Είμαι για τα σίδερα η όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11

    Είμαι για τα σίδερα η όχι;

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα αρκετά χρόνια. Έχω μια σχέση και δε μπορώ να βγάλω άκρη εδώ και δύο χρόνια. Από την αρχή έπιανα συχνά να μου λέει ψέματα, η να υποβιβαζει κάποια θέματα ενώ ήταν ποιο δυνατά, δε κρατάει σχεδόν ποτέ το λόγο της, είναι ασυνέπειες στο τι θα κάνει η τι έχει κανονίσει, αλλάζει γνώμη συνέχεια, αο το αν θα πάει Σούπερ μάρκετ η δε θα πάει και γενικά αο ότι λέει συνήθως κάνει το αντίθετο. Επίσης κοιμάται λίγο, δηλαδή λιγότερο από έξι ώρες την ημέρα. Τα δύο αυτά χρόνια ζήτημα να έχουμε βρεθεί Σάββατο πάνω από έξι επτά φορές. Αλλά λέει και άλλα κάνει σχεδόν καθημερινά. Και πάντα όταν θέλει να κάνει κάτι ενώ ακόμα και αν έχουνε κανονίσει λίγες ώρες νωρίτερα, θα βρει να πει μια άκυρη δικαιολογία και χώρος να με έχει ενημέρωση με φέρνει προ τετελεσμενων. Αρκετά συχνά επίσης έχω δει ότι λέει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο ώστε να μην βαβουριασουμε.
    Το θέμα είναι ότι όλο αυτό με έχει κουράσει. Πάντα συζητάω ότι με απασχολεί μαζί της οποιαδήποτε ανασφάλεια απορία ή ότι άλλο έχω στο ξέρω μου το κεφάλι θα το πω η θα το ρωτήσω. Θα το συζητήσουμε. Σχεδόν πάντα όμως ότι δε πάει καλά καταλήγει στο σιγά δεν έγινε και τίποτα, ε και, μια φορά έγινε (ενώ έχει ξανά γίνει), η στο δε θα ξανά γίνει αλλά στα καπάκια ξανά γίνεται, και ξανά και ξανά, ενώ αφού το έχουμε εξάντληση το θέμα οποίο και να είναι αυτό, και αφού έχουμε κατάληξη στο ότι δεν ήταν σωστό με δικά της πάντα λόγια, φτου και ξανά από την αρχή.
    Εγώ αο τη μεριά μου είμαι πολύ υπομονετικός, αλλά όταν συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια κάποιες φορές γινομαι εκρηκτικός όχι βίαιος, τσαντιζομε αρκετά φωνάζω, μετά αυτοκαλμαρομαι άμεσα, προσπαθώ να φέρουμε πάλι τη κουβέντα εκεί που ήταν, και συνέχεια προσπαθεί να με βγάλει και να με αοπροσανατολισει από το θέμα που έχουμε.
    Ο τρόπος που χειρίζετε κάποια πράγματα με κάνουν να σκέφτομαι αρνητικα και να γίνομαι διερευνιτικος και στις ερωτήσεις που κάνω πέφτει σε αντιφάσεις συχνά.
    Έτσι σχεδόν μόνιμα όταν κάτι δε πάει καλά και ρωτάω ασ πουμε τι έγινε που εξαφανιστικες, οι απαιτήσεις που περνώ είναι μπερδεμένες, η αν είναι ξεκάθαρες έρχονται σε αντίθεση με κάτι άλλο ή με κάτι που είπε πριν.
    Όλο το σκηνικό μου προκαλεί ανασφάλεια και ενώ έχουμε συζητήσει τα πάντα όλα, δε μπορώ να βγάλω άκρη με το ποιος έχει το πρόβλημα ή ποιο είναι τελικά.
    Είμαι ένας άνθρωπος που έχω μανία θα έλεγα με την ειλικρίνεια, μου αρέσει ακόμα και αν είναι αβάσταχτη, συχαίνομαι το ψέμα, τα γνωρίζει όλα αυτά, είναι το μότο μου, και παρόλα αυτά συνεχίζει να διαστρβλωνει την αλήθεια τα γεγονότα τα λεγόμενα μας.
    Την αγαπώ πολύ πολύ, περνάμε πάρα πολύ όμορφα, βρισκόμαστε κάθε μέρα σχεδόν δε μπορούμε προς το παρών να μείνουμε μαζί, έχει ένα γιο 16, και μια κόρη 24 που μένει και το αγόρι της μαζί τους. Προσπαθούμε και έχουμε βει στόχο να μείνουμε μαζί μέχρι το τέλος του 21 σε συνεννόηση με τα παιδιά, αλλά να έχουμε μαζί μας μόνο τον μικρό.
    Όλη αυτή η συμπεριφορά της όμως τουλάχιστον μια δυο φορές την εβδομάδα θα είναι Έντονη.
    Είμαι άνθρωπος που ακόμα και άσχημα να τσακωθω με κάποιον σε μια ώρα το πολύ μου έχει περάσει ότι και να έχει γίνει και ψάχνω να βρω τη λύση άμεσα και να αναγνωρίσω το πρόβλημα και τα λάθη μου καθώς και της άλλης μεριάς να βρούμε την αιτια να το φτιάξουμε και να. Πάμε παρακάτω.
    Παρόλα αυτά δε. Μπορώ να βγάλω άκρη και τελευταία σκέφτομαι μπας και έχω τεράστιο θέμα προσωπικά, και ίσως το πρόβλημα μου να είναι που δε μπορώ να διαχειριστώ την ασυνέπεια, το φασκο και αντιφασκο, το άλλο ο λέω και αλο κάνω, αυτό το δε ξέρω που μου λέει συνέχεια ότι και να ρωτήσω, αυτό που δεν εκδηλώνει τη σκέψη της τα συμπέρασματα της, πέρα από ένα συνηθισμένο σ αγαπώ είτε προφορικά είτε γραπτά κάθε πρωί και κάθε βράδυ, το οτιξ ποτέ δεν έχει πρόγραμμα για τίποτα, το ότι είναι αφελής, και θέλει να είναι καλή με όλους με διαφορά άσχημα αποτελέσματα, που δε μπορεί να πει όχι σε τρίτους και μπαίνουν στη ζωή μας (όχι γκομενους, αλλά γενικά, δουλειά φίλες συγγενείς κλπ), και γενικά κάθε βδομάδα θα υπάρχει κάτι πρόβλημα να ασχοληθούμε, που ενώ θα το συζητήσουμε θα κάνει κάτι αλλο από αυτο που αποφάσισε εκείνη μετά από όλη τη κουβέντα και την ανάλυση που μπορεί να έχουμε κάνει.
    ΣΑΣ κούρασα μάλλον αλλά πραγματικά έχω έρθει σε σημείο που δε μπορώ να το διαχειριστώ άλλο και σκέφτομαι τώρα τελευταία να χωρίσουμε πράγμα που δε το θέλω όμως.
    Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια εκ το προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Mike, καμια φορά μία σχέση είναι δυσλειτουργική απλά γιατί δεν ταιριάζεις με τον άλλο. Έχει καλά στοιχεία, έχει και έχεις αισθήματα, είναι καλός άνθρωπος ή ξέρω κι εγώ τι, αλλά... υπάρχει ένα αλλά. Μία στάση ζωής, ένας χαρακτήρας διαφορετικός, ένα κόλλημα ή κάτι άλλο που σου δυσκολεύει πολύ την καθημερινότητα μαζί με τον άλλον. Δεν έχει νόημα να πεις "Θα ήταν όλα υπέροχα ΑΝ δεν ήταν αυτό ή εκείνο" . Δεν μιλάς για κάτι απλό τύπου " Εμένα μου αρέσουν τα μακαρόνια με κιμά, η κοπέλα τα σιχαίνεται και θέλει γιουβαρλάκια" . Αν ήταν αυτό, θα φιάχνατε και τα δύο ή κάτι που αρέσει και στους δύο και τελείωσε. Εδώ όμως περιγράφεις για μία κοπέλα με άλλη φιλοσοφία και στάση ζωής που κάθε μέρα πρέπει να διαπραγματεύεστε πράγματα, που στα λόγια μπορεί να συμφωνείτε, αλλά στην πράξη γίνονται τα αντίθετα και το κυριότερο, που όπως τα λες, παρουσιάζει τρομερή ασυνέπεια λόγων και πράξεων.

    Αν θες να αναλύσουμε τα πως και τα γιατί της συμπεριφοράς της, ΟΚ. Ωστόσο αυτό δεν θα σε βοηθήσει κάπου, γιατί τόσες συζητήσεις δύο χρόνια βλέπεις ότι δεν έχουν φέρει αποτέλεσμα. Εγώ δεν βλέπω πολύ φως. Σαν μία τελευταία προσπάθεις το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι κι εσύ να έχεις σταθερή στάση και να μην υποχωρείς στα όριά σου για να δεις αν επιτέλους γίνουν σεβαστά, αλλά αυτό ως ένα βαθμό έχεις δοκιμάσει να το κάνεις και δεν βλέπω να δουλεύει. Απλά κάντο με μεγαλύτερη σταθερότητα και μην υποχωρείς σε αυτά που σε ενοχλούν. Αν ας πούμε κανονίζετε να βρεθείτε κι αυτή αλλάζει το πρόγραμμα κι εσύ είσαι πάλι εκεί απίκο, γιατί να αλλάξει στάση; Αν άλλα λέτε και μετά άλλα κάνει κι εσύ απλά βαράς κουβέντα και μετά πάλι γίνεται το δικό της και δεν υπάρχουν επιπτώσεις, γιατί να άλλάξει; Ήδη βέβαια βλέπεις ότι πρέπει να κάνεις τον ψυχολόγο της ή να σκέφτεσαι τις κινήσεις σου μπας και δουλέψει όλο αυτό, που για εμένα προσωπικά δεν είναι μία υγιή σχέση. Το γιατί μένει ο καθένας σε μία σχέση βέβαια είναι κάτι προσωπικό, κάποια ανάγκη σου θα καλύπτει όλο αυτό. Μιλάς όμως για 2 χρόνια δυσλειτουργικότητας και για μεγάλο βήμα συγκατοίκησης και μάλιστα με παιδί της. Σκέψου καλά τι θέλεις να κάνεις.
    Θα σε συμβούλευα να μην προχωρήσεις σε αυτό το βήμα αν δεν βάλετε τα υπόλοιπα σε μια σειρά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Mike70 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα αρκετά χρόνια. Έχω μια σχέση και δε μπορώ να βγάλω άκρη εδώ και δύο χρόνια. Από την αρχή έπιανα συχνά να μου λέει ψέματα, η να υποβιβαζει κάποια θέματα ενώ ήταν ποιο δυνατά, δε κρατάει σχεδόν ποτέ το λόγο της, είναι ασυνέπειες στο τι θα κάνει η τι έχει κανονίσει, αλλάζει γνώμη συνέχεια, αο το αν θα πάει Σούπερ μάρκετ η δε θα πάει και γενικά αο ότι λέει συνήθως κάνει το αντίθετο. Επίσης κοιμάται λίγο, δηλαδή λιγότερο από έξι ώρες την ημέρα. Τα δύο αυτά χρόνια ζήτημα να έχουμε βρεθεί Σάββατο πάνω από έξι επτά φορές. Αλλά λέει και άλλα κάνει σχεδόν καθημερινά. Και πάντα όταν θέλει να κάνει κάτι ενώ ακόμα και αν έχουνε κανονίσει λίγες ώρες νωρίτερα, θα βρει να πει μια άκυρη δικαιολογία και χώρος να με έχει ενημέρωση με φέρνει προ τετελεσμενων. Αρκετά συχνά επίσης έχω δει ότι λέει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο ώστε να μην βαβουριασουμε.
    Το θέμα είναι ότι όλο αυτό με έχει κουράσει. Πάντα συζητάω ότι με απασχολεί μαζί της οποιαδήποτε ανασφάλεια απορία ή ότι άλλο έχω στο ξέρω μου το κεφάλι θα το πω η θα το ρωτήσω. Θα το συζητήσουμε. Σχεδόν πάντα όμως ότι δε πάει καλά καταλήγει στο σιγά δεν έγινε και τίποτα, ε και, μια φορά έγινε (ενώ έχει ξανά γίνει), η στο δε θα ξανά γίνει αλλά στα καπάκια ξανά γίνεται, και ξανά και ξανά, ενώ αφού το έχουμε εξάντληση το θέμα οποίο και να είναι αυτό, και αφού έχουμε κατάληξη στο ότι δεν ήταν σωστό με δικά της πάντα λόγια, φτου και ξανά από την αρχή.
    Εγώ αο τη μεριά μου είμαι πολύ υπομονετικός, αλλά όταν συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια κάποιες φορές γινομαι εκρηκτικός όχι βίαιος, τσαντιζομε αρκετά φωνάζω, μετά αυτοκαλμαρομαι άμεσα, προσπαθώ να φέρουμε πάλι τη κουβέντα εκεί που ήταν, και συνέχεια προσπαθεί να με βγάλει και να με αοπροσανατολισει από το θέμα που έχουμε.
    Ο τρόπος που χειρίζετε κάποια πράγματα με κάνουν να σκέφτομαι αρνητικα και να γίνομαι διερευνιτικος και στις ερωτήσεις που κάνω πέφτει σε αντιφάσεις συχνά.
    Έτσι σχεδόν μόνιμα όταν κάτι δε πάει καλά και ρωτάω ασ πουμε τι έγινε που εξαφανιστικες, οι απαιτήσεις που περνώ είναι μπερδεμένες, η αν είναι ξεκάθαρες έρχονται σε αντίθεση με κάτι άλλο ή με κάτι που είπε πριν.
    Όλο το σκηνικό μου προκαλεί ανασφάλεια και ενώ έχουμε συζητήσει τα πάντα όλα, δε μπορώ να βγάλω άκρη με το ποιος έχει το πρόβλημα ή ποιο είναι τελικά.
    Είμαι ένας άνθρωπος που έχω μανία θα έλεγα με την ειλικρίνεια, μου αρέσει ακόμα και αν είναι αβάσταχτη, συχαίνομαι το ψέμα, τα γνωρίζει όλα αυτά, είναι το μότο μου, και παρόλα αυτά συνεχίζει να διαστρβλωνει την αλήθεια τα γεγονότα τα λεγόμενα μας.
    Την αγαπώ πολύ πολύ, περνάμε πάρα πολύ όμορφα, βρισκόμαστε κάθε μέρα σχεδόν δε μπορούμε προς το παρών να μείνουμε μαζί, έχει ένα γιο 16, και μια κόρη 24 που μένει και το αγόρι της μαζί τους. Προσπαθούμε και έχουμε βει στόχο να μείνουμε μαζί μέχρι το τέλος του 21 σε συνεννόηση με τα παιδιά, αλλά να έχουμε μαζί μας μόνο τον μικρό.
    Όλη αυτή η συμπεριφορά της όμως τουλάχιστον μια δυο φορές την εβδομάδα θα είναι Έντονη.
    Είμαι άνθρωπος που ακόμα και άσχημα να τσακωθω με κάποιον σε μια ώρα το πολύ μου έχει περάσει ότι και να έχει γίνει και ψάχνω να βρω τη λύση άμεσα και να αναγνωρίσω το πρόβλημα και τα λάθη μου καθώς και της άλλης μεριάς να βρούμε την αιτια να το φτιάξουμε και να. Πάμε παρακάτω.
    Παρόλα αυτά δε. Μπορώ να βγάλω άκρη και τελευταία σκέφτομαι μπας και έχω τεράστιο θέμα προσωπικά, και ίσως το πρόβλημα μου να είναι που δε μπορώ να διαχειριστώ την ασυνέπεια, το φασκο και αντιφασκο, το άλλο ο λέω και αλο κάνω, αυτό το δε ξέρω που μου λέει συνέχεια ότι και να ρωτήσω, αυτό που δεν εκδηλώνει τη σκέψη της τα συμπέρασματα της, πέρα από ένα συνηθισμένο σ αγαπώ είτε προφορικά είτε γραπτά κάθε πρωί και κάθε βράδυ, το οτιξ ποτέ δεν έχει πρόγραμμα για τίποτα, το ότι είναι αφελής, και θέλει να είναι καλή με όλους με διαφορά άσχημα αποτελέσματα, που δε μπορεί να πει όχι σε τρίτους και μπαίνουν στη ζωή μας (όχι γκομενους, αλλά γενικά, δουλειά φίλες συγγενείς κλπ), και γενικά κάθε βδομάδα θα υπάρχει κάτι πρόβλημα να ασχοληθούμε, που ενώ θα το συζητήσουμε θα κάνει κάτι αλλο από αυτο που αποφάσισε εκείνη μετά από όλη τη κουβέντα και την ανάλυση που μπορεί να έχουμε κάνει.
    ΣΑΣ κούρασα μάλλον αλλά πραγματικά έχω έρθει σε σημείο που δε μπορώ να το διαχειριστώ άλλο και σκέφτομαι τώρα τελευταία να χωρίσουμε πράγμα που δε το θέλω όμως.
    Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια εκ το προτέρων.

    Καλησπερα!

    Η δραση φερνει και αντιδραση ,αυτο ειναι που μου ερχεται στο μυαλο οταν διαβαζω τα χαρακτηριστηκα αυτης της σχεσης που για εμενα μονο σχεση ηρεμιας και συντροφικοτητας δεν μπορεις να την χαρακτηρισεις .
    Καθε ανθρωπος εχει τις δικες του συνηθειες και νοοτροπιες και αν καταλαβα καλα μιλας για εναν ανθρωπο που ειχε οικογενεια και μαλιστα παιδια και εχει μια πλεον παγιωμενη συμπεριφορα στην ζωη της .
    Οπως και εσυ φανταζομαι οτι θα εισαι σε μια ηλικια που τα χαρακτηριστικα σου ειναι αυτα που εχουν τροποποιηθει και παγιωθει μεσα απο ολα αυτα που εχεις ζησει .

    Νομιζεις οτι μπορεις να αλλαξεις εναν ανθρωπο που αντιδρα ετσι ωστε να ερθει και να κουμπωσει με εσενα ?
    Πλεον μιλαμε για δυο διαφορετικες προσωπικοτητες με ολα αυτα που διαβαζω ..Πως γινεται να υπαρξει μια αρμονικη συνυπαρξη χωρις εντασεις και προστριβες με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που επισήμανα ?

    Οταν λες περνατε ομορφα τι εννοεις ?
    Ποτε ακριβως περνατε ομορφα αφου συνεχεια ειστε σε μια κατσταση αμφισβητησεις και αντιφατικοτητας .
    Τι εννοεις περνατε καλα μαζι ?Που ?
    Στο ερωτικο κομματι ?
    Γιατι στο επικοινωνιακο οπως μας τα παρουσιασες δεν βγαινει τετοιο συμπερασμα .

    Γενικα εσυ την δεδομενη στιγμη εισαι διατεθημενος να κανεις ολες αυτες τις παραχωρησεις ως προς τον χαρακτηρα αυτης της γυναικας ωστε να ζησετε μαζι ?
    Περιμενεις να βγει μια ηρεμη συμβιωση ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    καλησπερα.
    η κατασταση που περιγραφεις, δειχνει το λιγοτερο προβληματικη, και μου γενναει καποιες αποριες..
    κατ αρχας, ολη αυτη την χαοτικη συμπεριφορα, την εχει με ολους ή μονο μαζι σου;;;
    αν την εχει με ολους, τοτε ετσι ειναι η γυναικα και πρεπει η να το πρεις αποφαση, ή να παρεις τις αποφασεις σου.
    αν ειναι ετσι η προσωπικοτητα της, δεν αλλαζει ο ανθρωπος και μαλιστα σε τετοια ηλικια.
    οπως τα περιεγραφες αρχικα, τραλαλι, τραλαλο και ασταθεια, νομιζα οτι ειστε 20 χρονων..
    οταν ειπες οτι εχει παιδια στα 25, κολλησα λιγο...
    αν εχει αυτην την συμπεριφορα μονο σε σενα, ειναι ακομα χειροτερα, γιατι δειχνει να μην σε υπολογιζει.

    λες πραγματα δυσκολο να συνδυαστουν. δλδ λες την αγαπας πολυ και δεν θες με τπτ να χωρισετε, αλλα δεν μπορεις με τπτ και την κατασταση αυτη...
    και τα δυο μαζι, ισως δεν συνδυαζονται...
    της λες οτι σε ξενερωνει η συμπεριφορα αυτη, αλλα δεν κανεις τπτ γι αυτο.
    αυτο που κανει καποιος, οταν δεν ανεχεται συμπεριφορες, ειναι να βαζει ορια.
    αν δεν το ανεχεσαι, λες ως εδω. το ειπαμε 'ετσι", αφου δεν εγινε, αποσυρομαι..
    δλδ ειπε θα πατε καπου , σου αλλαζει το σχεδιο, κιε συ πηγαινε μονος σου, η μην πας την επομενη που θα ζητησει κατι αλλο.
    αν οσες φορες στα κανει, εσυ τα ανεχεσαι, το μηνυμα που παιρνει ειναι οτι υπαρχει περιθωριο.
    επισης, 2 χρονια σχεση και μονο 6 σκ μαζι, και τα υπολοιπα τι κανει δηλαδη;
    εισαι σιγουρος οτι ολα τα κενα καλυπτονται με την ασταθεια της, ή υπαρχει πριπτωση και να λεει ψεματα για την ζωη της;.
    εμενα θα με εβαζε σε σκεψη μια τετοια συμπεριφορα.

    γενικα, το ρεζουμε ειναι οτι εχεις 3 επιλογες.
    1. βαζεις ορια και τα τηρεις κι οπου παει
    2. ανεχεσαι την κατασταση ως εχει κι οσο παει.
    3. παιρνεις το καπελακι σου και φευγεις, αντωνακη μου!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Δε θα διαφωνισω σε τίποτα από όσα γράφετε Μάλιστα θα έβαζα και άλλα στο τραπέζι. Αλλά προφανώς δεν έχει νόημα. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το τελειώσω και βαζανιζομαστε και οι δύο. Και μάλλον περισσότερο εγώ. Ειδικά το θέμα με τα σκ που μπορεί να μιλάμε μέχρι αργά 3 η και 5 τα χαράματα, κάποιες φορές, αλλά όχι τις περισσότερες. Η αρνηση να είμαστε μαζί δύο Πάσχα δύο Χριστούγεννα που έχουν περάσει, ούτε μια φορά δεν έχω φάει στο σπίτι της, τος από καφέ κάποια πρωινά που συνήθως είναι η μεγάλη της κόρη, τίποτα άλλο. Χθες μου είπε ότι σήμερα θα πήγαινε στη δουλειά με το αυτοκίνητο λόγο απεργίας. Της είπα που το πρόβλημα; θα πας το πρωί κανονικά και το απόγευμα όπως πάντα θα έρθω να σε πάρω να κάτσουμε. Το βράδυ αργά που μιλήσαμε μου είπε ότι κανό ησε με μια συνάδελφο να πάει να τη πάρει το πρωί με το δθκι τς αμάξι, να παεν στη δουλειά και να γυρίσουν. Πάγωσα. Της λέω είσαι σοβαρή; εγώ που είμαι; έτσι δε κανονίσαμε το απόγευμα; και εσύ το αλλάζεις όλο χωρίς καν να μου πεις; Εντάξει λέει δεν έγινε τίποτα να ξεκουραστείς και εσύ και θα μιλήσουμε και θα βρεθούμε μεθαύριο. Το αποτέλεσμα; πήγε την πήρε τη συνάδελφο πήγαν στο κέντρο Αθήνα, και γύρισε μόνη της η άλλη κοπέλα έκατσε είχε φόρτο εργασίας. Και μου στέλνει κιόλα αν τελειώσω από το καφέ που πήγα με ένα φίλο, και αν θέλω να βρεθούμε. Και φυσικά χωρίς να της πω όχι κλπ όταν τελείωσα το καφέ τη πήρα τηλέφωνο και μιλούσαμε μέχρι που έφτασα σπίτι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Mike70 View Post
    Δε θα διαφωνισω σε τίποτα από όσα γράφετε Μάλιστα θα έβαζα και άλλα στο τραπέζι. Αλλά προφανώς δεν έχει νόημα. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το τελειώσω και βαζανιζομαστε και οι δύο. Και μάλλον περισσότερο εγώ. Ειδικά το θέμα με τα σκ που μπορεί να μιλάμε μέχρι αργά 3 η και 5 τα χαράματα, κάποιες φορές, αλλά όχι τις περισσότερες. Η αρνηση να είμαστε μαζί δύο Πάσχα δύο Χριστούγεννα που έχουν περάσει, ούτε μια φορά δεν έχω φάει στο σπίτι της, τος από καφέ κάποια πρωινά που συνήθως είναι η μεγάλη της κόρη, τίποτα άλλο. Χθες μου είπε ότι σήμερα θα πήγαινε στη δουλειά με το αυτοκίνητο λόγο απεργίας. Της είπα που το πρόβλημα; θα πας το πρωί κανονικά και το απόγευμα όπως πάντα θα έρθω να σε πάρω να κάτσουμε. Το βράδυ αργά που μιλήσαμε μου είπε ότι κανό ησε με μια συνάδελφο να πάει να τη πάρει το πρωί με το δθκι τς αμάξι, να παεν στη δουλειά και να γυρίσουν. Πάγωσα. Της λέω είσαι σοβαρή; εγώ που είμαι; έτσι δε κανονίσαμε το απόγευμα; και εσύ το αλλάζεις όλο χωρίς καν να μου πεις; Εντάξει λέει δεν έγινε τίποτα να ξεκουραστείς και εσύ και θα μιλήσουμε και θα βρεθούμε μεθαύριο. Το αποτέλεσμα; πήγε την πήρε τη συνάδελφο πήγαν στο κέντρο Αθήνα, και γύρισε μόνη της η άλλη κοπέλα έκατσε είχε φόρτο εργασίας. Και μου στέλνει κιόλα αν τελειώσω από το καφέ που πήγα με ένα φίλο, και αν θέλω να βρεθούμε. Και φυσικά χωρίς να της πω όχι κλπ όταν τελείωσα το καφέ τη πήρα τηλέφωνο και μιλούσαμε μέχρι που έφτασα σπίτι.
    Καλημέρα !
    Είναι φως φανάρι που λένε ότι αυτή η γυναίκα έχει ξεκαθαρίσει την θέση της για το που έχει κατατάξει την σχέση σας .

    Ένα πράγμα θα σου πω .

    Έχεις επενδύσει σε ένα άνθρωπο που ξέρει πολύ καλά τι θέλει ,έχει βάλει προτεραιότητες στην ζωής της και απλά θέλει να περνάει καλά οπότε και όταν πιστεύει ότι το έχει πραγματικά ανάγκη .

    Αντέχεις να είσαι με έναν τέτοιο άνθρωπο?
    Καλώς ,συνεχίζεις έτσι πως είναι ακριβώς γιατί σε τέτοιες ηλικίες δεν αλλάζουν οι προτεραιότητες και γενικά η όλη φιλοσοφία της ζωής ,με ότι συνεπάγεται αυτό για την δική σου ψυχολογία .

    Δεν αντέχεις ?Φεύγεις .
    Πολύ σωστά πλέον και δικαιολογημένα γιατί είσαι ένας άνθρωπος που ότι δίνεις θέλεις να παίρνεις από μια σχέση και αντιλαμβάνομαι πως θες να πας και ένα βήμα παραπάνω,σε μια συγκατοίκηση και με αυτό τον άνθρωπο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει γιατί έχει άλλες προτεραιότητες στην ζωή της .
    Είναι πολύ άδικο να το πω απλά να κρατάς κάποιον σε μια σχέση καλύπτοντας μόνο τα δικά σου θέλω αδιαφορώντας παντελώς για τον άλλον .

    Το θέμα εσύ είναι τι θες από εδώ και πέρα από την ζωή σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Εννοείς ότι εγώ την κρατάω άδικα καλύπτοντας μόνο τα δικά μου θέλω;
    Καλημέρα!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Mike70 View Post
    Εννοείς ότι εγώ την κρατάω άδικα καλύπτοντας μόνο τα δικά μου θέλω;
    Καλημέρα!!!
    οχι βεβαια !
    απλα εκεινη εχει καθορισει ενα πλαισιο σχεσης που ειναι καλα μεσα σε αυτο και δεν διακρινω απο αυτα που μας λες οτι περιλαμβανεσαι και εσυ με την απαιτουμενη προτεραιοτητα που αναζητας μεσα σε μια σχεση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by Mike70 View Post
    Δε θα διαφωνισω σε τίποτα από όσα γράφετε Μάλιστα θα έβαζα και άλλα στο τραπέζι. Αλλά προφανώς δεν έχει νόημα. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το τελειώσω και βαζανιζομαστε και οι δύο. Και μάλλον περισσότερο εγώ. Ειδικά το θέμα με τα σκ που μπορεί να μιλάμε μέχρι αργά 3 η και 5 τα χαράματα, κάποιες φορές, αλλά όχι τις περισσότερες. Η αρνηση να είμαστε μαζί δύο Πάσχα δύο Χριστούγεννα που έχουν περάσει, ούτε μια φορά δεν έχω φάει στο σπίτι της, τος από καφέ κάποια πρωινά που συνήθως είναι η μεγάλη της κόρη, τίποτα άλλο. Χθες μου είπε ότι σήμερα θα πήγαινε στη δουλειά με το αυτοκίνητο λόγο απεργίας. Της είπα που το πρόβλημα; θα πας το πρωί κανονικά και το απόγευμα όπως πάντα θα έρθω να σε πάρω να κάτσουμε. Το βράδυ αργά που μιλήσαμε μου είπε ότι κανό ησε με μια συνάδελφο να πάει να τη πάρει το πρωί με το δθκι τς αμάξι, να παεν στη δουλειά και να γυρίσουν. Πάγωσα. Της λέω είσαι σοβαρή; εγώ που είμαι; έτσι δε κανονίσαμε το απόγευμα; και εσύ το αλλάζεις όλο χωρίς καν να μου πεις; Εντάξει λέει δεν έγινε τίποτα να ξεκουραστείς και εσύ και θα μιλήσουμε και θα βρεθούμε μεθαύριο. Το αποτέλεσμα; πήγε την πήρε τη συνάδελφο πήγαν στο κέντρο Αθήνα, και γύρισε μόνη της η άλλη κοπέλα έκατσε είχε φόρτο εργασίας. Και μου στέλνει κιόλα αν τελειώσω από το καφέ που πήγα με ένα φίλο, και αν θέλω να βρεθούμε. Και φυσικά χωρίς να της πω όχι κλπ όταν τελείωσα το καφέ τη πήρα τηλέφωνο και μιλούσαμε μέχρι που έφτασα σπίτι.
    το αν μπορεις, η καλυτερα, αν θελεις να το τελειωσεις, εσυ το ξερεις και ειναι δικο σου θεμα.

    εγω δεν βλεπω να βασανιζεστε και οι δυο. βλεπω εσενα να βασανιζεσαι και η φιλη σου να τα χειριζεται παντα οπως την βολευουν τα πραγματα.
    πιθανως με την βεβαιοτητα οτι δεν θα φυγεις ο,τι κι αν κανει εκεινη.
    μηπως της δημιουργεις την εντυπωση οτι εισαι δεδομενος; ή ειναι σιγουρη οτι δεν θα φυγεις, η δεν την απασχολει αν θα φυγεις.
    το ενα, χειροτερο απ το αλλο...

    εισαι βεβαιος οτι θα συγκατοικησετε;
    μηπως και σε αυτο τα λεειε τσι, στον αερα; πως ειναι δυνατον να συζησουν δυο ανθρωποι που δεν περναε τις γιορτες μαζι, που δεν περνανε σκ μαζι, που δεν μενουν μερες στο σπιτι ο ενας του αλλου, δεν τρωνε μαζι κλπ. κολλανε αυτα; δεν βλεπω να κολλανε..

    το "εγω που ειμαι", στον εαυτο σου πρεπει να το ρωτησεις αγαπητε.
    την θεση σου στην ζωη των ανθρωπων που εχεις σχεση, ΕΣΥ την καθοριζεις.
    εσυ θα αποφασισεις που πρεπει να εισαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Γράφεις ότι σκέφτεσαι να χωρίσεις, κι ότι δεν το θέλεις. Θέλεις, αλλιώς δε θα το σκεφτόσουν. Μάλλον αρνείσαι να το παραδεχτείς ότι για να το σκέφτεσαι, ήδη είναι για σένα μία ισχυρή πιθανότητα. Ακόμη κι αν δε θέλεις να το παραδεχτείς όμως, το γεγονός ισχύει, η σχέση αυτή δε σε κάνει να αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου και σε προβληματίζει. Οπότε αν τα ίδια θέματα παραμείνουν άλυτα η σχέση σας από μόνη της θα φτάσει σύντομα σε οριστικό αδιέξοδο. Μία άλλη προσέγγιση θα ήταν να κάνετε ένα διάλειμμα και να χρησιμοποιήσετε κι οι δύο την απόσταση αυτή για να εξετάσετε τη σχέση σας με φρέσκα ματιά. Να δείτε αν γίνεται να συνεχιστεί, αν υπάρχουν οι δυνάμεις, αν θέλετε στην ουσία να επενδύσετε χρόνο και κόπο και φαιά ουσία και συναίσθημα και διάλογο για να την κάνετε να δουλέψει. Και αυτό οπωσδήποτε να μην είναι μονόπλευρο!
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Για το θεμα διάλειμμα είμαι όχι και. Τόσο φιλικός, ένα αραίωμα στο βγαίνω μιλάω κλπ ναι οκ το βλέπω και μου κάθεται καλύτερα στο χαρακτήρα μου.
    Στο άλλο κομμάτι " με έχει δεδομενο και ότι δε θα φύγω η δε τη νοιάζει, παίζει και το χεστηκα εντελώς έχω και τη καβαντζα μου για αυτό και ανύπαρκτα τα σαββατόβραδα, και θ βρω πάλι κάτι άλλο ως έχω κάνει στο παρελθόν γιατί δε μπορεί να κάτσει μήνα μόνη της.
    Η μεγάλη μου απορία όμως και εμωτην έχω ρωτήσει και το έχει αρνηθεί καθετσ αλλά εμένα δε μου εμπνέει το απόλυτο όχι, είναι το πώς αντέχει να μη κοιμόμαστε κάποια βραδιά ενώ θέλει και τρελενεται για νανι αγκαλιά κλπ. Τα τριήμερα που έχουμε φύγει και πάντα με δική μου ιδέα κλπ κάνει σα τρελή. Γενικά όμως ποτέ δεν έχει πάρει μια πρωτοβουλία για να ξημερωθουμε κάπου, ακόμα και στο σπίτι της όταν έχει τύχει να μην είναι τα παιδιά της εκεί για πσκ. Κάθεται και κάνει δουλείες μέχρι αργά το βράδυ, ενδιάμεσα μιλάμε γράφουμε έως να πέσουμε για ύπνο αλλά σε άλλο χώρο ο καθένας.
    Επίσης ενώ της το έχω πει ευθαιος, γιατί μια. Κυριακή ή ένα Σάββατο δε με έχεις καλέσει. Σπίτι να φάμε με τα παιδιά μαζί, ενώ μαζί μου είναι πολύ καλά και υπάρχει καλή επικοινωνία ειδικά με τη μεγάλη της κόρη που μου λέει και διάφορα προσωπικά της θέματα και συζητάμε, και η απάντηση είναι Ε ναι να το κάνουμε μια μέρα αλά αυτή η μέρα δεν έχει έρθει ποτέ.
    Στα 51 χρόνια έχω περάσει αρκετά πράγματα, έχω καλή γνώση το τι γίνεται γύρω μου και παρά πολύ καλή διορατικοτητα σε θέμα που οι άλλοι ούτε καν τα βλέπουν.
    Εδώ στη περίπτωση αυτή αισθάνομαι ότι δε ξέρω τι γίνεται. Οι απαντήσεις δε με καλύπτουν γενικά που μου δίνει, αλλά αυτό είναι.
    Τώρα να έχει βολευτεί τόσο καλά με αυτή τη κατάσταση με εμένα τι να πω. Σε προηγούμενη σχέση που είχε με έναν που της έκανε τη ζωή ποδήλατο στο δίμηνο επάνω το έβαλε και στο σπίτι κλπ.
    Εμένα δεν είναι του χαρακτήρα μου τέτοιες καταστάσεις ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει ανήλικο, σέβομαι και κράταω τα προσχήματα. Χωρίς να είμαι κρύος η απακρος αλά ούτε και το παίζω τζοβενο με το δεκα έξι χρόνων παιδί της.
    Άνετα χαλαρά φιλικά και γενική κουβέντα. Αλλά ένα τραπέζι.ια Κυριακή μεσημέρι μέσα σε δύο χρόνια;
    Δε ξέρω παιδιά...
    Πρέπει μάλλον να χωρίσω και άμεσα, απλά δεν έχει ωριμασει ακόμα η σκέψη αυτή για να μου είναι εύκολο, τι εύκολο δηλαδή...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Έχεις δικά σου παιδιά ?
    Αν όχι δυστηχως δεν μπορείς να αντιληφθείς το όλο σκεπτικό που μια μάνα κυρίως γνωρίζει μια σχέση στα παιδιά της και αυτή η σχέση δεν έχει αίσιο τέλος όπως με την προηγούμενη της ...

    Ίσως αποφάσισε μετά από αυτό που πέρασε να μην ξαναβάλει σε αυτή την διαδικασία τα παιδιά της και σε αυτό είμαι χίλια τα εκατό μαζί της ειδικά αν μιλάμε για ανήλικα...

    Δεν μπορώ να διανοηθω εγώ προσωπικά τον ευατο μου να βάζω κάποιον άλλον στο σπίτι μου και να είναι και τα παιδιά .
    Δεν λέω ότι μια γυναίκα όταν χωρίζει να κλειστεί στο σπίτι και να παψει να είναι γυναίκα ,αλλά το να έχω μια σχέση να είμαι καλά μέσα σε αυτή και να την γνωρίζουν τα παιδιά μου ,από το να τον έχω μέσα στο σπίτι και να κοιμάται και εκεί είναι κάτι τελείως διαφορετικό .

    Ειδικά αν μέσα σε αυτό υπάρχει και ένα άλλο κορίτσι ..
    Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα και κάποια θέματα θέλουν ιδιαίτερους χειρισμούς ...

    Ναι θα το κάνω αλλά όταν αυτή η σχέση είμαι σίγουρη ότι είναι σοβαρή και πάει για συγκατοίκηση.

    Μην παραβλέπεις το γεγονός των παιδιών γιατί για τους γονείς έχει άλλη θέση που το κατατάσσει από ότι σε έναν που δεν έχει παιδιά ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Δε μίλησα για ύπνο στο σπίτι με τα παιδιά, παρά μόνο όταν δεν είναι εκεί κάποια σκ. Είπα για κυριακάτικο φαγητό ή κάποιο βράδυ μια στο τόσο. Έχω και γω τρία παιδιά και γνωρίζω από τέτοιες καταστάσεις. Αλίμονο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by Mike70 View Post
    Δε μίλησα για ύπνο στο σπίτι με τα παιδιά, παρά μόνο όταν δεν είναι εκεί κάποια σκ. Είπα για κυριακάτικο φαγητό ή κάποιο βράδυ μια στο τόσο. Έχω και γω τρία παιδιά και γνωρίζω από τέτοιες καταστάσεις. Αλίμονο
    Και το θεωρείς και αυτό μεμπτό όταν μια γυναίκα δεν το θέλει ?
    Ένα περισσότερο που το έχει κάνει ήδη μια φορά και δεν της βγήκε ..

    Πέραν τούτου το έχεις συζητήσει μαζί της ?
    Ποια η άποψη της για αυτό το θέμα ?
    Γενικά μέσα από όλα αυτά που έχεις ζήσει θεωρείς ότι πάνω απ' όλα είναι η δική της ζωή ,τα παιδιά της και μετά εσύ ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Φυσικά και το θεωρώ σωστό και ας έχει αποτύχει τις άλλες φορές. Άλλωστε πώς σε λίγους μήνες θα μείνουμε μαζί με το παιδί της; ξαφνικά θα φυτρωσουμε σε ένα σπίτι αο το πουθενά; δε πρέπει να υπάρξει επαφή τριβή τι έτσι στα ξαφνικά μια μέρα θα βρεθούμε σε ένα σπίτι θα τρώμε θα πέφτουμε για ύπνο από το πουθενά;
    Και εννοείται ότι το έχουμε συζητήσει δεν είναι δική μου απόφαση αυτή μόνο.
    Εκτςο αν λέει μαλακιες και έχει σκοπό να το διαλύσουμε και δε της κάνω απλά δε θέλει να το πει αυτή και περιμένει να το τερματίσω εγώ με τη συμπεριφορά της.
    Και εννοείται ότι τα παιδιά είναι πρώτα αο όλα. Όπως και τα δικά μου και αυτό το έχουμε πει και όλα δεν έχει ξεφύγει τίποτα ούτε υπάρχει κάτι στον αέρα.
    Οι πράξεις της όμως δε προετιμαζουν τίποτα απολύτως.
    Βγαίνουμε κάθε μέρα έξω κουβέντα φουλ σε όλα τα θέματα καλό ερωτικό κομμάτι γέλιο χαβαλέ πείραγμα βόλτες όλα τέλεια εκτός από αυτά που έχω πει.
    Τώρα πως λέει αλλά και δε κάνει τίποτα για αυτά που έχουμε πει δε το πιάνω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •