Χωρισμος, Χαλια υπνος, Καταθλιψη, Ενοχες,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Χωρισμος, Χαλια υπνος, Καταθλιψη, Ενοχες,

    Καλησπερα παιδια!
    Παντα ειχα θεματακι με υπνο , αλλα εδω κ 2 μηνες λογω ενος χωρισμου , εχει γινει τραγικη η κατασταση. Αν κοιμηθω ξυπναω ξημερωματα μεσα στο πανικο τις ενοχες κ σκεψεις. Σα να ειμαι σε αρνηση. Σα να ειναι εφιαλτης ολο αυτο κ θα ξυπνησω.
    Εχω αρχισει εδω κ μερες απ τη κουραση κ νιωθω χαμενος , ζαλαδες, κακη οραση, ανακατοσουρα, κακη μνημη, χαμηλο iq .
    + πολλες ενοχες, μονιμη καταθλιψη, μονιμες σκεψεις , με εντονες στιγμες αγχους , ζηλιας , φοβου.
    Παιρνω μελατονινη για τον υπνο.
    Ηρθε η ωρα για κατι πιο δραστικο για τον υπνο
    Ηδη επισκεπτομαι ψυχολογο αλλα κανω την δικη μου ερευνα για καποιο φαρμακο για τον υπνο.
    Και για να μη λαβω οτιδηποτε μου προτεινουν.

    Κοιταω παρενεργειες Σιγουρα δε θελω να βαλω βαρος κ να πεσει η λιμπιντο.
    Παλαιοτερα ειχα δοκιμασει ,αν θυμαμαι σωστα, stilnox. Κ καποιο αλλο που ομως μ εβαλε βαρος + εξαρτηση, οποτε κ το σταματησα .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.
    Έχεις αναφέρει πολλές φορές τη λέξη "Ενοχές" . Θες να το αναλύσεις λίγο;

  3. #3
    Οτι τα εκανα εγω μανταρα , οτι εφταιγα εγω ( το ακουγα σε καθε διαφωνια + υπενθυμιση των λαθων μου σε καθε διαφωνια κ καυγα)
    Και οτι ισως εχασα εναν καλο ανθρωπο.
    Πολυ γλυκο, ρομαντικο, δοτικο στα καλα.
    Πολυ εγωιστη, κακομαθημενο ισως, νευρικο ανθρωπο στα κακα, δε δεχοταν ευκολα εως καθολου κατι διαφορετικο απ ο.τι πιστευε εκεινη σωστο.
    Με αποτελεσμα να ξεφευγουν απ το νοημα αρκετες διαφωνιες και να ζηταω ΚΑΙ συγνωμη στο τελος. Ενιωθα ευνουχισμενος.
    Δεν αναγνωριζε ποτε μονη της τα δικα της λαθη.
    Επρεπε να προηγηθει πολυ κουβεντα κ αφου εγω υποχωρουσα ή επαναπροσεγγιζα , συνηθως.
    Ισως ακουγεται βλακεια , υπαρχει μεγαλο μπερδεμα μεσα μου.
    Εν τελει με πεισε οτι ΕΓΩ τα κανα σκατα. Ακομα κι η υπενθυμιση , σε καθε διαφωνια ,των λαθων μου ηταν για το καλο μου. Μου ελεγε οτι καμια δε θα με ανεχοταν . Οτι ημουν αχαριστος. Ακομα κι οτι ΕΓΩ την εκανα να μιλησει ασχημα.
    Εξαλλου στα καλα ηταν ο πιο γλυκος δοτικος ανθρωπος που εχω γνωρισει .
    Αρα εγω μαλλον εκανα αυτον τον ανθρωπο ετσι στα κακα. Μου σταθηκε σε 1-2 δυσκολες στιγμες . Απομακρη σε καποια αλλα, προς το τελος
    Last edited by Greek_mistis; 11-06-2021 at 15:21.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Οτι τα εκανα εγω μανταρα , οτι εφταιγα εγω ( το ακουγα σε καθε διαφωνια + υπενθυμιση των λαθων μου σε καθε διαφωνια κ καυγα)
    Και οτι ισως εχασα εναν καλο ανθρωπο.
    Πολυ γλυκο, ρομαντικο, δοτικο στα καλα.
    Πολυ εγωιστη, κακομαθημενο ισως, νευρικο ανθρωπο στα κακα, δε δεχοταν ευκολα εως καθολου κατι διαφορετικο απ ο.τι πιστευε εκεινη σωστο.
    Με αποτελεσμα να ξεφευγουν απ το νοημα αρκετες διαφωνιες και να ζηταω ΚΑΙ συγνωμη στο τελος. Ενιωθα ευνουχισμενος.
    Δεν αναγνωριζε ποτε μονη της τα δικα της λαθη.
    Επρεπε να προηγηθει πολυ κουβεντα κ αφου εγω υποχωρουσα ή επαναπροσεγγιζα , συνηθως.
    Ισως ακουγεται βλακεια , υπαρχει μεγαλο μπερδεμα μεσα μου.
    Εν τελει με πεισε οτι ΕΓΩ τα κανα σκατα. Ακομα κι η υπενθυμιση , σε καθε διαφωνια ,των λαθων μου ηταν για το καλο μου. Μου ελεγε οτι καμια δε θα με ανεχοταν . Οτι ημουν αχαριστος. Ακομα κι οτι ΕΓΩ την εκανα να μιλησει ασχημα.
    Εξαλλου στα καλα ηταν ο πιο γλυκος δοτικος ανθρωπος που εχω γνωρισει .
    Αρα εγω μαλλον εκανα αυτον τον ανθρωπο ετσι στα κακα. Μου σταθηκε σε 1-2 δυσκολες στιγμες . Απομακρη σε καποια αλλα, προς το τελος
    Ήταν η μοναδική σου σχέση που είχε αυτή την κατάληξη ?
    Γενικά τι άνθρωπος είσαι με τις σχέσεις σου ?
    Αναγνωρίζεις κάποια χαρακτηριστικά που δεν σου αρέσουν και πάντα καταλήγουν να χαλάνε μια από αυτές ?

    Πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μπορεί να σου έβγαλε έναν άλλον ευατο από ότι είσαι στην πραγματικότητα ?

    Ή μήπως πιστεύεις ότι δεν είχε δίκιο, ίσως καθρεπτιζε δικές της συμπεριφορές επάνω σου για να κρυφτεί εκείνη πίσω από όλο αυτό το ενοχικό της σχέσης σας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Οτι τα εκανα εγω μανταρα , οτι εφταιγα εγω ( το ακουγα σε καθε διαφωνια + υπενθυμιση των λαθων μου σε καθε διαφωνια κ καυγα)
    Και οτι ισως εχασα εναν καλο ανθρωπο.
    Πολυ γλυκο, ρομαντικο, δοτικο στα καλα.
    Πολυ εγωιστη, κακομαθημενο ισως, νευρικο ανθρωπο στα κακα, δε δεχοταν ευκολα εως καθολου κατι διαφορετικο απ ο.τι πιστευε εκεινη σωστο.
    Με αποτελεσμα να ξεφευγουν απ το νοημα αρκετες διαφωνιες και να ζηταω ΚΑΙ συγνωμη στο τελος. Ενιωθα ευνουχισμενος.
    Δεν αναγνωριζε ποτε μονη της τα δικα της λαθη.
    Επρεπε να προηγηθει πολυ κουβεντα κ αφου εγω υποχωρουσα ή επαναπροσεγγιζα , συνηθως.
    Ισως ακουγεται βλακεια , υπαρχει μεγαλο μπερδεμα μεσα μου.

    Εν τελει με πεισε οτι ΕΓΩ τα κανα σκατα. Ακομα κι η υπενθυμιση , σε καθε διαφωνια ,των λαθων μου ηταν για το καλο μου. Μου ελεγε οτι καμια δε θα με ανεχοταν . Οτι ημουν αχαριστος. Ακομα κι οτι ΕΓΩ την εκανα να μιλησει ασχημα.
    Εξαλλου στα καλα ηταν ο πιο γλυκος δοτικος ανθρωπος που εχω γνωρισει .
    Αρα εγω μαλλον εκανα αυτον τον ανθρωπο ετσι στα κακα. Μου σταθηκε σε 1-2 δυσκολες στιγμες . Απομακρη σε καποια αλλα, προς το τελος
    χμμμ..
    δεν ειναι απαραιτητο να ειχε δικιο, ομως. ολο αυτο, οπως το περιγραφεις, μπορει να ηταν χειριστικοτητα εκ μερους της και να ειχες εσυ, το δικιο.
    κολλητους φιλους εχεις; δεν ετυχε να συζητησεις με καποιον συγκεκριμενα περιστατικα τον καιρο που συνεβαιναν;;
    ειπες οτι πηγαινεις σε ψυχολογο. δεν επεξεργαστηκατε αυτες τις διαφωνιες που ειχατε με την πρωην σου; εκεινος τι σου λεει για οσα συνεβαιναν;
    ποσον καιρο εισασταν μαζι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεματοθέτη, Για κάποιο λόγο πάτησε σε δικά σου προϋπάρχοντα θέματα η κοπέλα και έχεις χάσει τη μπάλα. Σε έναν χωρισμό πάντα κάτι έχει πάει λάθος και από τις δύο μεριές, ακόμα κι αν το μεγαλύτερο ποσοστό το έχει ο ένας. Όμως δεν περιγράφεις μία υγιή σχέση, οπότε είναι λάθος να της δίνεις διαστάσεις που δεν είχε και να κάθεσαι να σκας τόσο. Δεν είναι καλό άτομο και δοτικό ο άλλος, ούτε είναι υγιής μία σχέση όταν στα εύκολα και στα χαχαχου είναι όλα καλά και στις δυσκολίες ξαφνικά είναι όλα σκατά και γίνεται μαζί σου σκύλα η άλλη. Ακόμα και δίκιο να έχει ο σύντροφός σου, δεν σημαίνει αυτό ότι θα σε βάλει κάτω και θα σε κάνει σκουπίδι. Αυτό μόνο κατανόηση και αγάπη δεν δείχνει. Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι μπορούσε να βγει κάπου όλο αυτό που περιγράφεις; Μια ζωή να καταπιέζεσαι και να υποχωρείς και να μην μπορείς να εκφραστείς; Για ποιο λόγο έχεις ενοχές; Μήπως όλα αυτά αντανακλούν άλλα δικά σου θέματα, ανασφάλειες κτλ και έχεις βγει εντελώς εκτός ελέγχου (εξού και τα άγχη και οι αϋπνίες; )

    Δεν είναι μαγική λύση κάποιο υπνωτικό, το θέμα είναι να βάλεις σε τάξη τις σκέψεις σου και να δώσεις σωστές διαστάσεις σε κάποια περιστατικά ώστε να κοιμάσαι πραγματικά ήρεμος τα βράδια. Όχι να κάθεσαι να σκας για βλακείες και να το ρίξεις στα χάπια. Αν δεν ηρεμίσει το μέσα σου τι θα κάνεις, μια ζωή θα παίρνεις φάρμακα για να κοιμηθείς;

  7. #7
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

    Μετα απο επισκεψη σε ψυχιατρο ( με προταση του ψυχολογου μου λογω του υπνου και της εμμονης μου ), μου εγραψε θεραπεια Efexor (37.5 για αρχη και στη συνεχεια 150) + Trittico (75).

    Αγχωδης διαταραχη+ καταθλιψη.

    Ο,τι περιμενα κι εγω καθως οι συναισθηματικες καταστασεις στις ερωτικες μου σχεσεις , οι χωρισμοι , οι εντασεις , οι καυγαδες μου δημιουργουν θεμα και χτυπουν στον υπνο και σε καταθλιψη-κολληματα-ενοχες.

    Εξεφρασα τις ανησυχιες μου εξαρχης, για αυξηση βαρους , λιμπιντο , withdrawal syndrome.


    Με ενημερωσε οτι δε θα εχω θεμα με αυξηση βαρους, ισως ομως να επιρεασει καποια αλλα κομματια , και την λιμπιντο, ναυτια κι αλλα που δεν μου ειπε, αλλα να επιμεινω και να μη φοβηθω! Οτι ΠΡΕΠΕΙ , κι οτι ειναι θεμα υγειας!

    Να κανω μεσογειακη διατροφη + ασκηση.

    Να ενημερωσω οτι ειμαι πολυ αρνητικος με ολα τα χαπια, ασχολουμαι εντατικα με το γυμναστηριο 10+ χρονια ( εδω κ 3 μηνες δεν πηγαινω γυμναστηριο λογω χειρουργειου) και διατροφη.

    Ειχα δοκιμασει μετα απο επισκεψη σε γιατρο παλαιοτερα για 1 μηνα καποιο αντικαθληπτικο για να κοιμηθω, με αποτελεσμα να βαλω αρκετα κιλα - παρα το γεγονος οτι γυμναζομουν- και να εχω αλλα θεματα μετα. Το σταματησα , ειχα δυσκολιες στον υπνο απο το σταματημα του χαπιου, ξεκινησα διαιτα, πεισμωσα ομως , ενιωσα υπερηφανος ξανα για το σωμα μου και προχωρησα.

    Ειπα οτι δε θα ξαναπαρω ποτε κατι, που θα κανει κακο.


    Απο την δικης σας εμπειρια και απο οσους εχουν κανει θεραπεια με αυτα τα χαπια, τι παρενεργειες , τι εμπειριες εχετε με τα συγκεκριμενα ? εχει κανει καποιος τον συγκεκριμενο συνδυασμο φαρμακων? Γενικα, οτιδηποτε μπορει να με βοηθησει ή να μου δωσει καποια πληροφορια χρησιμη.

    Εχω φοβηθει αρκετα και σε καμια περιπτωση δεν θελω να βαλω κιλα , και να εχω αλλα θεματα μετα.
    Εμπιστευομαι την επιστημη ΑΛΛΑ οχι τυφλα!

    Παρα το αγχος και την καταθλιψη και τον κακο υπνο μου, τωρα τουλαχιστον νιωθω ωραια με τον εαυτο μου , κατι που βοηθαει πολυ την κοινωνικοποιηση μου και την εικονα για τον εαυτο μου.

    Φοβαμαι επισης οτι εθιζεσαι σε αυτα, και μπαινεις σε εναν ατερμονο κυκλο.

    Ευχαριστω!
    ( θα ανοιξω και γενικο θεμα, πιο λεπτομερες )
    Last edited by Greek_mistis; 16-06-2021 at 12:01.

Similar Threads

  1. Ύπνος και κατάθλιψη.
    By tzimani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 05-07-2020, 13:40
  2. καταθλιψη-χωρισμος
    By sante in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 12-05-2015, 19:05
  3. Στεναχωριες, αγχος, καταθλιψη,ενοχες κ.α.
    By VanGogh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 09-04-2013, 21:47
  4. χωρισμος-καταθλιψη
    By kaiti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2012, 13:46
  5. υπνος αγχος και καταθλιψη
    By nana89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2012, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •