Μετα απο 9 χρονια αντιψυχωσικου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    περιπου 9 χρονια απο το ψυχωτικο επεισοδιο και εγω....... βασικα περασα τα πρωτα χρονια δυσκολα, τωρα ειμαι σχετικα καλα, σπανια εχω συμπτωματα........παιρνω σολιαν, ακινετον......
    το κακο ειναι οτι εκανα αρθριτιδα κανω ενεσεις μεθροτεξατη και βιολογικο παραγοντα......

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    @hlias1988 μήπως θυμάσαι πόσο καιρό είχες ψυχωτικά συμπτώματα; Ρωτάω γιατί όταν με είχαν κλείσει πρώτη φορά στο ψυχιατρείο μου είχαν διαγνώσει οξύ ψυχωτικό επεισόδιο, ενώ την δεύτερη φορά έγραψαν κι εμένα μη οργανική ψύχωση. Νομίζω ότι στο ψυχωτικό επεισόδιο τα συμπτώματα πρέπει να διαρκούν το πολύ ένα μήνα, ενώ στην μη οργανική ψύχωση είναι χρόνια η κατάσταση.
    Φιλε δεν εχω νοσηλευτει καμια φορα. Ενω ο πρωτος ψυχιατρος μου εγραψε φακελο να μπω σε κλινικη με την διαγνωση μη οργανικη ψυχωση μπηκα για μιση ωρα στο ψυχιατρειο και εφυγα γιατι δεν ειχε γινει με εισαγγελικη.
    Αυτο πριν 9 χρονια μολις ξεκινησα τα φαρμακα.
    Τωρα εχω αλλαξει πολλους ψυχιατρους αλλα με κανεναν δεν εχω κανει σωστη δουλεια. θελω να παω προς την διακοπη των φαρμακων γιατι τα παιρνω χρονια. αλλα οι δικοι μου δεν συμφωνουν.
    Οι δικοι μου ειναι πεπεισμενοι οτι πρεπει να παιρνω τα φαρμακα μου. Αλλα ποτε δεν θελουν να με κλεισουν με εισαγγελικη στο ψυχιατρειο.
    Μεσα σε ολα αυτα τα χρονια υπηρξαν εκρηξεις θυμου και θλιψης. Αλλα ποτε δεν δινω βαση οτι πχ ειναι ενα "ψυχωτικο επεισοδιο".
    Η οικογενεια μου με αντιμετωπιζει με τα λογια δεν κανει κατι ποτε παρα την θεληση μου. με εμπιστευετε. και ας εχω σπασει τζαμια κτλ.
    Δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο που κανει, αλλα ποτε δεν θα παρει τον εισαγγελεα. Προς στιγμην δηλαδη.
    Προσπαθω για το καλυτερο. Οταν με ποιανει ο θυμος πιστευω οτι ειναι οτι κραταω μεσα που πραγματα και γινετε το μπαμ. Δεν λεω ειναι ενα ψυχωτικο επεισοδιο.
    Μπορει και να ειναι αλλα τι να κανω να γινω φυτο?

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    Ηδη εχει παραλυσει το μυαλο μου απο τοσα χρονια φαρμακων. Πρακτικα να το δουμε οτι τοσα χρονια αντιψυχωσικο και ζαναξ το μυαλο μου ξεχναει πραγματα. ειμαι μπλεγμενος λες και παιρνω ηρωινη νιωθω. Απλα πρεπει να διακοπει το ζαναξ και ισως το αντιψυχωσικο.
    Αραγε εαν κοπουν ο εγκεφαλος μου θα επανελθει?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Γιατί θεωρείς ότι φταίει η οικογένεια σου? Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι για όλα τα ψυχικες δυσλειτουργιες φταίει η οικογένεια. Είτε νευρώσεις είτε ψυχωσεις. Για όλα όμως. Πιστεύω ότι κάνεις δεν γεννιέται έτσι. Γίνεται στην πορεία. Όταν ο άνθρωπος αρχίζει και συνειδητοποιει τι του έχει συμβεί στην παιδική ηλικία και όχι μόνο τότε αρχίζει να δυναμώνει. Αυτό με την ευθύνη το άκουγα κι εγώ συνέχεια από ψυχολόγους. Ευθύνη οκ αλλά με τι background? Άμα δεν έχεις δει τι σου έχουν προκαλέσει εσωτερικά οι γονείς σου και σε τη θέση σε έχουν βάλει από μικρό τέτοια ώστε να είσαι ταυτισμενος με τις ανάγκες τους κι όχι τις δικές σου με αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθείς ποτέ σαν άνθρωπος και να μην έχεις την αίσθηση του εαυτού σου για ποια ευθύνη μιλάμε. Όσο για την καταστροφή του εγώ σου πάλι μπορεί να γίνει από τη φιγούρα μιας κακής μαμάς που θα βρεις στο δρόμο σου όπως συνεβει σ εμένα. Μια μητρική φιγούρα ακόμα και μετέπειτα στην ενήλικη πορεία της ζωής μας μπορεί να μας κάνει ότι θέλει και να δεχόμαστε ότι θέλει. Να ενδοβαλεις δηλαδή ένα άλλο πρόσωπο μέσα σου. Με απλά λόγια να ελέγχει το μυαλό σου. Οπότε πριν αρχίσουμε να τα ρίχνουμε στον εαυτό μας καλό είναι να δούμε λίγο μέσα μας. Τι έχει συμβεί. Τι κουβαλάμε από τους άλλους και τι είναι αληθινά δικό μας. Όταν συνειδητοποίησα ότι η μάνα μου με κρατούσε με έναν πόνο με πονούσε και με κρατούσε κοντά της τότε άρχισα να βρίσκω τον εαυτό μου τον άγνωστο εαυτό μου και την εσωτερική μου δύναμη. Το ίδιο ακριβώς έγινε και με την μητρική φιγούρα που μπήκε αργότερα στη ζωή μου και με καταδυναστευε χωρίς να το καταλάβω. Και μου κατέστρεψε το εγώ μου. Μπορεί κάποιος να σου πει δεν θα υπάρχεις και να σε βάλει σε αυτή τη θέση, της μη ανυπαρξίας. Ότι πιστεύεις εσύ για τον εαυτό σου ότι ακριβώς πιστεύεις μπορεί να σ έχει κάνει ο άλλος να το πιστέψεις για σένα. Κι αυτό δημιουργεί αμέσως ένα ψεύτικο εαυτό που προκαλεί τις νευρώσεις. Τέλος πάντων αυτή είναι η γνώμη μου εμένα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2018, 21:23
  2. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 26-11-2018, 22:28
  3. 3 χρόνια μετά...
    By karol_E in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 17-07-2011, 14:55
  4. δυο χρόνια μετά....
    By maria_p_40 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 52
    Last Post: 02-04-2011, 00:53
  5. Δύο χρόνια μετά....
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •