πως νιωθετε οταν σας κοιταν στα ματια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    davidh
    Guest

    πως νιωθετε οταν σας κοιταν στα ματια?

    πως νιωθετε οταν σας κοιταν στα ματια? Τους αφηνετε? Εγω προσωπικα νευριαζω... κυριως σε αγνωστους. Ο γνωστος παει κι ερχετε..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Ανάλογα το κοίταγμα.. πχ εγώ ως οδοντίατρος έχω διαρκώς μάτια ασθενών καρφωμένα πάνω μου. Κοίταγμα μπορεί να είναι φλερτ επίσης. Νευριάζεις αν κάποιος σε κοιτάει περίεργα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    πως νιωθετε οταν σας κοιταν στα ματια? Τους αφηνετε? Εγω προσωπικα νευριαζω... κυριως σε αγνωστους. Ο γνωστος παει κι ερχετε..
    Εγώ προσωπικά το εκλαμβάνω ως σεβασμό στο πρόσωπο μου και το εκτιμώ ιδιαιτέρως, αρκεί βέβαια να είναι από άτομα που γνωρίζω. Κοινώς, δε με φέρνει σε αμηχανία ας πούμε...

  4. #4
    davidh
    Guest
    Οχι μιλαω κυριως απο τελειως αγνώστους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Οχι μιλαω κυριως απο τελειως αγνώστους.
    Τότε είναι λίγο αμήχανο, αλλά αν έχει να κάνει με ερωτική προδιάθεση, το θεωρώ ιδιαίτερα όμορφο. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω παρατηρήσει να γίνεται σε εμένα ιδιαίτερα, οπότε τι να σου πω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by doubleblader View Post
    Ανάλογα το κοίταγμα.. πχ εγώ ως οδοντίατρος έχω διαρκώς μάτια ασθενών καρφωμένα πάνω μου. Κοίταγμα μπορεί να είναι φλερτ επίσης. Νευριάζεις αν κάποιος σε κοιτάει περίεργα.
    Σε κοιτάνε; εντυπωση μου κανει,εγω ποτε δε κοιτάω τη δική μου οδοντίατρο.Θα κοιταω ή το ταβανι ή τον τοίχο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    πως νιωθετε οταν σας κοιταν στα ματια? Τους αφηνετε? Εγω προσωπικα νευριαζω... κυριως σε αγνωστους. Ο γνωστος παει κι ερχετε..
    Δε νιωθω κάπως.Σιγουρα καλύτερα απο το να κοιτάνε το στηθος ή τα ποδια μου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Σε κοιτάνε; εντυπωση μου κανει,εγω ποτε δε κοιτάω τη δική μου οδοντίατρο.Θα κοιταω ή το ταβανι ή τον τοίχο.
    Πολλές φορές κοιτάμε τον οδοντίατρο στα μάτια γιατί έτσι μόνο μπορούμε να επικοινωνήσουμε κατά την διάρκεια της θεραπείας μας .

    Όταν κάνει μια εργασία και σε ρωτάει αν πονάς αν αισθάνεσαι κάτι και γενικά ερωτήσεις που θα πρέπει να απαντηθούν μόνο με νεύμα δεν γίνεται όλο αυτό ?

    Είναι ένα είδος επικοινωνίας που το συναντάς πάρα πολύ συχνά στην συγκεκριμένη ειδικότητα ...

    Το να κοιτάς έναν άνθρωπο στα μάτια είναι η καλύτερη απόδειξη της ντομπροσυνης σε ότι αφορά μια γενική συζήτηση .
    Όσο αφορά το ερωτικό κομμάτι είναι καθαρά η αίσθηση αυτοπεποίθησης που έχει αυτός που καρφώνει τον άλλον ώστε να πάρει αυτό που πραγματικά θέλει.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω κοιτώ στα μάτια γνωστούς και αγνώστους, οποτε δεν με ενοχλεί. Το βλέμμα σου πρεπει να ναι δυνατό.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    πως νιωθετε οταν σας κοιταν στα ματια? Τους αφηνετε? Εγω προσωπικα νευριαζω... κυριως σε αγνωστους. Ο γνωστος παει κι ερχετε..
    αμα το εντοπισω σπαω την οπτικη επαφη κατευθειαν. οταν ειναι αντρες μπορει να φοβηθω η να νιωσω πολυ αμηχανα. Για γυναικες απλα το αγνοω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πολλές φορές κοιτάμε τον οδοντίατρο στα μάτια γιατί έτσι μόνο μπορούμε να επικοινωνήσουμε κατά την διάρκεια της θεραπείας μας .

    Όταν κάνει μια εργασία και σε ρωτάει αν πονάς αν αισθάνεσαι κάτι και γενικά ερωτήσεις που θα πρέπει να απαντηθούν μόνο με νεύμα δεν γίνεται όλο αυτό ?

    Είναι ένα είδος επικοινωνίας που το συναντάς πάρα πολύ συχνά στην συγκεκριμένη ειδικότητα ...

    Το να κοιτάς έναν άνθρωπο στα μάτια είναι η καλύτερη απόδειξη της ντομπροσυνης σε ότι αφορά μια γενική συζήτηση .
    Όσο αφορά το ερωτικό κομμάτι είναι καθαρά η αίσθηση αυτοπεποίθησης που έχει αυτός που καρφώνει τον άλλον ώστε να πάρει αυτό που πραγματικά θέλει.
    Εγω αισθάνομαι λίγο αβολα... Όταν με ρωτάει κάτι απλα της γνεφω και ολα καλα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω αισθάνομαι λίγο αβολα... Όταν με ρωτάει κάτι απλα της γνεφω και ολα καλα
    Άβολα γιατί ?

    Οδοντίατρος είναι ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω αισθάνομαι λίγο αβολα... Όταν με ρωτάει κάτι απλα της γνεφω και ολα καλα
    Θυμάμαι μια συμβουλή από μια παλαιότερη οδοντίατρο σε εμένα όταν την ρώτησα πως θα καταλαβαίνω ότι ο ασθενής πονάει (γιατί θα πει κάποιος "πόσο μυαλό θέλει" αλλά πολλοί ασθενείς κάνουν στα ψέματα ότι πονάνε γιατί θεωρούν ότι θα αλλάξει κάτι). Μου λέει φαίνεται στα μάτια ο πόνος. Επίσης φαίνεται και ο φόβος στα μάτια αλλά και αν νιώθει καλά. Γενικά η οπτική επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό. Για μένα ο ασθενής συνεργάζεται με εμένα όταν κοιτιόμαστε, να ξέρει ότι είμαι εκεί και είναι όλα υπό έλεγχο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by doubleblader View Post
    Θυμάμαι μια συμβουλή από μια παλαιότερη οδοντίατρο σε εμένα όταν την ρώτησα πως θα καταλαβαίνω ότι ο ασθενής πονάει (γιατί θα πει κάποιος "πόσο μυαλό θέλει" αλλά πολλοί ασθενείς κάνουν στα ψέματα ότι πονάνε γιατί θεωρούν ότι θα αλλάξει κάτι). Μου λέει φαίνεται στα μάτια ο πόνος. Επίσης φαίνεται και ο φόβος στα μάτια αλλά και αν νιώθει καλά. Γενικά η οπτική επαφή θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό. Για μένα ο ασθενής συνεργάζεται με εμένα όταν κοιτιόμαστε, να ξέρει ότι είμαι εκεί και είναι όλα υπό έλεγχο.
    Προσωπικά επειδη πηγαινω πολυ καιρό σε οδοντίατρο,εχω συνηθίσει και έχουμε βρει εναν κώδικα επικοινωνίας χωρις να την κοιταω.. παίρνω εκφράσεις, βγάζω κάποιους ηχους, κάπως καταλαβαινομαστε και μεχρι στιγμής τα παμε αψογα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Προσωπικά επειδη πηγαινω πολυ καιρό σε οδοντίατρο,εχω συνηθίσει και έχουμε βρει εναν κώδικα επικοινωνίας χωρις να την κοιταω.. παίρνω εκφράσεις, βγάζω κάποιους ηχους, κάπως καταλαβαινομαστε και μεχρι στιγμής τα παμε αψογα
    Θεωρώ ότι είναι μια πολύ ιδιαίτερη σχεσή αυτή με τον οδοντίατρο. Γιατί η οδοντιατρική είναι μια μορφή χειρουργικής με ξύπνιο ασθενή. Επίσης νιώθουμε αρκετά ευάλωτοι με ανοικτό στόμα. Οπότε ο γιατρός κάπως πρέπει να νιώθει. Για αυτό κάτι μεγαλογιατρούς με ξινισμένη φάτσα που θεωρούν ότι πρέπει να ναι στριφνοί τους θεωρώ αποτυχημένους (από ιατρικής όχι οικονομικής άποψης). Ο κολλητός μου που φοβάται ήθελε να μου κρατάει το χέρι και του έλεγα δεν μπορώ να δουλέχω με ένα χέρι και όλο μου κράταγε το γόνατο.

    Επίσης λίγο άσχετο, αλλά σαν οδοντίατρος μαθαίνεις να λες το μέλλον. Μπαίνει πρώτη φορά στο ιατρείο κάποιος και ξέρεις επιτόπου ότι δεν θα πάει καλά μαζί του :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το μυαλο δημιουργει εικονες οταν εχω κλειστα τα ματια και οταν τα ανοιξω, τις βλεπω
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 10-07-2020, 11:29
  2. Τρεμοπαιζουν τα μάτια όταν τα κλείνω
    By PaulosXD in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2018, 02:50
  3. πως νιωθετε οταν εχετε στρες
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 02-01-2017, 19:34
  4. εσεις τι κανετε οταν νιωθετε ασχημα, "κάπως".
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 28-10-2014, 14:54
  5. 'Οταν καθρεφτίζεσαι στα μάτια του άλλου ως ιδανικός...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 28-12-2009, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •