Πολλές θεωρίες αλλά τι να πιστέψουμε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20

    Πολλές θεωρίες αλλά τι να πιστέψουμε?

    Άλλοι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, άλλη πιστεύουν σε κάποια θεωρία, άλλοι πιστεύουν στο Big Bang, αλλοι σε θεωρία προσομοιωσης, άλλοι σε φαντασματα, άλλοι σε εξωγήινους.


    Και μάλιστα δεν μπορουν αν το αποδείξουν, απλά μιλάνε απο εμπειρία. Σίγουρα θα μου πείτε οτι λένε ψέματα. Άλλα αν λάβουμε υποψιν πόσοι γράφουν για αυτά σε διάφορα sites, με κάνει να σκέφτομαι, είναι δυνατον όλοι να λένε ψέματα?

    πχ ενας μου ειχε στειλει στο ρεδδιτ pm και μου έλεγε ότι πιστεύει ότι είμαστε σε προσομοίωση και ότι συνεχίζει σαν μετενσάρκωση μέχρι να δραπετεύσουμε. το πίστευε πολυ.

    ένας άλλος είπε οτι είχε επικοινωνία με εξωγήινους και ότι ζουμε σε μια προσομοίωση όπου νομίζω λέει ότι δημιουργήθηκε κάποιο παρασιτο στην Τεχνολογική Θεότητα το οποιο τωρα ελέγχει όλη την κακία του κόσμου και μιλάει για ένα ξυπνημα.

    Μάλιστα εχει ανεβάσει και βιντεος και υπάρχουν αρκετοί που σχολιάζουν τύπου "πρεπει να φυγουμε, να πολεμησουμε, να ξυπνησουμε"

    και φτάνσω σε σημέιο να λέω, είναι όλοι τρελοί ή όλοι ψεύτες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    Άλλοι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, άλλη πιστεύουν σε κάποια θεωρία, άλλοι πιστεύουν στο Big Bang, αλλοι σε θεωρία προσομοιωσης, άλλοι σε φαντασματα, άλλοι σε εξωγήινους.


    Και μάλιστα δεν μπορουν αν το αποδείξουν, απλά μιλάνε απο εμπειρία. Σίγουρα θα μου πείτε οτι λένε ψέματα. Άλλα αν λάβουμε υποψιν πόσοι γράφουν για αυτά σε διάφορα sites, με κάνει να σκέφτομαι, είναι δυνατον όλοι να λένε ψέματα?

    πχ ενας μου ειχε στειλει στο ρεδδιτ pm και μου έλεγε ότι πιστεύει ότι είμαστε σε προσομοίωση και ότι συνεχίζει σαν μετενσάρκωση μέχρι να δραπετεύσουμε. το πίστευε πολυ.

    ένας άλλος είπε οτι είχε επικοινωνία με εξωγήινους και ότι ζουμε σε μια προσομοίωση όπου νομίζω λέει ότι δημιουργήθηκε κάποιο παρασιτο στην Τεχνολογική Θεότητα το οποιο τωρα ελέγχει όλη την κακία του κόσμου και μιλάει για ένα ξυπνημα.

    Μάλιστα εχει ανεβάσει και βιντεος και υπάρχουν αρκετοί που σχολιάζουν τύπου "πρεπει να φυγουμε, να πολεμησουμε, να ξυπνησουμε"

    και φτάνσω σε σημέιο να λέω, είναι όλοι τρελοί ή όλοι ψεύτες?
    εφερε καποιος απο αυτους που λες, ποτε αποδειξεις γι αυτα που λεει; (μαλλον, οχι).
    ηρθε η ωρα να σου πω κι εγω μια θεωρια μου.
    εχω πολλες και αντικρουομενες μεταξυ τους, αλλα τωρα θα σου πω, μια.
    ολο το γνωστο συμπαν υπαρχει πανω στην μυτη ενος γιγαντιαιου ροζ φλαμινγκο...
    ειμαστε πολυ μικροι προς το παρον για να δουμε περα απο την μυτη του ροζ φλαμιγκο.
    ισως καποτε στο αποδειξω.
    προς το παρον κωλυομαι...
    πως σου φανηκε; λες να λεω εγω, την αληθεια;;;;
    αν ναι, συμφωνουμε. ελα κι εσυ στον κοσμο της μυτης του ροζ φλαμινγκο, να γινουμε πολλες!!
    αν οχι, γιατι να μην την λεω; οι υπολοιποι ειχαν περισσοτερες αποδειξεις;;;;

    υ.γ. μπορω να σου βαλω κι αλλη επιλογη εκτος απο το αν 1. ειναι ολοι τρελλοι ή 2. ολοι ψευτες.
    ειναι το 3. σπανε πλακα με την αφελεια καποιων.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειναι τοσο απιθανη η θεωρια σου Remedy, αλλωστε υπαρχει αυτη που λεει οτι ζουμε στη ραχη μια γιγαντιαιας χελωνας, που πανω της ειναι ελεφαντες και ακριβως απο πανω στηριζεται ο κοσμος. https://en.wikipedia.org/wiki/World_Turtle
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφερε καποιος απο αυτους που λες, ποτε αποδειξεις γι αυτα που λεει; (μαλλον, οχι).
    ηρθε η ωρα να σου πω κι εγω μια θεωρια μου.
    εχω πολλες και αντικρουομενες μεταξυ τους, αλλα τωρα θα σου πω, μια.
    ολο το γνωστο συμπαν υπαρχει πανω στην μυτη ενος γιγαντιαιου ροζ φλαμινγκο...
    ειμαστε πολυ μικροι προς το παρον για να δουμε περα απο την μυτη του ροζ φλαμιγκο.
    ισως καποτε στο αποδειξω.
    προς το παρον κωλυομαι...
    πως σου φανηκε; λες να λεω εγω, την αληθεια;;;;
    αν ναι, συμφωνουμε. ελα κι εσυ στον κοσμο της μυτης του ροζ φλαμινγκο, να γινουμε πολλες!!
    αν οχι, γιατι να μην την λεω; οι υπολοιποι ειχαν περισσοτερες αποδειξεις;;;;

    υ.γ. μπορω να σου βαλω κι αλλη επιλογη εκτος απο το αν 1. ειναι ολοι τρελλοι ή 2. ολοι ψευτες.
    ειναι το 3. σπανε πλακα με την αφελεια καποιων.

    το 3 ειναι πραγματικα το πιο απιθανο.

    https://old.reddit.com/r/SaturnStormCube/

    εδω ειναι μια υποενοτητα που μιλανε για διαφορα παρομοια θεματα (αν καταλαβα καλα) ας το πουμε ειναι σαν λεσχη για αυτο το θεμα. πιστευεις οτι οι ανθρωποοι εκει οντως σπανε πλακα μεταξυ τους?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν και πραγματα αποδεδειγμενα. Σου λεει ο αλλος επικαιρα κιολας "Δεν πιστευω στον κωρονοιο". Υπαρχουν πτερυγες στα νοσοκομεια ολοκληρες με ασθενεις που σαφως δεν ειναι ηθοποιοι και οι γιατροι και νοσηλευτες γυρω τους να σχηματιζουν ενα για αυτους τσιρκο και γενικα εχει γινει χαμος, εμβολια για κατι ανυπαρκτο κλπ. και αυτοι δεν πιστευουν.
    Μπορει καλλιστα ομως να πιστεψουν τη θεωρια της χελωνας, εχουν προδιαθεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    το 3 ειναι πραγματικα το πιο απιθανο.

    https://old.reddit.com/r/SaturnStormCube/

    εδω ειναι μια υποενοτητα που μιλανε για διαφορα παρομοια θεματα (αν καταλαβα καλα) ας το πουμε ειναι σαν λεσχη για αυτο το θεμα. πιστευεις οτι οι ανθρωποοι εκει οντως σπανε πλακα μεταξυ τους?
    οχι, καθολου.
    τα πιστευουν.
    αυτοι που τους τα ειπαν, σπανε πλακα μαζι τους, που εγιναν πιστευτοι...
    αυτες οι "θεωριες" που λες, "προσομοιωση", κλπ, ειναι πασιγνωστες. δεν τις εβγαλαν στο σαιτ που λες.
    το προβλημα τους ειναι οτι ειναι απολυτως αναποδεικτες.
    ΕΝΤΕΛΩΣ, ομως.
    δεν μου ειπες πως σου φανηκε η θεωρια μου. να σε γραψω μελος;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν εισαι συνομιλητης αυτων που μας λες, εχω να σου προτεινω κατι παρα πολυ απλο.
    οποτε προβληματιζεσαι για μια τετοια θεωρια, ρωτα αυτον που την λεει: "τι αποδειξεις εχουμε μεχρι τωρα γι αυτο που μας λες";;;;
    κι αποφασισε μονος σου αν μπορει να ειναι αληθεια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η θεωρια για ενα πλασματικο κοσμο στον οποιο ζουμε υπαρχει απο παντα σχεδον νομιζω. Υπαρχουν και συγχρονες εκδοχες της οπως Matrix που ζουμε σε ενα εικονικο κοσμο κλπ. Καλο για διηγηματα, αλλα δεν επηρεζει την καθημερινοτητα ουτε τη ληψη αποφασεων. Ισως βοηθαει σε φιλοσοφικα ζητηματα, οπως να αντεπεξερθεις με την ιδεα του θανατου και κατα ποσο ειναι υπαρκτος αυτος.
    Μου αρεσει πολυ το matrix.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βεβαια μπορει καποιον να τον επηρεαζει σε μεγαλυτερο βαθμο, να ειναι αντικοινωνικος με τους αλλους και να φερεται βαναυσα, και να λεει ετσι κι αλλιως ζω και ζουμε σε ενα ονειρο του εαυτου μου και περιμενω να ξυπνησω. Ηδη εχουμε αναφερει ενα σωρο θεωριες εδω, ολοι εχουμε την ικανοτητα της φαντασιας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Η θεωρια για ενα πλασματικο κοσμο στον οποιο ζουμε υπαρχει απο παντα σχεδον νομιζω. Υπαρχουν και συγχρονες εκδοχες της οπως Matrix που ζουμε σε ενα εικονικο κοσμο κλπ. Καλο για διηγηματα, αλλα δεν επηρεζει την καθημερινοτητα ουτε τη ληψη αποφασεων. Ισως βοηθαει σε φιλοσοφικα ζητηματα, οπως να αντεπεξερθεις με την ιδεα του θανατου και κατα ποσο ειναι υπαρκτος αυτος.
    Μου αρεσει πολυ το matrix.
    κι εμενα μου αρεσει πολυ το ματριξ.
    αλλα ειναι ταινια... και πολυ ωραια, ταινια.
    δεν θα ειχα κανενα προβλημα να ηταν και πραγματικοτητα, οσο δεν υπαρχει η παραμικρη αποδειξη ομως, ειναι το ιδιο πιθανη με την θεωρια του ροζ φλαμινγκο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και μετα απο λιγη σκεψη και συμφωνα με οτι εγραψα με τον κωρονοιο, σαφως εχει σημασια. Εαν δεν φοραει μασκα, δεν τηρει κανενα μετρο, εχει διαγνωσθει με κωρονοιο, δεν το πιστευει και σπερνει την αρωστια, σαφως εχει σημασια και παγκοσμια ως βλεπουμε, για να παμε σε ενα πρακτικο ζητημα.
    Τεσπα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εμενα μου αρεσει πολυ το ματριξ.
    αλλα ειναι ταινια... και πολυ ωραια, ταινια.
    δεν θα ειχα κανενα προβλημα να ηταν και πραγματικοτητα, οσο δεν υπαρχει η παραμικρη αποδειξη ομως, ειναι το ιδιο πιθανη με την θεωρια του ροζ φλαμινγκο...
    Ναι εχει βασιστει οτι ηδη δημιουργουμε τεχνητα περιβαλλοντα στον υπολογιστη και ειναι θεμα χρονου ισως για πιο ακριβεις προσομοιωσεις. Τιθεται και το ζητημα εαν το επιτυχουμε ποιος ο λογος να ζουμε σε ενα περιβαλλον αληθινο και οχι σε μια προσομοιωση, δεδομενου οτι εχουμε λυσει τα της επιβιωσης. Ακομα και σε ροζ φλαμινγκο, αν το βρισκουμε ενδιαφερον :P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    ολα αυτα τα γραφω γιατι σχετιζονται με την ιψδ μου.


    απλα συμβαίνουν διαφορες σμπτώσεις και δεν ξερω πια τι να σκεφτω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    ολα αυτα τα γραφω γιατι σχετιζονται με την ιψδ μου.


    απλα συμβαίνουν διαφορες σμπτώσεις και δεν ξερω πια τι να σκεφτω
    Ωραιο θεμα ειναι. Δεν μπορω να ξερω για την ιψδ σου ή τι σε προβληματιζει. Αλλα συμπτωσεις τυχαινουν και μερικες φορες δεν ανηκουν στην κατηγορια των συμπτωσεων. Ειναι τι μας πεφτει στην αντιληψη και γινεται γεγονος και μετα σαν να το συναντας συνεχεια.
    Μια αγγλικη λεξη για παραδειγμα αγνωστη που την μαθαινεις και βλεπεις μετα οτι την συναντας συχνα σε διαφορα γραπτα κειμενα, ενω πρωτα δεν της εδινες σημασια. Η ωρα 11:11 στο ρολοι, αγαπημενο μου παραδειγμα. Μια ενασχοληση για διαιτα και μετα βλεπεις διαφημιστικες ταμπελες στην πολη παντου και λες πρωτα γιατι δεν της εβλεπα? Γιατι δεν τους εδινες σημασια.
    Απλως καποιες σκεψεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    Πριν περίπου 1 μήνα, μου φάνηκε ότι μπορεί ένας άνθρωπος να εξαφανίστηκε. Άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί να ήταν κάποιο πρόβλημα στο σύσημα της προσομοιωσης (σε περίπτωση που ζουμε σε ψηφιακο κοσμο).

    Αρχισα να ανησυχώ και για περίπου 5-15 λεπτά προσπαθούσα να βρω που μπορεί να έχει πάει. Μετά, αποφάσισα να βγάλω φωτογραφίες το μέρος ωστε να δείξω το μέρος σε 2 φίλους για να βρουμε μαζί πιθανούς δρόμους/πολυκατοικίες που θα μπορούσε να έχει πάει. Πριν βγάλω φώτος άρχισα να έχω κάποιες ανησυχητικές σκέψεις ότι μπορεί οι Θεοί της προσομοίωσης μπορεί να θυμώσουν και μπορεί να γίνει τιμωρία επειδή μπορεί να μοιάζει σαν να προσπαθώ να βγάλω αποδείξεις, ενώ δεν έκανα τίποτα τέτοιο.

    Επειδή με έτρωγε το άγχος και σκέφτηκα ότι αν απλα φύγω έτσι, πιθανότατα το άγχος θα μεγαλώσει, οπότε σκέφτηκα να βγάλω φωτογραφίες το μέρος για να βρω μια άλλη εξηγηση που θα με ηρεμήσει. Έβγαλα λοιπον φωτογραφίες το μέρος. Να σας πω ότι ηταν απλές φωτογραφίες κια δεν υπήρχε κανέναν "υπερφυσικο" φαινόμενο στις φωτογραφίες. Δεν τις έβγαλα για αυτόν το λόγο. τις έβγαλα ΜΟΝΟ για να έχω το μέρος με τις πολυκατοικίες και τα δρομάκια ώστε να βρω που μπορεί να έχει πάει ο άνθρωπος. Τιποτα άλλο.



    Τελικά μετα από λιγη ωρα, έσβησα τις φωτογραφίες ΧΩΡΙΣ να τις δειξω, γιατι ανησυχούσα πολυ. Τελικά, υπάρχουν πάνω απο 2-3 κατευθύνσεις/πολυκατοικίες που θα μπορούσε να έχει πάει ο άνρθωπος. Τον τελευταιο καιρό συμβαίνουν κάποιες συμπτώσεις και ανησυχω μήπως είναι σημάδια από τους Θεούς της προσομοιωσης ή τους προγραμματιστές εξαιτιας των φωτγραφιων.

Similar Threads

  1. Θεωρίες Κινέζικης Συνωμοσίας
    By hapocalypto in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2020, 06:27
  2. Πώς μπορούμε να πιστέψουμε στον εαυτό μας ;
    By Evi555 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 06-11-2017, 21:06
  3. ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ, ΝΑΖΙ ΚΑΙ NEFELIM
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 73
    Last Post: 06-08-2011, 06:10
  4. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06
  5. Μπορούμε, ας το πιστέψουμε επιτέλους!
    By dance in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 28-10-2007, 18:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •