Ένστικτο ή Έμμονη Ιδέα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εδω κανεις λαθος ...
    Το messenger βρισκεται και απο τα sosial και οχι μονο αν εχεις τον αριθμο καποιου ....Αυτοματα αν κανεις καποιον φιλο και οχι μονο στο φεις, τον εχεις και στο messeger ασχετα αν τον εχεις διαγραψει μετεπειτα απο εκει ...

    Αν μπω τωρα εγω σε οποιοδηποτε προφιλ αγνωστου απο φεις χωρις να τον εχω φιλο και του στειλω μήνυμα στο messeger ανετα μιλαμε απο εκει .
    Καλημέρα! Κατάλαβα, οπότε ας προσπαθήσω να το βγάλω από το μυαλό μου.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.
    Εγώ βλέπω ότι ένα απλό περιστατικό το έχεις μεγαλοποιήσει πολύ στο μυαλό σου. Λες ότι δεν σου έχει δώσει δικαιώματα, άρα γιατί τόση έλλειψη εμπιστοσύνης;
    Με την ίδια λογική μπορεί να βρεις περίεργες ερμηνείες κάθε ώρα και στιγμή και να φιάχνεις σενάρια π.χ.άργησε καμια ώρα γιατί λέει βρήκε τον Γιώργο και πήγε για καφέ, Συνήθως πάει για καφέ στο Χ, γιατί πήγε στο Ζ σήμερα, μήπως παίζει κάτι με την καινούρια σερβιτόρα; Τον έκανε add η τάδε, γιατί τον έκανε add, μήπως είναι παλιά του γκόμενα και παίζει κάτι ακόμα; Είχα πάει κομμωτήριο και τον πήρε τηλέφωνο η φίλη του η Μαρία και βγήκαν, γιατί βγήκαν όταν ήξερε ότι έχω κομμωτήριο, μήπως ήταν κανονισμένο από πριν και τα έχει με τη Μαρία;

    Προσωπικά πες με χάπατο, πες με χαζή, πες με αγαθιάρα, αλλά όταν είμαι σε σχέση θεωρώ δεδομένο ότι ο άλλος είναι άξιος εμπιστοσύνης, ποτέ δεν μπαίνω σε δεύτερες σκέψεις. Άλλοι θα σου πουν φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά, έχε τα μάτια σου ανοιχτά, κάνε, ράνε, εγώ θεωρώ ότι οι άνθρωποι που είναι καχύποπτοι ταλαιπωρούν τον εαυτό τους πρώτα από όλα. Όσο καχύποπτος και να είσαι άμα είναι να στην κάνει ο άλλος θα στην κάνει. Άμα όντως είσαι καλά μαζί με τον άλλον, είναι καλά μαζί σου και φαίνεται, ξέρεις τον χαρακτήρα του, γιατί να στην κάνει όμως;
    Καλημέρα, η αλήθεια είναι ότι του είχα εμπιστοσύνη μέχρι αυτό το γεγονός. Μετά από εκείνη τη στιγμή έχασα την εμπιστοσύνη μου και πλέον μου φαίνονται όλα ύποπτα.

    Όσο για το δεύτερο σκέλος, κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν αλλά είδα αρκετές ιστορίες γύρω μου που το ζευγάρι φαινόταν ευτυχισμένο και από πίσω έπαιζε απιστία. Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις, είτε αν είσαι χαλαρή είτε σε εγρήγορση γιατί αν είναι να στην κάνει ο άλλος θα στην κάνει. Ωστόσο στη δική μου περίπτωση δεν είναι κάτι που ξέρω αλλά κάτι που υποψιάζομαι και αυτό είναι χειρότερο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα δεν βλέπω τίποτα μεμπτό σε αυτό το γεγονός. Έχει συνδιαστεί με κάτι άλλο που σου πυροδοτεί αυτές τις σκέψεις; Μήπως ήταν η μοναδική φορά που έφυγες απο κοντά του στα 5 χρόνια; Δύσκολο να το πιστέψω. Μήπως πριν φύγεις εκείνο το διάστημα είχατε τσακωμούς ή είχατε πέσει σε φάση βαρεμάρας, για αυτό το μυαλό σου πήγε αμέσως στο να ψάξεις το κινητό και να ερμηνεύσεις έτσι αυτό που είδες; Μήπως έχεις αρχίσει και ρουτινιάζεις και ξενερώνεις και δε θες να το παραδεχτείς ούτε στον εαυτό σου;

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Με τον σύντροφό μου είμαστε μαζί 5 χρόνια και πριν ένα χρόνο ανακάλυψα κάτι που δεν ξέρω πώς να το ερμηνεύσω. Γενικά του είχα εμπιστοσύνη μέχρι να αισθανθώ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και έτσι μπήκα από το λογαριασμό του. Εκεί λοιπόν, είδα ότι είχε μπλοκαρισμένη μια κοπέλα. Η αλήθεια είναι ότι σε πρώτη φάση, με το που είδα το μπλοκ σκέφτηκα ότι δεν την ήξερε και την μπλόκαρε. Μετά από δευτερόλεπτα όμως σκέφτηκα ότι μπορεί να μιλούσαν και την μπλόκαρε όταν εγώ ήταν να επιστρέψω, αφού είχα φύγει για κάποιες μέρες, για να μην του στείλει αυτή και καρφωθούν ενώπιόν μου. Και εκεί ήταν που δεν μπορούσα να ησυχάσω. Όταν του το είπα μου είπε ότι δεν την ξέρει και την μπλόκαρε επειδή του έστειλε κάτι διαφημιστικά, αυτό δηλαδή που σκέφτηκα αμέσως μόλις είδα το μπλοκ. Όμως συνέχεια γυρνάει στο μυαλό μου η δεύτερη σκέψη, ότι μιλούσαν και απλά μετά ξέκοψε μαζί της. Κάθε φορά που τον ρωτάω επιμένει ότι δεν έχει ιδέα ποια είναι. Και αφού πείθομαι για λίγο, μετά από μέρες πάλι σκέφτομαι ότι μου λέει ψέματα. Δεν μπορώ να ηρεμήσω γιατί αυτό συμβαίνει εδώ κι ένα χρόνο και δεν ξέρω αν αυτό είναι ένστικτο, ότι δηλαδή μιλούσαν, ή απλά έχω έμμονη ιδέα και κολλάει το μυαλό μου συνεχώς στην ίδια σκέψη. Δεν ξέρω τι να κάνω πλέον.

    Όποιος ψάχνει, βρίσκει ή νομίζει ότι βρίσκει. Προσωπική μου γνώμη και στάση ζωής...όλα ξεκλείδωτα.
    Μην ψάχνεις. Στο δίνω συμβουλή!
    Μου αρέσει να ψάχνουν γιατί όλο και κάτι θα πιστέψουν ότι βρήκαν. Κι όταν βρουν αυτό που θέλουν
    κι έχει ανάγκη το μυαλό τους, δεν ξέρουν τι να πουν, πως να το πουν και κολλάνε, αισθάνονται ότι κάτι τρέχει
    ή έτρεχε κτλ. Αυτό βολεύει αυτόν που ψάχτηκε κι όχι αυτόν που ψάχνει.

    Μην ψάχνεις...

  5. #20
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα δεν βλέπω τίποτα μεμπτό σε αυτό το γεγονός. Έχει συνδιαστεί με κάτι άλλο που σου πυροδοτεί αυτές τις σκέψεις; Μήπως ήταν η μοναδική φορά που έφυγες απο κοντά του στα 5 χρόνια; Δύσκολο να το πιστέψω. Μήπως πριν φύγεις εκείνο το διάστημα είχατε τσακωμούς ή είχατε πέσει σε φάση βαρεμάρας, για αυτό το μυαλό σου πήγε αμέσως στο να ψάξεις το κινητό και να ερμηνεύσεις έτσι αυτό που είδες; Μήπως έχεις αρχίσει και ρουτινιάζεις και ξενερώνεις και δε θες να το παραδεχτείς ούτε στον εαυτό σου;
    Όπως είπα και παραπάνω, μετά από αυτό το μπλοκ άρχισα να τα βλέπω όλα ύποπτα, οτιδήποτε συνέβαινε ή είχε συμβεί πριν από αυτό, τα ερμήνευσα έτσι.

    Δεν ήταν η πρώτη φορά που είχα φύγει, πηγαινοέρχομαι γιατί δε μένουμε μαζί μόνιμα. Τσακωμούς είχαμε πάντα, αλλά η σχέση πλέον έχει γίνει ρουτίνα και τώρα που το λες ναι υπάρχει το ενδεχόμενο υποσυνείδητα να ήθελα να βρω κάτι. Αλλά από την άλλη δε θέλω να ισχύει όμως.

  6. #21
    Quote Originally Posted by user name View Post
    Όποιος ψάχνει, βρίσκει ή νομίζει ότι βρίσκει. Προσωπική μου γνώμη και στάση ζωής...όλα ξεκλείδωτα.
    Μην ψάχνεις. Στο δίνω συμβουλή!
    Μου αρέσει να ψάχνουν γιατί όλο και κάτι θα πιστέψουν ότι βρήκαν. Κι όταν βρουν αυτό που θέλουν
    κι έχει ανάγκη το μυαλό τους, δεν ξέρουν τι να πουν, πως να το πουν και κολλάνε, αισθάνονται ότι κάτι τρέχει
    ή έτρεχε κτλ. Αυτό βολεύει αυτόν που ψάχτηκε κι όχι αυτόν που ψάχνει.

    Μην ψάχνεις...
    Εχεις δίκιο, πλέον δεν ψάχνω γιατί φθείρομαι και γι' αυτό το έκοψα. Ωστόσο το μπλοκ αυτό μου έχει καρφωθεί και μία λέω όλα οκ, μου λέει αλήθεια και από την άλλη γυρνάω πάλι στην ίδια σκέψη και δεν ξέρω αν τελικά μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Εχεις δίκιο, πλέον δεν ψάχνω γιατί φθείρομαι και γι' αυτό το έκοψα. Ωστόσο το μπλοκ αυτό μου έχει καρφωθεί και μία λέω όλα οκ, μου λέει αλήθεια και από την άλλη γυρνάω πάλι στην ίδια σκέψη και δεν ξέρω αν τελικά μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.
    Κάποια πράγματα στην ζωή λειτουργούν πάγια κι όταν τα υπερβαίνεις, φέρνουν σκοτούρες.
    Εφόσον έψαξες, πάει τώρα, έγινε το κακό. Θρέφεις εδώ κι έναν χρόνο αυτό που ξεκίνησες.
    Η λογική λέει ότι όλα παίζουν. Δεν ξέρουμε αν έχει γκόμενα και σε κρατάει για άλλους λόγους
    χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει κιόλας. Για να σε τυραννάει αυτό ακόμα, το έχεις ταίσει πολύ.
    Ένας χρόνος είναι πολύ για βάσανο. Πρόσεξε τώρα.
    Έχεις κάτι στο μυαλό σου αλλά εσύ του δίνεις συνέχεια.
    Βλέπεις κάτι άλλο πιο ουσιαστικό ως αρνητικό ή έχεις μόνο αυτό;
    όχι να φαντάζεσαι, θέλω χειροπιαστά πράγματα.

  8. #23
    Quote Originally Posted by user name View Post
    Κάποια πράγματα στην ζωή λειτουργούν πάγια κι όταν τα υπερβαίνεις, φέρνουν σκοτούρες.
    Εφόσον έψαξες, πάει τώρα, έγινε το κακό. Θρέφεις εδώ κι έναν χρόνο αυτό που ξεκίνησες.
    Η λογική λέει ότι όλα παίζουν. Δεν ξέρουμε αν έχει γκόμενα και σε κρατάει για άλλους λόγους
    χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει κιόλας. Για να σε τυραννάει αυτό ακόμα, το έχεις ταίσει πολύ.
    Ένας χρόνος είναι πολύ για βάσανο. Πρόσεξε τώρα.
    Έχεις κάτι στο μυαλό σου αλλά εσύ του δίνεις συνέχεια.
    Βλέπεις κάτι άλλο πιο ουσιαστικό ως αρνητικό ή έχεις μόνο αυτό;
    όχι να φαντάζεσαι, θέλω χειροπιαστά πράγματα.
    Έχεις δίκιο, ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάτι χειροπιαστό. Βέβαια, δεν έχω μπει στη διαδικασία να ξαναψάξω, γιατί μπορεί να βρω κάτι και να το παρερμηνεύσω. Πάντως στην καθημερινότητά του δεν παρατηρώ να έχει αλλάξει κάτι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έμμονη ιδέα
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2019, 01:09
  2. Έμμονη ιδέα
    By Cervo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-09-2018, 15:12
  3. εμμονη ιδεα
    By FreakOut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-01-2011, 18:07
  4. Έμμονη ιδέα
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2009, 15:47
  5. Έμμονη Ιδέα
    By eve30++ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2008, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •