Πως σας εκδηλώνεται μια κρίση πανικού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Πως σας εκδηλώνεται μια κρίση πανικού;

    Πως σας εκδηλώνεται μια κρίση πανικού;

  2. #2
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Πως σας εκδηλώνεται μια κρίση πανικού;
    Καλησπέρα , σ’έμενα σφίξιμο στο κεφάλι ή ενόχληση ή το αισθάνομαι βαρύ , με ´ζαλάδες’ που δεν είναι όμως ..γιατί ταράζομαι από τον φόβο εκείνη την στιγμή και γίνεται χειρότερο συν ταχυκαρδίες. Κρατάει δευτερόλεπτα μέχρι να καταλάβω τι γίνεται και να ηρεμήσω ... μετά καμια φορά έρχονται και οι έκτακτες συστολές ...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Καλησπέρα , σ’έμενα σφίξιμο στο κεφάλι ή ενόχληση ή το αισθάνομαι βαρύ , με ´ζαλάδες’ που δεν είναι όμως ..γιατί ταράζομαι από τον φόβο εκείνη την στιγμή και γίνεται χειρότερο συν ταχυκαρδίες. Κρατάει δευτερόλεπτα μέχρι να καταλάβω τι γίνεται και να ηρεμήσω ... μετά καμια φορά έρχονται και οι έκτακτες συστολές ...
    Και εμένα έτσι, νιώθω σαν μια θολούρα στο κεφάλι, σαν να ζαλίζομαι μετά έρχεται και η ταχυπαλμια, ο φόβος και γίνεται χειρότερο. Άλλες φορές μπορεί να έχω μια έξαψη σε όλο μου το σώμα να ξεκινάει από τα πόδια και να ανεβαίνει μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα. Μπορεί στα καλά καθούμενα, χωρίς να είμαι αγχωμένη να μου συμβεί. Σου συμβαίνει και εσένα στα καλά καθούμενα; εκεί που κάθεσαι δηλαδή να νιώσεις αυτό το πράγμα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά εμένα με χτυπάει είτε σαν σφίξιμο στο στομάχι είτε σαν δύσπνοια έντονη και ταχυκαρδία και φόβος και στον υπνο μου κόβεται η ανάσα και κάνω απνοιες και καμιά φορά με ξυπνούν και έκτακτες και κάθε φορά που νιώθω έκτακτη παθαινω κρίση πανικου και ένας φαυλος κυκλος όλα τα νιώθω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Και εμένα έτσι, νιώθω σαν μια θολούρα στο κεφάλι, σαν να ζαλίζομαι μετά έρχεται και η ταχυπαλμια, ο φόβος και γίνεται χειρότερο. Άλλες φορές μπορεί να έχω μια έξαψη σε όλο μου το σώμα να ξεκινάει από τα πόδια και να ανεβαίνει μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα. Μπορεί στα καλά καθούμενα, χωρίς να είμαι αγχωμένη να μου συμβεί. Σου συμβαίνει και εσένα στα καλά καθούμενα; εκεί που κάθεσαι δηλαδή να νιώσεις αυτό το πράγμα..
    Δυστυχώς το 99% μου συμβαίνει όταν ειμαι καλά .. τραγικό .. κάθομαι ξέγνοιαστη για φαγητό σπίτι μου π.χ με τους δικούς μου ή και μόνη μου κάνοντας δουλειές ή βλέποντας μια αγαπημένη σειρά ή και στο αμάξι και τσουυυυπ πάλι τα ίδια .. άρχισα πάλι γυμναστήριο να μην το βάλω κάτω και ακόμα και εκεί με πιάνει πολύ κουραστικό όλο αυτό ! Τα βάζω με τον εαυτό μου νευριάζω γιατί να μου συμβαίνει ; Άκρη δεν βγάζω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Ξεκινάει με ζαλη,ερχεται μετα η ταχυκαρδια γιατι νομιζω οτι θα σταματησει η καρδια μου και αισθανομαι εντονη ζεστη.καποιες φορες εχω και ταση για λιποθυμια.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Angy27@ View Post
    Δυστυχώς το 99% μου συμβαίνει όταν ειμαι καλά .. τραγικό .. κάθομαι ξέγνοιαστη για φαγητό σπίτι μου π.χ με τους δικούς μου ή και μόνη μου κάνοντας δουλειές ή βλέποντας μια αγαπημένη σειρά ή και στο αμάξι και τσουυυυπ πάλι τα ίδια .. άρχισα πάλι γυμναστήριο να μην το βάλω κάτω και ακόμα και εκεί με πιάνει πολύ κουραστικό όλο αυτό ! Τα βάζω με τον εαυτό μου νευριάζω γιατί να μου συμβαίνει ; Άκρη δεν βγάζω
    Έτσι ακριβώς. Και εμένα με έχει κουράσει όλο αυτό. Την Δευτέρα όπως ήμουν στην κουζίνα ένοιωσα αυτή τη θολούρα μαζί με ταχυπαλμια και ένα βάρος πάνω από το στομάχι ψηλά στο στερνο. Αυτό ήταν, από εκείνη τη μέρα και μετά αυτό το βάρος δεν λέει να φύγει... Επίσης κάποιες φορές νιώθω σαν μια ώθηση να ξεκινάει από το στομάχι απανωτά 3 με 4 φορές και να βγαίνει προς τα πάνω. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Μήπως αυτό είναι οι έκτακτες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Νιωθω κατι να αναδευεται ψηλα στο στομαχι,μια περιεργη αισθηση αλλα χσρσκτηριστικη και μετα αποτομη ταχυκαρδια.Ισως αυτο στο στομαχι ειναι η ενεργοποιηση του πνευμονογαστρικου νευρου,δεν ξερω...

  9. #9
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Έτσι ακριβώς. Και εμένα με έχει κουράσει όλο αυτό. Την Δευτέρα όπως ήμουν στην κουζίνα ένοιωσα αυτή τη θολούρα μαζί με ταχυπαλμια και ένα βάρος πάνω από το στομάχι ψηλά στο στερνο. Αυτό ήταν, από εκείνη τη μέρα και μετά αυτό το βάρος δεν λέει να φύγει... Επίσης κάποιες φορές νιώθω σαν μια ώθηση να ξεκινάει από το στομάχι απανωτά 3 με 4 φορές και να βγαίνει προς τα πάνω. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Μήπως αυτό είναι οι έκτακτες;
    Δεν γνωρίζω να σου πω , αλλά αυτό εγώ δεν το έχω , διάβασα σε πολλά post ότι το στομάχι σίγουρα παίζει έναν ρόλο στις έκτακτες.. εγώ θέμα με στομάχι δεν έχω (εκτός εαν έχω και δεν γνωρίζω ), τις έκτακτες τις αισθάνομαι σαν έναν διπλό χτύπο ,κάποιες φορές δυνατό κάποιες άλλες όχι και τόσο ...είναι κάτι σαν να ψάχνει η καρδιά να βρει τον ρυθμό της ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Ταχυπαλμια, σφυξιμο στο στομάχια, εσωτερικό τρέμουλο,ζάλη...η απόλυτη κόλαση...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Οτι φανταστεις! Περασα τα παντα! Ταχυπαλμιες, ζαλη, εξαψη στο κορμι, μουδιασμα στα χειλη και στα ακρα, δυσπνοια, σφιξιμο στο στηθος, θολουρα, εμβοες, κλπ. Ολα τα εχει ο μπαξες. Σκατουλικα!

  12. #12
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Οτι φανταστεις! Περασα τα παντα! Ταχυπαλμιες, ζαλη, εξαψη στο κορμι, μουδιασμα στα χειλη και στα ακρα, δυσπνοια, σφιξιμο στο στηθος, θολουρα, εμβοες, κλπ. Ολα τα εχει ο μπαξες. Σκατουλικα!
    Εμβοες έχω και εγώ. Ακούω από το δεξί αυτί τον παλμό της καρδιάς, κάτι σαν βομβο. Αυτό μπορεί να με πιάσει 1 φορά το δίμηνο να κρατήσει ένα 24αωρο και μετά να φύγει. Κάποιες φορές στην απόλυτη ησυχία μπορεί να το ακούω. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Με έχει κουράσει όλη αυτή η κατάσταση.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Οτι φανταστεις! Περασα τα παντα! Ταχυπαλμιες, ζαλη, εξαψη στο κορμι, μουδιασμα στα χειλη και στα ακρα, δυσπνοια, σφιξιμο στο στηθος, θολουρα, εμβοες, κλπ. Ολα τα εχει ο μπαξες. Σκατουλικα!
    Το μούδιασμα στα χείλη και στα άκρα το έχω και εγώ εδώ και 3 μήνες ... τι τραβάμε Θεέ μου!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Οτι φανταστεις! Περασα τα παντα! Ταχυπαλμιες, ζαλη, εξαψη στο κορμι, μουδιασμα στα χειλη και στα ακρα, δυσπνοια, σφιξιμο στο στηθος, θολουρα, εμβοες, κλπ. Ολα τα εχει ο μπαξες. Σκατουλικα!
    Οταν εννοεις θολουρα εννοεις σαν να σκοτεινιαζουν τα ματια???

  15. #15
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Οταν εννοεις θολουρα εννοεις σαν να σκοτεινιαζουν τα ματια???
    Όχι ακριβώς σκοτινιασμα κάτι σαν ζαλάδα, βαρύ κεφάλι, σαν να είσαι μεθυσμένος ένα πράγμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Κρίση πανικού
    By hagard in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2018, 10:25
  3. Πως εκδηλώνεται η κρίση πανικού σε εσάς;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2018, 04:43
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  5. κρίση πανικού?
    By Sofaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2015, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •