Υπνοβασία και αποπροσανατολισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Υπνοβασία και αποπροσανατολισμός

    Γεια σας,
    Τα τελευταία 2-3 χρόνια στον ύπνο μου κάποιες φορές ψάχνω με μανία να βρω να ανοίξω το φως, ίσως γιατί ονειρεύομαι κάτι δυσάρεστο και άλλες σηκώνομαι από το κρεβάτι και πηγαίνω προς την πόρτα, χωρίς να θέλω συνειδητά. Αφού σηκωθώ δεν αναγνωρίζω σε ποιο δωμάτιο είμαι ώστε να προσανατολιστώ στο πού ακριβώς είναι η πόρτα, καθώς αλλάζω συνεχώς σπίτια. Λόγω του ότι είμαι φοιτήτρια έχω κάνει αρκετές μετακομίσεις συν ότι πηγαίνω και μένω και στη μόνιμη κατοικία μου και στο σπίτι του συντρόφου μου. Γενικότερα έχω πάρα πολύ άγχος στην καθημερινότητά μου και φοβάμαι μην κάνω κάτι επικίνδυνο στον ύπνο μου. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Γεια σας,
    Τα τελευταία 2-3 χρόνια στον ύπνο μου κάποιες φορές ψάχνω με μανία να βρω να ανοίξω το φως, ίσως γιατί ονειρεύομαι κάτι δυσάρεστο και άλλες σηκώνομαι από το κρεβάτι και πηγαίνω προς την πόρτα, χωρίς να θέλω συνειδητά. Αφού σηκωθώ δεν αναγνωρίζω σε ποιο δωμάτιο είμαι ώστε να προσανατολιστώ στο πού ακριβώς είναι η πόρτα, καθώς αλλάζω συνεχώς σπίτια. Λόγω του ότι είμαι φοιτήτρια έχω κάνει αρκετές μετακομίσεις συν ότι πηγαίνω και μένω και στη μόνιμη κατοικία μου και στο σπίτι του συντρόφου μου. Γενικότερα έχω πάρα πολύ άγχος στην καθημερινότητά μου και φοβάμαι μην κάνω κάτι επικίνδυνο στον ύπνο μου. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;
    Καλημερα!

    Εχει αλλαξει τα τελευταια χρονια κατι στην ζωη σου περαν απο το οτι μενεις μονη σου που ειναι ενας λογος που δικαιολογει ολη αυτη την συμπεριφορα σου ?
    Αυτο δηλωνει ανασφαλεια και ανησυχια .
    Προσπαθησε να δημιουργησεις ενα περιβαλον ασφαλειας στο δωματιο σου πριν πεσεις για υπνο .Ενα φωτακι με καποιο αχνο φως ισως βοηθουσε .

    Αυτο σου συμβαινει μονο οταν κοιμασαι μονη σου ή και οταν εισαι και με παρεα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Καλημέρα! Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι σημαντικά και αυτές οι μετακινήσεις γίνονται εδώ και 6-7 χρόνια απλά τα τελευταία συμβαίνει αυτό που περιέγραψα. Κι αυτό συμβαίνει ακόμα κι όταν δεν κοιμάμαι μόνη μου. Σίγουρα παίζει ρόλο και το καθημερινό άγχος που έχω για το παραμικρό. Θα δοκιμάσω τη συμβουλή σου και σ' ευχαριστώ!

Similar Threads

  1. Αλκοολισμός Υπνοβασία
    By SarahPap in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 15-04-2020, 16:48
  2. υπνοβασια
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2019, 15:29
  3. ΥΠΝΟΒΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By anxious4ever in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2019, 17:51
  4. αποπροσανατολισμος
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-11-2009, 18:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •