Μετα απο 9 χρονια αντιψυχωσικου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Μετα απο 9 χρονια αντιψυχωσικου...

    Μετα απο 9 χρονια αντιψυχωσικου πλεον δεν αναγνωριζω τον ευατο μου... τι εννοω? εννοω οτι αλλαξει σαν ανθρωπος... τα συναισθηματα μου...διαβαζω μηνυματα που εχω γραψει εδω πριν καιρο και λεω.. "εγω τα εχω γραψει?" μου φαινοντε ηλιθια ποταπα και λογια που τα ακους απο παιδια με ατομα με ειδικες αναγκες, οχι οτι εχουν κατι αυτα τα παιδια απλα θελω να σου πω...
    Γενικα παλια εγραφα ποιηματα και δεν μπορουσα να ξανα διαβασω αυτα που εγραφα γιατι με νευριαζε ο ευατος μου...

    ειναι ψυχολογικο το θεμα δεν ξερω... και τι να συζητησω με ειδικο?... απλα με απεχθανομαι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Είναι καλό να κάνουμε αυτοκριτική, θάβουμε τα άσχημα του παρελθόντος και προχωράμε αλλάζουμε γινόμαστε καλύτεροι

    όταν νιώθουμε αναγεννημένοι ξεχνάμε τα ασχημα μας αγαπάμε το νέο εαυτό μας και συνεχίζουμε

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Είναι καλό να κάνουμε αυτοκριτική, θάβουμε τα άσχημα του παρελθόντος και προχωράμε αλλάζουμε γινόμαστε καλύτεροι

    όταν νιώθουμε αναγεννημένοι ξεχνάμε τα ασχημα μας αγαπάμε το νέο εαυτό μας και συνεχίζουμε
    Ευχαριστω για την απαντηση! Να δω θα απαντησεις κανενας αλλος! Να δω τι θα πουν οι υπολοιποι!
    Απλα δεν την παλευω αλλο και θελω να βγω απο τα ψυχοφαρμακα! Τωρα δεν εχω γιατρο.. κλεισαμε ραντεβου στις 28.6.21 θα δουμε τι θα γινει!
    Θα του πω: γιατρε θελεις να με βλεπεις φυτο και σε καταστολη? η θελεις να παρω την ζωη στα χερια μου? εαν ναι πρεπει να βγουμε απο τα φαρμακα!
    Λοιπον εγω μπηκα στα φαρμακα με διαγνωση "μη οργανικη ψυχωση" οτι με ρωτουσε ο γιατρος του ελεγα ΝΑΙ. Λοιπον και βγηκε η διαγνωση... και απο τοτε καλως η κακος παιρνω αυτην την αγωγη αλλα μειωμενη.... ημουν απελπισμενος απο τα γεγονοτα της ζωης και απλα ηθελα οτιδηποτε να συμβει ωστε να βγω απο το τελμα! ναι επελεξα το ψυχιατρο... και του ελεγα οτι νανε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ευχαριστω για την απαντηση! Να δω θα απαντησεις κανενας αλλος! Να δω τι θα πουν οι υπολοιποι!
    Απλα δεν την παλευω αλλο και θελω να βγω απο τα ψυχοφαρμακα! Τωρα δεν εχω γιατρο.. κλεισαμε ραντεβου στις 28.6.21 θα δουμε τι θα γινει!
    Θα του πω: γιατρε θελεις να με βλεπεις φυτο και σε καταστολη? η θελεις να παρω την ζωη στα χερια μου? εαν ναι πρεπει να βγουμε απο τα φαρμακα!
    Λοιπον εγω μπηκα στα φαρμακα με διαγνωση "μη οργανικη ψυχωση" οτι με ρωτουσε ο γιατρος του ελεγα ΝΑΙ. Λοιπον και βγηκε η διαγνωση... και απο τοτε καλως η κακος παιρνω αυτην την αγωγη αλλα μειωμενη.... ημουν απελπισμενος απο τα γεγονοτα της ζωης και απλα ηθελα οτιδηποτε να συμβει ωστε να βγω απο το τελμα! ναι επελεξα το ψυχιατρο... και του ελεγα οτι νανε!
    Ιδέες, συμπεριφορά, διάθεση, συναισθήματα

    Εάν όλα αυτά άλλαξαν τότε πρέπει να δούμε αν είναι το φάρμακο που τα αλλάζει ή αν είμαστε οι ίδιοι που πήραμε το μάθημά μας. Είναι εξωτερικά τα αίτια της ψύχωσης ή είναι ένας αυτόματος μηχανισμός που έχουμε και ενεργοποιείται χωρίς ερεθίσματα και εξωτερικούς παράγοντες

    Ψάξτο

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Ιδέες, συμπεριφορά, διάθεση, συναισθήματα

    Εάν όλα αυτά άλλαξαν τότε πρέπει να δούμε αν είναι το φάρμακο που τα αλλάζει ή αν είμαστε οι ίδιοι που πήραμε το μάθημά μας. Είναι εξωτερικά τα αίτια της ψύχωσης ή είναι ένας αυτόματος μηχανισμός που έχουμε και ενεργοποιείται χωρίς ερεθίσματα και εξωτερικούς παράγοντες

    Ψάξτο
    Οσο και να το ψαξω μπερδευομαι...Θεωρω οτι φταει η οικογενεια μου! αλλα τι να τα βαλω με αυτους.. αυτοι στην τελικη μου παρεχουν στεγη τροφη λεφτα... οποτε δικοπο μαχαιρι... το μονο που μπορω να κανω υπομονη μεχρι να καταλαβει ο ψυχιατρος οτι δεν τα χρειαζομαι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Οσο και να το ψαξω μπερδευομαι...Θεωρω οτι φταει η οικογενεια μου! αλλα τι να τα βαλω με αυτους.. αυτοι στην τελικη μου παρεχουν στεγη τροφη λεφτα... οποτε δικοπο μαχαιρι... το μονο που μπορω να κανω υπομονη μεχρι να καταλαβει ο ψυχιατρος οτι δεν τα χρειαζομαι!

    όχι Ηλία δεν φταίει η οικογένειά σου, εσύ δεν μπορούσες να διαχειριστείς τον εαυτό σου υπήρχε αντίδραση γιατί δεν ήξεραν ότι είσαι ασθενής και εσύ απαντούσες στην αντίδραση. Έτσι δημιουργήθηκε μια χιονοστιβάδα. Απλά σκέψου πόσο άλλαξαν οι γονείς σου απο τη διάγνωση και μετά, πόσο σου στάθηκαν και μη πετάς το μπαλάκι των ευθυνών γιατί αυτό δείχνει ότι εσύ δεν άλλαξες.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    όχι Ηλία δεν φταίει η οικογένειά σου, εσύ δεν μπορούσες να διαχειριστείς τον εαυτό σου υπήρχε αντίδραση γιατί δεν ήξεραν ότι είσαι ασθενής και εσύ απαντούσες στην αντίδραση. Έτσι δημιουργήθηκε μια χιονοστιβάδα. Απλά σκέψου πόσο άλλαξαν οι γονείς σου απο τη διάγνωση και μετά, πόσο σου στάθηκαν και μη πετάς το μπαλάκι των ευθυνών γιατί αυτό δείχνει ότι εσύ δεν άλλαξες.
    Μαλλον δεν αλλαξα... αλλα και τι με αυτο πρεπει να παιρνω μια ζωη ψυχοφαρμακα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μαλλον δεν αλλαξα... αλλα και τι με αυτο πρεπει να παιρνω μια ζωη ψυχοφαρμακα?
    Βάλε απλά τον εαυτό σου στη θέση ενός χρήστη Ηρωίνης που πρέπει να απεξαρτηθεί απο τα πάθη του. Εσύ μπορείς, τα πάθη δεν είναι εθιστικά, θέλει απλά αυτογνωσία, απαλλαγή από τον εγωισμό και σοφία

    όταν θα έρθει η συμφιλίωση με τον εαυτό σου και η αρμονία στο περιβάλλον σου τότε δεν θα χρειαστείς τα ψυχοφάρμακα

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Βάλε απλά τον εαυτό σου στη θέση ενός χρήστη Ηρωίνης που πρέπει να απεξαρτηθεί απο τα πάθη του. Εσύ μπορείς, τα πάθη δεν είναι εθιστικά, θέλει απλά αυτογνωσία, απαλλαγή από τον εγωισμό και σοφία

    όταν θα έρθει η συμφιλίωση με τον εαυτό σου και η αρμονία στο περιβάλλον σου τότε δεν θα χρειαστείς τα ψυχοφάρμακα
    Ενταξυ εχω παθη... που μπορουν να καταληξουν σε ασχημες καταστασεις.... μαλλον με αυτο πρεπει να δουλεψω...
    Ο τροπος που προχωραω στην ζωη και με τον τροπο που την αντιμετωπιζω μαλλον δεν ειναι υγειης... καταλαβαινω τι λες! ευχομαι να γινει
    μπορει ομως και να μην υπαρχει γυρισμος να ειμαι μια ζωη ερμαιο των παθων μου... και το βαρος δεν ειναι δικο μου η οικογενεια μου που θα με ανεχετε και θα κουραζετε και θα ελπιζει σε καποια αλλαγη σε εμενα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ενταξυ εχω παθη... που μπορουν να καταληξουν σε ασχημες καταστασεις.... μαλλον με αυτο πρεπει να δουλεψω...
    Ο τροπος που προχωραω στην ζωη και με τον τροπο που την αντιμετωπιζω μαλλον δεν ειναι υγειης... καταλαβαινω τι λες! ευχομαι να γινει
    μπορει ομως και να μην υπαρχει γυρισμος να ειμαι μια ζωη ερμαιο των παθων μου... και το βαρος δεν ειναι δικο μου η οικογενεια μου που θα με ανεχετε και θα κουραζετε και θα ελπιζει σε καποια αλλαγη σε εμενα....

    Ένα βάρος έχει η οικογένειά σου και μόνο, όταν δεν θα μπορούν πια λόγω γήρατος να είσαι εσύ καλά και να μπορέσεις χωρίς τη βοήθειά τους και δεν εννοώ μόνο το οικονομικό που είναι το τελευταίο

  11. #11
    garfield
    Guest
    Αυτα τα χαπια επηρεαζουν το μυαλο αλλα πρεπει να λες τα πραγματικα συμπτωματα στο γιατρο σου οχι οτι να'ναι. Αλλιως τι διαγνωση να κανει; Εγω με το γιατρο μου δεν μιλαω πολυ. Σαν να βαριεται λιγο και σκεφτομαι να τον αλλαξω.

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Τι διάγνωση έχεις; Μη οργανική ψύχωση; Τι σημαίνει αυτό; Σου έχει εξηγήσει;;

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τι διάγνωση έχεις; Μη οργανική ψύχωση; Τι σημαίνει αυτό; Σου έχει εξηγήσει;;
    Απο οτι ξερω η "οργανικη ψυχωση" εχει να κανει με καποιο προβλημα του εγκεφαλου...
    Η "μη οργανικη ψυχωση" δεν εχει να κανει με τον εγκεφαλο απλα επαθες ψυχωση...
    Για αυτο και στην πρωτη περιπτωση δινουν μεγαλο ποσοστο αναπηριας...
    Για να βγει αυτη η διαγνωση εκανα μαγνητικη η αξονικη εγκεφαλου...

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Ένα βάρος έχει η οικογένειά σου και μόνο, όταν δεν θα μπορούν πια λόγω γήρατος να είσαι εσύ καλά και να μπορέσεις χωρίς τη βοήθειά τους και δεν εννοώ μόνο το οικονομικό που είναι το τελευταίο
    Εχεις δικιο πρεπει να φροντισω και να μελετησω αυτο το θεμα...

  15. #15
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Απο οτι ξερω η "οργανικη ψυχωση" εχει να κανει με καποιο προβλημα του εγκεφαλου...
    Η "μη οργανικη ψυχωση" δεν εχει να κανει με τον εγκεφαλο απλα επαθες ψυχωση...
    Για αυτο και στην πρωτη περιπτωση δινουν μεγαλο ποσοστο αναπηριας...
    Για να βγει αυτη η διαγνωση εκανα μαγνητικη η αξονικη εγκεφαλου...
    @hlias1988 μήπως θυμάσαι πόσο καιρό είχες ψυχωτικά συμπτώματα; Ρωτάω γιατί όταν με είχαν κλείσει πρώτη φορά στο ψυχιατρείο μου είχαν διαγνώσει οξύ ψυχωτικό επεισόδιο, ενώ την δεύτερη φορά έγραψαν κι εμένα μη οργανική ψύχωση. Νομίζω ότι στο ψυχωτικό επεισόδιο τα συμπτώματα πρέπει να διαρκούν το πολύ ένα μήνα, ενώ στην μη οργανική ψύχωση είναι χρόνια η κατάσταση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2018, 21:23
  2. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 26-11-2018, 22:28
  3. 3 χρόνια μετά...
    By karol_E in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 17-07-2011, 14:55
  4. δυο χρόνια μετά....
    By maria_p_40 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 52
    Last Post: 02-04-2011, 00:53
  5. Δύο χρόνια μετά....
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •