Αυπνίες και κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    5

    Αυπνίες και κρίσεις πανικού

    Καλησπερα ειχα ξαναγραψει παλαιοτερα στο φορουμ για το ιδιο προβλημα. Σε μια βδομαδα δινω πανελληνιες και δεν μπορω να κοιμηθω απο το αγχος μου. Ο υπνος με παιρνει μετα τις 2-3 το ξημερωμα και ξυπναω παρα πολυ νωρις για να διαβασω. Μετα απο 1-2 ωρες διαβασματος νιωθω πτωμα και δυσκολευομαι να βγαλω την ημερα. Με πιανουν κρισεις πανικου χρονια τωρα (οχι μονο εξαιτιας των πανελλαδικων) αλλα φετος το βιωνω πολυ πιο εντονα. Σκεφτομαι να παιρνω μια βαλεριανα καθε βραδυ πριν τον υπνο. Δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει, θα ηθελα μια γνωμη πανω σε αυτο για να αποφυγω την ληψη φαρμακων. Θα επηρεασει την αποδοση μου; Φοβαμαι πως το να πειραματιζομαι με χαπια τελευταια στιγμη δεν ειναι λυση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Η βαλεριάνα να επηρεάσει την απόδοση σου προς το χειρότερο εννοείς; Το πολύ πολύ να σε χαλαρώσει λίγο μπας και κοιμηθείς καλύτερα. Θα σου πρότεινα σκεύασμα βαλεριανας που έχει και μελατονίνη μέσα (1 mg μελατονίνη για αρχή, όχι παραπάνω). Δεν χάνεις τίποτα. Αν δεν σε πιάσει καθόλου πήγαινε σε γιατρό να πάρεις κάνα xanax την ελάχιστη δόση για να κοιμηθείς γιατί η αϋπνία το ξέρω εξ ιδίας πείρας πως σε κάνει κομμάτια. Πότε ξεκινάς; Προλαβαίνεις να τα δοκιμάσεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Αδερφέ , μίλα με ένα ψυχίατρο να σου δώσει ενα βοήθημα για την περίοδο που είναι οι εξετάσεις τουλάχιστον.
    Δε θα πάθεις τίποτα ίσα ίσα θα σε βοηθήσει κιόλας να κοιμηθείς και θα αποδώσεις καλύτερα στις εξετάσεις.
    Οι κρίσεις πανικού και η αϋπνία 100% αποδεδειγμένα σου κάνουν χειρότερο κακό από τη χρήση φαρμάκου.
    Μίλα με ένα ειδικό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Σ-----------
    Last edited by JimNirou; 15-06-2021 at 22:36.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    8
    Φίλε είμαι μαζί σου έπαιρνα βαλεριάνα προτού ξεκινήσω ζαναξ με βοηθούσε πολύ στον ύπνο. Αλλά εγώ παίρνω το χαπάκι μου τουλάχιστον για τώρα μετά θέλω να το κόψω με μαχαίρι. Μη φοβάσαι τίποτα είσαι δυνατός!!! Πως πάνε οι εξετάσεις μέχρι τώρα κι η ψυχολογία σου;; Εγώ έχω παραλογες φοβίες που με κάνουν δυσλειτουργικο πάρα πολύ... Έκθεση καλά έχω πάει πιστευω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Μην δίνετε συμβουλές για φάρμακα σε εφήβους, και κυρίως για διεγερτικα / κατασταλτικα!

    Οι συνέπειες μπορεί να απρόβλεπτες την κρίσιμη ώρα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Μην δίνετε συμβουλές για φάρμακα σε εφήβους, και κυρίως για διεγερτικα / κατασταλτικα!

    Οι συνέπειες μπορεί να απρόβλεπτες την κρίσιμη ώρα...
    Εχεις δικιο το εσβησα το ποστ μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Μπράβο σου,
    Είσαι υπεύθυνο άτομο.
    Καλή συνέχεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Μην δίνετε συμβουλές για φάρμακα σε εφήβους, και κυρίως για διεγερτικα / κατασταλτικα!

    Οι συνέπειες μπορεί να απρόβλεπτες την κρίσιμη ώρα...
    Σωστος ........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    προτεινω κατι αλλο, να μη ακουμε τους ενιοτε καλοθελητες , διοτι κι εγω κοιτωντες πισω εχω περι πολλες βλακειες , πλην του ζαναξ που το γνωριζω καλλιστα , αφου παρνω επι 20 χρονια αυτο το παλιοχαπο, ειμαι θυμα του .....αλλα δεν γνωριζω , και δεν παρακολουθω καλοθελητες ( δηθεν ) που λενε οτι τουε κατεβει, αρκει ναναι αρεστοι....

    ο κωστας62 ειναι γνωστης , και να διαβαζετα τα ποστ του .........οχι δεν θα μου δωσει 200 ευρω μετα τα ποστ μου αυτο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by tsmaan View Post
    Καλησπερα ειχα ξαναγραψει παλαιοτερα στο φορουμ για το ιδιο προβλημα. Σε μια βδομαδα δινω πανελληνιες και δεν μπορω να κοιμηθω απο το αγχος μου. Ο υπνος με παιρνει μετα τις 2-3 το ξημερωμα και ξυπναω παρα πολυ νωρις για να διαβασω. Μετα απο 1-2 ωρες διαβασματος νιωθω πτωμα και δυσκολευομαι να βγαλω την ημερα. Με πιανουν κρισεις πανικου χρονια τωρα (οχι μονο εξαιτιας των πανελλαδικων) αλλα φετος το βιωνω πολυ πιο εντονα. Σκεφτομαι να παιρνω μια βαλεριανα καθε βραδυ πριν τον υπνο. Δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει, θα ηθελα μια γνωμη πανω σε αυτο για να αποφυγω την ληψη φαρμακων. Θα επηρεασει την αποδοση μου; Φοβαμαι πως το να πειραματιζομαι με χαπια τελευταια στιγμη δεν ειναι λυση
    Καλημερα!

    Φροντισε πολυ καλα την διατροφη σου και να πινεις αρκετο χαμόμηλο. Τοποθετησε λεβαντα στο δωματιο σου και φροντισε μια ωρα την ημερα να αδειαζει το μυαλο σου μεσα απο την γυμναστικη και κυριως το τρεξιμο ή το περπατημα .
    Μια στρεοσογονος περιοδος ειναι και κοιτα να την καταπολεμησεις εντελως φυσικα γιατι εισαι πολυ μικρος για χαπια και οτιδηποτε αλλο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. cbd και κρίσεις πανικού
    By κατερ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-08-2020, 19:35
  2. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  3. Κρίσεις πανικού
    By Pap1995 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2016, 22:44
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  5. Κρίσεις πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 12-07-2014, 04:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •