Φοβάμαι/Στεναχωριέμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20

    Φοβάμαι/Στεναχωριέμαι

    Διάβασα για κάποιους που πιστεύουν ότι ζουμε σε ψηφιακό κόσμο τον οποίο νομίζω ελέγχει ένας κακός Θεός και είμαστε παγιδευμένοι στο οταν πεθαίνουμε να ξαναζουμε σε ξένο σώμα/άλλη ζωη. Πιστεύουν για να δραπετεύσουμε πρέπει να ξυπνήσουμε.


    Κάποιοι περιγράφουν κάποια ανεξήγητα φαινόμενα όπως άνθρωποι να εμφανίζονται από του πουθενά, αντικείμενα να πέφτουν στο έδαφος και να χάνονται και άλλα πολλά. Εικάζεται ότι μπορεί να είναι ψεγάδια στο σύστημα προσομοίωσης.


    Κάποιοι μιλάνε για αναμνήσεις απο προηγούμενες ζωές.


    Ανησυχώ μηπως όταν πεθάνω ξαναγεννηθω σε κάποιο σώμα και έχω αναμνήσεις αυτής της ζωής και θα στεναχωριέμαι και θα αγχώνομαι για το τι απέγιναν οι αγαπήμένοι μου άνθρωποι. Ανησυχώ μήπως όταν πεθάνω (ασχετα από την θεωρία της προσομοίωσης) μήπως υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι ενω έχω κάποια συνειδηση.


    Και υπάρχουν sub-reddits στα οποία οι άνθρωποι μιλάνε για τις θεωρίες τους. Το θέμα είναι γιατί τις πιστεύουν τοσο πολυ?

    Μάλιστα ένας που λέγεται Tom Montalk, νομίζω έχει πάρει διάφορες θεωρίες και τις έχει βάλει όλες στην θεωρία της προσομοίωσης. Δηλαδή, σαν να έχει ένα παζλ οπού όλα ενώνονται σιγα σιγα.

    Πχ, εξωγήινοι, θεωρία προσομοίωσης, Illuminati, κλπ.


    Όταν διαβάζω για αυτα απλα αγχώνομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Μην τα διαβάζεις, αφού γνωρίζεις ότι θα αγχωθείς.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    Διάβασα για κάποιους που πιστεύουν ότι ζουμε σε ψηφιακό κόσμο τον οποίο νομίζω ελέγχει ένας κακός Θεός και είμαστε παγιδευμένοι στο οταν πεθαίνουμε να ξαναζουμε σε ξένο σώμα/άλλη ζωη. Πιστεύουν για να δραπετεύσουμε πρέπει να ξυπνήσουμε.


    Κάποιοι περιγράφουν κάποια ανεξήγητα φαινόμενα όπως άνθρωποι να εμφανίζονται από του πουθενά, αντικείμενα να πέφτουν στο έδαφος και να χάνονται και άλλα πολλά. Εικάζεται ότι μπορεί να είναι ψεγάδια στο σύστημα προσομοίωσης.


    Κάποιοι μιλάνε για αναμνήσεις απο προηγούμενες ζωές.


    Ανησυχώ μηπως όταν πεθάνω ξαναγεννηθω σε κάποιο σώμα και έχω αναμνήσεις αυτής της ζωής και θα στεναχωριέμαι και θα αγχώνομαι για το τι απέγιναν οι αγαπήμένοι μου άνθρωποι. Ανησυχώ μήπως όταν πεθάνω (ασχετα από την θεωρία της προσομοίωσης) μήπως υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι ενω έχω κάποια συνειδηση.


    Και υπάρχουν sub-reddits στα οποία οι άνθρωποι μιλάνε για τις θεωρίες τους. Το θέμα είναι γιατί τις πιστεύουν τοσο πολυ?

    Μάλιστα ένας που λέγεται Tom Montalk, νομίζω έχει πάρει διάφορες θεωρίες και τις έχει βάλει όλες στην θεωρία της προσομοίωσης. Δηλαδή, σαν να έχει ένα παζλ οπού όλα ενώνονται σιγα σιγα.

    Πχ, εξωγήινοι, θεωρία προσομοίωσης, Illuminati, κλπ.


    Όταν διαβάζω για αυτα απλα αγχώνομαι.
    Από την προηγούμενη ζωή τι αναμνήσεις έχεις;
    Αγχώνεσαι για το τι απέγιναν οι αγαπημένοι σου ανθρώποι από τη ζωή εκείνη;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    ούτε σε προσομοίωση είμαστε ούτε υπάρχουν προηγούμενες ζωές ούτε επόμενες στο εγγυώμαι. κοίτα να πας σε γιατρό γιατί όσο το αφήνεις χειρότερο το κάνεις και ότι σε απασχολεί πες του τα αυτουνού

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Από την προηγούμενη ζωή τι αναμνήσεις έχεις;
    Αγχώνεσαι για το τι απέγιναν οι αγαπημένοι σου ανθρώποι από τη ζωή εκείνη;
    Τι εννοείς με το ερώτημα για την προηγούμενη ζωή; Πιστεύεις σε κάτι τέτοιο; Απ' ό,τι διάβασα ο νηματοθέτης έγραψε "κάποιοι πιστεύουν σε προηγούμενες ζωές", αλλά η ερώτησή σου είναι σα να το θέτει ως κάτι δεδομένο.
    #UnVioladorEnTuCamino

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Τι εννοείς με το ερώτημα για την προηγούμενη ζωή; Πιστεύεις σε κάτι τέτοιο; Απ' ό,τι διάβασα ο νηματοθέτης έγραψε "κάποιοι πιστεύουν σε προηγούμενες ζωές", αλλά η ερώτησή σου είναι σα να το θέτει ως κάτι δεδομένο.
    Ο νηματοθέτης έγραψε «Ανησυχώ μηπως όταν πεθάνω ξαναγεννηθω σε κάποιο σώμα και έχω αναμνήσεις αυτής της ζωής και θα στεναχωριέμαι και θα αγχώνομαι για το τι απέγιναν οι αγαπήμένοι μου άνθρωποι.».
    Με τη λογική αυτή μπορεί και στην τωρινή ζωή να είναι ξαναγεννημένος... οπότε τον ρώτησα για τις αναμνήσεις από την προηγούμενη ζωή του....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Αυτη η θεωρεια συνομωσιας δεν ειναι εφικτο να ειναι αληθινη για πολλους τεχνικους λογους.

    Οσο θυμασαι το πριν γεννηθεις αλλο τοσο θα θυμασαι και το πριν οταν πεθανεις, τσαμπα χανεις τον χρονο σου σε ανοησιες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    4
    ισχύει όλα αυτά είναι ανεξήγητα αλλά εάν ισχύουν αυτό θα είναι ή εκπληκτικό η καταστροφικό, ο θεός μπορεί αν είναι ένα ον από άλλο σύμπαν με 4 διαστάσεις άρα κάτι με αδιανόητη νοημοσύνη και δυσνόητο για όλους , αλλά ας υποθέσουμε ότι αυτό είναι πιθανότατα ποτέ δεν θα το δούμε , και όταν πεθάνουμε οι θεωρίες είναι πολλές αλλά όλες τελικά καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα πάντα θα ξανά υπάρχουμε το λιγότερο ψυχικά και πνευματικά άρα θα ζήσουμε για πάντα? αυτό είναι τρομερό και εάν ας πούμε πεθάνουμε μια και καλή τι θα εξαφανιστούμε και θα πάμε που θα είναι σαν να μην υπήρχαμε ποτέ τότε γιατί υπάρξαμε εάν είναι να χαθούμε ο σκοπός δηλαδή της φύσης είναι η ύπαρξη και η ανυπαρξία . Η δημιουργία μας όμως με τόση λεπτομέρεια δεν είναι τυχαία . Συνεπώς σίγουρα από κάπου υπάρξαμε και κάπου θα καταλήξουμε δεν θα πεθάνουμε αλλά μόνο σωματικά και θα κάποτε ίσως να βρούμε τον σκοπό της ύπαρξής μας και τότε νομίζω θα ανατρεπτούν τα πάντα αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Κάηκα με αυτά που έγραψα δεν ξέρω καν εάν κατάλαβες μμ ελπίζω να βοήθησα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    απλα ανησυχω οταν διαβαζω διαφορα εδω.

    ειχα παει πριν λιγους μήνες αλλα μου είχε πει να βρω καποιον ειδικο για το ocd.


    απλα οταν διαβαζω τέτοια θέματα στο ιντερνετ και οτι μπορει( ισως μια πολυ μικρη πιθανοτητα) να έχουν δίκιο για τις θεωρίες τους, πχ:


    https://old.reddit.com/r/SaturnStormCube/


    https://old.reddit.com/r/Glitch_in_the_Matrix/


    https://old.reddit.com/r/psychonauts/


    https://www.reddit.com/r/Synchronicities/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    απλα οταν διαβαζω τέτοια θέματα στο ιντερνετ και οτι μπορει( ισως μια πολυ μικρη πιθανοτητα) να έχουν δίκιο για τις θεωρίες τους, πχ:
    Καλα και συ οτι διαβαζεις το πιστευεις???

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    οχι απλα ειναι πολλα αυτα που γραφουν και απλα μπαινω σε μια δευτερη σκεψη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    οχι απλα ειναι πολλα αυτα που γραφουν και απλα μπαινω σε μια δευτερη σκεψη.
    δηλαδη, οσο πιο πολλα γραφει κανεις, τοσο πιο ευκολα τον πιστευεις;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη, οσο πιο πολλα γραφει κανεις, τοσο πιο ευκολα τον πιστευεις;
    δεν σου λέει αυτό απλά λέει ότι είναι μπερδεμένος μπορεί να μην ισχύουν αλλά του δίνουν ένα έναυσμα να αναρωτηθεί για το τι ισχύει τελικά

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    οχι απλα ειναι πολλα αυτα που γραφουν και απλα μπαινω σε μια δευτερη σκεψη.
    Πρεπει να αναπτυξεις κατι που λεγεται "κριτικη σκεψη" ειδαλλως θα ταλαιπωριεσαι επ απειρον.

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Τι εννοείς με το ερώτημα για την προηγούμενη ζωή; Πιστεύεις σε κάτι τέτοιο; Απ' ό,τι διάβασα ο νηματοθέτης έγραψε "κάποιοι πιστεύουν σε προηγούμενες ζωές", αλλά η ερώτησή σου είναι σα να το θέτει ως κάτι δεδομένο.
    Ξερεις εσυ εαν υπάρχει προηγουμενη ζωη? Ολα θεωριες ειναι.. απλα νιωθω οτι πιστευεις οτι οποιος πιστευει σε κατι μη αποδεδειγμενο ειναι ψυχικα διαταραγμενος. Αυτος ο μηδενισμός σας κανει ποιο αξιοπιστους?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. στεναχωριεμαι /απογοητευτηκα
    By babygirl in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 31-03-2021, 11:07
  2. ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ!
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-12-2020, 15:41
  3. ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-01-2014, 11:11
  4. Στεναχωριέμαι εύκολα!
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2010, 16:35
  5. Στεναχωριεμαι και φοβαμαι
    By bana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-03-2010, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •