Λάθη ψυχολογων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Λάθη ψυχολογων

    Πριν από χρόνια είχα γράψει εκτενώς για την τραυματική εμπειρία μου με έναν υποτιθέμενο ψυχολογο.
    Αφού βρηκα το κουραγιο να φύγω από κει, αναζήτησα καινούριο ψυχολογο για να συνεχίσω την ψυχοθεραπεία. Μετά από πολλά αποφάσισα να επισκεφτώ μια ψυχολογο που είχε πάει παλιά η αδερφή μου και ήταν καλή.
    Έμεινα μαζί της 4 χρόνια.
    Η διάγνωση μου είναι ΙΔΨ και κατάθλιψη.
    Κάναμε γνωσιακή συμπεριφοριστικη μέθοδο.
    Κι ενώ όλα πήγαιναν καλά, κάποια στιγμή με παρότρυνε για να «δυναμώσω» ψυχικά να βρω γκόμενο. Εκεί ξεκίνησαν όλα.
    Σημειώστε ότι ήμουν παντρεμένη με 2 παιδιά.
    Η σχέση με τον σύζυγο κακή.
    Με τα πολλά ήρθα σε επαφή με έναν παλιό μου γκόμενο και ξεκινήσαμε να βλεπόμαστε.
    Κράτησε 2 μήνες αυτή η ιστορία και στο τέλος την έληξα εγώ γιατί δεν άντεχα τις τύψεις μου.
    Και τότε άρχισε ο γολγοθάς μου.
    Πίστευα ότι με κόλλησε hiv (αυτή ήταν πάντα η φοβία μου) παρόλο που δεν κάναμε σεξ & άρχισα να παίρνω σβάρνα τα εξεταστικά κέντρα και ν α κάνω εξετάσεις.
    Η ψυχολόγος σε όλα αυτά άρχισε να φαίνεται ανήμπορη να διαχειριστεί την κατάσταση μου.
    Κάποια στιγμή για να μην τα πολυλογώ, έφτασα στον πάτο και σε μια συνεδρία της ειπα πτι έχω αυτοκτονικές σκέψεις. Μου είπε να πάρω μόλις πάω σπίτι ένα λαντοζ και να βρω έναν ψυχίατρο.
    Της ειπα να μου συστήσει κάποιον γιατί δεν ήξερα κανέναν και μου είπε ότι δεν ήξερε ούτε εκείνη κάποιον.....
    Εγώ άρχισα να ψάχνω ψυχιάτρους αλλά δεν έβρισκα από πουθενά κάποιο γνωστό. Πήρα λαντοζ όπως μου είπε χωρίς συνταγή γιατρού και έγινα χάλια. Όταν την πίεσα ξανά για ψυχίατρο μου είπε να πάω στον ψυχίατρο της γειτονιάς μου. Έτσι και έκανα. Αυτός με γέμισε ζαναξ (έφτασα να παίρνω 4) και να γίνομαι όλο και χειρότερα....
    Πήγα μόνη μου στο Αιγινήτειο και μου διέγνωσαν κι εκει ιδψ βαριά με κατάθλιψη. Μου έγραψαν αλλα φάρμακα και με αφησαν να φύγω με δική μου ευθύνη.
    Όταν τα ειπα όλα αυτά στην ψυχολογο και άρχισα να την κατηγορώ για ελλείψεις και λάθη κατάλαβε ότι ήθελα να φύγω και με αποχαιρέτησε φιλικα....
    Κοινώς έμεινα ξεκρέμαστη στο χειρότερο στάδιο της ζωής μου.
    Μετά από κει τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους ευτυχώς με τη βοηθεια ενός εξαιρετικού ψυχιάτρου μιας παλιάς μου φίλης τον οποίο και βλέπω μέχρι σήμερα.
    Το θέμα είναι πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που ονομάζονται ψυχολόγοι και παίρνουν στο λαιμό τους τις ζωές των ανθρώπων;;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί, μέτριοι και άριστοι, ποικιλία γενικά. Χρειάζεται μια έρευνα αγοράς μέσω βιογραφικού κλπ και ένα πρώτο ραντεβού τουλάχιστον για να σχηματίσεις άποψη. Είναι π.χ. σημαντικό να δεις τι εμπειρία έχει (κυρίως), πού έχει σπουδάσει κλπ. Επίσης εγώ έχω κατασταλάξει ότι οι ψυχολόγοι ψυχοθεραπευτές σε σχέση με τους ψυχιάτρους ψυχοθεραπευτές είναι λάιτ το λιγότερο. Δεν αποκλείω το να έχει βοηθηθεί πολύ κάποιος από ψυχολόγο απλά περιγράφω τη δική μου εμπειρία.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί, μέτριοι και άριστοι, ποικιλία γενικά. Χρειάζεται μια έρευνα αγοράς μέσω βιογραφικού κλπ και ένα πρώτο ραντεβού τουλάχιστον για να σχηματίσεις άποψη. Είναι π.χ. σημαντικό να δεις τι εμπειρία έχει (κυρίως), πού έχει σπουδάσει κλπ. Επίσης εγώ έχω κατασταλάξει ότι οι ψυχολόγοι ψυχοθεραπευτές σε σχέση με τους ψυχιάτρους ψυχοθεραπευτές είναι λάιτ το λιγότερο. Δεν αποκλείω το να έχει βοηθηθεί πολύ κάποιος από ψυχολόγο απλά περιγράφω τη δική μου εμπειρία.
    Η αληθεια ειναι οτι εχει να κανει κ με το θεμα που αντιμτωπιζεις και με τον θεραπευτη και οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν αξιολογοι και οχι τοσο. Ειναι το που θα πεσεις.
    Η επαφη μου με ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη κακη δεν ηταν, απλα θεωρω οτι αντιμετωπισε αμεσα τα συμπτωματα μου με φαρμακα αλλα ψυχοθεραπευτηκα δεν βοηθηκα ιδιαιτερα.
    Απτην αλλη, η επαφη μου με ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη, αν κ ειναι προς το παρον μικρη καπου στους 3 μηνες, μεχρι στιγμης ειναι ιδιαιτερα θετικη και ελπιζω να συνεχισει ετσι.
    Δεν εχω εμπειριες απο περισσοτερους ειδικους διοτι μονο αυτους τους 2 ανθρωπους δοκιμασα και ισως να εχω σταθει "τυχερος". Ο χρονος δειχνει. Σημασια εχει να βρεις καποιον που να νιωθεις ανετα και χημεια. Επισης, σε οτι μας συμβουλευουν παρ ολο π η δουλεια τους δεν ειναι αυτη, ειμαστε ανθρωποι με βουληση και αν κατι θεωρουμε πως δεν μας ταιριαζει μπορουμε ν το συζητησουμε μαζι τους και να διαφωνησουμε κ ολας. Δεν σημαινει οτι παμε σαν αβουλα οντα σε οτι μας πουν. Ανθρωποι ειναι και αυτοι κ οχι θεοι και αν καποιος κανει το καλυτερο που μπορει πιστευω το νιωθουμε. Εαν κατι ξυπναει την εσωτερικη μας φωνη οτι κατι δεν παει καλα τοτε ισως να χρειαστει ν ψαξουμε καποιον αλλο π να μας ταιριαζει.
    Ελπιζω να βοηθαω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Όλα αυτά που είπες ισχύουν. Είναι αλήθεια ότι οι ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές προτιμούν την άμεση αντιμετώπιση των συμπτωμάτων με αγωγή ώστε να προχωρήσουν στην ψυχοθεραπεία πιο εύκολα με την έννοια ότι ο ασθενής θα είναι περισσότερο διαθέσιμος από όταν είναι με κατάθλιψη, άυπνος, ταλαιπωρημένος από αγχος κλπ. Βέβαια εξαρτάται γιατί με τον δικό μου είχαμε συμφωνήσει μόνο ψυχοθεραπεία και μετά από ένα χρόνο όταν δεν ήμουν καθόλου καλά του το πρότεινα εγώ να ξεκινήσω αγωγή γιατί δεν την πάλευα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Νεφέλη τώρα τα σταματήσεις τα ζαναξ; Τι θεραπευτικό σχήμα ακολουθείς από τον νέο ψυχιατρο; Ναι κάπως περίεργο να σου λέει βρες γκομενο ή ψυχολόγος , ούσα παντρεμένη κιόλας αλλιως να στο πει μία φίλη ή ή γειτόνισσα σου αλλά μία ψυχολόγος δεν ακούγεται νορμαλ. Βέβαια δεν μπορώ να κρίνω κιόλας.

  6. #6
    οντως τωρα σ προτεινε να βρεις γκομενο???? wtf

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    οντως τωρα σ προτεινε να βρεις γκομενο???? wtf
    Ναι εννοείται, δεν ήταν σχήμα λόγου. Μου το πρότεινε έτσι ακριβώς. Επειδή είχα προβλήματα στον γαμο μου θεώρησε ότι για μένα και για την περίπτωση μου ένας γκόμενος θα ήταν η λύση.
    Μόνο που αυτό έφερε την καταστροφή μου κι από κει και πέρα πήρα την κάτω βόλτα και έπεσα στα φάρμακα….
    Άστο τραγική ιστορία.

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Νεφέλη τώρα τα σταματήσεις τα ζαναξ; Τι θεραπευτικό σχήμα ακολουθείς από τον νέο ψυχιατρο; Ναι κάπως περίεργο να σου λέει βρες γκομενο ή ψυχολόγος , ούσα παντρεμένη κιόλας αλλιως να στο πει μία φίλη ή ή γειτόνισσα σου αλλά μία ψυχολόγος δεν ακούγεται νορμαλ. Βέβαια δεν μπορώ να κρίνω κιόλας.
    Ναι τώρα έχω σταματήσει από τα ζαναξ ευτυχώς και από κάθε ηρεμιστικό.
    Τώρα παίρνω αναφρανιλ και ραπιπροζ.
    Είμαι σε διαδικασία μείωσης και ελπίζω σύντομα και διακοπής…

  9. #9
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι εννοείται, δεν ήταν σχήμα λόγου. Μου το πρότεινε έτσι ακριβώς. Επειδή είχα προβλήματα στον γαμο μου θεώρησε ότι για μένα και για την περίπτωση μου ένας γκόμενος θα ήταν η λύση.
    Μόνο που αυτό έφερε την καταστροφή μου κι από κει και πέρα πήρα την κάτω βόλτα και έπεσα στα φάρμακα….
    Άστο τραγική ιστορία.
    ηθελα να σ στειλω μυνημα να σε ρωτησω, αλλα δν εχω τετοια δυνατοτητα απο οτι βλεπω.
    με αυτα κ με αυτα, καταλαβαινω οτι δεν ειμαι ο μονος που δεν τους εχει καμια εμπιστοσυνη.

    Και οι ψυχιατροι που εχω μιλησει, τραγικοι.... αγενεις οι περισσοτεροι κ αεριτζηδες

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    ηθελα να σ στειλω μυνημα να σε ρωτησω, αλλα δν εχω τετοια δυνατοτητα απο οτι βλεπω.
    με αυτα κ με αυτα, καταλαβαινω οτι δεν ειμαι ο μονος που δεν τους εχει καμια εμπιστοσυνη.

    Και οι ψυχιατροι που εχω μιλησει, τραγικοι.... αγενεις οι περισσοτεροι κ αεριτζηδες
    Όχι δεν είσαι ο μόνος.
    Ο 1ος «ειδικός» που επισκέφθηκα και μάλιστα μετά από σύσταση ατόμου που εκτιμούσα και εμπιστευόμουν, ήταν ένας απατεώνας χωρίς πτυχία που ονομάτιζε τον εαυτό του ψυχολογο χωρίς να έχει ούτε σπουδές ούτε τίποτα. Έμεινα εκει ενάμιση χρόνο και σπατάλησα 3.000€ χωρίς να μου κάνει τίποτα. Το αντίθετο με έκανε χειρότερα.
    Μετά πάλι από σύσταση (της αδερφής μου αυτή τη φορά) πήγα σε αυτήν που μου είπε να βρω γκόμενο…. Άστο μην το ψάχνεις από το κακό στο χειρότερο.
    Και σε ψυχιάτρους έπεσα άσχετους αλλά ευτυχώς τώρα είμαι 3 χρόνια σε έναν πολύ καλό μετά από οοοοολα αυτά.

  11. #11
    θα ηθελες να μ προτεινεις καποιους / τον συγκεκριμενο?
    Αν δεν υπαρχει τροπος με μυνημα εδωμ, θα βρουμε τροπο

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    θα ηθελες να μ προτεινεις καποιους / τον συγκεκριμενο?
    Αν δεν υπαρχει τροπος με μυνημα εδωμ, θα βρουμε τροπο
    Είσαι Αθήνα;;

  13. #13
    κρητη. Δεν το προτιμω, γιατι ειδα οτι ειναι μ..κια οι συνεδριες απο μακρια, αλλα αν αξιζει τοσο...

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    κρητη. Δεν το προτιμω, γιατι ειδα οτι ειναι μ..κια οι συνεδριες απο μακρια, αλλα αν αξιζει τοσο...
    Ναι ειναι προτιμότερο από κοντα. Ο δικός μου δεν κάνει από μακρια.

  15. #15
    πιο πιθανο να πεσει μετεωριτης στο κεφαλι , παρα να βρεις καλο , πραγματικα καλο ψυχολογο, Κρητη....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 232
    Last Post: 16-12-2019, 06:16
  2. Dress code ψυχολογων
    By cpapadaki in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 14
    Last Post: 26-10-2019, 18:46
  3. Σύγκριση ψυχολόγων
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2014, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •