Υπαρξιακά - φοβία θανάτου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7

    Υπαρξιακά - φοβία θανάτου!

    Πριν πέντε χρόνια ξεκίνησα να έχω κρίσεις πανικού. Με αγωγή κατάφερα και επανήλθα μετά όμως έμεινα έγκυος και την έκοψα την αγωγή και τώρα άρχισα ξανά γιατί με πιάσανε πάλι τα ψυχολογικά μου. Το θέμα μου είναι ότι έχω αποκτήσει πολλές φοβίες. Πιο παλιά είχα για αρρώστιες. Τώρα κάθε μέρα κοιμάμαι και ξυπνάω με την φοβία του θανάτου. Δεν μπορώ να το διαχειριστώ με πιάνει πανικός!! Ξέρω ότι είναι φυσιολογικό αλλά Παρ όλα αυτά δεν μπορώ να το διαχειριστώ καθόλου. Με πιάνει πανικός στη σκέψη ότι κάποια στιγμή θα χάσω τους δικούς μου και επίσης αν σκεφτώ ότι κάποια στιγμή δεν θα υπάρχω. Όλα μου φαίνονται ψεύτικα και μάταια. Νόμιζω ότι τα χάνω. Η ψυχίατρος είπε ότι κάνω συνέχεια άσχημες σκέψεις και πρέπει να μάθω να τις αποφεύγω. Πως όμως ρε παιδια; δεν ξέρω τι θα με βοηθούσε ειλικρινά. Και φοβάμαι μήπως τρελαθώ με όλες αυτές τις σκέψεις που κάνω και με κλείσουν σε κλινική. Έχω απογοητευτεί. Όποιος θέλει ας μου πει κάτι παρακαλώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα.
    Ίσως είναι οι παρενέργειες της αγωγής σου που έχουν ενταθεί αν είσαι στον πρώτο μήνα της αγωγής.
    Αν είσαι σε προχωρημένο χρονικό στάδιο στην αγωγη σου και εξακολουθείς να νιώθεις έτσι ίσως να συζητήσεις με την ψυχίατρο σου να σου αυξήσει την δόση ή να δοκιμάσει άλλη αγωγή.
    Είμαι χρόνια υποχόνδριος και φοβικος με τον θάνατο.
    Κάνω εδώ και 2μιση μήνες γνωσιακή ψυχοθεραπεία και με έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό να καταλάβω πως ο θάνατος είναι αναπόφευκτος και είναι λογικό να τον φοβάμαι αλλά δεν είναι σωστή προσέγγιση να χαραμίζω χρόνο από την ζωή με το να ανησυχώ για το πότε θα έρθει.
    Επίσης προσπάθησε να καταλάβεις ότι οι σκέψεις σου είναι μόνο σκέψεις. Δεν πρόκειται να γίνουν πράξη γιατί την πράξη την κατευθύνεις εσύ.
    Όσο έρχονται αγκάλιασε τες και δώσε στο μυαλό σου να καταλάβει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Εσύ τις γιγαντώνεις. Σκέψου πως ήσουν όταν είχες επανέλθει και ξανά γύρνα στο πως ήσουν τότε.
    Οι κρίσεις πανικού και οι κακές σκέψεις θα περάσουν πάλι με την αγωγή κάποια στιγμή αλλά μάθε να το πολεμάς και μόνη σου.
    Κάνε focus στο να ζήσεις ποιοτικά. Μην κάνεις focus στο πότε θα πεθάνεις. Μην είσαι κορόιδο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Για να σταματήσεις τις κακές σκέψεις, όταν έρχεται μια κακή σκέψη, λέγε μέσα σου "Κύριε ημών Ιησού Χριστέ βοήθησέ με" τόσες φορές ώστε η κακή σκέψη να σταματήσει.

    Μπορεί η σκέψη που πρέπει να επαναλαμβάνεις μέχρι να σταματήσει η κακή σκέψη, να είναι και οποιαδήποτε άλλη θετική σκέψη διαλέγεις εσύ.

    Το έχω εφαρμόσει εδώ και χρόνια και τώρα πλέον ελέγχω τις σκέψεις μου!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Similar Threads

  1. Φοβία θανάτου
    By εμμανουηλ in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 23
    Last Post: 17-06-2021, 15:59
  2. Φοβία Θανάτου
    By Nafkoko in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-03-2021, 16:33
  3. Φοβία Θανάτου
    By Nafkoko in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-03-2021, 13:45
  4. Φοβια θανατου;
    By Νοσηρή φαντασία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 117
    Last Post: 27-07-2019, 17:03
  5. Φοβία θανάτου & γηρατειών!
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2012, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •