σου ή η θεωρία σου για την μετέπειτα ζωή σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ο μυθος τις ψυχικης νοσου...
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 06-07-2020, 16:30
  2. Το υπερβολικό γελιο ειναι προάγγελος κάποιας επερχόμενης Νόσου?
    By Delmember2052020 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 05-04-2020, 16:56
  3. Replies: 2
    Last Post: 28-07-2016, 22:55
  4. Η εξέλιξη της ψυχικής νόσου κατά την διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2011, 18:35
  5. ΜΥΘΟΣ?
    By pas_1967 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2009, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •