Υπάρχει κάποιος τρόπος ν' ανακουφιστώ απ' όσα νιώθω; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οπότε μήπως θα ήταν για καλό να μην γίνει αύριο αυτή η συνάντηση ?
    Τι ωφελεί μια χαλαρή συνάντηση με φίλους μας αν μας γεμίζει άγχος .

    Εσύ εφόσον δεν ξέρεις ακόμα την εξέλιξη καλό είναι να κάνεις ήδη τις προετοιμασίες που θέλεις ,έχεις χρόνο μην πιέζεσαι , οπότε γίνει δε γίνει να μην σε επηρεάσει όλο αυτό .
    Μην σε "ευνουχίζει " αυτόματα το άγχος σου και αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά την αίσθηση του χρόνου .

    Έτσι αν γίνει αύριο θα είσαι έτοιμη και αν πάλι δεν γίνει οι ετοιμασίες θα περιμένουν λίγες μέρες και έτσι θα έχεις χρόνο να κάνεις άλλα πράγματα .

    Τι λες ?
    Προλαβαίνεις άνετα ,οι μέρες πλέον έχουν μεγαλώσει αρκετά και όλο αυτό σου δίνει μεγαλύτερο περιθώριο και διάθεση αυτόματα να τελειώνεις κάποιες δουλειές που τον χειμώνα επειδή νυχτώνει νωρίς μας επηρεάζει όλο αυτό και δεν μπορούμε να τις κάνουμε .
    Έχεις δίκιο, θα προσπαθήσω να ηρεμήσω... Όντως είναι αρκετά νωρίς ακόμη... Έκανα έναν καφέ να πιώ και μετά θα κάνω αυτά που έχω... Επίσης όντως το άγχος με κάνει να νομίζω ότι δεν προλαβαίνω αλλά αφού τελειώσω ότι πρέπει να κάνω μετά ηρεμώ αν κρίνω από άλλες παρόμοιες φορές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Όταν λες τελευταία στιγμή εννοείς πως θα το ξέρεις λίγο πριν βγείτε; Μια ώρα πριν ας πούμε;

    Σε τι δυσκολεύεσαι στις σχέσεις σου με το άλλο φύλο;
    Μμμ, όχι, το ιδανικό για μένα είναι να το ξέρω από την προηγούμενη αν γίνεται...

    Δυσκολεύομαι στο σεξουαλικό κομμάτι γιατί έχω δεχτεί σεξουαλική παρενόχληση σε αρκετά μικρή ηλικία κι αυτό με έχει γεμίσει φόβους και εμπιστεύομαι πολύ δύσκολα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχεις δίκιο, θα προσπαθήσω να ηρεμήσω... Όντως είναι αρκετά νωρίς ακόμη... Έκανα έναν καφέ να πιώ και μετά θα κάνω αυτά που έχω... Επίσης όντως το άγχος με κάνει να νομίζω ότι δεν προλαβαίνω αλλά αφού τελειώσω ότι πρέπει να κάνω μετά ηρεμώ αν κρίνω από άλλες παρόμοιες φορές...
    Μα αυτό είναι η κύρια πηγή του άγχους μας ο χρόνος και ο χώρος συνάμα.

    Κοίτα αυτό το είχα και εγώ κάποτε .
    Πάντα αγχωνομουν να ήμουν έτοιμη στην ώρα μου ειδικά ότι αφορούσε δουλεύεις και προθεσμίες .
    Πάντα είχα περιθώριο μπροστά μου και έλεγα οκ θα το κάνω αργότερα και μετά ξαφνικά με έπιανε το άγχος μου και νόμιζα ότι δεν προλάβαινα και με έπιανε πανικός .

    Από τότε που έβαλα πρόγραμμα για τα πάντα στην ζωή μου ,ακόμα και για τον χρόνο που θέλω για να ετοιμαστώ να πάω σε ένα ραντεβού ή να κάνω μια έξοδο αυτό έχει ρυθμιστεί απίστευτα .

    Δεν αφήνω τίποτα για μετά και φροντίζω όταν πιάνω μία δουλειά να την τελειώνω .
    Ακόμα και όταν με παίρνουν τηλέφωνο για να βγω αν το θέλω τόσο πολύ θα αναβάλλω κάτι άλλο για να προλάβω να ετοιμαστώ με την ησυχία μου .
    Αν πάλι βλέπω ότι τίποτα δεν αναβάλλεται και θα πιεστω για να προλάβω τότε θα αρνηθώ .

    Αυτό πρέπει να γίνει συνήθεια μας αλλιώς μια ζωή θα αγχωνόμαστε να το ξέρεις .
    Κάποιοι άνθρωποι είμαστε λιγάκι αγχώδεις από τους υπόλοιπους .
    Ρυθμισμα θέλει και αυτό .

    Είσαι κάπως καλύτερα τώρα λιγάκι που το είδες πιο ψύχραιμα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μα αυτό είναι η κύρια πηγή του άγχους μας ο χρόνος και ο χώρος συνάμα.

    Κοίτα αυτό το είχα και εγώ κάποτε .
    Πάντα αγχωνομουν να ήμουν έτοιμη στην ώρα μου ειδικά ότι αφορούσε δουλεύεις και προθεσμίες .
    Πάντα είχα περιθώριο μπροστά μου και έλεγα οκ θα το κάνω αργότερα και μετά ξαφνικά με έπιανε το άγχος μου και νόμιζα ότι δεν προλάβαινα και με έπιανε πανικός .

    Από τότε που έβαλα πρόγραμμα για τα πάντα στην ζωή μου ,ακόμα και για τον χρόνο που θέλω για να ετοιμαστώ να πάω σε ένα ραντεβού ή να κάνω μια έξοδο αυτό έχει ρυθμιστεί απίστευτα .

    Δεν αφήνω τίποτα για μετά και φροντίζω όταν πιάνω μία δουλειά να την τελειώνω .
    Ακόμα και όταν με παίρνουν τηλέφωνο για να βγω αν το θέλω τόσο πολύ θα αναβάλλω κάτι άλλο για να προλάβω να ετοιμαστώ με την ησυχία μου .
    Αν πάλι βλέπω ότι τίποτα δεν αναβάλλεται και θα πιεστω για να προλάβω τότε θα αρνηθώ .

    Αυτό πρέπει να γίνει συνήθεια μας αλλιώς μια ζωή θα αγχωνόμαστε να το ξέρεις .
    Κάποιοι άνθρωποι είμαστε λιγάκι αγχώδεις από τους υπόλοιπους .
    Ρυθμισμα θέλει και αυτό .

    Είσαι κάπως καλύτερα τώρα λιγάκι που το είδες πιο ψύχραιμα ?
    Ναι, είμαι λίγο πιο ήρεμη... Βοήθησε τελικά η συζήτηση... Σ' ευχαριστώ! ♥
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, είμαι λίγο πιο ήρεμη... Βοήθησε τελικά η συζήτηση... Σ' ευχαριστώ! ♥
    Τέλεια χαίρομαι κοριτσάκι μου !
    Ότι χρειαστείς ξέρεις εδώ είμαι,στείλε μηνυματακι στο φεις να το δω κατευθείαν, φιλιά
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τέλεια χαίρομαι κοριτσάκι μου !
    Ότι χρειαστείς ξέρεις εδώ είμαι,στείλε μηνυματακι στο φεις να το δω κατευθείαν, φιλιά
    Εντάξει Φιλιά! ♥
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μμμ, όχι, το ιδανικό για μένα είναι να το ξέρω από την προηγούμενη αν γίνεται...

    Δυσκολεύομαι στο σεξουαλικό κομμάτι γιατί έχω δεχτεί σεξουαλική παρενόχληση σε αρκετά μικρή ηλικία κι αυτό με έχει γεμίσει φόβους και εμπιστεύομαι πολύ δύσκολα...
    Καταλήξατε για αύριο ή ακόμα;

    Έχεις ζητήσει βοήθεια για αυτό που σε δυσκολεύει από κάποιον ειδικό;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Καταλήξατε για αύριο ή ακόμα;

    Έχεις ζητήσει βοήθεια για αυτό που σε δυσκολεύει από κάποιον ειδικό;
    Καλημέρα...

    Καταλήξαμε, θα βρεθούμε το απόγευμα οπότε έχω ώρες μπροστά μου...

    Για το άλλο θέμα, το έχω αναφέρει στο γιατρό μου αλλά δεν το έχουμε συζητήσει διεξοδικά επειδή δυσκολεύομαι ακόμα και να μιλήσω γι' αυτό... Όμως προσπαθώ να βρω το κουράγιο ώστε στην επόμενη συνεδρία μας να τα καταφέρω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    καλημερα, Ναι να το κάνεις, να μιλίσεις, αν σε βοηθαει μοιράσου το πρώτα εδω σε εμας ανώνυμα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ναι, υπάρχει τρόπος.
    By Alterego in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2021, 20:00
  2. υπαρχει τροπος?
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2021, 15:25
  3. Υπάρχει τρόπος να γίνεις αναίσθητος
    By σουζι1 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 30-09-2017, 15:33
  4. Υπάρχει τρόπος ?
    By ranti in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 17
    Last Post: 22-06-2017, 20:52
  5. Υπαρχει τροπος για...
    By Marley in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-2009, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •