Η ζωη αναποδα??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    davidh
    Guest

    Η ζωη αναποδα??

    Ολοι η ανρωποτητα παει μπροστα. Περπαταει μπροστα και εχουμε και τον χρονο να πηγαινει μπροστα. Οτι κανουμε παμε μπροστα. Και οτι παει δεν γυριζει. Αν μεσα σε ολους εμας που περπαταμε ολοι μπροστα βαζαμε ενα ατομο απο τα πρωτα του χρονια να πηγαινει αναποδα (προς τα πισω) τι θα συνεβαινε αραγε?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Λεει ενας στιχος: "Άκου του ρολογιού τον χτύπο, τον χρόνο που περνά
    Δεν γίνεται ν' αγοραστεί, δεν γίνεται να πουληθεί"

    Εγω σκεφτομαι οτι καθε μερα που περνα δεν ξανα ερχετε... και οτι η ζωη μου στην γη μικραινει...
    Επισης φοβαμαι να πεθανω..!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    τί εννοείς να γυρίσει στα δέντρα να γίνει πιθηκοειδές; δεν κατάλαβα.

  4. #4
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    τί εννοείς να γυρίσει στα δέντρα να γίνει πιθηκοειδές; δεν κατάλαβα.
    Εννοω αν θα αντιστροφουσε το βιολογικο του ρολοι ας το πω. Ολοι προς μπροστα αυτος προς τα πισω...

  5. #5
    davidh
    Guest
    Που ειναι οι αστροφυσικοι, γεννετιστες, μαθηματικοι, ανθρωπολογοι να μας απαντησουν αυτο το ερωτημα? Βασικα που ειναι η ΝΑΣΑ χαα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    κάτι σαν τον Μπέντζαμιν Μπάτον; ψάξε να βρεις την ταινία ή το βιβλίο. με τον Μπράντ Πιτ είναι η ταινία, το βιβλίο είναι γραμμένο από τον Φιτζέραλντ, και η ιστορία του είναι ένα μωρο γεννιέται γέρος και όσο μεγαλώνει μικραίνει αντί να γερνάει.
    αυτό ήθελες να ρωτήσεις;

  7. #7
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    κάτι σαν τον Μπέντζαμιν Μπάτον; ψάξε να βρεις την ταινία ή το βιβλίο. με τον Μπράντ Πιτ είναι η ταινία, το βιβλίο είναι γραμμένο από τον Φιτζέραλντ, και η ιστορία του είναι ένα μωρο γεννιέται γέρος και όσο μεγαλώνει μικραίνει αντί να γερνάει.
    αυτό ήθελες να ρωτήσεις;
    Το εχω δει. Καμια σχεση. εγω λεω απο μωρο προς μεγαλωμα να πηγαινε αναποδα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω τι εννοεις. Οταν γενιεται ενα μωρο (για να μην λαβουμε υποψιν την περιοδο κυησης), ειναι αγραφο χαρτι και κουβαλαει μονο το dna του ας πουμε και μετα διαμορφωνεται. Δηλαδη πως? Να μην διαμορφωθει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    davidh
    Guest
    για παραδειγμα ετσι https://www.instagram.com/p/CCdum01g2Oq/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    @Keep walking, σε μένα θύμισε αυτή η ταινία τα παιδιά που γεννιούνται με Προγηρία. Οι ιστορίες τους και των οικογενειών τους είναι συνταρακτικές, αν θες δες. Οι καθημερινοί ήρωες.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0...81%CE%AF%CE%B1
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι την ειχα συναντησει και παλιοτερα, αυτο το ετος την προγηρια σε καποιο κειμενο και ειχα διαβασει γιατι μου ειχε κανει εντυπωση. Πραγματικα συγκλονιστικο.

    Σιγουρα δεν ειναι σαν να βαζουμε μια καμερα davidth σε πισω κινηση και δεν εχει νοημα κιολας. Αλλα μπορεις να πεις σε επιπεδο σκεψης και επιτευγματων η ανθρωποτητα προχωραει μπροστα ή κανει πισωγυρισματα.
    Λες για παραδειγμα οτι η Αρχαια Ελλαδα ωθησε την ανθρωποτητα μπροστα, ο μεσαιωνας το αντιθετο την κρατησε σε περιοδο σκοταδισμου. Ενας ανθρωπος σπρωχνει την ανθρωποτητα μπροστα με ενα επιστημονικο επιτευγμα, καποιος τη γυριζει πισω με ενα αδιστακτο πολεμο.
    Ακομα και σε ατομικο επιπεδο βλεπουμε παλαιολιθικες αποψεις να αναπαραγονται για παραδειγμα αποψεις παλαιων ελληνικων ταινιων για την οικογενεια, ενω σε γενικες γραμμες η κοινωνια παει μπροστα σε ενα καλυτερο και πιο ανθρωπινο μοντελο θελω να πιστευω. Αλλωστε πριν 80 χρονια ειχαμε το Β παγκοσμιο πολεμο και τις φρικαλεοτητες αυτου, οχι μεγαλο χρονικο διαστημα εαν το σκεφτεις.
    Σε ψυχολογικο επιπεδο επισης, συμβαινει να λες εκανα ενα βημα μπροστα, να αντιμετωπιζεις κατι και να οπισθοδρομει το μυαλο σου σε ενα παλαιοτερο μοτιβο σκεψεων και να λες "Νομιζα το ξεπερασα".

    Το πνευμα ειτε σε ατομικο ειτε σε συλλογικο επιπεδο, παει μπροστα ή πισω αναλογα με την επιτευξη καποιων στοχων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Ολα αναποδα πια...
    By ΜΑΝΟΣ 14 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 10
    Last Post: 20-05-2020, 16:18
  2. Λειτουργω αναποδα απο οτι ο περισσοτερος κοσμος!
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2013, 13:37
  3. ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΑΝΑΠΟΔΑ......
    By katerinakaterina in forum Παχυσαρκία
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-2008, 01:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •