μοναξιά......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    9

    μοναξιά......

    Είμαι σε άσχημη κατάσταση καθώς βιώνω απίστευτη μοναξιά. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει πιο μοναχικό άτομο από εμένα. Δεν έχω κανένα άλλον πέρα από τους γονείς μου. Κάθομαι όλη μέρα μόνη μου. Σε ένα βαθμό το έχω συνηθίσει. Αλλά και πάλι δεν αντέχεται. Είχα σχέση αρκετό καιρό αλλά χώρισα. Φίλες ουσιαστικά δεν είχα ποτέ απλά μόνο περιστασιακές παρέες. Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκόψει και από γνωστούς. Είμαι κλειστή σαν χαρακτήρας και αυτό δεν αρέσει πολύ από ότι έχω καταλάβει. Από μικρή το μόνο που ακούω είναι είσαι πολύ ήσυχη, λίγοι μπήκαν στον κόπο να με γνωρίσουν. Μόλις γνωριστώ ανοίγομαι απλά στην αρχή είμαι φοβική. Ακούω συνέχεια "βγες έξω και κάνε γνωριμίες" μα πως θα γίνει αυτό? Θα βγω μόνη στο δρόμο και θα ψάχνω?! Έχω κλειστεί μέσα και απελπίζομαι.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    4
    μμ σίγουρα είσαι νέα και εγώ επίσης όπως όλα τα παιδιά νιώθουμε μοναξιά δεν είναι ότι δεν έχεις φίλες εγώ έχω και αρκετές και πάλι δεν νιώθω τέλεια μου αρέσει να είμαι μόνη μου το λατρεύω και δεν με ενοχλεί κιόλας και ποτέ δεν είχα αγόρι εσύ είχες που σημαίνει ότι δεν είσαι τόσο μόνη όσο νομίζεις ότι είσαι, εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να αλλάξεις ούτε να ακούς τους άλλους (δεν αποκλείω τον εαυτό μου) απλά νιώσε δυναμική και ικανή για περισσότερα για να το καταφέρεις αυτό μην κάθεσαι σπίτι αλλά κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν πχ γυμναστήριο θα δεις ότι θα νιώσεις καλύτερα και όλοι θα σε δουν διαφορετικά θα είσαι μια κοπέλα που θα έχει αναπτυχθεί κοινωνικά και ψυχικά θα δεις ότι θα αρχίσεις να έχεις φίλες χωρίς να προσπαθείς απλά επειδή θα είσαι ο εαυτός σου και πια δεν θα είσαι ούτε απεγνωσμένη ούτε θα νιώθεις μειωνετικά απέναντι στους άλλους μην φοβάσαι να κοινωνικοποιηθείς αλλά όταν νιώσεις έτοιμη. Αρχικά ασχολήσου μόνο με εσένα και θα δεις οτι να αγαπας εσένα θα σε αγαπήσουν και οι άλλοι είμαι σίγουρη ότι δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα κανένας δεν θέλει να σε βλάψει κάνε οτι θες για εσένα και οχι επειδή στο λενε οι άλλοι !!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by stuck_in_a_time_loop View Post
    Είμαι σε άσχημη κατάσταση καθώς βιώνω απίστευτη μοναξιά. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει πιο μοναχικό άτομο από εμένα. Δεν έχω κανένα άλλον πέρα από τους γονείς μου. Κάθομαι όλη μέρα μόνη μου. Σε ένα βαθμό το έχω συνηθίσει. Αλλά και πάλι δεν αντέχεται. Είχα σχέση αρκετό καιρό αλλά χώρισα. Φίλες ουσιαστικά δεν είχα ποτέ απλά μόνο περιστασιακές παρέες. Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκόψει και από γνωστούς. Είμαι κλειστή σαν χαρακτήρας και αυτό δεν αρέσει πολύ από ότι έχω καταλάβει. Από μικρή το μόνο που ακούω είναι είσαι πολύ ήσυχη, λίγοι μπήκαν στον κόπο να με γνωρίσουν. Μόλις γνωριστώ ανοίγομαι απλά στην αρχή είμαι φοβική. Ακούω συνέχεια "βγες έξω και κάνε γνωριμίες" μα πως θα γίνει αυτό? Θα βγω μόνη στο δρόμο και θα ψάχνω?! Έχω κλειστεί μέσα και απελπίζομαι.
    Και εγώ μόνος είμαι, εσύ πέρασες και από μια σχέση εγώ τίποτα ποτέ στην ζωή μου !!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by stuck_in_a_time_loop View Post
    Είμαι σε άσχημη κατάσταση καθώς βιώνω απίστευτη μοναξιά. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει πιο μοναχικό άτομο από εμένα. Δεν έχω κανένα άλλον πέρα από τους γονείς μου. Κάθομαι όλη μέρα μόνη μου. Σε ένα βαθμό το έχω συνηθίσει. Αλλά και πάλι δεν αντέχεται. Είχα σχέση αρκετό καιρό αλλά χώρισα. Φίλες ουσιαστικά δεν είχα ποτέ απλά μόνο περιστασιακές παρέες. Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκόψει και από γνωστούς. Είμαι κλειστή σαν χαρακτήρας και αυτό δεν αρέσει πολύ από ότι έχω καταλάβει. Από μικρή το μόνο που ακούω είναι είσαι πολύ ήσυχη, λίγοι μπήκαν στον κόπο να με γνωρίσουν. Μόλις γνωριστώ ανοίγομαι απλά στην αρχή είμαι φοβική. Ακούω συνέχεια "βγες έξω και κάνε γνωριμίες" μα πως θα γίνει αυτό? Θα βγω μόνη στο δρόμο και θα ψάχνω?! Έχω κλειστεί μέσα και απελπίζομαι.
    Μην κάνεις αυτοσκοπό την απόκτηση φίλων, βρες ενδιαφέροντα, κάνε κάνα ταξίδι, βρες μια δουλειά και έμμεσα θα υπάρξουν ευκαιρίες αρκεί να είσαι διαθέσιμη, ανοιχτή για κάτι τέτοιο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Ελισαβετ View Post
    μμ σίγουρα είσαι νέα και εγώ επίσης όπως όλα τα παιδιά νιώθουμε μοναξιά δεν είναι ότι δεν έχεις φίλες εγώ έχω και αρκετές και πάλι δεν νιώθω τέλεια μου αρέσει να είμαι μόνη μου το λατρεύω και δεν με ενοχλεί κιόλας και ποτέ δεν είχα αγόρι εσύ είχες που σημαίνει ότι δεν είσαι τόσο μόνη όσο νομίζεις ότι είσαι, εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να αλλάξεις ούτε να ακούς τους άλλους (δεν αποκλείω τον εαυτό μου) απλά νιώσε δυναμική και ικανή για περισσότερα για να το καταφέρεις αυτό μην κάθεσαι σπίτι αλλά κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν πχ γυμναστήριο θα δεις ότι θα νιώσεις καλύτερα και όλοι θα σε δουν διαφορετικά θα είσαι μια κοπέλα που θα έχει αναπτυχθεί κοινωνικά και ψυχικά θα δεις ότι θα αρχίσεις να έχεις φίλες χωρίς να προσπαθείς απλά επειδή θα είσαι ο εαυτός σου και πια δεν θα είσαι ούτε απεγνωσμένη ούτε θα νιώθεις μειωνετικά απέναντι στους άλλους μην φοβάσαι να κοινωνικοποιηθείς αλλά όταν νιώσεις έτοιμη. Αρχικά ασχολήσου μόνο με εσένα και θα δεις οτι να αγαπας εσένα θα σε αγαπήσουν και οι άλλοι είμαι σίγουρη ότι δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα κανένας δεν θέλει να σε βλάψει κάνε οτι θες για εσένα και οχι επειδή στο λενε οι άλλοι !!!
    Δεν είμαι τόσο νέα.. Είμαι 28. Όταν ήμουν πιο μικρή έβρισκα κόσμο τώρα ούτε σπουδάζω ούτε βρίσκω δουλειά πουθενά ..Είναι δύσκολο να γνωρίσω κόσμο..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην κάνεις αυτοσκοπό την απόκτηση φίλων, βρες ενδιαφέροντα, κάνε κάνα ταξίδι, βρες μια δουλειά και έμμεσα θα υπάρξουν ευκαιρίες αρκεί να είσαι διαθέσιμη, ανοιχτή για κάτι τέτοιο.
    Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά είναι δύσκολο να μην έχεις κανέναν να μιλήσεις.. Κάνω πράγματα μόνη μου. Απλά είναι ωραίο να έχεις κάποιον να λες δυο κουβέντες, αρκεί να ταιριάζεις βέβαια.. Δεν θα έκανα παρέες με το ζόρι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ο πιο εύκολος τρόπος να δημιουργήσεις φιλίες είναι μέσω κοινών ενδιαφερόντων. Τι απολαμβάνεις να κάνεις πολύ; Τι σου αρέσει; Ένα ζώο είναι ιδανική παρέα για ανθρώπους που είναι μόνοι τους, υιοθέτησε ένα και θα σώσεις και μία ζωή. Θα πρότεινα σκύλο για να τον πηγαίνεις και βόλτα, η ικανοποίηση ότι τον φροντίζεις και καλύπτεις τις ανάγκες του θα σου δώσει νόημα στην καθημερινότητα και χαρά. Κι έπειτα, μπορείς και να συνδεθείς με ανθρώπους που επίσης έχουν ζώα. Αλλά μόνο μετά από σκέψη, όχι ξεκάρφωτα και ανεύθυνα.
    #UnVioladorEnTuCamino

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by stuck_in_a_time_loop View Post
    Δεν είμαι τόσο νέα.. Είμαι 28. Όταν ήμουν πιο μικρή έβρισκα κόσμο τώρα ούτε σπουδάζω ούτε βρίσκω δουλειά πουθενά ..Είναι δύσκολο να γνωρίσω κόσμο..
    Όντως είναι δύσκολο αυτό που περιγράφεις δεν θα το κρύψω αλλά είσαι ικανή εφόσον είσαι 28 να καταλάβεις ότι είσαι σε μια ηλικία όπου συνήθως έχει τις περισσότερες επιτυχίες και στην επαγγελματική και στην προσωπική ζωή. Ωστόσο εσύ διαφέρεις δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω αυτό όμως δεν είναι απαραίτητα κακό καθώς ακόμα έχεις την ευκαιρία να καταλάβεις τι σου αρέσει, προφανώς δεν είσαι κατασταλαγμένη σε κάποια δουλειά αυτό σημαίνει ότι η εύρεση επαγγέλματος είναι σημαντική καθώς θα μπεις σε μια καθημερινότητα ,θα αποκτήσεις φιλικούς συναδέλφους και δεσμούς και θα έχεις ένα περιβάλλον πέρα από την προστασία του σπιτιού σου καιρός είναι να ανοίξεις τα φτερά σου και πίστεψέ με αλλάζοντας περιβάλλον και έχοντας στόχους θα επιτύχεις δεν χρειάζεται να αναζητάς απεγνωσμένα να γνωρίσεις κόσμο γιατί για να συναντήσεις άτομα πρέπει να το επιδιώξεις εσύ η ίδια, τον τρόπο θα τον βρεις εσύ ,αλλά αφού δεν το έχεις καταφέρει ακόμα μάλλον δεν σε κάνει αυτό χαρούμενη .Ίσως να είσαι και προσκολλημένη στην οικογένεια σου και αυτό σε εμποδίζει να αναπτυχθείς πρέπει να ασχοληθείς με την προσωπική σου αυτοβελτίωση έχοντας ένα πιο πρόσχαρο τρόπο ζωής και να μην βασίζεσαι στις γνώμες των άλλων κάνε αυτό που σε ευχαριστεί και θα ανθίσεις πολύ γρήγορα γεφυρώνοντας τα χρόνια που έχουν περάσει και συμβαδίζοντας με το σήμερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by stuck_in_a_time_loop View Post
    Είμαι σε άσχημη κατάσταση καθώς βιώνω απίστευτη μοναξιά. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει πιο μοναχικό άτομο από εμένα. Δεν έχω κανένα άλλον πέρα από τους γονείς μου. Κάθομαι όλη μέρα μόνη μου. Σε ένα βαθμό το έχω συνηθίσει. Αλλά και πάλι δεν αντέχεται. Είχα σχέση αρκετό καιρό αλλά χώρισα. Φίλες ουσιαστικά δεν είχα ποτέ απλά μόνο περιστασιακές παρέες. Τα τελευταία χρόνια έχω ξεκόψει και από γνωστούς. Είμαι κλειστή σαν χαρακτήρας και αυτό δεν αρέσει πολύ από ότι έχω καταλάβει. Από μικρή το μόνο που ακούω είναι είσαι πολύ ήσυχη, λίγοι μπήκαν στον κόπο να με γνωρίσουν. Μόλις γνωριστώ ανοίγομαι απλά στην αρχή είμαι φοβική. Ακούω συνέχεια "βγες έξω και κάνε γνωριμίες" μα πως θα γίνει αυτό? Θα βγω μόνη στο δρόμο και θα ψάχνω?! Έχω κλειστεί μέσα και απελπίζομαι.
    Καλημέρα.

    Εσύ έχεις μπει στον κόπο να τους γνωρίσεις; Όχι, άρα γιατί να μπουν οι άλλοι στον κόπο να γνωρίσουν εσένα; Είναι η μόνιμη διαφωνία μου με όσους λένε ότι είναι εσωστρεφείς και κλειστοί και δεν τους αρέσει αυτό. Μένουν στην ταμπέλα του είμαι κλειστός και δεν κάνουν κάτι για να αλλάξουν αυτό που τους χαλάει. Αν δεν σε χαλάει ο χαρακτήρας σου και η καθημερινότητά σου κανένα πρόβλημα. Αν σε χαλάει όμως, τι κάνεις για αυτό; Κάτι πρέπει να κάνεις. Δεν σου λέω ότι είναι εύκολο, αλλά εσύ είσαι που τραβάς τα ζόρια, η ίδια πρέπει κάτι να κάνεις αντί να περιμένεις μην και αλλάξει κάτι κατά τύχη ή να πέσει βοήθεια από τον ουρανό.

    Έχω υπάρξει άτομο αρκετά εσωστρεφές και από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα πιθανόν να είχα και κοινωνική φοβία στην εφηβεία και λίγο μετά. Δεν μιλούσα άνετα με ανθρώπους εκτός από τους πολύ οικείους, πολλές φορές δυσκολευόμουν να πάρω π.χ. τηλέφωνο σε μία υπηρεσία να ζητήσω μία πληροφορία ή κάπου να παραγγείλω delivery, συχνά αγχωνόμουν αν κάποιος μου απεύθυνε το λόγο σε μία τυχαία περίσταση. Κάποια στιγμή όμως, σε οδηγεί πρώτον η ίδια η ζωή και δεύτερον το ισχυρό κίνητρο που έχεις μέσα σου να κάνεις το ένα και το άλλο, να ξεπεράσει σταδιακά τα κολλήματά σου. Εγώ επαγγελματικά αγαπούσα κάτι συγκεκριμένο που απαιτεί επαφή με κόσμο. Ήθελα να έχω παρέες και να περνάμε όμορφα. Αγαπούσα πάντα πολύ τα ταξίδια. Για να τα κάνω αυτά έπρεπε πρώτον και κυριότερο να αποκτήσω μεγαλύτερη πίστη στον εαυτό μου και να στηρίζομαι σε αυτόν και δεύτερον να παίρνω πρωτοβουλίες να μιλάω με κόσμο όσο αμήχανα ή άσχημα κι αν αισθανόμουν. Στην αρχή μπορεί να είναι δύσκολα, αλλά μετά συνηθίζεις, χαλαρώνεις και δεν σκέφτεσαι καν τις βλακείες που μπορεί να σκεφτόσουν πριν. Σταδιακά ξεπερνάς τα θέματά σου κι όσο τα ξεπερνάς τόσο πιο πλούσια γίνεται η ζωή σου.

    Τι κακό έχει να βγεις στον δρόμο και να ψάχνεις όπως λες; Ποιο είναι πιο πιθανό, να γνωρίσεις κόσμο στο δρόμο ή μέσα στα ντουβάρια του σπιτιού σου; Ακόμα και μία απλή κίνηση, π.χ. να συχνάζεις για ένα καφέ στο ίδιο μέρος, μπορεί να σου φέρει γνωριμίες ή έστω να ανταλλάσσεις δυο κουβέντες με έναν άνθρωπο αντί να κοιτάς τον τοίχο. Πόσο μάλλον ένα κοινό ενδιαφέρον με άλλους ανθρώπους όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω, κάτι που σου αρέσει πραγματικά και φαίνεται, αρέσει σε άλλους και έχετε μία κοινή βάση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,497
    Quote Originally Posted by stuck_in_a_time_loop View Post
    Δεν είμαι τόσο νέα.. Είμαι 28. Όταν ήμουν πιο μικρή έβρισκα κόσμο τώρα ούτε σπουδάζω ούτε βρίσκω δουλειά πουθενά ..Είναι δύσκολο να γνωρίσω κόσμο..
    ακριβως...
    αν θελεις να γνωρισεις κοσμο, μεσα στο σπιτι, δεν γινεται.
    αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα για δουλεια, συνεχισε τις σπουδες. βρες ενα αλλο αντικειμενο να σπουδασεις. βρες μια ασχολια εκτος σπιτιου, εθελοντισμο, κανονισε μια συναντηση για ατομα απο το παλιο σου σχολειο, κανονισε συναντηση με ξαδερφια, πηγαινε σε καποια εκδρομη οργανωμενη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Συμφωνώ με τα δύο μέλη που απάντησαν πριν από εμένα, τη Σόνια και τη Ρέμεντυ. Ακόμη και για καφέ να πηγαίνεις μόνη σου συχνά στο ίδιο μέρος μπορεί να είναι η ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους. Δε σου εγγυώμαι πως θα γίνει, ωστόσο αν δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες πώς θα γίνει η προσέγγιση;

    Κανένα κακό δε βλέπω στην εσωστρέφεια, μόνο όμως όταν δεν ενοχλεί τον ίδιο τον άνθρωπο που έχει αποδεχτεί ότι έτσι είναι. Στη δική σου την περίπτωση, δεν ισχύει, σε προβληματίζει και το σκέφτεσαι.
    #UnVioladorEnTuCamino

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    9
    Συγγνώμη αλλά έχετε δει πολλούς να κάθονται μόνοι τους σε καφετέρια και ειδικά νέους? Έχω κυκλοφορήσει στην ζωή μου έξω, δεν ήμουν πάντα μέσα κλεισμένη όπως έγραψα και στο πιο πάνω μήνυμα, είχα κάποιες περιστασιακές σχέσεις φιλικές και ερωτικές αλλά ξέμεινα.. Δεν έχω δει άνθρωπο να κάθεται μόνο του , όλοι έχουν μια παρέα και κάθονται. Bars και clubs είναι κλειστά οπότε σε καθιστό μαγαζί τελείως άκυρο.. Κανείς δεν πρόκειται να μιλήσει πιο πιθανό να του φανεί παράξενο μια κοπέλα μόνη σε καφετέρια.. Εκτός αν μιλάμε για κανένα starbucks..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    εγω αναρωτιωμουν απο καιρο αν θελουνε καποιοι να πουνε αν ειναι απο κοινες περιωχες και να βρουνε μια ευκαιρια για λιγα λεπτα μεσα στην εβδομαδα να κανουν μια βολτα ξεσκασματος γτ πλεον βλεπω ολλοενα και περισωτερο κοσμο να απομονωνεται

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by stuck_in_a_time_loop View Post
    Συγγνώμη αλλά έχετε δει πολλούς να κάθονται μόνοι τους σε καφετέρια και ειδικά νέους? Έχω κυκλοφορήσει στην ζωή μου έξω, δεν ήμουν πάντα μέσα κλεισμένη όπως έγραψα και στο πιο πάνω μήνυμα, είχα κάποιες περιστασιακές σχέσεις φιλικές και ερωτικές αλλά ξέμεινα.. Δεν έχω δει άνθρωπο να κάθεται μόνο του , όλοι έχουν μια παρέα και κάθονται. Bars και clubs είναι κλειστά οπότε σε καθιστό μαγαζί τελείως άκυρο.. Κανείς δεν πρόκειται να μιλήσει πιο πιθανό να του φανεί παράξενο μια κοπέλα μόνη σε καφετέρια.. Εκτός αν μιλάμε για κανένα starbucks..
    Εγώ το έχω κάνει άπειρες φορές και σκασίλα μου αν φαίνεται παράξενο, άσε που τα τελευταία χρόνια ναι, βλέπω συχνά πολλούς να κάθονται μόνοι τους έξω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    παιδια κατι πρεπει να γινει... εγω απο παντα ημουν αδραστιριο ατομο... απλα απο μικρος ειχα ενα θεμα να μην ορημαζω συνχρονος το ιδιο με τα αλλα παιδια συν το οτι πηρα πολυ κακο απο την ζωη μου... και αποθηθηκα πισω χαχα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By ...a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 28-09-2014, 02:45
  2. Μοναξιά
    By angelos88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 10-09-2014, 21:59
  3. μοναξια 90%
    By simple in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2014, 16:03
  4. Μοναξιά...
    By Teokal in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2013, 05:52
  5. Μοναξια...
    By Giannakos23 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 26-05-2012, 14:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •