Θετικη εξέλιξη αναρρωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Θετικη εξέλιξη αναρρωσης

    Χαιρετω τους συμφορουμιτες,παλιους κ νεους!!

    Εχω καιρο να γραψω αλλα ελπιζω αυτα που θα πω να φανουν θετικα κ να προσφερουν ελπιδα σε καποιους που παλευουν με την ψυχικη ασθενεια.

    Για οσους δεν με γνωριζουν,ειμαι μελος του psychology απο το 12' οταν κ ειχα μια μεγαλη υποτροπη με διαγνωση μετεπειτα "αποδιοργανωμενη σχιζοφρενεια".

    9 χρονια θεραπειας,με συνεπεια στην αγωγη,καλη σχεση με τον γιατρο μου κ επικοινωνια,οπου μικρες υποτροπες αποφεύχθηκαν καθως ενημερωνα πρωτου ξεφυγουν.
    Το οικογενειακο περιβαλλον κατα την γνωμη μου θεωρειται υποστηρικτικο παρολες τις διαφωνιες κ την ελλειψη κατανοησης ανα διαστηματα.

    Πετυχα απουσια κυριων συμπτωματων δηλ των θετικων σε διαστημα 3 χρονων (εσφαλμενες πεποιθησεις,παραισθησεις) κ ειχα αρνητικα συμπτωματα που εδειχναν σταδιακη βελτιωση σε διαστημα 7 χρονων.

    Τελευταια αλλαγη φαρμακου ηταν τον Αυγουστο του 20' οπου μου χορηγηθηκε το lamictal για συμπτωματα αγχους κ διαθεσης.

    Απο κει κ περα ειδα σταδιακη βελτιωση στα επιπεδα ενεργειας,διαθεσης κ στην ουσια εφτασα σε ενα σημειο θεωρω πολυ καλης λειτουργικοτητας στους τομεις της κοινωνικοτητας,εργασιας,αυ τονομιας.

    Πλεον εργαζομαι σε χειρονακτικες εργασιες 8ωρο 3-4 μεροκαματα. Το θετικο ειναι οτι δεν εχει αγχος κ δεν με επιβαρυνει πνευματικα παρα μονο σωματικα αλλα δειχνω αντοχες κ τα βγαζω περα.
    Κοινωνικα εχω δημιουργησει φιλιες κ εχω εναν κυκλο ατομων κοντινων.
    Απο αυτονομια διεκπεραιωνω τα γραφειοκρατικα,τον ρουχισμο μου,την υγιεινη,το μαγειρεμα,διαβασμα.
    Απο ενδιαφεροντα ανεκτησα τα παλια μου κ εχω διαθεση για καινουρια.

    Με βαση αυτα τα δεδομενα πιθανον πετυχα πληρη αναρρωση αλλα οχι θεραπεια. Δεν σκεφτομαι σε καμια περιπτωση να κοψω τα φαρμακα ουτε να κανω δοκιμες για κοψιμο με τον γιατρο παρα μονο μικρες αλλαγες στην δοσολογια.

    Αυτα απο μενα...
    Ευχομαι σε ολους να κρατανε το κεφαλι τους ψηλα κ να αγωνιζονται για το καλυτερο στον ανηφορικο δρομο της αναρρωσης κ της ζωης κ οσο δυσκολο κ αν ειναι στην αρχη με μικρα βηματα να ανακαλυπτουν κρυφες δυναμεις στον εαυτο τους,θετικοτητα κ αισιοδοξια μεγαλωνοντας σπιθαμη προς σπιθαμη το οραμα τους για μια καλυτερη ζωη.
    Να ειστε καλα!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    xaka10
    Guest
    μπραβο serios χαιρομαι για την τοσο θετικη εξελιξη σου γενικα η αναρρωση στην ψυχωση ειναι αργη αλλα οταν επιτευχθει ειναι δυσκολο να ανατραπει οταν τηρεις κανονικα την αγωγη σου.χαιρομαι δινεις ελπιδα με το παραδειγμα σου και σε αλλους ψυχωτικους.εγω δυστυχως ενω ημουν καλα καποια περιοδο ηθελα να βγαλω το ζυπρεξα γιατι με παχαινει και πηγα σε ενα ηπιο και εγινα χειροτερα απο πριν με αποτελεσμα να εχω παρανοιες ενω ημουν κανονικος για καποια χρονια γι αυτο μην παιζεις με τα φαρμακα.να τα παιρνεις οπως σου λεει ο γιατρος και να μην τα μειωνεις.σε θυμαμαι απο παλια σαν μελος που ειχες πει οτι ειχες αρχισει φαρμακα στα 20 σου για ψυχωτικο αγχος και οταν πηγες σε αλλον γιατρο στα εκοψε με αποτελεσμα να υποτροπιασεις και απο κει που επαιρνες μονο risperdal παιρνει τωρα invega και solian αν θυμαμαι καλα


    οι κοντινες σου παρεες ειναι ατομα που εχουν και αυτα ψυχολογικα προβληματα;;;αν οχι τους εχεις πει οτι εχει σχιζοφρενεια;;;σε ρωταω γιατι το στιγμα υπαρχει και μου ειναι δυσκολο να βρω φιλους που να με αποδεχτουν χωρις να ειναι και οι ιδιοι ασθενεις οπως επισης και οι κοπελες με αποφευγουν.


    παντως ειχες καιρο να γραψεις και ανυσηχησα μη σου συνεβει τιποτα αλλα ευτυχως ολα καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραιος serios, μια χαρα. Και εγω αισθανομαι καλα, αν και δεν εργαζομαι και δεν εχω πολλες κοινωνικες επαφες. Εργαζομουν οταν ημουν πολυ χειροτερα κατα τη γνωμη μου. Δεν το κυνηγαω προς το παρον εχω βολευτει. Φροντιζω να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου συνεχεια, ειναι κατι που μου αρεσει να κανω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    οι κοντινες σου παρεες ειναι ατομα που εχουν και αυτα ψυχολογικα προβληματα;;;αν οχι τους εχεις πει οτι εχει σχιζοφρενεια;;;σε ρωταω γιατι το στιγμα υπαρχει και μου ειναι δυσκολο να βρω φιλους που να με αποδεχτουν χωρις να ειναι και οι ιδιοι ασθενεις οπως επισης και οι κοπελες με αποφευγουν
    Καλα θυμασαι @xaka για την αγωγη.Παραμενω σαυτο το σχημα.
    Οι παλιοι μου φιλοι το γνωριζουν γιατι ειχα εξαφανιστει για κανα 6μηνο το 12' οπτ αναφερθηκα αναγκαστικά. Το εχω πει σε καποια ατομα κ ευτυχως δεν με εκαναν περα.

    Το στιγμα ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος μας κ ευχομαι να βρεις κ συ ατομα αποδοχης κ να βελτιωνεσαι.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ωραιος serios, μια χαρα. Και εγω αισθανομαι καλα, αν και δεν εργαζομαι και δεν εχω πολλες κοινωνικες επαφες. Εργαζομουν οταν ημουν πολυ χειροτερα κατα τη γνωμη μου. Δεν το κυνηγαω προς το παρον εχω βολευτει. Φροντιζω να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου συνεχεια, ειναι κατι που μου αρεσει να κανω.
    Χαιρομαι @keep!!Η αγαπη σου για την γνωση ειναι αξιεπαινη. Ελπιζω να εισαι κ συ καλα κ ηρεμος κ να προσεχεις την ανοσογνωσια γιατι νομιζω δεν αναγνωριζες το προβλημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    177
    Σου εύχομαι να σαι καλά serios . Και εγώ προσπαθώ να πάρω μπρος σιγά-σιγά αλλά η διάθεσή μου είναι λες και έχω αδειάσει ψυχολογικά λες και δεν έχω ενδιαφέροντα. Πόσο καιρός πήρε μέχρι να φτιάξει η διάθεσή σου; και πόσο καιρό σου πήρε μέχρι να θα πιάσεις δουλειά;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Μπράβο serios για την πλήρη ανάρρωση και για το ότι μοιράστηκες την εμπειρία σου, μπράβο και σε όλ@ τα μέλη που παλεύουν στον ίδιο δρόμο, εύχομαι πάντα τα καλύτερα! :)
    #UnVioladorEnTuCamino

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    serie και μενα ποια δεν με απασχολουν πολυ τα ψυχιατρικα παιρνω καθε μερα τη θεραπεια μου σολιαν, και προχωραω στη ζωη μου, τη τελευταια φορα ο γιατρος και η βοηθος του μου πιασαν κουβεντα για να νοικοκηρευτο και να κανω οικογενεια......το μεταπτυχιακο που εκανα σχεδον το τελειωσα..... γενικος ειμαι καλα στα ψυχιατρικα, το προβλημα ειναι οτι εκανα αρθριτικα.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Σου εύχομαι να σαι καλά serios . Και εγώ προσπαθώ να πάρω μπρος σιγά-σιγά αλλά η διάθεσή μου είναι λες και έχω αδειάσει ψυχολογικά λες και δεν έχω ενδιαφέροντα. Πόσο καιρός πήρε μέχρι να φτιάξει η διάθεσή σου; και πόσο καιρό σου πήρε μέχρι να θα πιάσεις δουλειά;
    Ευχαριστω @tony. Προσωπικα ειχα μικρη κ σταδιακη ανοδο. Κ γω στην αρχη με το ζορι εκανα πραγματα κ δεν το απολαμβανα.
    Εδω κ 1 χρονο που ειμαι με το Lamictal κ μειωθηκε το αγχος,που απο οτι φανηκε ηταν το μονο που με εμποδιζε οι συγκυριες μου εκατσαν κ βρηκα μια μικρη απασχοληση. Προσπαθησα να μη το ψειρισω πολυ κ να δοκιμασω.
    Εχει το θετικο πως νιωθεις οτι προσφερεις κ καθως δεν ειχα ξαναδουλέψει ξεφυγα απο το αβολο συναισθημα της ανεργιας.

    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Μπράβο serios για την πλήρη ανάρρωση και για το ότι μοιράστηκες την εμπειρία σου, μπράβο και σε όλ@ τα μέλη που παλεύουν στον ίδιο δρόμο, εύχομαι πάντα τα καλύτερα! :)
    Να σαι καλα @Merlot κ γω το ευχομαι για ολους κ σε σενα

    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    serie και μενα ποια δεν με απασχολουν πολυ τα ψυχιατρικα παιρνω καθε μερα τη θεραπεια μου σολιαν, και προχωραω στη ζωη μου, τη τελευταια φορα ο γιατρος και η βοηθος του μου πιασαν κουβεντα για να νοικοκηρευτο και να κανω οικογενεια......το μεταπτυχιακο που εκανα σχεδον το τελειωσα..... γενικος ειμαι καλα στα ψυχιατρικα, το προβλημα ειναι οτι εκανα αρθριτικα.....
    Θα το κανουν γραφειο συνοικεσίων σε λιγο το ιατρειο χαχα
    Στο ευχομαι @pavlo να ριξεις τις μπαλωθιες σου. Ευχομαι να πηγαινει καλα το θεμα της υγειας σου σε ολους τους τομεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Ψυψωση, πορεια αναρρωσης
    By girl1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-05-2017, 19:55
  2. Τα στάδια της ανάρρωσης από την ψύχωση
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 11-08-2016, 11:26
  3. Η τρέλα της ανάρρωσης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-04-2016, 17:01
  4. Χρόνος ανάρρωσης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 08-12-2014, 10:33
  5. Μεθοδοι Αναρρωσης;
    By MerryMaker_Misery in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2011, 07:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •