Αντιτετανικός ορός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    16

    Αντιτετανικός ορός

    Με γρατσουνισε το νέο που σκυλί που δεν έχει ακόμα εμβολιαστεί πλήρως ( δεν είναι βαθιά πληγή ούτε αίμα δεν έβγαλε ) , είχα κάνει πριν 20 μέρες αντιτετανικο όρο . Ρώτησα πολλούς φαρμακοποιούς και γιατρό και σχεδόν όλοι ,όπως και ο γιατρός μου είπαν να μην ξανακάνω όρο τόσο σύντομα και ότι ο όρος με προστατεύει για ένα μήνα . Έχω ακόμα άγχος μην κολλήσω τέτανο .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria9999 View Post
    Με γρατσουνισε το νέο που σκυλί που δεν έχει ακόμα εμβολιαστεί πλήρως ( δεν είναι βαθιά πληγή ούτε αίμα δεν έβγαλε ) , είχα κάνει πριν 20 μέρες αντιτετανικο όρο . Ρώτησα πολλούς φαρμακοποιούς και γιατρό και σχεδόν όλοι ,όπως και ο γιατρός μου είπαν να μην ξανακάνω όρο τόσο σύντομα και ότι ο όρος με προστατεύει για ένα μήνα . Έχω ακόμα άγχος μην κολλήσω τέτανο .
    για ποιον λογο ειχες κανει τοτε, τον ορο; ειχες καποιο ατυχημα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    16
    Ναι με γρατσουνισε η γάτα της φίλης μου , η οποία είναι εμβολιασμενη αλλά εγώ έκανα . Υπερβολική και η πρώτη φορά στα μάτια των περισσότερων , το ξέρω , αλλά αγχωνομαι πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταπεξέλθω στις δουλειές μου όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τα εμβόλια προστατεύουν τα ίδια τα ζώα, δεν έχουν καμία σχέση με το αν θα σου μετέδιδε ή όχι κάτι εκτός κι αν μιλάμε για λύσσα που θα το έβλεπες εμφανώς στην κλινική εικόνα. Εφόσον έχεις κάνει αντιτετανικο ορο τοσο πρόσφατα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Αν δεις ότι μολύνεται η γρατζουνιά ή κανεις πυρετο που δεν το θεωρω πιθανο, να πας να σου γράψουν αντιβίωση.
    Με γρατζουνανε συνέχεια γάτες. Πριν μερικά χρόνια μάλιστα με είχε δαγκώσει αρκετά βαθιά στο χέρι μια αδέσποτη άγρια γάτα - σε περίοδο που προσπαθούσαμε να τα πιάσουμε για το πρόγραμμα στείρωσης του δήμου- και αμεσως μετα με ανοιχτή πληγη έπεσα μέσα σε μια γούρνα με βρώμικο νερό. Φούσκωσε το χέρι μου για περίπου μία βδομάδα και έκανα και λίγο πυρετό. Δεν πήρα τίποτα και επέζησα.
    Σε έχουν γρατζουνισει φαντάζομαι ζώα και στο παρελθόν, το ανοσοποιητικό σου μπορεί να ανταπεξέλθει σε ελαφρές δερματικές εκδορες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    16
    Ναι η αλήθεια είναι πως για απλές γρατσουνιές δεν χρειάζεται αντιτετανικός όρος απλά αγχώνομαι πολύ με την συγκεκριμένη αρρώστια και όσο κοιτάω στο ίντερνετ τόσο πιο πολύ με αγχωνομαι .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria9999 View Post
    Ναι η αλήθεια είναι πως για απλές γρατσουνιές δεν χρειάζεται αντιτετανικός όρος απλά αγχώνομαι πολύ με την συγκεκριμένη αρρώστια και όσο κοιτάω στο ίντερνετ τόσο πιο πολύ με αγχωνομαι .
    να μην κοιτας στο ιντερνετ..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    16
    Ναι όλοι λένε ότι είναι λάθος να το κοιτάω αλλα αγχώνομαι και συνέχεια ψάχνω εκεί .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    1
    Γεια σας. Πρέπει να συναντήσετε τον γιατρό σας. Αυτή η κατάσταση δεν πρέπει να διαρκέσει.

    krunker
    Last edited by fnaf; 26-04-2022 at 22:07.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οι πιθανοτητες να παθεις τετανο απο γρατζουνια ειναι ελαχιστες , κανε/παρε και μια αντιβιωση , και εληξε το θεμα ..............μεχει γρατζουνισει ο γατος μου αμετρητες φορες ......μονο μια φορα πηγα να την πατησω , μου δαγκωσε το χερι με πολλη δυναμη, ειχε πιαστει το ποδαρακι του στο ασανσερ, πανικοβληθηκε το ζωο, σταματησε το ασανσερ, εγινε σκοταδι , προσπαθουσα να του το ξεφρακαρω , και οταν το ξεφρακαρα , ετρεξα στο δωματιο μου και το αιμα ετρεχε ποταμι , εσταζε στο διαβα μου , Τεταρτη εγινε αυτο, το Σαββατο βραδυ ειχε μαυρισει ολη η παλαμη, πηγα στα επειγοντα , και μου καναν μια γερη ενεση αντιβιωσης , την γλυτωσα ομως ....τετανο μεταδιδουν οι γατες οταν σκαλιζουν τα κακα τους , για να τα θαψουν ......και παλι πρεπει ναναι μολυσμενο το ζωο.....τα νυχια του ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    δε εχει παντου τετανο μην φοβασαι σε καλυπτει κι αυτο που εκανες δικιο εχουν αυτοι που στο ειπαν . ολα καλα ην στεναχωριέσαι φιλαρακι.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Ορος sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-10-2019, 19:26
  2. Κρίσεις φοβίας ή πανικού, δεν ξέρω πως ακριβώς είναι ο σωστός όρος...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2012, 15:28
  3. Ο ΟΡΟΣ ΦΟΒΟΣ
    By Foolish in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2007, 17:31
  4. Ο ΟΡΟΣ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ
    By her in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-09-2006, 22:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •