Πρωινό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Πρωινό άγχος

    Δε θα πω πολλα γιατι ειμαι σε φαση που εχω αρχισει και κουραζομαι πραγματικα. 3 χρονια ψυχοθεραπεια. 4 μήνες ζαναξ. Απο φαρμακα αυτο μονο. Καθε πρωι αγχος απο μονο του. Κρισεις πανικου. Πρωινες ωρες. Υπάρχει λυση πια;; Καμια εμπειρία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    έχεις βρει τον λόγο που σε κάνει να έχεις άγχος;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    49
    H αλήθεια είναι ότι βιώνω και εγώ την ίδια κατάσταση . Το πρωινό μου δεν βγαίνει με τίποτα και είμαι σε αγωγή με ladose . Όλα είναι καλά στη ζωή μου εκτός από τις πολλές υποχρεώσεις . Τα τελευταία 15 χρόνια έμαθα να είμαι στα κόκκινα με τη δουλειά μου το πρωί . Πριν από 8 χρόνια έσκασα και από τότε έχω διαστήματα τα οποία είναι καλά αλλά μόλις πιεστώ λίγο παραπάνω από υποχρεώσεις σκάω και μπαίνω για μήνες σε κατάσταση άγχους χωρίς αιτία . Δυστυχώς δεν μπορώ να αφήσω την εταιρεία που δημιούργησα και να αλλάξω ζωή . Μήπως αντίστοιχα έχεις πολλές υποχρεώσεις και έχουν γίνει θηλιά ; Μήπως υπάρχει ιστορικό στην οικογένειά σου ; Σε μένα υπάρχει ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Νομίζω το ειχα πάντα, ακομη και ως παιδι απο το σχολείο. Εφευγα παντα αγχωμενη. Μετα και για τη δουλεια μου. Οχι ομως αγχος που με καθηλωνε οπως τωρα. Και ουτε ειχα κρισεις πανικου. Ηταν περισσότερο αγχος να προλαβω να μην αργησω κτλ. Πλεον δεν εργαζομαι. Εχω μωρο. Ιστορικό στην οικογένεια με αγχος ναι υπάρχει. Και ποια ειναι η λυση πια; Κουράστηκα, θέλω να ξυπνάω και να ειμαι καλα.

  5. #5
    Ξεκίνα αντικαταθλιπτικά με τον γιατρό σου. Μπορεί κυριολεκτικά με ένα χαπάκι να εξαφανιστούν οι κρίσεις ή τουλάχιστον να μειωθεί πολύ το αγχος (αν είσαι απο τυχερούς και σε πιάνουν)

    Εχεις κάτι εναντίον των ψυχιατρικών φαρμάκων?
    Μερικές ανοησίες που πιστεύουμε σαν κοινωνία..." Δε θα είμαι ο εαυτός μου με τα χάπια" , "Θα δείξω αδυναμία στους γύρο μου" "Θα δείξω αδυναμία στον εαυτό μου , πως δε μπορώ να το κάνω μόνος μου"
    Εχεις τιποτα απο αυτά στο μυαλο σου?

    Εγω πιστεύω πως πρέπει να δοκιμάσεις και αν ΔΕΝ εδω είμαστε να συζητήσουμε εναλλακτικές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Ξεκίνα αντικαταθλιπτικά με τον γιατρό σου. Μπορεί κυριολεκτικά με ένα χαπάκι να εξαφανιστούν οι κρίσεις ή τουλάχιστον να μειωθεί πολύ το αγχος (αν είσαι απο τυχερούς και σε πιάνουν)

    τ.
    νομιζω οτι δεν ειναι συνετο να προτρεπουμε προς καποια ειδους ψυχιατρικη αγωγη, υπαρχουν ανθρωποι που δεν ειναι σε βουρκο για να παρουν αγωγη, η ψυχοθεραπεια βοηθαει παντα πολυ οπως επισης η αλλαγη τροπο ζωης.. Το γεγονος οτι απεχτησες μωρακι ισως σε κανουν πιο επιρρεπη στην καταθλιψη μετα την εγκυμοσυνη... αυτο δεν σημαινει κατι και χρειαζεται χρονο μεχρι να ισορροπησουν οι ορμονες ξανα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Δεν εχω κανενα ταμπού για την αγωγη. Αλλωστε επαιρνα ζαναξ. Εχω ομως θεμα με το πως επιδρουν στον εγκεφαλο γιατι εχω καποια ισχαιμικα εμφρακτα. Επίσης με οποιον εχω μιλήσει, μετα την αγωγη ειναιβστα ιδια και ξανα αγωγη. Ειχα περάσει και παλια τετοια κατάσταση και τα καταφερα στο 100% με ψυχοθεραπεια. Τωρα ομως ειναι πιο δύσκολο. Ειμαι κλεισμενη με το μωρο. Και ναι αρχισαν ολα μετα τη γεννα. Μια κολαση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Παρε τα φαρμακα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Μια από τα ίδια....ξυπνάω με 65 παλμούς και με το που σηκώνομαι πάνε 96....άμα κάνω και κανένα τσιγάρο 112...ημαρτον δεν αντέχω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Margarita77 κι εγω τα ιδια..

  11. #11
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Και ποια ειναι η λυση πια; Κουράστηκα, θέλω να ξυπνάω και να ειμαι καλα.
    Ενάς λόγος που νιώθουμε σκάτα είναι ότι πιστεύουμε το μυαλό μας υπερβολικά πολύ . Του δίνουμε το αλαθητο του πάπα και ότι λέει είναι 100% έτσι.
    "Λογω Α,Β,Γ δεν θα είσαι ποια ελεύθερος" λέει και μείς το πιστεύουμε 100%και νιώθουμε φυλακισμένοι . Μηδέν ταπεινώτητα, το μυαλό μου είναι παντοδύναμο και τα ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ ...Αυτό πιστεύουμε ,γι αυτό υποφέρουμε.

    Την επόμενη φορά που θα πεί το μυαλουδάκι σου "ΔΕΝ είμαι ελευθερη ποια" και σου φανεί σαν ΠΡΟΦΑΝΗΣ αλήθεια , δείξε λίγο ταπεινώτητα και πες "μηπως δεν είναι ακριβώς έτσι?" ΑΚΟΜΑ μήπως το ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ειναι... κάπως αληθεια και απλά η περιόρισμενη διανόηση μου δεν το βλέπει? Η μπορείς να πιστεύεις το μυαλό σου σαν ΘΕΟ και να υποφερεις.

    ΤΙ ΘΕΣ??? "θελω το Χ" Ωραία μπορείς να έχεις το Χ .Μα υπάρχουν λόγοι που δείχνουν το αντίθετο . Απλά η διανοήση σου είναι περιορισμένη ,ΔΕΙΞΕ ΠΙΣΤΗ πως ΚΑΠΩΣ( που δεν μπορεις να δείς με το μυαλουδακι σου) μπορείς να έχεις αυτό που θες και νιώσε καλύτερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το μυαλο σασ δεν εχει ολα τα δεδομενα αν τα ειχε θα εισασταν πρωθυπουργοι κ ουτε ο πρωθυπγοσ τα ξερει ολα κι αυτο που λεει δευτερεσ κ τριτεσ σκεψεισ να ειστε πονηροι με τον εαυτο σασ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    @TheOwl τα εχω σκεφτει αυτα που λες, εχω διαβασει παρα πολυ, εχω καει από το διαβασμα. Και ναι είναι και έτσι όπως τα λες. Η πραξη αυτων ειναι δυσκολη και θελει εξασκηση

  14. #14
    Τι θες απο την ζωή? Ποιές είναι οι επιθυμίες σου? Εχεις κριση πανικού γιατί μεν θες καποια πραγματα στην ζωή σου αλλά πιστεύεις πως δεν μπορείς να τα έχεις, δλδ σκέφτεσαι "εναντίον" των επιθυμιών σου.

    Βρες πρωτον τι θες 1,2,3...και μετα δείξε διανοητική ταπεινότητα , πως δεν έχεις την διανοητική ικανότητα να ξερεις πως δεν μπορείς να έχεις τις επιθυμίες σου. Αυτό προσπαθεί να σε διδάξει η κρίση πανικού , ταπεινότητα, νομίζεις πως ξέρεις τα πάντα αλλά στη πραγματικότητα δεν ξέρεις τιποτα και εν τελει μπορείς να πραγματοποιήσεις τις επιθυμίες σου όταν σταματήσεις να σκέφτεσαι εναντίον τους και αρχίσεις να σκέφτεσαι υπερ τους.

Similar Threads

  1. Πρωινό ξύπνημα!
    By fleur* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-03-2016, 22:54
  2. πρωινό ξύπνημα με αγχος...πως γίνεται
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-08-2013, 15:31
  3. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 11:39
  4. Πρωινο ξυπνιμα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-08-2008, 16:35
  5. πρωινό κενό
    By liberchild in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2007, 11:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •