ειναι δυνατον να ανησυχω συνεχεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20

    ειναι δυνατον να ανησυχω συνεχεια?

    Κάποτε ανησυχουσα για μια υπόσχεση που είχα κάνει στον Χριστιανικό Θεό και για μια τιμωρια που ζητηθηκε λόγω ψυχαναγκασμού. Και τότε συνέβαιναν συμπτώσεις που μου δημιουργησαν καταθλιψη. Τελικα σιγα σιγα αρχισα να συνέρχομαι. Άρχισα να διαβάζω για τον Χριστό και κάπως γινόμουν ολο και καλυτερα.


    Μετά άρχισα να ανησυχώ ότι ο Χριστιανικός Θεός μπορεί να μην ειναι αληθινος και οτι κάποιος άλλος Θεός μπορει να δεχτηκε την υπόσχεση. Κάποιος Θεός που μπορεί να μην αναφέρεται σε καμια θρησκεία.

    Μετά άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί να την δέχτηκαν Θεοί που μπορεί να ειναι απο καποια θρησκεία, μπορεί και όχι. Άρχισα να ανησυχώ και για τον Θεό της προσομοίωσης σε περίπτωησ που ζουμε σε ψηφιακο κόσμο.


    Μετά από περίπου 3 χρόνια, σταμάτησα να ανησυχώ για υποσχέσεις και άρχισα να αγχώνομαι ότι ένας άνθρωπος μπορεί να εξαφανίστηκε.

    Πριν 1 μήνα περίπου, περπατούσα και από απόσταση είδα έναν άνθρωπο, νομίζω το πολυ 1 δευτερόλεπτο, μετά κοίταγα αλλού και νομίζω έτσι όπως ηταν τα κτίρια άρχισαν να το καλύπτουν με αποτέλεσμα να μην το βλέπω για περίπου 15 δευτερόλεπτα. Μόλις πλησίασα λίγο πιο κοντα προς το μέρος, μιας και προς τα εκει ήταν η κατεύθυνση μου, παρατήρησα ότι ο άνθρωπος δεν ήταν εκεί. Περίμενα ότι θα τον έβλεπα γιατί μου φάνηκε ότι ήταν ακίνητος.


    Άρχισα να αγχώνομαι ότι μπορεί να εξαφανίστηκε επειδή έγινε κάποιο πρόβλημα στο σύστημα προσομοιωσης (σε περιπτωση που ζουμε σε εικονικο κοσμο). Για περίπου 5-15 λεπτά έψαχνα να βρώ μέρη/πολυκατοικίες που θα μπορούσε να έχει πάει. Ήθελα οπωσδηποτε να βρω μια άλλη εξηγηση για να ηρεμήσω. Φεύγωντας, είπα να βγάλω φωτογραφίες το μέρος ώστε με την βοήθεια 2 φίλων μου να κάνουμε υποθέσεις για το που μπορεί να έστριψε ή σε ποια πολυκατοικία μπορεί να μπήκε.

    Αν δεν ανησυχούσα δεν θα έβγαζα φωτογραφίες. Απλά ήθελα τοσο πολυ μια άλλη εξηγηση για να ηρεμησω. Πριν βγάλω τις φωτογραφίες, άρχισα να έχω ενοχλητικές σκέψεις για μια τιμωρία από τους Θεούς της προσομοίωσης επειδή μπορεί να απαγορευόταν να βγάλω φωτογραφίες το μέρος, παρόλο που δεν υπήρχε καμία απόδειξη. Εννοώ δεν υπήρχε κάτι το περίεργο στο μέρος. Απλα ανησυχησα λογω ψυχαναγκασμού ότι πριν 5-15 λεπτά, ένας άνθρωπος μπορεί να εξαφανίστηκε.

    Ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να μην βγάλω φωτογραφίες αλλά σκέφτηκα ότι αν δεν βγάλω για να βρώ μια άλλη εξηγηση για το που μπορεί να πήγε, θα ανησυχήσω ακόμη πιο πολυ. Γιατι στην ουσία είναι σαν να υπακούω τον ψυχαναγκασμό με αποτέλεσμα στο μυαλό μου να μεγαλώνει αυτή η ανησυχία. Εξαιτίας αυτού και κάποιου άλλου λόγου, αποφάσισα να βγάλω φωτογραφίες για να βρω μια άλλη εξηγηση και να ηρεμήσω.

    Ηταν απλές φωτογραφίες και τίποτα άλλο. Τίποτα σχετικο με προσομοίωση. Παρολα αυτά μετα από λίγη ώρα, έσβησα τις φωτογραφίες χωρίς να τις δειίξω, γιατί ο ψυχαναγκασμός με νίκησε. Για αρκετές μέρες ανησυχούσα για μια τιμωρία από τους Θεούς ή τους προγραμματιστές της προσομοίωσης επειδή έβγαλα φωτογραφίες. Παρόλο που είχα βρει πάνω από 3-4 πολυκατοικίες και 3 δρόμους που θα μπορούσε να έχει πάει, (μπορει και σε κάποιο αμαξι) συνέχισα να ανησυχώ.


    Άρχισαν να συμβαίνουν κάποιες συμπτώσεις και άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί να είναι αρνητικά σημάδια από τους Θεούς της προσομοίωσης ή τους προγραμματιστές για να μου πουν για την τιμωρία εξαιτίας των φωτογραφιών. πχ

    1) Σκέφτηκα μια φόρα ότι θα διαβάσω σε κάτι σχόλια, σχόλια ενθουσιασμού τύπου "παμε καλα, παμε γερα, προχωραμε". Απλά το σκέφτηκα επειδή θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει τέτοια σχόλια σε παλιότερο τοπικ. Τελικά όντως ένας έγραψε "παμε γερα". Αυτή η μαντεψια-συμπτωση, παρόλο που ήταν πολυ πιθανή, μου δημιούργησε μια ανησυχητική σκέψη. (απο συνήθεια. και στο παρελθον αρκετές φορές, όταν γινονταν μικρες συμπτώσεις ανησυχουσα ότι θα συμβεί μια μεγαλύτερη με θέμα το ocd μου.) Μιας και η ανησυχια μου είχε να κάνει με την θεωρία προσομοίωσης, σκέφτηκα ότι θα είναι ποολυ ανησυχητικό αν αυτός/ή που γραψε την φράση έχειι στο username ή signature κάτι σχετικό με προσομοίωση. Νομίζω, τύπου "we live in a simulation, matrix, neo" Tσέκαρα το όνομα τού και δεν είχε τιποτα σχετικο. Μερικά σχόλια πιο κάτω, κάποιος άλλος είχε βάλει το λινκ ενος παιχνιδιου που είχε στον τίτλο την λέξη simulator. Ρώτησα νομίζω, μια από τις επόμενες μέρες, για ποιο λόγο έβαλε αυτο το λινκ και μου είπε ότι το έβαλε για να κοροιδεψει αυτους που ενθουσιάζονται γιατί το παιχνίδι σχετίζοταν κάπως με το θέμα.


    2) Σχετικά με αυτήν την σύμπτωση έγινε και άλλες 2. Σκεφτόμουν συνέχεια την τελευταία συμπτωση που σχετίζοταν με την 1) σχεδον σαν εμμονη. Μια φορά, εκει που την σκεφτόμουν, έκανα τυχαια κλικ σε ενα τυχαίο λεπτό από ένα youtube video που είχα ανοίξει. Συνέχισα να σκέφτομαι την σύμπτωση που σχετίζοταν με την 1) και περίπου μετά από 5-10 δευτερόλεπτα μετά από το τυχαίο κλικ, είχε την φράση "thats not a good sign"


    3) Μια άλλη φορά, ήμουν κρεβατι με κλειστά μάτια και σκεφτόμουν και για την ανησυχια μου και άσχετα. Άρχισα να κουράζομαι αλλά ο ύπνος δεν με είχε πάρει, Απλά άρχισα να χάνω τον έλεγχο των σκέψεων. Χωρίς να θυμάμαι τί σκεφτόμουν, άρχισα να σκέφτομαι την φράση "βρε ουστ στο διαολο". Μετά από περίπου 1 δευτερόλεπτο, ακούω τον αδερφό μου πιθανότατα να λέει την ίδια φράση ενώ έπαιζε παιχνίδι online. Δεν άκουσα καθαρά τις λέξεις αλλά σαν μελωδία έμοιαζε με αυτήν την φράση που σκέφτηκα. απλά χωρίς το "βρε". Είναι μια φραση που δεν λεμε ποτέ και ανησυχώ γιατιί δεν θυμάμαι τι σκεφτόμουν πριν την σκεφτώ. Ανησυχώ ότι μπορεί να σκεφτόμουν κάτι με την προσομοίωση με αποτέλεσμα να γίνει αυτός ο συγχρονισμός σύμπτωση. Ανησυχώ δηλάδη μήπως ήταν κάποιο σημάδι.

    4) Σκεφτόμουν αρκετές φορές αυτή την σύμπτωση με την φράση που είπε ο αδερφός μου. Μια φόρα ενώ την ανέλυα και σκέφτηκα αυτή τη φράση, ακούω την γειτόνισσα απέξω, ενω μίλαγε να λέει κάτι που ΙΣΩΣ ήταν "μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα να παει στο διαολο" Δεν άκουσα καθαρα τι είπε. Θα μπορούσε να λέει και κάτι εντελως διαφορειτκό. Εγω απλά άκουσα μόνο φωνήεντα που ταίριαζαν με την λέξη "διαολο", δηλαδή "αο?ο" στο τελος. Πάντως αν είπε την λέξη "διαολο" ήταν τέλειως συγχρονισμός γιατί έπεσε ακριβώς με την δικιά μου λέξη-σκεψη "διαολο". Επίσης, σκεφτόμουν αρκετα αυτή την συμπτωση και λίγο μετά, ακούω έναν δημοσιογράφο στην τηλεόραση να λέει " να παει στο διαολο". Ευτυχώς όμως τότε, νομίζω δεν σκεφτόμουν την συμπτωση-φράση αυτή. Λογικα σκεφτόμουν κάτι άσχετο αλλα λίγο πιο πριν σκεφτόμουν την φράση αυτή.


    5) Μια άλλη φορά μίλαγα με έναν φιλο μου για τις συμπτώσεις και αργότερα ήθελα να του στείλω ένα αστείο μηνυμα με την λέξη "συμπτωση". Τελικά δεν το έστειλα και λιγα λεπτά μετά, είχα ένα μήνυμα. Νόμιζα ήταν από αυτόν και νόμιζα ότι είχα στείλει αυτό με την "συμπτωση" και έτσι μου ξαναήρθε στο μυαλό η λέξη "σύμπτωση¨". Τότε ακουώ μια κοπέλα που περνούσε να λέει "έχω σημάδι". Θα μπορούσε να ήταν σημάδι αυτή η συμπτωση? δηλαδή εφόσον σκεφτόμουν την λέξη "συμπτωση" (με αφορμη ολες αυτες τις συμπτωσεις) τότε να έγινε η σύμπτωση να ακούσω την κοπέλα να λέει "σημαδι" ως μήνυμα από τους Θεούς ότι θα πρέπει να θεωρήσω τις συμπτώσεις σημάδια.


    6) Μια άλλη φορά, σκεφτόμουν διάφορα για το θέμα μου και άρχισα να έχω ένα μικρο ξέσπασμα και να λέω στο περίπου κάτι τύπου: "δηλαδη θα πρέπει να πιστέψω ότι ειμαστε σε προσομοίωση και ότι τιμωρήθηκα και ότι ένας ανθρωπος εξαφανίστηκε και ότι οι Θεοί μου στέλνουν σημάδια?μπλα μπλα μπλα" Τότε ακόυω απο μια διαφήμιση (μαλλον σχετικα με κρεμες) να λέει "μπλα μπλα μπλα μπλα σημαδια μπλα μπλα".


    Δεν ξέρω. Απο την μια με αγχώνουν αλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν έκανα κάτι κακό και ούτε ήθελα να αποκαλύψω κάτι με τις φωτογραφίες. απλα ήθελα να βρω μια άλλη εξήγηση. Και δεν νομίζω ο άνθρωπος να εξαφανίστηκε. απλα μαλλον θα μπήκε σε κάποια πολυκατοικία. Δηλαδή αν τον κοιταγα συνέχεια θα έβλεπα όντως έναν άνθρωπο να εξαφανίζεται? δεν νομίζω. Και για ποιό λόγο οι Θεοί να στέλνουν αρνητικα σημάδια ενω ξέρουν οτι είμαι ψυχικα άρρωστος? αλλά πάλι, αυτες οι συμπτώσεις με ανησυχουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Μάλλον σου δημιουργείται τόσο άγχος επειδή δεν έχεις αρκετή σεροτονίνη και δεν μπορείς να ηρεμήσεις και παθαίνεις ιδεοψυχαναγκασμούς. Πήγαινε σε ψυχίατρο (όχι ψυχολόγο αρχικά) να σου γράψει κάποιο φάρμακο να χαλαρώσεις, και μετά κάνεις και ψυχοθεραπεία αν θελήσεις

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    ενας ψυχολογος που ξερει γνωσιακη συμπεριφορα είναι διαφορετικος από τον ψυχιατρο που ξερει γνωσιακη συμπεριφορα?

    by the way, όταν διαβαζω αυτα που γραφω και βλεπω την γενικη εικόνα, σκέφτομαι:

    πως ειναι δυνατον ξαφνικα οι υποσχεσεις επαψα να με απασχολουν (και οι συμπτωσεις σχετικα με αυτες) και αρχισε να με ενοχλει η θεωρια τις προσομοιωσης την στιγμη που οι υποσχέσεις μου φαινονται πιο επικινδυνο σεναριο. αν δεν με ενοχλουν πια οι υποσχεσεις πως γινεται να με ενοχλει κατι λιγοτερ επικινδυνο? (μαλλον)


    δηλαδη, αν τον ανθρωπο αυτον δεν τον εβλεπα μονο για περιπου 1 δευτερόλεπτο και ημουν πιο κοντα του και τον εβλεπα συενεχομενα για τα επομενα 15 δευτερόλεπτα, θα έβλεπα οντως να εξαφανίζεται? αποκλειεται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    ενας ψυχολογος που ξερει γνωσιακη συμπεριφορα είναι διαφορετικος από τον ψυχιατρο που ξερει γνωσιακη συμπεριφορα?

    by the way, όταν διαβαζω αυτα που γραφω και βλεπω την γενικη εικόνα, σκέφτομαι:

    πως ειναι δυνατον ξαφνικα οι υποσχεσεις επαψα να με απασχολουν (και οι συμπτωσεις σχετικα με αυτες) και αρχισε να με ενοχλει η θεωρια τις προσομοιωσης την στιγμη που οι υποσχέσεις μου φαινονται πιο επικινδυνο σεναριο. αν δεν με ενοχλουν πια οι υποσχεσεις πως γινεται να με ενοχλει κατι λιγοτερ επικινδυνο? (μαλλον)


    δηλαδη, αν τον ανθρωπο αυτον δεν τον εβλεπα μονο για περιπου 1 δευτερόλεπτο και ημουν πιο κοντα του και τον εβλεπα συενεχομενα για τα επομενα 15 δευτερόλεπτα, θα έβλεπα οντως να εξαφανίζεται? αποκλειεται
    γινεται, γιατι η ιψδ περναει απο την μια εμμονη στην αλλη. δεν δειχνει ουτε καλυτερευση ουτε χειροτερευση αυτο.
    δειχνει οτι χρειαζεσαι επειγοντως θεραπεια.


    ειτε ειναι ψυχολογος ειτε ψυχιατρος, δεν εχει διαφορα ως προς την γνωσιακη. αυτο πουε χει σημασια ειναι αν ειναι καλος, αν ταιριαζετε κι αν ειναι πραγματι εκπαιδευμενος ψυχοθεραπευτης και δεν το βαζει μονος του στον τιτλο του..
    δηλαδη, οταν τον συναντησεις, ζητα να δεις το πτυχιο του στην ψυχοθεραπεια που εκπαιδευτηκε.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    1) Σκέφτηκα μια φόρα ότι θα διαβάσω σε κάτι σχόλια, σχόλια ενθουσιασμού τύπου "παμε καλα, παμε γερα, προχωραμε". Απλά το σκέφτηκα επειδή θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει τέτοια σχόλια σε παλιότερο τοπικ. Τελικά όντως ένας έγραψε "παμε γερα". Αυτή η μαντεψια-συμπτωση, παρόλο που ήταν πολυ πιθανή, μου δημιούργησε μια ανησυχητική σκέψη. (απο συνήθεια. και στο παρελθον αρκετές φορές, όταν γινονταν μικρες συμπτώσεις ανησυχουσα ότι θα συμβεί μια μεγαλύτερη με θέμα το ocd μου.) Μιας και η ανησυχια μου είχε να κάνει με την θεωρία προσομοίωσης, σκέφτηκα ότι θα είναι ποολυ ανησυχητικό αν αυτός/ή που γραψε την φράση έχειι στο username ή signature κάτι σχετικό με προσομοίωση. Νομίζω, τύπου "we live in a simulation, matrix, neo" Tσέκαρα το όνομα τού και δεν είχε τιποτα σχετικο. Μερικά σχόλια πιο κάτω, κάποιος άλλος είχε βάλει το λινκ ενος παιχνιδιου που είχε στον τίτλο την λέξη simulator. Ρώτησα νομίζω, μια από τις επόμενες μέρες, για ποιο λόγο έβαλε αυτο το λινκ και μου είπε ότι το έβαλε για να κοροιδεψει αυτους που ενθουσιάζονται γιατί το παιχνίδι σχετίζοταν κάπως με το θέμα.

    1) Συμπτωση. οι σκεψεις εμοιαζαν πολυ δικιες μου και οπως ειπα ηταν σαν ντομινο η μικρη προβλεπομενη συμπτωση με εκανε να σκεφτω οτι μπορει να δω κατι σχετικα με προσομοιωση. Επισης δεν ηταν στο username alla se allo σχολιο και μαλιστα στον τιτλο ενος παιχνιδιου. Επισης αυτος που το εβαλε εβαζε συχνα λινκ για να τρολαρει και σε αλλα θεματα.


    2) Σχετικά με αυτήν την σύμπτωση έγινε και άλλες 2. Σκεφτόμουν συνέχεια την τελευταία συμπτωση που σχετίζοταν με την 1) σχεδον σαν εμμονη. Μια φορά, εκει που την σκεφτόμουν, έκανα τυχαια κλικ σε ενα τυχαίο λεπτό από ένα youtube video που είχα ανοίξει. Συνέχισα να σκέφτομαι την σύμπτωση που σχετίζοταν με την 1) και περίπου μετά από 5-10 δευτερόλεπτα μετά από το τυχαίο κλικ, είχε την φράση "thats not a good sign"


    εφσον ειναι η 1 ηταν συμπτωση τοτε και αυτη ηταν συμπτωση. σκεφτομαι συνεχεια εδω και πολλες μερες κατι που έχει σχεση με συμπτωση ή σημαδι. αμα το σκεφτομαι εμμονικα, λογικο ειναι καποια στιγμη να συμπεσει με μια τετοια ατακα.


    3) Μια άλλη φορά, ήμουν κρεβατι με κλειστά μάτια και σκεφτόμουν και για την ανησυχια μου και άσχετα. Άρχισα να κουράζομαι αλλά ο ύπνος δεν με είχε πάρει, Απλά άρχισα να χάνω τον έλεγχο των σκέψεων. Χωρίς να θυμάμαι τί σκεφτόμουν, άρχισα να σκέφτομαι την φράση "βρε ουστ στο διαολο". Μετά από περίπου 1 δευτερόλεπτο, ακούω τον αδερφό μου πιθανότατα να λέει την ίδια φράση ενώ έπαιζε παιχνίδι online. Δεν άκουσα καθαρά τις λέξεις αλλά σαν μελωδία έμοιαζε με αυτήν την φράση που σκέφτηκα. απλά χωρίς το "βρε". Είναι μια φραση που δεν λεμε ποτέ και ανησυχώ γιατιί δεν θυμάμαι τι σκεφτόμουν πριν την σκεφτώ. Ανησυχώ ότι μπορεί να σκεφτόμουν κάτι με την προσομοίωση με αποτέλεσμα να γίνει αυτός ο συγχρονισμός σύμπτωση. Ανησυχώ δηλάδη μήπως ήταν κάποιο σημάδι.



    3) συμπτωση: μπορει ο αδερφος μου να έβγαλε απλα κορακιστικα (το κανει συχνα) που να εμοιαζαν με την φραση "ουστ στο διαολο" μπορει να είπε "ουυυυυυυυυυ τσολαο" (κορακιστικα). ή μπορεί να το είπε 2 φορές και στην πρώτη απλα η φωνή του να διαγράφηκε απο την μνημη μου επι τοπου λογω κουρασης και να κρατησα μονο την φραση σαν σκεψι και μετα απλα να το επανέλαβε.

    4) Σκεφτόμουν αρκετές φορές αυτή την σύμπτωση με την φράση που είπε ο αδερφός μου. Μια φόρα ενώ την ανέλυα και σκέφτηκα αυτή τη φράση, ακούω την γειτόνισσα απέξω, ενω μίλαγε να λέει κάτι που ΙΣΩΣ ήταν "μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα να παει στο διαολο" Δεν άκουσα καθαρα τι είπε. Θα μπορούσε να λέει και κάτι εντελως διαφορειτκό. Εγω απλά άκουσα μόνο φωνήεντα που ταίριαζαν με την λέξη "διαολο", δηλαδή "αο?ο" στο τελος. Πάντως αν είπε την λέξη "διαολο" ήταν τέλειως συγχρονισμός γιατί έπεσε ακριβώς με την δικιά μου λέξη-σκεψη "διαολο".



    υποτιθέμενη συμπτωση: σκεφτομουν την λέξη "διαολο" και απλα άκουσα ηχητικα μια λεξη που έμοιαζε με "διαολο" αλλα δεν την άκουσα καθαρα. θα μπορουσε να λέει " μπλα μπλα μπλα θα το βάλω" ή " μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα στο άλλο" ή " μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα σε κανα μισάωρο". οπως και να εχει δεν γινεται να ασχοληθω αλλο με αυτην την συμπτωση γιατί ειναι υποτιθέμενη. δεν άκουσα καθαρα τι είπε.

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Κλειδώνω και αυτό το θέμα. Τα όρια της ανοχής μας έχουν ξεπεραστεί.
    Σε περίπτωση που συνεχιστεί αυτή η ιστορία των συνεχών παραβιάσεων των όρων χρήσης, με δημιουργία νέων προφίλ, δεν έχω άλλη επιλογή παρά να προωθήσω το ιστορικό σου στο Νομικό Τμήμα της εταιρείας.
    Είναι το τελευταίο μήνυμα μου προς εσένα, που διατηρεί φιλική πρόθεση.

Similar Threads

  1. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
    By Leonardo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 12-09-2018, 11:28
  2. Αν είναι δυνατόν...
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2012, 00:16
  3. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 02:34
  4. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 13:38
  5. Είναι δυνατόν?
    By Ilen in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2008, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •