Ο μυθος της ψυχικης νοσου! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αλήθεια keep πιστεύεις διαβάζοντας τα βιβλία με τίτλο "πως μπορείς να γίνεις εκατομμυριούχος ?" ή παρεμφερη θα μπορέσεις να το κάνεις ?

    Αρκεί δηλαδή κάτι που διάβασες να γίνει το πιστεύω σου ή η θεωρία σου για την μετέπειτα ζωή σου ?
    Ποιο ευκολο ειναι να γινεις εκατομυριουχος πιστευω με τη βοηθεια ενος βιβλιου, παρα να αποκτησεις τη σοφια για μια πληρη και ευτυχισμενη ζωη. Προσωπικα δεν διαβαζω βιβλια αυτοβοηθειας. Μονο επιστημονικα συγγραματα συγκεκριμενα και μυθιστορηματα πασης φυσεως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και τους φιλοσοφους θελω να διαβασω οπως Σοπενχαουερ, Νιτσε και αλλους στοχαστες αλλα δεν εχω βρει χρονο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και δεν ειναι κατι το μαγικο αυτα τα βιβλια. Για παραδειγμα σου λεει βγαλε τοσα χιλιαδες δολαρια απο το youtube. Δεν σου λεει οτι θα το καταφερεις. Οι συμβουλες ομως ειναι καιριες και ειναι το οικοδομημα των προυποθεσεων. Δεν μπορει να κανει κατι για την φωτογενεια σου για παραδειγμα.
    Διαβαζω ενα βιβλιο για παραδειγμα για απομακρυσμενη εργασια απο το σπιτι. Δεν το θεωρεις βιβλιο αυτοβοηθειας και ειναι πολυ συγκεκριμενο. Απο οσο φτανουν οι γνωσεις μου σωστα τα λεει και κερδιζω κατι απο το συγκεκριμενο βιβλιο. Φλυαρει ομως κατα τη γνωμη μου.
    Δεν χρειαζομαι ενα βιβλιο να μου λεει αυτα που ηδη ξερω πολλες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το πως να γινεις εκατομμυριουχος συγκεκριμενα ειναι ενα πιασαρικος τιτλος. Οπως ειναι πιασαρικος ο τιτλος του μυθου της ψυχικης ασθενειας. Δεν προκειται περι μυθου σε γενικες γραμμες, αλλα θα μπορουσες να το δεις και ετσι συμφωνα με οσα φανταζομαι πραγματευεται το βιβλιο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε γενικες γραμμες, μπορεις να διαβαζεις για παραδειγμα τα οφελη της σωματικης ασκησης. Μπορει να εχω και ιδια πειρα για το ποσο με ωφελεισαι. Μπορεις να γραψεις βιβλια για σωματικη ασκηση, πασης φυσεως. Υπαρχουν και ρητα απο τους αρχαιους μας προγονους "νους υγιης εν σωματι υγιη" και χιλια δυο.
    Καλα ολα αυτα αλλα καθομαι και πληκτρολογω στον υπολογιστη και δεν αθλουμαι σχεδον καθολου. Εαν μου το επισημανει ενα βιβλιο, σαφως θα κουνησω το κεφαλι καταφατικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ποιο ευκολο ειναι να γινεις εκατομυριουχος πιστευω με τη βοηθεια ενος βιβλιου, παρα να αποκτησεις τη σοφια για μια πληρη και ευτυχισμενη ζωη. Προσωπικα δεν διαβαζω βιβλια αυτοβοηθειας. Μονο επιστημονικα συγγραματα συγκεκριμενα και μυθιστορηματα πασης φυσεως.
    Εντάξει τώρα το τερματίσεις μου φαίνεται...

    Φυσικά και με αυτά τα βιβλία δεν πετυχαίνεις αυτό που γράφουν ..
    Αν ήταν όλοι με ένα βιβλίο στο χέρι θα ήταν και με γεμάτες τσέπες .

    Αυτά τα βιβλία απλα σου καταθέτουν και μια άλλη οπτική μάτια της ζωής .
    Την πιο χαρούμενη την πιο αισιόδοξη και γενικά μια ματιά που ο ψυχικά ασθενής στην δεδομένη περίπτωση δεν μπορεί να την εφαρμόσει όσα βιβλία και να διαβάζει .

    Τώρα αν είσαι πλήρως νοήμων δεν χρειάζεσαι κανένα βιβλίο για να σου δείξει τον τρόπο που θα πρέπει να σκεφτείς ώστε να αποκτήσεις τα προς το ζήν.

    Απλά είναι μια μόδα της εποχής πλέον όλο αυτό με τα βιβλία αυτογνωσίας και πραγματικά αν διαβάσεις ένα δύο είναι σαν να τα έχεις διαβάσει όλα.
    Όλα αυτά έχουν κοινό παρονομαστή, απλά ο καθένας παρουσιάζει και την δική του εμπειρία ζωής με την δική του ματιά ..


    Τα πάντα στην ζωή ξεκινάνε από εσένα και κατά πόσο θέλεις να δουλέψεις με τον ευατο σου και με τις προσωπικές σου σχέσεις .
    Αν έχεις θεληση τότε σίγουρα δεν θα περιμένεις από ένα βιβλίο να σου δείξει τον τρόπο .
    Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που ακόμα και στα πιο δύσκολα θα επιβίωση αρκεί να ανακαλύψει τα ένστικτα που υπάρχουν υποσυνείδητα.

    Αυτό που πραγματικά μου αρέσει αυτή την περίοδο είναι η φιλοσοφική ματιά στο θέμα της ψυχολογίας .
    Ειναι μια προσέγγιση που μπορεί να γίνει πιο προσιτή και άμεσα αντιληπτή για όλους εμάς που δεν έχουμε καμία σχέση με την έννοια της ψυχολογίας ως επαγγελματίες πλέον .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η απαντηση μου ηταν στο δικο σου ερωτημα Πραγματικα πιστευεις στα βιβλια αυτοβοηθειας? Δεν βλεπω να τερματισα κατι. Και οπως φαινεται απο τα παραπανω γραφομενα μου δεν διαφωνεις καπου, τα ιδια λεμε.... βλεπε φυσικη ασκηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Η απαντηση μου ηταν στο δικο σου ερωτημα Πραγματικα πιστευεις στα βιβλια αυτοβοηθειας? Δεν βλεπω να τερματισα κατι. Και οπως φαινεται απο τα παραπανω γραφομενα μου δεν διαφωνεις καπου, τα ιδια λεμε.... βλεπε φυσικη ασκηση.

    Αυτό εννοούσα keep !!!
    Το τερματισες ως προς την πρώτη πρόταση προσέγγισης όλου αυτού ..

    Έτσι τα ίδια λέμε !Πάνω κάτω δεν έχουν να σου προσφέρουν και πολλά όλα αυτά τα βιβλία γιατί εγω ας πούμε θα προτιμούσα να είχα απέναντι μου έναν συγγραφέα τέτοιου βιβλίου και να έκανα ένα διάλογο μαζί του πάνω σε μερικά αποσπάσματα από τα βιβλία του που πραγματικά μου φαίνονται πολύ υπερτιμημένα ...

    Ίσως τότε να μπορούσαμε να βλέπαμε τελείως διαφορετικά κάποια πράγματα, γιατί ως γνωστό μέσα από τον γραπτό λόγο δεν μπορείς να αποτυπώσεις τον μόχθο και την προσπάθεια που καταβάλει ένας άνθρωπος για να φτάσει στην αυτογνωσία του και πάνω κάτω όλα σου φαίνονται τα ίδια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα ηθελα να διαβασω μερικους φιλοσοφους. Διαφωνουν ακομα και εαν ο σκοπος και στοχος της ζωης ειναι η ευτυχια και εγω μαζι τους. Οτι καταλαβω, εχω διαβασει και λιγο. Τεσπα εχω σκοπο να κανω μια βουτια σε διαφορους φιλοσοφους. Γενικα θελω να διαβασω πολλα, τη φαρμα των ζωων του Οργουελ, το Δον Κιχωτη του Θερβαντες και χιλια μυρια και μερικα θελω να τα ξαναδιαβασω με τα μυαλα τα τωρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #40
    hlias1988
    Guest
    Δεν περιμενα να παρει τετοιες διαστασεις το θεμα που ανοιξα! ενδιαφερον ολες οι αποψεις!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Θα ηθελα να διαβασω μερικους φιλοσοφους. Διαφωνουν ακομα και εαν ο σκοπος και στοχος της ζωης ειναι η ευτυχια και εγω μαζι τους. Οτι καταλαβω, εχω διαβασει και λιγο. Τεσπα εχω σκοπο να κανω μια βουτια σε διαφορους φιλοσοφους. Γενικα θελω να διαβασω πολλα, τη φαρμα των ζωων του Οργουελ, το Δον Κιχωτη του Θερβαντες και χιλια μυρια και μερικα θελω να τα ξαναδιαβασω με τα μυαλα τα τωρα.
    Αν έχεις τόσο χρόνο για διάβασμα να ξέρεις είσαι πολύ τυχερός πραγματικά !
    Καντω και έχεις να πάρεις πολλά !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι ομως, ιγκλ..
    κανοντας ενα γρηγορο ψαξιμο, διαπιστωσα οτι οντως ακριβως αυτα λεει στην παρουσιαση του βιβλιου του, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ και ολα τα υπολοιπα που γραφτηκαν απο τον θεματοθετη.
    δεν υπαρχει συγγραφεας εν ζωη που να γραψει παρουσιαση του βιβλιου του, η να αφησει να του την γραψει καποιος , και να μην συμφωνει με το περιεχομενο της παρουσιασης.
    https://www.politeianet.gr/books/978...s-nosou-202826
    επομενως, οντως μιλαμε για τον φιλοθεο φαρο..
    το "ολοι" ή οι μισοι δεν εχει σημασια, ειναι απαραδεκτα και αντιεπιστημονικα αυτα που λεει.

    και καλα κανει και το γραφει στην παρουσιαση, να ξερουμε ολοι περι τινος προκειται και να μην χαλαμε χρονο διαβαζοντας παπαντζες..
    Remedy, δεν είναι μόνο αυτές οι αντιεπιστημονικές απόψεις του, έχει και σε άλλους ιατρικούς κλάδους ανακατευτεί κάνοντας παρόμοιου είδους κατάφωρες παραβιάσεις του δικού του πεδίου σπουδών και ειδικότητας. Για παράδειγμα σε μία συνέντευξή του στα Νέα στις 29/9/2020 είχε δηλώσει ότι ο κοροναιός "είναι αμυντικός μηχανισμός της φύσης. Όταν ο άνθρωπος την καταστρέφει, προσπαθεί να προστατευτεί". Στα έδραναααα

    Ή το άλλο "ένας άνθρωπος έχει ένα έλκος, γιατί το έχει; Είναι οργισμένος με τον πατέρα του." Ούτε το H.pylori, ούτε ο συνδυασμός φαρμάκων με ΜΣΑΦ, ούτε οι κακές διατροφικές συνήθειες, ο πατέρας του φταίει! Στα έδρανααα

    Και αυτό εδώ; "Αρχίζουμε να βλέπουμε τον ιό σαν ευλογία". Ανεύθυνες, τραγικές δηλώσεις, χωρίς καμία ευαισθησία απέναντι στα εκατομμύρια θύματα του covid19 και των μεταλλάξεών του, όπως και στις οικογένειες και στους αγαπημένους τους. Καμία όμως! Αν είναι δυνατόν κάποιος να βλέπει μία πανδημία ως ευλογία, πρέπει να είναι διεστραμμένος και σαδιστής που να μπορεί να βαφτίσει έτσι κάτι που βασανίζει αυτή τη στιγμή την υφήλιο! Στα έδρανααα
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Remedy, δεν είναι μόνο αυτές οι αντιεπιστημονικές απόψεις του, έχει και σε άλλους ιατρικούς κλάδους ανακατευτεί κάνοντας παρόμοιου είδους κατάφωρες παραβιάσεις του δικού του πεδίου σπουδών και ειδικότητας. Για παράδειγμα σε μία συνέντευξή του στα Νέα στις 29/9/2020 είχε δηλώσει ότι ο κοροναιός "είναι αμυντικός μηχανισμός της φύσης. Όταν ο άνθρωπος την καταστρέφει, προσπαθεί να προστατευτεί". Στα έδραναααα

    Ή το άλλο "ένας άνθρωπος έχει ένα έλκος, γιατί το έχει; Είναι οργισμένος με τον πατέρα του." Ούτε το H.pylori, ούτε ο συνδυασμός φαρμάκων με ΜΣΑΦ, ούτε οι κακές διατροφικές συνήθειες, ο πατέρας του φταίει! Στα έδρανααα

    Και αυτό εδώ; "Αρχίζουμε να βλέπουμε τον ιό σαν ευλογία". Ανεύθυνες, τραγικές δηλώσεις, χωρίς καμία ευαισθησία απέναντι στα εκατομμύρια θύματα του covid19 και των μεταλλάξεών του, όπως και στις οικογένειες και στους αγαπημένους τους. Καμία όμως! Αν είναι δυνατόν κάποιος να βλέπει μία πανδημία ως ευλογία, πρέπει να είναι διεστραμμένος και σαδιστής που να μπορεί να βαφτίσει έτσι κάτι που βασανίζει αυτή τη στιγμή την υφήλιο! Στα έδρανααα
    ναι, εχεις δικιο. το πρωτο με τον ιο, το ειχα διαβασει κι εγω.
    τι να πω ρε συ.
    καθε λιγο και λιγακι, ανακαλυπτουν εναν παππουλη της εκκλησιας και με την επιφαση της επιστημης (μιας ασχετης επιστημης, συνηθως, οπως εδω ), προσπαθουν να μας πουνε οτι οι αποψεις του δεν ειναι αυθαιρετες, αλλα "επιστημονικες"...

    σπουδασε 2 ασχετα πραγματα και βγαινει και λεει ο,τι σκοταδιστικο του κατεβαινει στο κεφαλι και παριστανει και τον ψυχιατρο.
    τραγικοι, ανευθυνοι, επικινδυνοι...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχουν οι παπάδες με την ψυχική υγεία. Έχουν πτυχίο ψυχίατρου; Ο φάρος και ο κάθε γλάρος.
    Έχει σπουδάσει κοπαδική ψυχολογία.... σόρυ ποιμαντική ήθελα να πω (μπεεεεεε)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ο πατήρ Φιλόθεος Φάρος είναι ένας από του πιο καταξιωμένους στο είδος του .
    Ψυχολόγος και ιερέας μαζί απόφοιτος του Παντείου και με πολλές ακόμα ακαδημαϊκές σπουδές συνδιάζει απίστευτα την έννοια της ψυχολογίας με τον λόγο που αντιπροσωπεύει .
    Από ποιο πανεπιστήμιο έχει πάρει πτυχίο ψυχολόγου;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ο μυθος τις ψυχικης νοσου...
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 06-07-2020, 16:30
  2. Το υπερβολικό γελιο ειναι προάγγελος κάποιας επερχόμενης Νόσου?
    By Delmember2052020 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 05-04-2020, 16:56
  3. Replies: 2
    Last Post: 28-07-2016, 22:55
  4. Η εξέλιξη της ψυχικής νόσου κατά την διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2011, 18:35
  5. ΜΥΘΟΣ?
    By pas_1967 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2009, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •