Επισκεψη σε ψυχολογο.?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    davidh
    Guest

    Επισκεψη σε ψυχολογο.?

    Γεια σας παιδια. Μετα απο καιρο σκεφτομαι να παω να μιλησω σε ψυχολογο.. Ειναι η πρωτη φορα αν θα παω, μεχρι τωρα μιλουσα μονο με τον ψυχιατρο.
    Τι λετε? Κανει η να μιλησω πρωτα με τον ψυχιατρο μου επειδη παιρνω και αγωγη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγώ πήγα σε ψυχολόγο αλλα με παρέπεμψε σε ψυχίατρο και τελικα αλλαξα ψυχιατρο

  3. #3
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Εγώ πήγα σε ψυχολόγο αλλα με παρέπεμψε σε ψυχίατρο και τελικα αλλαξα ψυχιατρο
    ωχ... καταλαβα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κάνει ή δεν κάνει δεν κινδυνεύεις απο κάτι. άλλη δουλειά κάνει ο ένας άλλη ο άλλος.

  5. #5
    davidh
    Guest
    Θελω να παω να πω ποσο ξεφτιλας ειμαι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω δεν εχω καταλαβει πως μπορει να βοηθησει ενας ψυχολογος...Να μου πει δηλαδη τι? Οτι ολα φταινε τα παιδικα μου χρονια? Χαιρω πολυ, αυτο το ξερω και χωρις να πληρωσω.

    Να τον πληρωσω για να του λεω την ιστορια της ζωης μου? Τα λεω στον γειτονα και μου ρχετε και φτηνοτερα.

    Να μου πει οτι δεν πρεπει να κανω overthinking και να ειμαι χαλαρος? Να το βρασω, ας ερθει αυτος στην θεση μου να πηδαει τα αγγουρια που πηδαω και θα του πω εγω που θα βαλει τις συμβουλες του.

    Του λαχιστον ο ψυχιατρος μπορει να σου γραψει κατι που θα βοηθήσει (αν και δεν εχω αναγκη τις συνταγες γενικα) ομως μπορει να πει τι πιθανον να βοηθησει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν ξερω σε ποια σχολη ανηκει αυτο που θα πω.

    Πας στο ψυχολογο και συζητας και αυτος ακουει. Λες για την καθημερινοτητα σου και τα θελω σου κλπ. Εχεις για παραδειγμα καποιο προβλημα συμπεριφορας που δεν το ξερεις.
    Ας παρουμε ενα απλοϊκο παραδειγμα. Βριζεις τους αλλους και δεν εχει πεσει στην αντιληψη σου οτι αυτο ενοχλει, οποτε ισως εκει οφειλεται η κοινωνικη απομονωση. Ο ψυχολογος θα σου κατευθυνει το μυαλο να καταλαβεις. Θα σου πει για παραδειγμα, βαλε τον εαυτο σου στη θεση αυτου που εβρισες. Πως θα ηταν η συμπεριφορα σου απεναντι σε αυτο το ατομο μετα απο αυτο. Μηπως θα το εκανες περα? Θα σε βοηθησει να δεις μια διαφορετικη οπτικη γωνια. Απλοϊκο παραδειγμα. Ακομα και εαν εσενα δεν σε ενοχλει να σε βριζουν κατα γενικη προτιμηση ο κοσμος προτιμα να μην τον βριζουν.
    Αυτο σε ολα τα θεματα, ακουγοντας τις περιγραφες που δινεις, οικογενειακα,φιλικα,εργασι ακου περιβαλλοντος, καθημερινοτητας ζωης κλπ. Απο σενα εξαρταται να κανεις τα σωστα βηματα μετα.

    Δεν ξερω δεν εχω και εμπειρια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εγω δεν εχω καταλαβει πως μπορει να βοηθησει ενας ψυχολογος...Να μου πει δηλαδη τι? Οτι ολα φταινε τα παιδικα μου χρονια? Χαιρω πολυ, αυτο το ξερω και χωρις να πληρωσω.

    Να τον πληρωσω για να του λεω την ιστορια της ζωης μου? Τα λεω στον γειτονα και μου ρχετε και φτηνοτερα.

    Να μου πει οτι δεν πρεπει να κανω overthinking και να ειμαι χαλαρος? Να το βρασω, ας ερθει αυτος στην θεση μου να πηδαει τα αγγουρια που πηδαω και θα του πω εγω που θα βαλει τις συμβουλες του.

    Του λαχιστον ο ψυχιατρος μπορει να σου γραψει κατι που θα βοηθήσει (αν και δεν εχω αναγκη τις συνταγες γενικα) ομως μπορει να πει τι πιθανον να βοηθησει.
    Συμφωνω με χιλια με την αποψη σου! Μα με χιλια!

  9. #9
    garfield
    Guest
    Οι ψυχολογοι κανουν γενικα διαπιστωσεις χωρις να σου εξηγουν πως να αλλαξεις. Σου λενε για παραδειγμα "δεν εχεις κοινωνικες δεξιοτητες". Δεν σου λενε πως θα το αλλαξεις αυτο. Σ' εμενα τουλαχιστον ετσι εγινε. Και ειναι και ακριβη υποθεση η ψυχοθεραπεια.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Ρε φιλε οποιος εχρι το οικονομικο ας το κανει δεν ειναι κακο... εγω δεν το εχω.. οπουε βρησκω αλλους τρόπους να λειτουργω..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Λοιπόν τι πιστεύω εγώ και τη βίωσα. Ο ψυχολόγος κ γενικότερα ο θεραπευτής μπορεί να σου κάνει πολύ καλό ή πολύ κακό. Ακριβώς επειδή έχει τη δύναμη να σου κάνει καλό έχει και τη δύναμη να σου κάνει κακό. Όχι με το να σου δώσει συμβουλές ούτε με το να σε βάλει στη θέση του άλλου. Αυτά είναι μπούρδες. Μπορεί να σε βοηθήσει να δεις τι σου έχει συμβεί να δεις εσύ ο ίδιος τι έχει συμβεί στο μέσα σου στην ύπαρξη σου πως έχεις πληγωθει πως έχεις θέση πάρει στη ζωή σου. Να σε σεβαστεί. Να ακούσει την αλήθεια σου την εσωτερική και να σου πει να την ακούσεις κι εσύ. Να είναι ένας άνθρωπος προς εσένα τίμιος ειλικρινής και με το μέρος σου. Να του περιγράψεις αυτό που βιώνεις και να μην του βάλει ταμπέλα πχ είσαι ψαχαναγκαστικος. Εμένα ας πούμε κάτι μιυ είπε κάποιος και έχω κολλήσει και το λεω και το ξαναλέω. Ωραία μην πεις είναι ψυχαναγκασμος δεν βοηθάει. Πάμε να βρούμε γιατί έχεις κολλήσει τι σε πιέζει τι υπάρχει πίσω από αυτό ποιος είναι ο μηχανισμός που το στηρίζει όλο αυτό σε τη θέση βρίσκεσαι εσύ σε τη θέση ο άνθρωπος που στο είπε. Να σε βοηθήσει να δεις το μέσα σου τους μηχανισμούς που είναι φυτρωμενοι. Μόλις τους δεις παύουν να είναι άγνωστοι. Επίσης αν πχ χωρίς να το ξέρεις είσαι ένας άνθρωπος που σε επηρεάζει πολύ τι λένε οι άλλοι κι ο ψυχολόγος δεν το καταλάβει η το καταλάβει και το χρησιμοποιήσει εναντίων σου τότε ότι σου λέει θα σε επηρεάζει πολύ και μπορεί να το χρησιμοποιήσει το ελάττωμα που πας να φτιάξεις εναντίων σου. Εγώ όσα χρόνια έκανα θεραπεία υποτίθεται δεν συνάντησα ούτε έναν καλό. Ούτε έναν. Υπάρχουν ελάχιστα καλά παιδιά πραγματικά που θέλουν να βοηθήσουν κι εχου ευγενικέ; το ψυχές αλλά δεν μπαίνουν στη διαδικασία να ρωτήσουν να σε μάθουν να ψάξουν. Εχου μάθει από τη σχολή 5 πράγματα και τα επαναλάβουν. Η πλειονότητα θρεφεται από τη σχέση αυτή και δεν σε ακούν αλλά κάθονται σαν τα παγονια και φουσκώνουν από τη θέση που βρίσκονται. Λυπάμαι αλλά στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω. Εγώ σπατάλησα πάνω από 10.000 ευρώ μέχρι τώρα και με έκαναν χειρότερα. Κλονησαν το εγώ μου το δομικό εγώ μου με το ισχυρό το δικό τους γιατί όλοι εμείς έχουμε αδύναμο εγώ Κλονησαν αυτά που πίστευα ότι είχα γιατί κάθε άνθρωπος ξέρει βαθιά μέσα του το έχει αλλά θέλει βοήθεια να το δει. Λυπάμαι αλλά αν σας πω ιστορίες και από φίλους θα τραβάτε τα μαλλιά σας με πόσο ανισόρροποι είναι οι ψυχολόγοι. Μια κοπέλα χρωστούσε σε έναν ψυχολόγο 200 ευρώ και την απείλησε ότι θα δημοσίευση το φάκελο της στο διαδυκτιο αν δεν του τα δώσει. Μιλάμε για άρρωστο άνθρωπο. Αλλη περίπτωση ξέρω που την επεφτε σε ένα φίλο μου που είχε πάει για ψυχοθεραπεία. Σκέψου ότι εκεί έξω σε ενοχλεί κάτι ε αυτό που σου δυσκολεύει τη ζωή θα σε δυσκολεύει κια μέσα στη θεραπεία. Σκέψου ότι έναν άνθρωπο έξω που σου κάνει δύσκολη τη ζωή εξαιτίας αυτής της αδυναμίας που έχεις οποία κι αν είναι αυτή. Και θέλεις να δυναμώσεις. Αν ο θεραπευτής είναι σαν κι αυτό που σου δυσκολεύει τη ζωή κι εσύ περιμένεις να σε βοηθήσει να φτιάξεις την αδυναμία σου που δημιουργήθηκε σίγουρα για κάποιο λόγο αντί να βρείτε το λόγο να σου δημιουργήσει κι άλλο λόγο προβληματικό. Εγώ σου λέω να μην πας. Κάτσε μόνος σου και δες την ιστορία της ζωής σου μέσα σου. Και αγάπησε τον εαυτό σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Θελω να παω να πω ποσο ξεφτιλας ειμαι...
    Να μην πας να πεις πόσο ξεφτίλας είσαι. Να πας να πεις τι έχεις αντιμετωπίσει στη ζωή σου, τι αντιμετωπίζεις αυτή τη στιγμή και πώς μπορείς να βοηθηθείς. Καλή αρχή!
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Μείνε μακρυά από ψυχολόγους. Πεταμένα λεφτά. Και θα βγεις χειρότερα. Θα σε κάνουν manipulation, θα σε κακοποιησουν ψυχικά θα μπουν μέσα στο μυαλό σου και θα παίξουν με αυτό. Θα σε κάνουν να πιστέψεις πράγματα που δεν θέλεις θα υποτιμήσουν τη δύναμη σου και στο τέλος θα σε εξασθενησουν για να τους έχεις ανάγκη. Εμένα με δυελυσαν οικονομικά και ψυχικά. Εντελώς. Στο εξωτερικό υπάρχει ειδική πλατφόρμα όπου καθημερινά δέχονται 45.000 περιστατικά από κακοποίηση ψυχολογων. Άλλοι το κάνουν συνειδητά κι άλλοι ασυνείδητα. Αυτοί που το κάνουν ασυνείδητα βγάζουν το δικό τους απαιδευτο χαρακτήρα πάνω σου. Παίρνουν δύναμη από τη θέση εξουσίας που βρίσκονται. Σκέψου ότι εσύ ανοίγεσαι είσαι ευάλωτος. Τους λες τα πάντα. Άλλοι συνειδητά για να σε κρατάνε στο χέρι. Εγώ έχασα χρόνο χρήμα και τον εαυτό μου. Έγινα έρμαιο. Έγινα το παιχνιδάκι της. Με κακοποίησε ψυχολογικά. Με υποδυναμωσε. Μην πας. Μόνη σου ή μόνος σου ότι καταφέρεις. Δεν έχω γνωρίσει χειρότερους ανθρώπους. Δεν σου χαρίζονται πουθενά. Άλλες ειδικότητες είναι πιο πόνο ψυχές από τους ψυχολόγους. Μείνε μακρυά. Θα μπλέξεις. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω δεν θα πήγαινα ποτέ. Θα είχα γλυτώσει. Δεν ξέρω αν θα συνέλθω ποτέ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Μείνε μακρυά από ψυχολόγους. Πεταμένα λεφτά. Και θα βγεις χειρότερα. Θα σε κάνουν manipulation, θα σε κακοποιησουν ψυχικά θα μπουν μέσα στο μυαλό σου και θα παίξουν με αυτό. Θα σε κάνουν να πιστέψεις πράγματα που δεν θέλεις θα υποτιμήσουν τη δύναμη σου και στο τέλος θα σε εξασθενησουν για να τους έχεις ανάγκη. Εμένα με δυελυσαν οικονομικά και ψυχικά. Εντελώς. Στο εξωτερικό υπάρχει ειδική πλατφόρμα όπου καθημερινά δέχονται 45.000 περιστατικά από κακοποίηση ψυχολογων. Άλλοι το κάνουν συνειδητά κι άλλοι ασυνείδητα. Αυτοί που το κάνουν ασυνείδητα βγάζουν το δικό τους απαιδευτο χαρακτήρα πάνω σου. Παίρνουν δύναμη από τη θέση εξουσίας που βρίσκονται. Σκέψου ότι εσύ ανοίγεσαι είσαι ευάλωτος. Τους λες τα πάντα. Άλλοι συνειδητά για να σε κρατάνε στο χέρι. Εγώ έχασα χρόνο χρήμα και τον εαυτό μου. Έγινα έρμαιο. Έγινα το παιχνιδάκι της. Με κακοποίησε ψυχολογικά. Με υποδυναμωσε. Μην πας. Μόνη σου ή μόνος σου ότι καταφέρεις. Δεν έχω γνωρίσει χειρότερους ανθρώπους. Δεν σου χαρίζονται πουθενά. Άλλες ειδικότητες είναι πιο πόνο ψυχές από τους ψυχολόγους. Μείνε μακρυά. Θα μπλέξεις. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω δεν θα πήγαινα ποτέ. Θα είχα γλυτώσει. Δεν ξέρω αν θα συνέλθω ποτέ.
    Πραγματικά κι εγώ πιστεύω πως ο ψυχολόγος δεν μπορεί να σε βοηθήσει η ψυχολογία έχει να κάνει με εσένα αν εσύ δεν μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου τότε ούτε ο ψυχολόγος μπορεί, καλά θα μου πεις τώρα ότι μπορούν να σου γράφουν φάρμακα κτλπ ε αν κάτι θα σε βοηθήσει τότε θα είναι τα φάρμακα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Γεια σας παιδια. Μετα απο καιρο σκεφτομαι να παω να μιλησω σε ψυχολογο.. Ειναι η πρωτη φορα αν θα παω, μεχρι τωρα μιλουσα μονο με τον ψυχιατρο.
    Τι λετε? Κανει η να μιλησω πρωτα με τον ψυχιατρο μου επειδη παιρνω και αγωγη?

    Για ποιό λόγο και με ποιο σκοπό θες να πας σε ψυχολόγο; Ας ξεκινήσουμε από αυτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By παολα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-11-2018, 16:01
  2. Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο!!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-2018, 19:49
  3. Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο..!
    By maria eleni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 31
    Last Post: 05-07-2016, 20:27
  4. επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?
    By αν? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 17-02-2011, 20:41
  5. πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By asphyxia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 08:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •