Φοβος για εγκληματικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    garfield
    Guest

    Φοβος για εγκληματικοτητα

    Τα τελευταια δυο χρονια φοβαμαι πολυ την εγκληματικοτητα. Τα ποσοστα της και η σκληροτητα των εγκληματων εχουν αυξηθει δεν σεβονται ουτε ηλικιωμενους ανθρωπους.
    Καθε μερα ακουμε απο δυο τρια περιστατικα τους γονεις μου τους κλεψανε τις τσαντες στο δρομο κι εγω απλως αναρωτιεμαι ποτε θα ερθει η σειρα μου. Οταν ειμαι σπιτι και ακουω το ασανσερ τρεμω μηπως μπει κανενας στο σπιτι. Οταν ειμαι εξω κοιταω πισω μου με φοβο.
    Θα παρω αγχολυτικα μονο γι αυτο το λιγο δεν μπορω να ζησω ετσι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Μπορείς να αυξήσεις τα μέτρα ασφαλείας στο σπίτι, αυτό θα έκανα αν δεν είχα ανάλογα ήδη. Όσο για την κυκλοφορία στο δρόμο, μπορείς να μην είσαι εντελώς μόνος, όπως και οι γονείς σου, δώσε στη μητέρα σου οδηγίες να κρατάει την τσάντα από την πλευρά που είναι προς το πεζοδρόμιο, να μην έχει μακρύ λουρί ώστε να το έχει κάτω από την μασχάλη της, το βράδυ μόνο σε φωτισμένους δρόμους, τέτοιες και άλλες πρακτικές καθημερινές λύσεις θα μπορούσαν άραγε να σου προσφέρουν μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας θεωρείς;
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Τα τελευταια δυο χρονια φοβαμαι πολυ την εγκληματικοτητα. Τα ποσοστα της και η σκληροτητα των εγκληματων εχουν αυξηθει δεν σεβονται ουτε ηλικιωμενους ανθρωπους.
    Καθε μερα ακουμε απο δυο τρια περιστατικα τους γονεις μου τους κλεψανε τις τσαντες στο δρομο κι εγω απλως αναρωτιεμαι ποτε θα ερθει η σειρα μου. Οταν ειμαι σπιτι και ακουω το ασανσερ τρεμω μηπως μπει κανενας στο σπιτι. Οταν ειμαι εξω κοιταω πισω μου με φοβο.
    Θα παρω αγχολυτικα μονο γι αυτο το λιγο δεν μπορω να ζησω ετσι.
    Καλημέρα !

    Έχεις σκεφτεί να αντιμετώπισης όλο αυτο τον φόβο σου με ενίσχυση της αυτοαμυνας σου ?

    Γιατί δεν ψάχνεσαι λιγάκι σε κάποια σχολή που θα εκπαιδευτής να αμύνεσαι σε τέτοια περίπτωση ?
    Ξέρεις αυτές οι σχολές εκτός από την πρακτική που σου μαθαίνουν ώστε να είσαι σε ετοιμότητα για το οτιδήποτε ,ενισχύουν και την αυτοπεποίθησή σου ,ούτως ώστε να αλλάξεις λιγάκι οπτική ματια ως προς τον φόβο σου .

    Αν δεν αλλάξεις εσύ τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις όλο αυτό ,αν δεν νιώθεις σιγουριά πως ότι και να σου συμβεί θα είσαι έτοιμος να το αντιμετωπίσεις ,δυστηχως αυτές οι σκέψεις θα σε ακολουθούν μια ζωή και θα επηρεάζουν άμεσα και την ποιότητα ζωής σου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    garfield
    Guest
    Εχω πορτα ασφαλειας και η αυτοαμυνα μπορει να βοηθησει σε καποιες περιπτωσεις και ειδικα εμας τις γυναικες αλλα κυριως ειναι να μη σου τυχει. Δεν μου εχει τυχει ποτε τιποτα για να δικαιολογει τοσο φοβο αλλα αν το παρεις στατιστικα καποτε θα ερθει κι η σειρα μου.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. εγκληματικοτητα...
    By dark_song in forum Κακοποίηση
    Replies: 13
    Last Post: 20-10-2012, 19:30
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •