Επισκεψη σε ψυχολογο.? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Θελω να παω να πω ποσο ξεφτιλας ειμαι...
    Εγώ θα σου πρότεινα να πας αφού πρώτα κάνεις μια έρευνα αγοράς. Καταρχάς υπάρχουν και ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές οπότε μπορεί να επιλέξεις κάποιον εξ αυτών. Να δεις βιογραφικό, προϋπηρεσία, σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί, να ενημερωθείς προηγουμένως για τη σχολή/προσέγγιση που ακολουθεί γιατί μπορεί να μην σου ταιριάζει. Πέρα από τις υπεραπλουστευσεις τύπου δεν χρειάζεται να πληρώσω για να μου πει ότι φταίνε τα άσχημα παιδικά χρόνια κλπ ή ιστορίες για κακούς επαγγελματίες ψυχικής υγείας εσύ θα δημιουργήσεις τη δική σου μοναδική σχέση και εμπειρία. Αν πέσεις σε καλό επαγγελματία και άνθρωπο και σου ταιριάζει πιστεύω ότι θα βοηθηθεις. Δεν ξέρω αν έχει σημασία να σου πω το πώς γιατί δεν γίνεται πάντα με τον ίδιο τρόπο. Εμένα π.χ. μου αρέσει να μου εξηγεί επιστημονικά αλλά ταυτόχρονα και παραστατικά τον τρόπο που λειτουργούν οι μηχανισμοί μέσα μας. Ίσως σε άλλον να φτάνει στο ίδιο αποτέλεσμα με άλλο τρόπο. Επίσης έχω βοηθηθεί έμμεσα σε κάποιους τομείς, ενώ η ψυχοθεραπεία επικεντρωνόταν σε άλλους, γιατί όταν γενικά δουλεύεις πάνω στο αγχος σου, ακόμη κι όταν τα περισσότερα παραδείγματα είναι από τη δουλειά, αυτά που μαθαίνεις θα τα εφαρμόσεις παντού. Απλά αν δεν πρόκειται για κάτι σχετικά απλό όπως μια συγκεκριμένη φοβία, παίρνει πολύ χρόνο (κάνω τέσσερα χρόνια) για να φτάσεις σε ένα πιο ώριμο στάδιο της σχέσης ειδικά αν βγάζεις αντίσταση και αντίδραση όπως εγώ.

  2. #17
    xaka10
    Guest
    Μακρια απο ψυχολογους και λοιπα απαρατρεχαμενους και αλλους που υποκρινονται τους ψυχολογους.ειχα παει πριν 10 χρονια σε εναν και επαθα την πρωτη κριση πανικου μα αυτα που μου ειπε την επομενη ημερα.μονο φαρμακα βοηθανε οι ψυχολογοι ειναι κομπογιαννιτες και χειροτερο κακο σου κανουν.πηγε και ο αδελφος μου σε ψυχολογο και αυτη του ελεγε οτι φταει η μανα σου και εγω που ο αδελφος ειναι ιδιοτροπος και κακομαθημενος και ερχοταν ο αδελφος μου σπιτι και ειχε χειροτερη εχθρα απεναντι μας.γι αυτο και οι ψυχολογοι κανουν κακο και σπερνουν διχονοια και τσακωμους ο αδελφος μου χειροτερα εγινε οταν πηγε

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By παολα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-11-2018, 16:01
  2. Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο!!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-2018, 19:49
  3. Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο..!
    By maria eleni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 31
    Last Post: 05-07-2016, 20:27
  4. επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?
    By αν? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 17-02-2011, 20:41
  5. πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By asphyxia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 08:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •