Λάθη ψυχολογων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πριν από χρόνια είχα γράψει εκτενώς για την τραυματική εμπειρία μου με έναν υποτιθέμενο ψυχολογο.
    Αφού βρηκα το κουραγιο να φύγω από κει, αναζήτησα καινούριο ψυχολογο για να συνεχίσω την ψυχοθεραπεία. Μετά από πολλά αποφάσισα να επισκεφτώ μια ψυχολογο που είχε πάει παλιά η αδερφή μου και ήταν καλή.
    Έμεινα μαζί της 4 χρόνια.
    Η διάγνωση μου είναι ΙΔΨ και κατάθλιψη.
    Κάναμε γνωσιακή συμπεριφοριστικη μέθοδο.
    Κι ενώ όλα πήγαιναν καλά, κάποια στιγμή με παρότρυνε για να «δυναμώσω» ψυχικά να βρω γκόμενο. Εκεί ξεκίνησαν όλα.
    Σημειώστε ότι ήμουν παντρεμένη με 2 παιδιά.
    Η σχέση με τον σύζυγο κακή.
    Με τα πολλά ήρθα σε επαφή με έναν παλιό μου γκόμενο και ξεκινήσαμε να βλεπόμαστε.
    Κράτησε 2 μήνες αυτή η ιστορία και στο τέλος την έληξα εγώ γιατί δεν άντεχα τις τύψεις μου.
    Και τότε άρχισε ο γολγοθάς μου.
    Πίστευα ότι με κόλλησε hiv (αυτή ήταν πάντα η φοβία μου) παρόλο που δεν κάναμε σεξ & άρχισα να παίρνω σβάρνα τα εξεταστικά κέντρα και ν α κάνω εξετάσεις.
    Η ψυχολόγος σε όλα αυτά άρχισε να φαίνεται ανήμπορη να διαχειριστεί την κατάσταση μου.
    Κάποια στιγμή για να μην τα πολυλογώ, έφτασα στον πάτο και σε μια συνεδρία της ειπα πτι έχω αυτοκτονικές σκέψεις. Μου είπε να πάρω μόλις πάω σπίτι ένα λαντοζ και να βρω έναν ψυχίατρο.
    Της ειπα να μου συστήσει κάποιον γιατί δεν ήξερα κανέναν και μου είπε ότι δεν ήξερε ούτε εκείνη κάποιον.....
    Εγώ άρχισα να ψάχνω ψυχιάτρους αλλά δεν έβρισκα από πουθενά κάποιο γνωστό. Πήρα λαντοζ όπως μου είπε χωρίς συνταγή γιατρού και έγινα χάλια. Όταν την πίεσα ξανά για ψυχίατρο μου είπε να πάω στον ψυχίατρο της γειτονιάς μου. Έτσι και έκανα. Αυτός με γέμισε ζαναξ (έφτασα να παίρνω 4) και να γίνομαι όλο και χειρότερα....
    Πήγα μόνη μου στο Αιγινήτειο και μου διέγνωσαν κι εκει ιδψ βαριά με κατάθλιψη. Μου έγραψαν αλλα φάρμακα και με αφησαν να φύγω με δική μου ευθύνη.
    Όταν τα ειπα όλα αυτά στην ψυχολογο και άρχισα να την κατηγορώ για ελλείψεις και λάθη κατάλαβε ότι ήθελα να φύγω και με αποχαιρέτησε φιλικα....
    Κοινώς έμεινα ξεκρέμαστη στο χειρότερο στάδιο της ζωής μου.
    Μετά από κει τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους ευτυχώς με τη βοηθεια ενός εξαιρετικού ψυχιάτρου μιας παλιάς μου φίλης τον οποίο και βλέπω μέχρι σήμερα.
    Το θέμα είναι πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που ονομάζονται ψυχολόγοι και παίρνουν στο λαιμό τους τις ζωές των ανθρώπων;;;;;;
    Νefeli να σε ρωτήσω κάτι? Αν φυσικά δεις το ποστ γιατί έχει καιρό που έχει γίνει. Τι ένιωσες όταν σου είπε να βρεις γκόμενο στο πλαίσιο της ενδυνάμωσης σου? Θέλω να μου πεις ακριβώς τι ένιωσες τότε, αν φυσικά θυμάσαι αλλά να προσπαθήσεις έστω να θυμηθείς. Είστε στο γραφειο της μέσα στη συνεδρία και σου λέει αυτή σου προτείνω να βρεις γκόμενο για να δυναμώσεις...τι ένιωσες, σκέφτηκες κάτι αν σκέφτηκες...τι πέρασε από τον ευατό σου μέσα? ....4 χρόνια δεν είναι και λίγα. Αν θέλεις μου απαντάς. Σου μιλάει μια εξήσου κακοποιημένη. Πολύ κακοποιημένη. Εγώ είμαι νεκρή ψυχικά εξαιτίας ψυχολόγων. Μου άλλαξε όλη τη δομή του εαυτού μου. Επαθα μεγάλη ζημιά. Πολύ μεγάλη ζημιά. Αλλά πολλές φορές αναρωτιέμαι τι μας κάνει και τους έχουμε τόση μεγάλη εμπιστοσύνη. Κ εμένα μου πρότεινε να τα φτιάξω με το γυιο της νονάς μου γιαί φαίνόταν καλό παιδί. Μου είπε θα σε βοηθήσει πολύ μια τετοια σχέση....γιατί όμως το έκανα? Αναρωτήθηκες εσύ ποτέ γιατί όντως έκανες μια τέτοια σχέση...το ήθελες? Εχεις ρωτήσει ποτέ βαθιά τον εαυτό σου αν το ήθελες? Αν όχι σε ρωτάω εγώ τώρα. Αν θέλεις μου απαντάς.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όχι δεν είσαι ο μόνος.
    Ο 1ος «ειδικός» που επισκέφθηκα και μάλιστα μετά από σύσταση ατόμου που εκτιμούσα και εμπιστευόμουν, ήταν ένας απατεώνας χωρίς πτυχία που ονομάτιζε τον εαυτό του ψυχολογο χωρίς να έχει ούτε σπουδές ούτε τίποτα. Έμεινα εκει ενάμιση χρόνο και σπατάλησα 3.000€ χωρίς να μου κάνει τίποτα. Το αντίθετο με έκανε χειρότερα.
    Μετά πάλι από σύσταση (της αδερφής μου αυτή τη φορά) πήγα σε αυτήν που μου είπε να βρω γκόμενο…. Άστο μην το ψάχνεις από το κακό στο χειρότερο.
    Και σε ψυχιάτρους έπεσα άσχετους αλλά ευτυχώς τώρα είμαι 3 χρόνια σε έναν πολύ καλό μετά από οοοοολα αυτά.

    Καλά μην παίρνεις όρκο και για υτούς με πτυχίο. Εγώ σε τύπισσα με πτυχίο την πάτησα. Και μάλιστα πολύ έμπειρη και με πολλές περγαμηνές. Διαβάζω αυτά που γράφεις Νεφέλη και λέω ότι δεν είμαι μόνη. Πολλά λεφτά χαμένος χρόνος κι ένας θυμός που με τρώει. Είμαι ενετλώς νεκρή ψυχικά, death ego το λένε, ζω έναν εφιάλτη. Βασικά δεν ξέρω αν σ ενδιαφέρει ν ακόύσεις την ιστορία μου αλλά νομίζω έχει τύχει να σε ξαναδιαβάσω και φαίνεται ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ κι εσύ.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Καλά μην παίρνεις όρκο και για υτούς με πτυχίο. Εγώ σε τύπισσα με πτυχίο την πάτησα. Και μάλιστα πολύ έμπειρη και με πολλές περγαμηνές. Διαβάζω αυτά που γράφεις Νεφέλη και λέω ότι δεν είμαι μόνη. Πολλά λεφτά χαμένος χρόνος κι ένας θυμός που με τρώει. Είμαι ενετλώς νεκρή ψυχικά, death ego το λένε, ζω έναν εφιάλτη. Βασικά δεν ξέρω αν σ ενδιαφέρει ν ακόύσεις την ιστορία μου αλλά νομίζω έχει τύχει να σε ξαναδιαβάσω και φαίνεται ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ κι εσύ.
    Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ σε κατανοώ πλήρως. Βοηθάει κάπως πως είμαστε πολλοί αυτοί που έχουμε πονέσει; Βασικά τα λεφτά μου κλαίω, χρόνο δεν μου δίνανε το πολύ είκοσι λεπτά, στην καλύτερη μισή ώρα. Πονάνε τα 60αρια, τα 80αρια ,τα 100αρια και μετά να στερείσαι.

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Νefeli να σε ρωτήσω κάτι? Αν φυσικά δεις το ποστ γιατί έχει καιρό που έχει γίνει. Τι ένιωσες όταν σου είπε να βρεις γκόμενο στο πλαίσιο της ενδυνάμωσης σου? Θέλω να μου πεις ακριβώς τι ένιωσες τότε, αν φυσικά θυμάσαι αλλά να προσπαθήσεις έστω να θυμηθείς. Είστε στο γραφειο της μέσα στη συνεδρία και σου λέει αυτή σου προτείνω να βρεις γκόμενο για να δυναμώσεις...τι ένιωσες, σκέφτηκες κάτι αν σκέφτηκες...τι πέρασε από τον ευατό σου μέσα? ....4 χρόνια δεν είναι και λίγα. Αν θέλεις μου απαντάς. Σου μιλάει μια εξήσου κακοποιημένη. Πολύ κακοποιημένη. Εγώ είμαι νεκρή ψυχικά εξαιτίας ψυχολόγων. Μου άλλαξε όλη τη δομή του εαυτού μου. Επαθα μεγάλη ζημιά. Πολύ μεγάλη ζημιά. Αλλά πολλές φορές αναρωτιέμαι τι μας κάνει και τους έχουμε τόση μεγάλη εμπιστοσύνη. Κ εμένα μου πρότεινε να τα φτιάξω με το γυιο της νονάς μου γιαί φαίνόταν καλό παιδί. Μου είπε θα σε βοηθήσει πολύ μια τετοια σχέση....γιατί όμως το έκανα? Αναρωτήθηκες εσύ ποτέ γιατί όντως έκανες μια τέτοια σχέση...το ήθελες? Εχεις ρωτήσει ποτέ βαθιά τον εαυτό σου αν το ήθελες? Αν όχι σε ρωτάω εγώ τώρα. Αν θέλεις μου απαντάς.
    Θα προσπαθήσω να θυμηθώ πως ένιωσα όταν άκουσα εκείνο το θεϊκό βρες γκόμενο…
    Στην αρχή σοκαρίστηκα, δεν πίστευα στα αυτιά μου. Δεν ήξερα αν το έλεγε για πλάκα η το εννοούσε. Όσο περνούσε η ώρα και το ξαναλέγε και αντιλαμβανόμουν ότι το εννοούσε κάπως άρχιζα να το ακούω χωρίς να σοκάρομαι τόσο. Σαν να έπρεπε να το κάνω επειδή το έλεγε εκείνη! Την εμπιστευόμουν πλήρως και τα λόγια της ήταν ευαγγέλιο για εμένα. Μετά άρχισα οντως να το σκέφτομαι και καθώς ήμουν και σε πολύ κακή φάση με τον σύζυγο, άρχισα να το θεωρώ κι εγώ καλή ιδέα….
    Μέσα σε λίγη ώρα πιστεύω πως με είχε πείσει πλήρως. Πλύση εγκεφάλου πραγματική….

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 232
    Last Post: 16-12-2019, 06:16
  2. Dress code ψυχολογων
    By cpapadaki in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 14
    Last Post: 26-10-2019, 18:46
  3. Σύγκριση ψυχολόγων
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2014, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •