ΓΑΔ και εξελιξη Ψυχοθεραπειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    ΓΑΔ και εξελιξη Ψυχοθεραπειας

    Γεια σε ολους.
    Ανοιγω αυτο το θεμα σαν απορια.
    Εχω ΓΑΔ και Μετατραυματικο με διαστηματα που εχω τα πανω μου δλδ περισσοτερη ηρεμια και τα κατω μου δλδ περισσοτερο και εντονοτερο στρες.
    Θελω να θεσω σαν απορια το πως ακριβως δουλευει η ψυχοθεραπεια αφου εχει ληφθει το ιστορικο και εχω μπει σε μια σειρα.
    Θα πρεπει να πηγαινω εγω με καποιο πλανο ωστε να ξεκιναει η θεραπεια?
    Εχει καποιο πλανο ο θεραπευτης καθε φορα?
    Ειναι απαραιτητο να υπαρχει συγκεκριμενο πλανο ειτε απο εμενα ειτε απτον θεραπευτη?
    Ρωταω διοτι τις ημερες που ειμαι πιο χαλαρος και ηρεμος νιωθω οτι δν εχω κατι ν συζητησω που να χρειαζεται λυση μεχρι τη στιγμη που θα επιστρεψει το αγχος και θα εχω. Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φίλε.
    Γίνεται διάγνωση από τον ψυχοθεραπευτή σου και ακολουθεί αυτός τον απαραίτητο τρόπο ψυχοθεραπείας, και επίσης ανάλογα σε ποιο είδος ειδικεύεται ο καθένας έτσι.
    Εγώ για παράδειγμα έχω ΓΑΔ και είμαι υποχόνδριος και ακολουθώ γνωσιακή ψυχοθεραπεία.
    Το πλάνο το καθορίζει ο ψυχοθεραπευτής εννοείται.
    Πάντως από την στιγμή που έχεις ΓΑΔ και μετατραυματικό δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει κάτι που να σου προκαλεί όλο αυτό το άγχος.
    Αυτό λογικά θα προσπαθήσει να εντοπίσει ο ψυχοθεραπευτής σου και να δουλέψετε πάνω σε αυτό.
    Κάτι το πυροδοτεί το άγχος σου. Αυτό το κάτι πρεπει να βρει ο θεραπευτής σου.

  3. #3
    Σ ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου.
    Απλα τις φορες που νιωθω χαλαρος με ρωταει ο θεραπευτης μου τι θα ηθελα να συζητησουμε κ νιωθω οτι δεν εχω κατι να συζητησω στη θεραπεια γιατι μπορει να ετυχε να ειχα μια πιο "χαλαρη και ηρεμη" εβδομαδα και ειναι σαν να περιμενω να ξεκινησει αυτος την θεματολογια.
    Το εχω απλα σαν απορια να δω αν συμβαινει και σε αλλους και πως το διαχειριζονται. Θεωρω εξαιρετο τον θεραπευτη μου απλα σαν πιο προσωπικη απορια το θετω.
    Σ ευχαριστω και παλι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Έτσι με ρωτάει κι εμένα κι ανάλογα αν υπάρχει κάτι που με καίει να συζητήσω το συζητάμε, αν όχι κατευθύνει αυτός τη συζήτηση. Έτσι κι αλλιώς περιστρεφομαστε με τον ένα ή τον άλλον τρόπο σε θέματα που έχουν αναδειχθεί ως σημαντικά. Υπάρχει η δυνατότητα να καταγράψεις αυτά που σε απασχολούν ακόμη και κατά σειρά προτεραιότητας, δεν θα σε αποτρέψει ο ψυχοθεραπευτής, ίσα ίσα. Εξάλλου αυτός όποτε χρειάζεται θα βάζει τα θέματα που κρίνει σκόπιμο και που σίγουρα άμεσα ή έμμεσα θα σχετίζονται με τα θέματα που σε απασχολούν γενικότερα. Το πλάνο της ψυχοθεραπείας συνδιαμορφωνεται, όπως και οι στόχοι.

Similar Threads

  1. Εξελιξη
    By Afroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 28-06-2020, 22:33
  2. Replies: 3
    Last Post: 23-02-2017, 00:16
  3. Σχέση χωρίς εξέλιξη
    By lullaby in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 11-06-2015, 12:44
  4. εξελιξη σαν ανθρωπος!
    By manosthess in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-2014, 09:43
  5. Εξέλιξη Υγείας
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 09-05-2009, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •