Πόσο καιρό!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Πόσο καιρό!

    Πόσο καιρό σας παίρνει στην ψυχοθεραπεία ώστε να αρχίσετε να βλέπετε αποτέλεσμα;;

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Εχω παψει να ειμαι αισιοδοξος με καταστασεις, αλλα ουτε επιτρεπω και να ειμαι χαλια...
    Λοιπον... Η λογικη απαντηση που θα σου εδινα ειναι οσο χρονο χρειαζεται.. και οσο ταυτοχρονα κανεις δουλεια με τον ευατο σου!
    Αυτο λεει η λογικη!
    Ταλαιπωρουμε πολυ ψυχολογικα καθημερινα αλλα δεν εχω λεφτα να το κανω... με μια συνεδρια που ειχα παει 20 ευρω για μια φορα δεν ειδα και αποτελεσμα ισα ισα με ενοχλησε ψυχολογικα! αυτα απο εμενα!

  3. #3
    Για να δεις αποτελεσμα εχει να κανει με τον θεραπευτη σου και την θεραπευτικη σχεση που εχετε αναπτυξει. Οσο πιο γρηγορα ταιριαξετε και τον εμπιστευτεις τοσο πιο αμεσα θα παρεις κ εσυ τα πανω σου γιατι θα εισαι δεκτικος να συζητησεις αυτα που σε απασχολουν.
    Οσο πιο ειλικρινης εισαι μ τον θεραπευτη σου τοσο καλυτερα τα πραγματα για εσενα γτ θ τον βοηθησεις να καταλαβει τι σε απασχολει και να φτιαξει ενα πλανο για σενα.
    Οσο περισσοτερο δουλευεις επισης με τον εαυτο σου αυτα π συζητατε τοσο πιο καλα τα πραγματα θα ειναι για σενα.
    Γενικα, εμπιστοσυνη και θετικη σκεψη. Κ αμα δεν ταιριαζετε δεν χαθηκε ο κοσμος, βρες καποιον αλλον μεχρι να σ κανει ν νιωσεις ανετα γιατι δεν ταιριαζουμε με ολους.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Καποιος αγιος ειχε πει: Τον νου σας στον Αδη και μην απελπιζεστε
    Θελει να πει οτι ενας ισσοροποιημενος ανθρωπος δεν ταυτιζεται απολυτα ουτε με το καλο ουτε με το κακο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Επίσης, εκτός από τη σχέση μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου, παίζει ρόλο και για ποιον λόγο ξεκινάς ψυχοθεραπεία, ποιους στόχους έχεις, ποιο πρόβλημα θες να αντιμετωπίσεις κλπ. Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι μακροχρόνια διαδικασία (κάνω 4 χρόνια. Οι προηγούμενες απόπειρες διήρκεσαν πολύ λιγότερο για διάφορους λόγους).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Ναι αλλά πώς μπορείς να θεραπεύσεις κάτι ξαφνικό που συμβαίνει στην ζωή σου, δηλαδή παράδειγμα κάποιος επιζεί από ένα τροχαίο χάνοντας δικούς τους ανθρώπους και λέει στην τηλεόραση στις ειδήσεις ότι στηρίζεται από ψυχολόγο, πόσο μπορεί να στηριχθεί αυτό το άτομο και μάλιστα σε τόσο μικρό διάστημα;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν τίθεται νομίζω ζήτημα θεραπείας σε κάτι τέτοιο με την έννοια ότι αντικειμενικά θα υπάρξει περίοδος πένθους. Εγώ όταν μετά από τέτοιου τύπου συμβάν είχα επισκεφτεί ψυχίατρο ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και αγωγή και συνηρθα πολύ γρήγορα. Χωρίς αγωγή δεν θα είχα άμεσο αποτέλεσμα.

  8. #8
    Θεραπεια με την εννοια παταω ενα κουμπι και εξαφανιζεται το προβλημα δεν υπαρχει απλα σε μια τετοια κατασταση εαν εισαι θεωρω απτους τυχερους που βρεις και εναν καλο θερπαευτη που ταιριαξετε θα εχεις εναν συμμαχο διπλα σου να σε στηριξει και σιγουρα κατι παραπανω θα ξερει για ν σ δωσει μια νοτα ελπιδας απ οτι εναν φιλο που ισως να θελει ν βοηθησει αλλα με τον λαθος τροπο. Αρκει να εισαι σε θεση και εσυ ν του ανοιχτεις γιατι κανενας δν μυριζει τα δαχτυλα του ουτε ειναι μαγος, ειναι κ αυτοι ανθρωποι.

Similar Threads

  1. xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?
    By dinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 22-06-2020, 12:07
  2. Πόσο καιρό διαρκούν οι παρενέργειες;
    By Groxanne in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-01-2019, 01:17
  3. Ποσο καιρο θα παρει???
    By Φωτεινή μ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2014, 19:53
  4. Ποσο καιρο ειστε σε αυτο το τριπακι?
    By Αλαφροίσκιωτος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 06-08-2014, 17:37
  5. Ποσο καιρό κρατάει η κατάθλιψη?
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-2010, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •