Νέα διάγνωση: διπολική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Νέα διάγνωση: διπολική

    Γεια σας

    πήγα σε νέο ψυχίατρο που είναι και καθηγητής πανεπιστημίου και μου είπε ότι έχω διπολική, ότι έκανα επεισόδιο διπολικής διαταραχής με ψυχωσικά στοιχεία. Το επεισόδιο μου είχε έντονα μεταφυσικά στοιχεία και η αδυναμία μου να τα διαχειριστώ και να τα κατανοήσω δρομολόγησε στη πορεία την εμφάνιση ψυχωσικών.

    Ενώ τα τελευταία δυο χρόνια έπεσα κάτω απο τα 5 Mg abilify, μεχρι προχθες έπαιρνα 3 Mg, το έριξα πολύ σταδιακά σε βάθος χρόνου μικρή μείωση μια φορά το χρόνο, τώρα μου το επανέφερε στα 5 mg λέγοντας ότι πρέπει να ρυθμιστεί η διάθεσή μου

    Στο μεταξύ η διάθεση μου ήταν πολύ flat Μέχρι που αποφάσισα να κάνω ψυχοθεραπεία με το νέο γιατρό, οπότε αναγκαστικά στράφηκα στον ευατό μου και άρχισα να ψάχνομαι και να έχω εσωστρέφεια. Ελπίζω να αξίζει το τίμημα που πληρώνω. Προς το παρόν νιώθω ότι πήγε στο βρόντο όλη μου η προσπαθεια τα τελευταία δύο χρόνια

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Καλησπέρα και γω έχω ένα μήνα που διαγνώστηκα με διπολική (εάν κ η ψυχιατρος μιλάει για κυκλοθυμία προς το παρόν ...) .πριν 5 χρόνια ειπώθηκε αυτό από άλλο ψυχιατρο αλλά επειδή ήμουν σαν zombie (zyprexa) δεν πήρα τίποτα συνήλθα και ήμουν καλά ...5 χρόνια κατάφερα πολλά πράγματα χωρίς αγωγή !

    Ξεκίνησα λοιπόν τώρα το lamictal 25 *2 ...(εδώ και 6 εβδομάδες ) και πλέον πρόσθεσε και ladose 20*1 γιατί είμαι σε φάση διπολικής κατάθλιψης με τάση παραίτησης για ζωή ,απάθεια ,αδιαφορία,δεν θέλω τίποτα ,όλη μέρα μπορεί να κάτσω σπίτι να μην κάνω τίποτα δεν ξέρω εάν κάποιος με καταλαβαίνει. Το έπαθα ξανά το 2015 που με βοήθησαν τα αντικαταθλιπτικά αλλά με ανέβασαν ...πολύ ! Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο .καταρχάς νομίζω ότι το lamictal είναι σε πολύ χαμηλή δόση ακόμη για να βοηθήσει .ελπίζω στο ladose να κάνει κάτι.
    Εμπειρίες ? Υπάρχει ελπίδα για μια φυσιολογική ζωή ? Ήταν να παντρευτώ φέτος, να τελειώσω την πρακτική άσκηση και το μεταπτυχιακό τρομάρα μου και όλα πήγαν στον βροντο !
    Δεν με αναγνωρίζω .ήμουν 5 χρόνια λειτουργική με μικρά σκαμπανεβάσματα και τώρα απλά υπάρχω ...έβαλα πολλούς στόχους και τώρα τίποτα .κενό .
    Τα χάπια τα παιρνω εντελώς μηχανικά έχοντας χάσει κάθε ελπίδα .
    Απλά υπάρχω. Έχω στήριξη από τη σχέση μου, οικογένεια ,απλά μένω ζωντανή για όλους τους άλλους που με αγαπάνε .εγώ έχω παρατήσει τον εαυτό μου .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγώ έκανα οξύ επεισόδιο μανίας που κατέληξε με ψυχωσικά στοιχεία, η καταθλιπτική μου φάση παλεύονταν.

    Θα το ξεπεράσεις αφού ζεις σε υγιές υποστηρικτικό περιβάλλον. Εμένα μου λύθηκαν πολλά προβλήματα τώρα που ομαλοποιήθηκε το περιβάλλον εύχομαι να μην σου συμβαίνει κάτι παθολογικό και να είναι αναστρέψιμο. Άλλωστε ήσουν χωρίς φάρμακα για 5 χρόνια.

    Τι παρενέργειες είχε το lamictal σε σένα?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ για το μύνημα .ίσως αυτό ηταν τελικά πρόβλημα... ότι ενώ χρειαζομουν δεν πήρα ποτέ φάρμακα.ανέκαθεν ήμουν μια εύθυμη προσωπικότητα δεν το εβαζα κάτω χαμογελούσα πάντα !!! Ήμουν εκεί για όλους βοηθούσα και τώρα κενό .τίποτα .απάθεια .σταμάτησα σχεδόν να μιλάω ,ενώ μιλούσα πολύ γενικά .όλη μέρα να χαζεύω στο κινητό η να είμαι σχεδόν στο κρεβάτι .στη δουλειά πάω με το ζορι κ προσπαθώ ,προσποιούμαι ότι είμαι καλά και όλοι ρωτάνε κ με φέρνουν σε δύσκολη θέση.φυσικα δεν εχω μιλήσει με κανέναν εκεί.
    Έφτασα να μην τρώω να μην θέλω να ζω να μην κάνω τίποτα στο σπίτι γιατί κάνω αρνητικές σκέψεις και όλα φαίνονται μάταια .αλλά φροντίζουν να με ταϊζουν...οπότε ακόμα στέκομαι .

    Το lamictal πέρα από πονοκέφαλο και έναν ήπιο τρόμο στα χέρια και ακμή στην πλάτη δεν έφερε κάτι άλλο ούτε όμως ακόμα με βοήθησε για αυτό κ ξεκίνησα ladose παράλληλα .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ Τ 2017 ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΠΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΧΕΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ Τ ΣΤΑΘΕΡΟΠ. LAMOTRIX TEGRETOL DEPAKIN ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ LAMOTRIX AΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ.. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ Τ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by nait7 View Post
    ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ Τ 2017 ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΠΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΧΕΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ Τ ΣΤΑΘΕΡΟΠ. LAMOTRIX TEGRETOL DEPAKIN ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ LAMOTRIX AΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ.. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ Τ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
    Καλημερα , εγω εχω διαγνωστει με διπολικη διαταραχη τυπου 2 εδω και πολλα χρονια , ταυτοχρονα υποφερω και απο μεταιχμιακη διαταραχη αλλα εχω ταλανιστει και με μυριαδες ψυχολογικα προβληματα μεσα στην πορεια των χρονων . Σε ολη μου τη ζωη ειμαι διπολικη επειτα απο κακοποιητικα περιβαλοντα , λεκτικη και σωματικη βια που εχω υποστει απο την μητρικη και πατρικη οικογενεια . Η αληθεια ειναι οτι γενικοτερα το παλευω χωρις να παρω φαρμακα και εχω μαθει μεσω της ψυχοθεραπειας να συνερχομαι με λοιπους μηχανισμους απο καταθληπτικες περιοδους κυριως καθως την υπομανια μου την αγαπω αφου δεν μου δημιουργει λειτουργικα προβληματα στην καθημερινοτητα μου , παρα περισσοτερη ζωτικοτητα και ενασχοληση με πολλα πραγματα μεσα στη μερα μου . Εχω λιωσει πολλα παντελονια και ευρωπουλα στο ιατρειο του ψυχιατρου μου και ψυχοθεραπευτη μου , πολλες φορες νοιωθω αδυνατον να παω και να κανω αλλη μια συνεδρια αφου αναμοχλευονται ολα ξανα και ξανα εκεινα που δημιοθργησαν αυτη την κατασταση σε μενα . Βεβαια παρολο που εχω οικογενεια και παιδια , δεν ειμαι πολυ λειτουργικη στο θεμα της δουλειας , δυσκολα μπορω να μπω σε ενα εργασιακο μοτιβο , βεβαια ειμαι συγγραφεας και δεν απαιτειται αυτο αλλα πολλες φορες και να πηγαινω σε παρουσιασεις εχει σταθει πολυ δυσκολο μιας και χαρακτηριζομαι απο δυσλειτουργικες διαπροσωπικες και επαγγελματικες σχεσεις , τωρα ειμαι ομως παρα πολυ καλυτερα . Η σχεση μου με τον συντροφο μου ειναι και αυτη στα πλαισια της διπολικης μου , μια ετσι , μια αλλιως , εκεινος ειναι βραχος διπλα μου και εγω ειναι η αληθεια δεν ξεσπαω ποτε πανω του ομως πολλες φορ4ες στεκει σχεδον αδυνατον να δειξω τα συναισθηματα μου με αποτελεσμα να φαινομαι ψυχρη κακια και αναποδη ενω αισθανομαι ακριβως τα αντιθετα , αυτοι ειναι μηχανισμοι που εχω αναπτυξει εναντια στην κακοποιηση που εχω δεχτει . Οι μονες σχεσεις στη ζωη μου που ειναι αρτια δομημενες με πληρης απουσια προβληματων αλλα και εντασεων και γεματες συναισθημα ειναι αυτες με τα τρια μου παιδια . Τωρα τελευταια νοιωθω οτι εχω κανει footsteps στις σχεσεις μου με την κολλητη μου και τις λοιπες φιλες μου καθως εχω βελτιωθει παρα πολυ και εχω κατανοησει απολυτα και τα δικα τους συναισθηματα . Με τον ψυχοθεραπευτη μου εχουμε κανει αλματα και νοιωθω σε πολυ καλο δρομο . Η γυναικα σου εχει δοκιμασει να κανει ψυχοθεραπεια ? σε μερικους ανθρωπους βεβαια δεν λειτουργει η αμα θελεις δεν την πιστευουν κιολας , την υποτιμουν κτλ κτλ , εγω απο τη στιγμη που ενοιωσα τη δυσλειτουργηκοτητα της καταστασης μου δεν θελησα να εμπλακω με φαρμκα ( υποφερω και απο φαρμακοφοβια ) , εχω περασει περιοδους μεγαλης εντασης , καταθλιψης αλλα και αυτοκτονικων τασεων πολυ εντονων ( τελευταια φορα τα Χριστουγεννα ολα κρεμοντουσαν απο μια κλωστη ) και καθημερινων αυτοτραυματισμων . Ισως θα επρεπε να αναμοχλεψει μεσα της , με τη βοηθεια ψυχοθεραπευτη , τους λογους που ανεπτυξε την διπολικη διαταραχη η γυναικα σου , φυσικα παντα με την ενισχυτικη βοηθεια των φαρμακων που ηδη παιρνει . Δοκιμαστε καθως δεν εχετε να χασετε τιποτα ,ομως να ξερετε οτι χρειαζεται χρονος αρκετος για να λειτουργησει . Ευχομαι τα καλυτερα

Similar Threads

  1. Replies: 30
    Last Post: 23-01-2020, 23:28
  2. Νέα διάγνωση
    By Badhusband in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 06-10-2019, 23:16
  3. Διάγνωση ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2016, 17:16
  4. Διπολικη διαταραχη η μηπως λαθος διαγνωση ;
    By Sofia523 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2015, 19:34
  5. νεα διαγνωση-διπολικη διαταραχη
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 149
    Last Post: 06-09-2008, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •