150 σφυγμοί σε ανέβασμα σκάλας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    150 σφυγμοί σε ανέβασμα σκάλας

    Παιδιά είναι φυσιολογικό να ανεβαίνω σκάλα περιπου 25-30 σκαλιά και να ανεβάζω 150 παλμους? Η να τρέξω σε γιατρό? είμαι 30 χρονών και δεν γυμνάζομαι η αλήθεια είναι αλλά ανησύχησα πολυ ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τους μετρησες με ρολοι; γιατί σε κραδασμούς και κίνηση δεν είναι πάντα αξιόπιστα.

    Εξαρτάται από την φυσική σου κατάσταση.

    Το φυσιολογικό στα σκαλιά είναι γύρω στους 120. Αλλά και με 150 δεν είναι ότι κινδυνεύεις αν είναι φλεβοκομβικη ταχυκαρδία, αλλά είναι λίγο υψηλοί.

    Εγώ έχω διαγνωστεί με απρόσφορη και ορθοστατικη ταχυκαρδία. Στις σκάλες χωρίς χαπι ανεβάζω περίπου 140 αν είναι πολλές. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το πόσους θα ανεβάσεις.

    Το σημαντικό είναι: 1.να έχεις βάλει χολτερ ώστε να ξέρεις ότι έχεις μόνο φλεβοκομβικη ταχυκαρδία 2. Να πέφτουν γρήγορα μόλις κάτσεις και να μην μένουν 150 προφανώς 3.να μην ανεβάζεις πάνω από τους επιτρεπτους για την ηλικία σου (220-η ηλικία σου)
    Last edited by Skiouros8; 14-06-2021 at 12:58.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι τους μέτρησα με ρολοι. Μετά στα επόμενα 1-2 λεπτά έπεσαν κατω απο εκατό αλλά μετά από το άγχος μου ένιωθα χάλια το στομάχι μου και με το που κουνιομουν ανέβαιναν στους 110. Έκλεισα αυριο να παω στον καρδιολόγο. Δεν ένιωθα κάτι απλά μια δυσφορία που ενδεχομένως ήταν και από το άγχος μου γιατί μετά που πιαστηκα με τη δουλειά μου έπεσαν στους 70-80 οι παλμοι. Απλά ρε γαμωτο με το που ανεβαίνω σκαλιά η ανηφόρα το νιώθω να ανεβαίνουν αρκετά. Και δεν θέλω να φοράω και το παλιορολοι γιατί όλο τους παλμους μου κοιτάω. Επίσης όση ώρα οδηγουσα από το σπίτι μέχρι τη δουλειά ήταν τις περισσότερες φορές που το κοίταξα 98 με 113. Δεν είναι πολλοι για την στιγμή που οδηγώ? Εννοώ δεν εκανα κάτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το καλοκαίρι λόγω ζέστης ανεβαίνουν οι παλμοί μας.

    Βαλε χολτερ και δες θυροειδη και τα κλασικά αν δεν τα έχεις δει πρόσφατα.

    Εγώ που εχω απροσφορη βρίσκω "φυσιολογικά" τα νούμερα που λες , εγώ μες στο αμάξι πχ χωρίς χαπι έχω συνήθως 110-120. Αλλά όταν δεν υπάρχει δραστηριότητα όχι, δεν δικαιολογείται για αυτό και λέγεται απροσφορη ταχυκαρδία. Εξαρτάται όμως από πολλούς παράγοντες όπως είπα για να γίνει διάγνωση. Αν κοιτάς συνέχεια το ρολόι λογικά αγχώνεσαι και ανεβαίνουν, βάλε ένα χολτερ να τα δει ο γιατρός καλύτερα.

    Παίζει ρόλο και το αν σου πέφτει η πίεση, αν έχει ζέστη όπως είπα κ.ά.


    Οι φλεβοκομβικες ταχυκαρδίες δεν είναι τόσο επικίνδυνες απλά αν συμβαίνουν συνέχεια χωρίς λόγο πρέπει να διερευνηθεί μηπως και χρειαστεις καποιο αντιαρρυθμικο.
    Αν οπως λες είσαι αγύμναστη, κανε τον έλεγχο με το γιατρό σου και μετά προσπάθησε να κάνεις περπάτημα τις ώρες που δεν έχει ζέστη για να βοηθήσει να τους ριξεις λίγο. Το ότι πέφτουν σε ηρεμία ειναι θετικό.

    Συμπερασματικά: μην πολυαγχωνεσαι , δεν είναι κάτι επικίνδυνο, αλλά συζητά το με τον γιατρό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε ευχαριστώ πολυ!! Θα παω αυριο το βράδυ έκλεισα ραντεβού να δω τι θα μου πει. Θυροειδή δεν έχω τα έχω ελέγξει όλα απλά έχω χαμηλό σίδηρο θα κάνω ξανά εξετάσεις βέβαια αλλά είναι χαμηλός οπότε δεν ξέρω αν φταίει και αυτό. Απλά νιώθω και το στομάχι σκατα. Ίσως φταίει και αυτό? Το άγχος παει και έρχεται δυστυχώς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ελλη μου θα απαντάω σε όλα τα θέματα σου μου φαίνεται χαχα. Εγώ το είχα και το εχω αυτό κάθε φορά που δεν είμαι καλά λόγω ψυχοσωματικων που όλα έχουν να κάνουν με καρδιά. Θεωρώ ότι έχει να κάνει με το υποσεινηδητο άγχος που έχουμε. Α θα ανέβω σκαλιά η καρδιά μου...ξέρεις τα κλασικά. Ο χαμηλός σίδηρος σίγουρα παίζει κάποιον ρόλο βέβαια. Τις ταχυκαρδίες των σκαλιών τις είχα καταγράψει σε χολτερ. Όλα οκ μου είπε ο γιατρός. Ήμουν και αθλήτρια σκεψου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Αχ βρε Έλενα σε ευχαριστώ τόσο πολυ δεν ξέρεις ποσο με βοηθάς με τις απαντήσεις σου. Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι πολυ για τους παλμους και ναι μετά μόλις είδα 150 έπαθα σοκ και ήμουν για πολυ ώρα στη δουλειά μεσ στο άγχος κοιτάζοντας ποσους πλαμους έχω ανά λεπτό σχεδόν. Και μόλις είπα αι στο κόρακα έπεσαν. Παρόλα αυτα θα παω στο γιατρό αυριο για να μου πει και για τις έκτακτες οι οποίες όταν ασχολήθηκα με τους παλμους εξαφανίστηκαν χαχα. Φίλε μόνη μου τρελαίνομαι? Τι γίνεται γαμωτο κεφάλι μου. Δεν το θέλω αλλά μάλλον εγώ τα προκαλω. Πήρα βέβαια και κάτι για την παλινδρόμηση από το φαρμακείο ένα φυτικό και η αλήθεια είναι πιστευω με βοήθησε πολυ. Εσυ Έλενα πως είσαι? Σου περασε αυτό μετά από λίγο καιρό? Το ξέχασες και εφυγε? Πως έγινε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    150 φλεβοκομβικος ρυθμός είναι μια χαρά. Δεν θα πάθεις κάτι. Μην νομίζεις βέβαια ότι ργω δεν παθαίνω κρίση πανικού με τους 150 αλλα αυτό ισχύει γενικά για μια υγιή καρδιά. Σκεψου τους αθλητές που κάνουν 1 ώρα προπόνηση σε τέτοιους παλμους. Πάθανε κάτι οχι ισα ίσα δυναμωσαν. Όταν εκανα αθλητισμό ήθελα να φέρω τον οργανισμό μου στα άκρα. Έτρεχα μέχρι να πέσω κάτω και η καρδιά σαν όργανο δεν υπήρχε στο μυαλό μου. Μετά την αρχή της γαδ δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο. Μονη μου τα έχω προκαλέσει όλα αλλα δυστυχώς δεν ελέγχονται οι σκέψεις στο υποσυνείδητο και στο συνειδητό. Εχω επίσης θέματα με το στομάχι με έντερο με οισοφάγου, δεν έχω πάει σε γαστρεβτερολογο αλλα δεν χρειάζεται και να πάω για να βγει η διάγνωση για παλινδομηση και νεύρωση στομάχου. Επίσης δεν χρειάζονται και τα φάρμακα να ξέρεις. Με μια 100% σωστή διατροφή στρώνει η κατάσταση. Τελευταία κάθε φορά που τρωω η καρδιά μου χτυπα γρήγορα και πολύ δυνατά όταν πάω να σηκωθώ. Είναι πάρα πολύ άβολο και ειμαο στα πρόθυρα κρίσης πανικού αλλα μετα από κάποια λεπτά ηρεμώ. Να ξέρεις όλα αυτά είναι η αγχωδη διαταραχή, η χημεία, οι νευρώνες και δεν ξέρω τι άλλο έχουν διαταραχτεί και τρελαίνουν το σωμα μας.
    Εγω δεν είμαι καλά αυτή την περίοδο βασικα είναι μέρες και μέρες. Σταμάτησα την αγωγή σε πολύ κακή στιγμή, πιέζομουν παρα πολύ στην προηγούμενη δουλειά μου και με το που παραιτήθηκα την επόμενη μέρα άρχισα να νιώθω πολύ χάλια. Όλα μου περνάνε όταν παίρνω αγωγή... οπότε κάπως ετσι σταμάτησαν και οι ταχυκαρδιες. Αλλα δυστυχώς όταν την σταματάω έστω και κάτι μικρό να με πιέσει αγχωσει ξανακυλω. Εχω και χασιμοτο οπότε αυτός ο συνδυασμός με έχει τρελάνει. Είμαι στην φάση που νιωθω σφίξιμο στην καρδιά σαν έκτακτη αλλα οχι έκτακτη αλλα μαλλον έκτακτη χαχαχ δεν μπορώ καν να το εξηγήσω. Είναι λες και ένα χέρι μου την σφίγγει και μου κόβεται η ανάσα. Νιώθω ταχυκαρδιες στο άκυρο. Αιθημα παλμών, έκτακτες όλα τα καλούδια. Με το ζόρι πάω δουλειά και είμαι λειτουργική γενικά με όλα αυτά...
    Δεν έχει και πολύ συνοχή το κείμενο μου μάλλον σορρυ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έχει συνοχή και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι τόσο δυσκολο το να πρεπει να ανταπεξελθεις στην καθημερινότητα σου ενώ παραλληλα βιώνεις όλο αυτο. Κάνε κουράγιο κι άλλο όσο χρειαστεί μέχρι να νιώσεις καλυτερα. Εγώ αυτό προσπαθω να λέω στον εαυτό μου. Το δυσκολο ειναι οτι λόγο του ότι δεν θέλω να στεναχωρω τους δικους μου το μοιράζομαι μόνο με τον συντροφό μου που ευτυχώς είναι ότι καλυτερο υπάρχει και με στηρίζει σε όλα. Θέλει δυναμη για να βγαίνουμε νικητές κάθε μέρα σε όλο αυτό. Εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα αυτά. Θέλω να ηρεμησω επιτέλους. Ευχομαι και εσυ Έλενα μου να ηρεμήσεις και να είσαι κάθε μέρα και καλύτερα. Είμαστε πολυ ευαίσθητες και γι αυτό επηρεάζει το κάθε τι που θα αισθανθούμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Απλά 150 σε ανέβασμα σκάλας είναι πολυ φοβιστικο. Το όριο μου είναι 185 συμφωνα με την ηλικία μου. Δηλαδή αν έχω τόσους με μια σκάλα μετά τι θα έχω αν πχ αρχίσω να τρέχω? Και αυτό το αίσθημα της κούρασης με ένα παραλληλο σφίξιμο στο στήθος λες και θα παθω καρδιά. Σαν να νιώθεις οτι κουράζεσαι από το ποσο ζοριζεται η καρδιά δεν ξέρω αν το περιγραφω σωστά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Απλά 150 σε ανέβασμα σκάλας είναι πολυ φοβιστικο. Το όριο μου είναι 185 συμφωνα με την ηλικία μου. Δηλαδή αν έχω τόσους με μια σκάλα μετά τι θα έχω αν πχ αρχίσω να τρέχω? Και αυτό το αίσθημα της κούρασης με ένα παραλληλο σφίξιμο στο στήθος λες και θα παθω καρδιά. Σαν να νιώθεις οτι κουράζεσαι από το ποσο ζοριζεται η καρδιά δεν ξέρω αν το περιγραφω σωστά.
    Μη ζητάς απαντήσεις σε ενα φόρουμ με ανθρωπους χωρίς γνώσεις.Κανε τεστ κοπώσεως.Εγω φαντάσου αντέξα μεχρι το τριτο σταδιο,μετα τα παρατησα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι ξέρω ελλη μου και εγω αυτό έλεγα στον γιατρό μου. Νιώθω ότι κουράζεται η καρδιά εχω αίσθημα βάρους. Ακόμα και όταν περπατάω το έχω αυτό. Αλλα γελά και με στέλνει στον ψυχίατρο. Εχω και μονίμως τον φόβο των πολλών εκακτων στην σειρά. Μέχρι 4 συνεχόμενες ενώ νιώσει στην 5η λογικά καίγομαι.
    Γράψε σε ένα χαρτί τις ερωτήσεις σου και τα συμπτώματα σου και πες τα όλα. Είμαι σίγουρη σε ψυχολόγο θα σου πει να πας. Κάνε και το τεστ κοπώσεως που σου είπε η νοσηρή να σου φύγει από το μυαλό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Απλά 150 σε ανέβασμα σκάλας είναι πολυ φοβιστικο. Το όριο μου είναι 185 συμφωνα με την ηλικία μου. Δηλαδή αν έχω τόσους με μια σκάλα μετά τι θα έχω αν πχ αρχίσω να τρέχω? Και αυτό το αίσθημα της κούρασης με ένα παραλληλο σφίξιμο στο στήθος λες και θα παθω καρδιά. Σαν να νιώθεις οτι κουράζεσαι από το ποσο ζοριζεται η καρδιά δεν ξέρω αν το περιγραφω σωστά.
    Μην είσαι σίγουρη ότι ήταν 150 γιατί όπως σου είπα δεν είναι πάντα αξιόπιστα τα Ρολόγια αυτά στην κίνηση. Με ένα χολτερ θα τα δει όλα ο γιατρός, αν δεν έχεις βάλει ποτέ βάλε.

    Απλά είναι σημαντικό να του αναφέρεις τη δραστηριότητα που κάνεις κάθε φορά , εμένα την παροξυσμικη με το χολτερ τη διέγνωσε και μου έγραψε ένα χαπι που με βοήθησε. Αν οι ταχυκαρδίες που κάνεις είναι φλεβοκομβικες δεν θα σου πει κάτι εκτος κι αν τις κάνεις σε άσχετες στιγμές χωρίς λόγο.

    Προσωπικά πριν πάρω χαπια δοκίμασα ένα χρόνο με καλη ενυδάτωση, ηλεκτρολυτες, κάλτσες συμπίεσης και όσα μου είχε πει ο γιατρός αλλά δεν με βοήθησαν κι έτσι μου έδωσε αγωγή. Τώρα τα έχω σταματήσει τα χαπια και μου είπε να τα ξαναρχίσω όταν βλέπω ότι ανεβάζω πάνω από 130 σε απλο περπάτημα. Με βοήθησαν όμως παρα πολυ γιατί επιδρουσαν απευθριας στον φλεβοκομβο και επανακπαιδευουν την ανταπόκριση της καρδιάς (αυτό που έπαιρνα εγώ δεν ήταν β αναστολέας αλλά αλλο χαπι που δίνουν σε όσους έχουν ανεπάρκεια αλλά βοηθάει και σε περιπτώσεις παροξυσμικης/POTS)

    Τεσπα, καλύτερα δες τα όλα με τον γιατρό σου ,οι αριθμοι που λες δεν ειναι επικίνδυνοι, όταν σου πει όλα οκ προσπάθησε να κάνεις ηπιο περπάτημα, να πίνεις παραπάνω νερό και ναι, όπως σου έχω πει πολλές φορές το στομάχι επηρεάζει. Μπορεί να χρειαστείς παραπάνω χρόνο θεραπεία, εγώ για να επουλωθεί η οισοφαγιτιδα χρειάστηκα ένα χρόνο και κατά καιρούς μου σύστησε ο γιατρός να παίρνω ξανα την αγωγή.
    Last edited by Skiouros8; 15-06-2021 at 11:43.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σήμερα πηγα παιδιά και μου είπε όλα καλά και μου έγραψε εξετάσεις τεστ κοπώσεως και χολτερ. Εχω πολυ χαμηλό αιματοκριτη και σιδηρο που είπε επηρεάζει ένα στομάχι σκατα που και αυτό επηρεάζει και άγχος. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι πηγα μετά για ένα φαι και μου βγηκε ξινό από παντου ρε παιδια. Με τον φίλο μου και άλλο ένα φίλο και μόλις φάγαμε ήπιαμε κλπ φευγοντας μας λέει πως ήρθε στη δουλειά του σημερα ένα θετικό κρουσμα και ότι μακάρι να βρουν και κανέναν άλλο θετικό να κλείσει για δεκαπέντε μέρες η εταιρεία του. Τρελάθηκα. Έφυγε η γη κάτω από τα ποδια μου. Τρώγαμε από το ίδιο πιατο. Όλοι.. Και αυτός γελουσε. Ήθελα να ουρλιάξω. Τον πηραμε από τα μουτρα έκανε σελφ τεστ ήταν αρνητικό αλλά φτάνει αυτό? Εχω δει άτομα να κάνουν ποσα και να είναι αρνητικά και τελικά να είναι θετικοί. Αυτός έχει κάνει το εμβόλιο αλλά εγώ δεν το έκανα ακόμα. Ουτε ο φίλος μου. Τι πρεπει να κάνω τώρα ρε παιδια? Αν έχω κολλήσει? Πρώτη μέρα που είπα να παω για ένα φαι. Δεν το πιστευω. Πόσο ζώα είναι κάποιοι άνθρωποι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σήμερα στις σκάλες οι παλμοι έδειξαν 165!!! Και μετά από ένα λεπτό 59!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ανέβασμα φωτογραφιών και βίντεο
    By Driver in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 07-01-2012, 09:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •