Θέση και έκτακτες συστολες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 97
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Θέση και έκτακτες συστολες

    Δεν ασχολουμαι ιδιαίτερα με τις εκτακτες πλεόν, γιατί στα χολτερ έχουν βγει ελάχιστες και γιατί δεν τις νιώθω οπως περυσι, αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν ξαπλωνω στο αριστερό πλευρο,νιώθω συχνά αμέσως εκτακτες. Το ίδιο συνέβη και τώρα. Ξαπλωσα στο αριστερό πλευρο και κατευθείαν αρχισα να νιώθω απανωτες εκτακτες. Λέω το στομάχι μου θα είναι και το περναω για καρδια. Βαζω το χέρι μου στο σφυγμο όμως και όντως είχα εκτακτες και τελικά έκανα και ένα καρδιογραφημα στην ίδια θέση με τον καρδιογραφο τσεπης και της επιασε και εκείνος. Μου έβγαλε vpb couple. Συμβαίνει κσι σε άλλους με τη θέση να νιώθουν έκτακτες; Το έκανα δυο φορες το πειραμα, και τις δυο είχα εκτακτες και μάλιστα δυο στη σειρά!
    Μπορει αν νιωθεις τέτοιες εκτακτες να παθεις κολπικη μαρμαρυγη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Εσύ με τόσους χαμηλούς παλμούς το τελευταίο που πρέπει να φοβάσαι ειναι η κολπική μαρμαρυγή...Επίσης ο καρδιακός παλμός είναι τελείως ακανόνιστος ,όχι για λίγα δεύτερα αλλά για ώρες ολόκληρες.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Δεν έχω πια χαμηλούς παλμους εδώ και τέσσερις μήνες που με επιασε η ορθοστατικη ταχυκαρδία. Το βράδυ πέφτουν στους 50+ όταν ξαπλωνω αλλά μέσα στη μέρα είναι υψηλοι. Παλια ναι,είχα βραδυκαρδια και μέσα στη μέρα, 45 παλμους, αλλά δυστυχως έχουν ανέβει οι παλμοι μου.

    Το ξέρω ότι δεν ήταν αυτό που ενιωσα κολπικη,αυτό που ρωταω είναι 1. Νιωθετε εκτακτες ανάλογα με τη θέση που ξαπλωνετε; Σημαίνει κάτι; 2. Εχω διαβάσει πως σε καποιες περιπτωσεις,απανωτες έκτακτες συστολες,μπορει να τριγκαρουν κολπικη μαρμαρυγη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Εγώ τις νιώθω όταν είμαι ανάσκελα ξαπλωμένη,η όταν σκύβω.Απ'οσο έχω ρωτήσει τους καρδιολόγους μου μου είπαν απλά να μην ανησυχώ .Οι απανωτές έκτακτες συστολές ξέρω ότι μπορεί να δημιουργήσουν θέμα σε μια καρδιά που είναι ήδη επιβαρυμένη με κάποια σοβαρή πάθηση όπως μυοκαρδιοπαθεια η στεφανιαία νοσο.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Και μένα τα ίδια μου έχουν πει. Δεν νιώθω πολλες, και σε όσα χολτερ έχω βάλει επιασε λιγες,σε καποια καμία. Αλλά όταν ξαπλωνω στο αριστερό πλευρο νιώθω συχνά. Και το έκανα και δυο φορες τώρα και έγινε και τις δυο. Γυρισα στο δεξί σταμάτησαν,γυρισα στο αριστερό ξανάρχισαν. Τις επιασε και ο καρδιογραφος μου. Εστειλα στο γιατρό μου το καρδιογραφημα αλλά δεν μου απαντησε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ήθελα να σε ρωτήσω και σε ένα άλλο θέμα που έχεις ανοίξει,την ορθοστατική ταχυκαρδία πως την διέγνωσαν οι γιατροί σου?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Αρχικά το προσεξα μόνος μου και νομιζα ότι είναι κρίσεις πανικου, αλλα τελικα δεν ηταν. Μετα με διεγνωσε ο παθολογος που με βλεπει και μετα ο καρδιολογος με ενα απλο οξυμετρο. Κανονικα θελει και TT test, σε δενουν σε ένα τραπεζι και σε γυρνανε σε όρθια θέση καταγράφοντας τους παλμους σου, αλλα γινεται μονο σε ενα νοσοκομειο στην αθηνα νομιζω και δεν προσφέρει και κάτι άλλο πέραν της διαγνωσης της ορθοστατικης. Οταν ανεβω για τα τεστ απνοιας,θα το ψαξω.

    Καθιστός πέφτουν οι παλμοι μου ,με το που σηκωθω αυξάνονται πανω απο 30 χτυπους με τη μια. Πριν το παθω είχα πολυ χαμηλούς παλμους για αυτό το προσεξα,γιατί ήταν τεράστιο σοκ στον οργανισμό μου. Συνήθως φέρνει και ζάλη + ναυτια. Την πρώτη φορά που το ενιωσα,περπατουσα οπως κάθε πρωι και οι παλμοι μου πήγαν 120. Δεν έδωσα σημασία και πήρα ζαναξ. Αλλά εντέλει συνέχισε,πηγα στον γιατρο μου και μου έκανε ένα τεστ με το οξυμετρο και το διαπιστωσε και εκείνος. Μετά πήγα σε ένα σωρό καρδιολογους,εβαλα χολτερ κλπ. Είναι εύκολο να δεις αν το εχεις,το πρόβλημα είναι οτι δεν γιατρευεται,εκτός κι αν σου γράψουν b blocker,εγώ όμως έχω παραλληλα και χαμηλη πιεση και είναι επιφοβο. Αλλά παντα καπου οφείλεται,δεν είναι θέμα καρδιάς,είναι θέμα νευρικού συστήματος και ξεκινάει απο καπου,καποιες φορες αυτοανοσο, καποιες φορες ιό κλπ.

    Η λύση είναι κάλτσες συμπιεσης,αύξηση αλατιού ,ηλεκτρολυτες, καλη ενυδατωση και αντιμετώπιση των συμπτωμάτων όπως του στομαχιού με συμπληρωματικές αγωγες. Και αν βρεις απο που προερχεται,γιατρευεις την πρωταρχικη αιτια και περναει. Και τα αντικαταθλιπτικά βοηθάνε καποιες φορες γιατί νιωθεις αβοηθητος.

    Πλεον είμαι καλύτερα και μπορω και να περπαταω ,τον πρώτο ένα μήνα ήμουν τρομοκρατημενος και ζαλιζομουν παρα πολυ. Με λίγες κινήσεις πηγαιναν 140 οι παλμοι μου. Τωρα πανε μέχρι 130 αν κανω καποια χειρωνακτικη εργασια ή γρηγορο περπατημα,αλλα αν περπαταω ήρεμα και σιγά ,είμαι οκ, δεν ανεβαίνουν υπερβολικα.

  8. #8
    ntinti
    Guest
    Έχω ένα μικρό φυσηματακι ,η μιτροειδούς δηλαδή βαλβίδα δεν εφάπτεται καλά όπως και πολλών ανθρώπων......
    Ο καρδιολόγος μου είχε πει να αποφεύγω να ξαπλώνω από την αριστερή πλευρά γιατί μπορεί να κάνω έκτακτες αλλά και πάλι δεν είναι κάτι σοβαρό. ..
    Ένα θα σου πω εγώ κοιμάμαι μόνο από αριστερά εδώ και χρόνια και δεν έχω πάθει τίποτα ακόμα, κάποιες φορές τις αισθάνομαι αλλά δεν δίνω σημασία....

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Α καταλαβα,δεν ηξερα οτι μπορει να κανεις πιο ευκολα εκτακτες ετσι. Κι εγώ έχω δυο φυσηματα,δυο μικρές ανεπάρκειες σε βαλβιδες. Μου έχουν πει ότι δεν είναι κάτι. Εγώ κοιμαμαι σε όλες τις θεσεις,χωρίς πρόβλημα. Και αριστερά κοιμαμαι γιατί μου έχει πει ο γαστρεντερολογος ότι βοηθάει στην παλινδρόμηση. Απλώς καποιες φορες συμβαίνει αυτό το φαινόμενο και με αγχωνει.
    Last edited by Antonis8; 30-01-2020 at 19:55.

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Α καταλαβα,δεν ηξερα οτι μπορει να κανεις πιο ευκολα εκτακτες ετσι. Κι εγώ έχω δυο φυσηματα,δυο μικρές ανεπάρκειες σε βαλβιδες. Μου έχουν πει ότι δεν είναι κάτι. Εγώ κοιμαμαι σε όλες τις θεσεις,χωρίς πρόβλημα. Και αριστερά κοιμαμαι γιατί μου έχει πει ο γάστρα νευρολόγος ότι βοηθάει στην παλινδρόμηση. Απλώς καποιες φορες συμβαίνει αυτό το φαινόμενο και με αγχωνει.
    Να μην σε αγχωνει και φυσιμα εχω και ορθοστατικη υποταση και πολλα άλλα τα οποία έχω συμβιμβαστη ,έχω βρει λύσεις και δεν με εμποδίζουν στην καθημερινότητα μου πλέον....

    Άσε που έχω κάνει έως τώρα 4 χειρουργεία με όλα αυτά και ακόμα ζω χα χα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Να μην σε αγχωνει και φυσιμα εχω και ορθοστατικη υποταση και πολλα άλλα τα οποία έχω συμβιμβαστη ,έχω βρει λύσεις και δεν με εμποδίζουν στην καθημερινότητα μου πλέον....

    Άσε που έχω κάνει έως τώρα 4 χειρουργεία με όλα αυτά και ακόμα ζω χα χα!
    Έχουμε ακριβώς τα ίδια...φυσιμα δηλ πρόπτωση μητροειδους...αλλά δεν ήξερα ότι οι έκτακτες επηρεάζονται από αυτά!
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Aντώνη καλησπέρα! Καλά λένε πως πολλές φορές το Forum σε αρρωσταίνει! Θα σου πω ένα παράδειγμα και θέλω να μου πεις αν αυτό μπορεί να είναι Pots. Με κόλλησες φοβία! Χα χα.
    Το τεστ αυτό το έκανα πριν λίγο,ήμουν αγχωμένος οπότε όλα τα αποτελέσματα είναι +10 χτύποι συγκριτικά με το φυσιολογικό μου.Βέβαια δεν παίζει ρόλο στην συγκεκριμένη μου ερώτηση. Θέλω να εκτιμήσεις αν μπορεί να παίζει POTS καθώς είμαι σίγουρος πως το έχεις ψάξει αφού το έχεις.

    Λοιπόν:
    Ξαπλωμένος = 83 χτύποι
    Σηκώνομαι όρθιος, τα πρώτα 15 δευτερόλεπτα φθάνουν μέχρι 113, τα επόμενα 15 δευτερόλεπτα ακολουθούν πτωτική πορεία και έκτοτε κυμαίνονται από 93 έως και 98 για τα επόμενα 10 λεπτά.
    Δηλαδή υπολόγισε περίπου 10 έως 15 χτύπους παραπάνω στο όρθιο συγκριτικά με όταν είμαι ξαπλωμένος. Ti συμπέρασμα βγάζεις?


    * Mόλις τώρα διάβασα το ακόλουθο και κάπως ηρέμησα:
    Normal subjects commonly develop a transient tachycardia within the 1st minute of standing that should not be mistaken for POTS. A sustained heart rate increase ≥30 beats per minute is considered diagnostic of orthostatic tachycardia
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1501099/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ασχολουμαι ιδιαίτερα με τις εκτακτες πλεόν, γιατί στα χολτερ έχουν βγει ελάχιστες και γιατί δεν τις νιώθω οπως περυσι, αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν ξαπλωνω στο αριστερό πλευρο,νιώθω συχνά αμέσως εκτακτες. Το ίδιο συνέβη και τώρα. Ξαπλωσα στο αριστερό πλευρο και κατευθείαν αρχισα να νιώθω απανωτες εκτακτες. Λέω το στομάχι μου θα είναι και το περναω για καρδια. Βαζω το χέρι μου στο σφυγμο όμως και όντως είχα εκτακτες και τελικά έκανα και ένα καρδιογραφημα στην ίδια θέση με τον καρδιογραφο τσεπης και της επιασε και εκείνος. Μου έβγαλε vpb couple. Συμβαίνει κσι σε άλλους με τη θέση να νιώθουν έκτακτες; Το έκανα δυο φορες το πειραμα, και τις δυο είχα εκτακτες και μάλιστα δυο στη σειρά!
    Μπορει αν νιωθεις τέτοιες εκτακτες να παθεις κολπικη μαρμαρυγη;
    Το ειχα και δε μπορουσα καθολου να ακουμπησω αρισυερα αλλα μου περασε. Ταυτοχρονα καλυτερεψε και το στομαχι. Μου εχουν βρει κι εμενα μια μικρη διαφυγη στη βαλβιδα.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Aντώνη καλησπέρα! Καλά λένε πως πολλές φορές το Forum σε αρρωσταίνει! Θα σου πω ένα παράδειγμα και θέλω να μου πεις αν αυτό μπορεί να είναι Pots. Με κόλλησες φοβία! Χα χα.
    Το τεστ αυτό το έκανα πριν λίγο,ήμουν αγχωμένος οπότε όλα τα αποτελέσματα είναι +10 χτύποι συγκριτικά με το φυσιολογικό μου.Βέβαια δεν παίζει ρόλο στην συγκεκριμένη μου ερώτηση. Θέλω να εκτιμήσεις αν μπορεί να παίζει POTS καθώς είμαι σίγουρος πως το έχεις ψάξει αφού το έχεις.

    Λοιπόν:
    Ξαπλωμένος = 83 χτύποι
    Σηκώνομαι όρθιος, τα πρώτα 15 δευτερόλεπτα φθάνουν μέχρι 113, τα επόμενα 15 δευτερόλεπτα ακολουθούν πτωτική πορεία και έκτοτε κυμαίνονται από 93 έως και 98 για τα επόμενα 10 λεπτά.
    Δηλαδή υπολόγισε περίπου 10 έως 15 χτύπους παραπάνω στο όρθιο συγκριτικά με όταν είμαι ξαπλωμένος. Ti συμπέρασμα βγάζεις?


    * Mόλις τώρα διάβασα το ακόλουθο και κάπως ηρέμησα:


    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1501099/
    Ναι,είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές να αυξάνονται οι παλμοί σου με την κίνηση και μετά να σταθεροποιούνται,οπότε είσαι μια χαρά. Ακόμα και η αύξηση που έχεις με την κίνηση,είναι καλή, pots έχεις όταν αυξάνονται με το που σηκώνεσαι,από 30+ χτύπους και παραπάνω και εξακολουθούν να είναι αυξημένοι,δεν σταθεροποιούνται ποτέ δηλαδή, εκτός κι αν καθίσεις.

    Πριν με πιάσει η ορθοστατικη,αγχωνομουν για τη βραδυκαρδια. Σε ήπιο τρέξιμο θα είχα 80 παλμούς. Πού να 'ξερα τι με περιμενε. Υπάρχουν μέρες που είμαι καλύτερα,τον πρώτο καιρό σηκωνομουν από το κρεβάτι το πρωί και από 50 παλμούς είχα 120 με τη μία και ζαλιζομουν.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Το ειχα και δε μπορουσα καθολου να ακουμπησω αρισυερα αλλα μου περασε. Ταυτοχρονα καλυτερεψε και το στομαχι. Μου εχουν βρει κι εμενα μια μικρη διαφυγη στη βαλβιδα.
    Το έχω ξαναπάθει κι εγώ, αλλά δεν έδινα σημασία γιατί λέω το στομάχι θα είναι. Έβαλα όμως σήμερα το χέρι στους παλμούς και όντως είχα έκτακτες και μετά τις έγραψε και ο καρδιογραφος. Αλλά ο γιατρός δεν παίρνει στα σοβαρά τον καρδιογραφο μου. Όταν ξαναπάω θα ξαπλώσω αριστερά και θα του πω να με ακροαστει. Αυτό που με αγχωνει είναι ότι ήταν δύο έκτακτες στη σειρά και διάβασα ότι ήταν τρεις στη σειρά θεωρείται ριπή ταχυκαρδίας και είναι επικίνδυνο.

    Διάβασα επίσης ότι μπορεί να οφείλεται και στο πώς πιέζει ο θώρακας την καρδιά όταν ξαπλώνουμε αριστερά.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  2. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •