Πως σας εκδηλώνεται μια κρίση πανικού; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Νιωθω κατι να αναδευεται ψηλα στο στομαχι,μια περιεργη αισθηση αλλα χσρσκτηριστικη και μετα αποτομη ταχυκαρδια.Ισως αυτο στο στομαχι ειναι η ενεργοποιηση του πνευμονογαστρικου νευρου,δεν ξερω...
    Μπράβο αυτό. Σου συμβαίνει συχνά εσένα; εμένα όχι πολύ συχνά αλλά όταν με πιάνει μπορεί να το νιώσω 3 με 4 φορές απανωτά και μετά σταματάει. Το πνευμονογαστρικο νεύρο τι είναι;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα Λια,αυτες οι κρισεις με πιανουν ειτε απο καποιο αποτομο ξυπνημα,ειτε εαν συμβει κατι στο σπιτι με τους αρρωστους γονεις μου.Θελει προσπαθεια εκει και αυτοκυριαρχια,να ηρεμησω και ταυτοχρονα να προσφερω βοηθεια.Το πνευμονογαστρικο νευρο ειναι ενα κρανιακο νευρο,που παιζει ρολο στη λειτουργια της φωνης,της καταποσης,της πεψης ,της αναπνοης,του καρδιακου ρυθμου.Θεωρειται το κλειδι του παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος,και λεγεται οτι ενα φλεγμονωδες πνευμονογαστρικο μπορει να πυροδοτησει κρισεις πανικου,ταχυκαρδιες,στομαχ ικες διαταραχες,ζαλαδες ,ακομα και δυσπνοιες.Πολλοι επιστημονες θεωρουν οτι η κατανοηση της λειτουργιας του ειναι το κλειδι για μια καλυτερη ζωη.Το εχω ψαξει τωρα τελευταια αρκετα και βλεπω μεγαλη πιθανοτητα να εχουν δικιο,το θεμα ειναι πως ο καθενας απο εμας μπορει στην καθημερινοτητα του να ελεγξει ολους αυτους τους παραγοντες που τον επηρεαζουν αρνητικα...
    Διαβαστε αυτα:https://www.google.com/url?sa=t&sour...xODSLhDv31741Z
    Και :Η σημασία του πνευμονογαστρικού νεύρου και των διαταραχών του » Fisioterapia
    http://www.fisioterapia.gr/pathisis/...atarachon-tou/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα Λια,αυτες οι κρισεις με πιανουν ειτε απο καποιο αποτομο ξυπνημα,ειτε εαν συμβει κατι στο σπιτι με τους αρρωστους γονεις μου.Θελει προσπαθεια εκει και αυτοκυριαρχια,να ηρεμησω και ταυτοχρονα να προσφερω βοηθεια.Το πνευμονογαστρικο νευρο ειναι ενα κρανιακο νευρο,που παιζει ρολο στη λειτουργια της φωνης,της καταποσης,της πεψης ,της αναπνοης,του καρδιακου ρυθμου.Θεωρειται το κλειδι του παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος,και λεγεται οτι ενα φλεγμονωδες πνευμονογαστρικο μπορει να πυροδοτησει κρισεις πανικου,ταχυκαρδιες,στομαχ ικες διαταραχες,ζαλαδες ,ακομα και δυσπνοιες.Πολλοι επιστημονες θεωρουν οτι η κατανοηση της λειτουργιας του ειναι το κλειδι για μια καλυτερη ζωη.Το εχω ψαξει τωρα τελευταια αρκετα και βλεπω μεγαλη πιθανοτητα να εχουν δικιο,το θεμα ειναι πως ο καθενας απο εμας μπορει στην καθημερινοτητα του να ελεγξει ολους αυτους τους παραγοντες που τον επηρεαζουν αρνητικα...
    Διαβαστε αυτα:https://www.google.com/url?sa=t&sour...xODSLhDv31741Z
    Και :Η σημασία του πνευμονογαστρικού νεύρου και των διαταραχών του » Fisioterapia
    http://www.fisioterapia.gr/pathisis/...atarachon-tou/
    Αυτό το πνευμογαστρικο νευρο μονο με διατροφη και ασκησεις ηρεμει και ανακουφιζομαστε απο ολα αυτα που μας ταλαιπωρουν??

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    ευτυχώς έχει πάρα πολύ καιρό να με χτυπήσει κρίση πανικού αλλά ένα tip που για μένα είμαι σωτήριο και με έχει σώσει πολλές φορές

    έχω μαζί μου πάντα αγχολυτικό και μόλις αντιμετοπίζω μια στρεσογόνο κατάσταση και φοβάμαι ότι θα ξεσπάσει στη σκέψη και μόνο ότι αν με πιάσει θα το πάρω και θα μου περάσει ηρεμώ.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    ρε παιδια. νομιζα μονο εγω ειχα μουδιασματα στο χερι. οταν αγχωνομαι πολυ η οταν νευριαζω. γιατι αραγε συμβαινει αυτο? τελικα για αλλο λογο μπηκα στο φορουμ, και αλλο λογο εχω τωρα λολ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    ρε παιδια. νομιζα μονο εγω ειχα μουδιασματα στο χερι. οταν αγχωνομαι πολυ η οταν νευριαζω. γιατι αραγε συμβαινει αυτο? τελικα για αλλο λογο μπηκα στο φορουμ, και αλλο λογο εχω τωρα λολ
    Μουδιασμα στο αριστερο χερι με πιανει οταν εχω θεμα με το στομαχι μου.με πιανει ταυτοχρονα και δυσπνοια απο την συσσωρευση αερα στο στομαχι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Κρίση πανικού
    By hagard in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2018, 10:25
  3. Πως εκδηλώνεται η κρίση πανικού σε εσάς;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2018, 04:43
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  5. κρίση πανικού?
    By Sofaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2015, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •