Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 222
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Μαθαίνοντας μια κοπέλα πυγμαχία ή μποξ δεν μαθαίνει μόνο να χτυπάει ή να αμύνεται ..

    Η όλη θεωρία αυτών είναι καθαρά η ενίσχυση της αυτοάμυνας και της αυτοπεποίθησης .
    Αν μια κοπέλα δεν μπει σε αυτή την ιδιοσυγκρασία δεν μπορεί να εφαρμόσει αυτά που μαθαίνει ούτε κατά το ήμισυ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν ξέρουμε όλη την ιστορία και άρα τα κινητρα του οποτε δεν μπορούμε να ξέρουμε..
    Ποια ιστορία ?
    Τους γονείς ,σε τι περιβάλλον μαγαλωσε και ποιες συμπεριφορές εμφανίζετε στις προηγούμενες σχέσεις του ?

    Έχουν ειπωθεί ουκ ολίγα από όλα αυτά ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μαθαίνοντας μια κοπέλα πυγμαχία ή μποξ δεν μαθαίνει μόνο να χτυπάει ή να αμύνεται ..

    Η όλη θεωρία αυτών είναι καθαρά η ενίσχυση της αυτοάμυνας και της αυτοπεποίθησης .
    Αν μια κοπέλα δεν μπει σε αυτή την ιδιοσυγκρασία δεν μπορεί να εφαρμόσει αυτά που μαθαίνει ούτε κατά το ήμισυ...
    Αυτό λέω, αν δεν παίξεις με αντίπαλο αλλά παίζεις με σάκο ή βάλεις 2 άσχετες που φοβούνται να ρίξουν μεταξύ τους δεν θα μάθουν ποτέ. Αυτοπεποίθηση μαθαίνεις με όλα τα αθλήματα. Επίσης ας πω και εγώ κάτι να κράξουμε την πατριαρχία, βρίσκω πολύ ντεκαβλέ μια γυναίκα να παίζει μποξ κυρίως επειδή έχω συγκεκριμένες εικόνες.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άλλο ρώτησα ...
    Αυτά που λες είναι ήδη γνωστά ...

    Ποια γεγονότα της δικής του ζωής ,δηλαδή τι ήταν αυτό που εισέπραξε αυτός ο άνθρωπος ωστε να οδηγηθεί σε αυτή την πράξη και να υιοθετεί τέτοιες συμπεριφορές ..

    Συχνά λέμε ότι τα άτομα που εμφανίζουν τέτοιες συμπεριφορές προέρχονται από οικογένειες πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και φυσικά μεγαλωνουν με ένα άκρως πατριαρχικο πρότυπο πατέρα ...

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποιο ήταν αυτό που πιστοποιεί ότι αυτός ο άνθρωπος έχει τέτοια παιδικά βιώματα ?
    μαριλου σε πατριαρχική κοινωνία ζούμε ΟΛΟΙ και όλοι είμαστε σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό επηρεασμένοι από αυτή.
    Ο τρόπος που μεγάλωσε ο καθένας και το είδος της οικογένειας του καθώς και του κοινωνικού του περίγυρου μπορεί να κάνει αυτή την επιρροή μεγαλύτερη ή μικρότερη αλλά δεν μπορεί να την εκμηδενίσει.
    Προφανώς και δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο μεγάλωσε ο συγκεκριμένος κι αν ο πατέρας του ήταν βίαιος ή οχι....οπως δεν γνωρίζει κανείς. αυτό με το μορφωτικό επίπεδο που λες το βρίσκω εντελώς άκυρο, υπάρχουν άπειρες οικογένειες που φαινομενικά μοιάζουν τέλειες κι ευτυχισμένες και με υψηλό μορφωτικό/οικονομικό/κοινωνικό επίπεδο και παρόλα αυτά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική από αυτό που δείχνουν απ έξω. Απειροι "μορφωμένοι" σαπίζουν τίς γυναίκες στους στο ξύλο ή τις κερατώνουν κι άπειρες "μορφωμένες" τα δέχονται και μένουν σε αυτούς τους γάμους.

    Το αν ένα έγκλημα θα χαρακτηριστεί ως γυναικοκτονία και άρα θα έχει τις ρίζες του στην πατριαρχία, δεν το κρίνουμε με βάση το πώς μεγάλωσε ο θύτης που μπορεί να μην το μάθουμε και ποτέ και να το ξέρει μόνο ο ίδιος. Το κρίνουμε από το έγκλημα αυτό καθαυτό. Είναι βαθιά πατριαρχικά τα κίνητρα ένος θύτη που ΑΠΑΙΤΕΙ τον απόλυτο έλεγχο στην ζωή της συντρόφου του. Με όποιον τρόπο κι αν μεγάλωσε.

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό λέω, αν δεν παίξεις με αντίπαλο αλλά παίζεις με σάκο ή βάλεις 2 άσχετες που φοβούνται να ρίξουν μεταξύ τους δεν θα μάθουν ποτέ. Αυτοπεποίθηση μαθαίνεις με όλα τα αθλήματα. Επίσης ας πω και εγώ κάτι να κράξουμε την πατριαρχία, βρίσκω πολύ ντεκαβλέ μια γυναίκα να παίζει μποξ κυρίως επειδή έχω συγκεκριμένες εικόνες.
    μας δούλευεις τώρα? εσύ δηλώνεις γκει, άρα βρίσκεις ντεκαβλε όλες τις γυναίκες είτε παίζουν μποξ είτε κάνουν μπαλέτο.
    Οπότε αυτό που εκφράζεις τι είναι; μια δυσαρέσκεια για τα πρότυπα που χαλάνε και θέλουν τις γυναίκες να ασχολουνται μόνο με πιο "θηλυκα" αθλήματα;

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό λέω, αν δεν παίξεις με αντίπαλο αλλά παίζεις με σάκο ή βάλεις 2 άσχετες που φοβούνται να ρίξουν μεταξύ τους δεν θα μάθουν ποτέ. Αυτοπεποίθηση μαθαίνεις με όλα τα αθλήματα. Επίσης ας πω και εγώ κάτι να κράξουμε την πατριαρχία, βρίσκω πολύ ντεκαβλέ μια γυναίκα να παίζει μποξ κυρίως επειδή έχω συγκεκριμένες εικόνες.
    Εδώ θα σου πω ότι έχεις άδικο .
    Δεν είναι όλα τα αθλήματα που σου μαθαίνουν αυτοπεποίθηση .
    Αυτοπεποίθηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ για να παίξεις σε όλα τα αθλήματα .
    Έχεις τρομερή διάφορα αυτό που σου λέω .

    Ακόμα και με σάκο να παίζεις μπορείς να καλλιεργήσεις αυτή την ιδεολογία γιατί μιλάμε καθαρά για θέμα μυαλού αρχικά και μετά σωματικής έκφρασης .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εδώ θα σου πω ότι έχεις άδικο .
    Δεν είναι όλα τα αθλήματα που σου μαθαίνουν αυτοπεποίθηση .
    Αυτοπεποίθηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ για να παίξεις σε όλα τα αθλήματα .
    Έχεις τρομερή διάφορα αυτό που σου λέω .

    Ακόμα και με σάκο να παίζεις μπορείς να καλλιεργήσεις αυτή την ιδεολογία γιατί μιλάμε καθαρά για θέμα μυαλού αρχικά και μετά σωματικής έκφρασης .
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άθλημα που δεν σου χτίζει αυτοπεποίθηση. Αν παίζεις με σάκο απλά θα χαλάσεις τα χέρια σου, θα μάθεις χωρίς αντίπαλο και σε έναν άνθρωπο δεν είναι όλα τα σημεία ίδια.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    μαριλου σε πατριαρχική κοινωνία ζούμε ΟΛΟΙ και όλοι είμαστε σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό επηρεασμένοι από αυτή.
    Ο τρόπος που μεγάλωσε ο καθένας και το είδος της οικογένειας του καθώς και του κοινωνικού του περίγυρου μπορεί να κάνει αυτή την επιρροή μεγαλύτερη ή μικρότερη αλλά δεν μπορεί να την εκμηδενίσει.
    Προφανώς και δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο μεγάλωσε ο συγκεκριμένος κι αν ο πατέρας του ήταν βίαιος ή οχι....οπως δεν γνωρίζει κανείς. αυτό με το μορφωτικό επίπεδο που λες το βρίσκω εντελώς άκυρο, υπάρχουν άπειρες οικογένειες που φαινομενικά μοιάζουν τέλειες κι ευτυχισμένες και με υψηλό μορφωτικό/οικονομικό/κοινωνικό επίπεδο και παρόλα αυτά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική από αυτό που δείχνουν απ έξω. Απειροι "μορφωμένοι" σαπίζουν τίς γυναίκες στους στο ξύλο ή τις κερατώνουν κι άπειρες "μορφωμένες" τα δέχονται και μένουν σε αυτούς τους γάμους.

    Το αν ένα έγκλημα θα χαρακτηριστεί ως γυναικοκτονία και άρα θα έχει τις ρίζες του στην πατριαρχία, δεν το κρίνουμε με βάση το πώς μεγάλωσε ο θύτης που μπορεί να μην το μάθουμε και ποτέ και να το ξέρει μόνο ο ίδιος. Το κρίνουμε από το έγκλημα αυτό καθαυτό. Είναι βαθιά πατριαρχικά τα κίνητρα ένος θύτη που ΑΠΑΙΤΕΙ τον απόλυτο έλεγχο στην ζωή της συντρόφου του. Με όποιον τρόπο κι αν μεγάλωσε.
    Οπως το είπες !
    Το μορφωμένοι σε εισαγωγικά γιατί ως γνωστό πολλοί την μόρφωση τους κάποιοι μόνο στα χαρτιά που έχουν κρεμασμένα σε ένα τοίχο την εναποθέτουν ...


    Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι σε ένα έγκλημα που χαρακτηρίζεται ΟΠΩΣ χαρακτηρίζεται όταν μπαίνεις στην διαδικασία να το κρίνεις και να το αξιολογήσεις απαραίτητη προϋπόθεση είναι το περιβάλλον που μεγάλωσε και γαλουχήθηκε αυτός ο άνθρωπος .παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όλο αυτό και φυσικά είναι αποτέλεσμα των πράξεών του ..

    Φυσικά και ΟΛΟΙ μεγαλώνουμε σε μια πατριαρχική κοινωνία .
    Το κατά πόσο αυτό είναι αρνητικό ή θετικό ή καλύτερα προσθέτει το θετικό ή το αρνητικό πρόσημο στις πράξεις και στην νοοτροπία το κρίνει η μετέπειτα εξέλιξη του ατόμου αλλιώς θα μιλούσαμε για μια κοινωνία που ΟΛΟΙ θα είχαν τέτοια κατάληξη ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οπως το είπες !
    Το μορφωμένοι σε εισαγωγικά γιατί ως γνωστό πολλοί την μόρφωση τους κάποιοι μόνο στα χαρτιά που έχουν κρεμασμένα σε ένα τοίχο την εναποθέτουν ...


    Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι σε ένα έγκλημα που χαρακτηρίζεται ΟΠΩΣ χαρακτηρίζεται όταν μπαίνεις στην διαδικασία να το κρίνεις και να το αξιολογήσεις απαραίτητη προϋπόθεση είναι το περιβάλλον που μεγάλωσε και γαλουχήθηκε αυτός ο άνθρωπος .παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όλο αυτό και φυσικά είναι αποτέλεσμα των πράξεών του ..

    Φυσικά και ΟΛΟΙ μεγαλώνουμε σε μια πατριαρχική κοινωνία .
    Το κατά πόσο αυτό είναι αρνητικό ή θετικό ή καλύτερα προσθέτει το θετικό ή το αρνητικό πρόσημο στις πράξεις και στην νοοτροπία το κρίνει η μετέπειτα εξέλιξη του ατόμου αλλιώς θα μιλούσαμε για μια κοινωνία που ΟΛΟΙ θα είχαν τέτοια κατάληξη ..
    Όταν μιλάμε για γυναικοκτονία και θέλουμε να το χαρακτηρίσουμε ως τέτοιο εννοείται πως οι ρίζες βρίσκονται στην πατριαρχία.
    Γιαυτό βλέπεις να αντιδρούν πολλοί και να δυσαρεστούνται με τον όρο γυναικοκτονία. Αλλιώς θα μιλούσαμε απλώς για ένα μεμονωμένο περιστατικό από κάποιον ψυχικά ασθενή άνθρωπο.

    Το πώς μεγάλωσε ο καθένας μας παίζει ρόλο για τους ψυχολόγους/ψυχιάτρους που θα ασχοληθούν με την περίπτωση και θα θέλουν να κάνουν την ανάλυση της προσωπικότητας του, εμείς εδώ δεν είμαστε ψυχολόγοι ούτε ψυχίατροι για να μπορούμε να κάνουμε διάγνωση. Άρα μόνο να αρκεστούμε στην κρίση της δικαιοσύνης μπορούμε. Και ο συγκεκριμένος δεν τίθεται καν θέμα για το αν είναι ψυχικά ασθενής...ούτε καν οι δικηγοροί του δεν τόλμησαν το ισχυριστούν αυτό γιατί θα γελούσαν και τα τσιμέντα.

    Στην τελευταία παράγραφο συμφωνώ κι αυτό ακιρβώς έλεγα πριν. Δεν έχει νόημα να αναρωτιέμαι αν έφταιξε κάτι στο μεγάλωμα του και έφτασε ένας ψυχικά υγιής άνθρωπος στον φόνο, γιατί προφανώς ΚΑΤΙ πήγε πολύ λάθος...όσο κι αν φαινομενικά μπορεί να δείχνει μια τέλεια οικογένεια.

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Όταν μιλάμε για γυναικοκτονία και θέλουμε να το χαρακτηρίσουμε ως τέτοιο εννοείται πως οι ρίζες βρίσκονται στην πατριαρχία.
    Γιαυτό βλέπεις να αντιδρούν πολλοί και να δυσαρεστούνται με τον όρο γυναικοκτονία. Αλλιώς θα μιλούσαμε απλώς για ένα μεμονωμένο περιστατικό από κάποιον ψυχικά ασθενή άνθρωπο.

    Το πώς μεγάλωσε ο καθένας μας παίζει ρόλο για τους ψυχολόγους/ψυχιάτρους που θα ασχοληθούν με την περίπτωση και θα θέλουν να κάνουν την ανάλυση της προσωπικότητας του, εμείς εδώ δεν είμαστε ψυχολόγοι ούτε ψυχίατροι για να μπορούμε να κάνουμε διάγνωση. Άρα μόνο να αρκεστούμε στην κρίση της δικαιοσύνης μπορούμε. Και ο συγκεκριμένος δεν τίθεται καν θέμα για το αν είναι ψυχικά ασθενής...ούτε καν οι δικηγοροί του δεν τόλμησαν το ισχυριστούν αυτό γιατί θα γελούσαν και τα τσιμέντα.

    Στην τελευταία παράγραφο συμφωνώ κι αυτό ακιρβώς έλεγα πριν. Δεν έχει νόημα να αναρωτιέμαι αν έφταιξε κάτι στο μεγάλωμα του και έφτασε ένας ψυχικά υγιής άνθρωπος στον φόνο, γιατί προφανώς ΚΑΤΙ πήγε πολύ λάθος...όσο κι αν φαινομενικά μπορεί να δείχνει μια τέλεια οικογένεια.
    Για εμένα παίζει ρόλο ..
    Ποτέ δεν με ενδιεφερε να υιοθετήσω μια άποψη που εκφράζει μια μάζα ανθρώπων που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να βγάζει συμπεράσματα και μπορεί να υποβοσκουν και άλλα κίνητρα βάση πολιτικής απόψεων ...

    Θα με ενδιέφερε πολύ περισσότερο να άκουγα μια ομάδα ψυχολόγων να μιλά για μια προσωπικότητα ώστε να μπορώ να υιοθετήσω και εγώ απόψεις παρα , πολλών που δεν έχουν τα στοιχωδει εφόδια ώστε να φοράνε ταμπέλες σε ανθρώπους ..

    Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας .
    Ο όρος γυναικτοκτονια ο οποίος υιοθετήθηκε τον τελευταίο καιρό πλέον, κρύβει πολλά αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι γυναικοκτονιες υπήρξαν από πολύ παλιότερα ...

    Άλλωστε σε αυτό τον τόπο την τακτική πρόβατο ποίησης απόψεων δεν την υιοθετησα ποτέ γιατί δεν μου αρέσει να κρίνω έναν άνθρωπο οποίος ειναι αυτός ..

    Εδώ τόλμησαν και έκριναν την κοπέλα γιατί ΔΕΝ αντιδρούσε πριν καν μάθουν τι έχει περάσει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    οι κουβεντες φεμινιστριων περι της πατριαρχιας θυμιζουν εντονα τους αριστερους οταν μιλανε για τον καπιταλισμο.
    κατ αυτους για ολα φταιει αυτος ο ατιμος ο καπιταλισμος που αν δεν υπηρχε ο κοσμος μας θα ηταν καλλιτερος με τον σοσιαλισμο....

    ετσι λοιπον και για τις φεμινιστριες για ολα φταιει η πατριαρχια, για τις δολοφονιες γυναικων, για το οτι οι γυναικες δεν κατεχουν θεσεις εξουσιας, για το οτι δεν ασχολουνται οι γυναικες με τις θετικες επιστημες, για το οτι δεν γινονται οι γυναικες αστροναυτες,
    πιλοτοι πυροσβεστικων αεροπλανων, εθελοντριες πυροσβεστες στην ευβοια.
    ακομα και για το οτι στους αγωνες σκακιου οι γυναικες ποτε δεν παιζουν με αντρες φταιει η πατριαρχια.

    εαν συνεχισετε ετσι, κατι που ειναι σχεδον βεβαιο θα γινεται ακομα περισσοτερο γραφικες οσο και τα απολιθωματα του σταλιν και θα σας κοροιδευει ο κοσμος ακομα περισσοτερο

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για εμένα παίζει ρόλο ..
    Ποτέ δεν με ενδιεφερε να υιοθετήσω μια άποψη που εκφράζει μια μάζα ανθρώπων που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να βγάζει συμπεράσματα και μπορεί να υποβοσκουν και άλλα κίνητρα βάση πολιτικής απόψεων ...

    Τι εννοείς με αυτό; Λίγο σαν πρόεδρο Εδεσσαικου ακούστηκε και σε έχασα

    Θα με ενδιέφερε πολύ περισσότερο να άκουγα μια ομάδα ψυχολόγων να μιλά για μια προσωπικότητα ώστε να μπορώ να υιοθετήσω και εγώ απόψεις παρα , πολλών που δεν έχουν τα στοιχωδει εφόδια ώστε να φοράνε ταμπέλες σε ανθρώπους

    Μα αυτό ακριβώς λέω, ότι εμείς δεν είμαστε ψυχολόγοι για να κρίνουμε. Οσοι ψυχολόγοι άκουσα να μιλούν για το θέμα ΑΠΕΚΛΕΙΣΑΝ το ενδεχόμενο του να είναι ψυχικά ασθενής όπως λες.

    Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας .
    Ο όρος γυναικτοκτονια ο οποίος υιοθετήθηκε τον τελευταίο καιρό πλέον, κρύβει πολλά αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι γυναικοκτονιες υπήρξαν από πολύ παλιότερα ...

    Τι σχέση έχει με το αν γίνοταν και παλιότερα ή όχι; Φυσικά και γίνονταν και παλιότερα και τα καλύπταμε δίνοντας ελαφρυντικά στους θύτες και λέγοντας "εγκλημα πάθους". Τώρα πια η κοινωνία είναι πιο έτοιμη και ώριμη ώστε να μπορεί να αντιληφθεί ότι όλα αυτα΄τα εγκληματα έχουν έναν κοινό παρονομαστή που είναι η πατριαρχία. Γιαυτό και ο όρος γυναικοκτονία. Εξάλλου είδα ότι και συ χρησιμοποιήσες τον όρο γυναικοκτονία σε αυτό εδώ το νήμα...οπότε σε τι διαφωνεις;;

    Άλλωστε σε αυτό τον τόπο την τακτική πρόβατο ποίησης απόψεων δεν την υιοθετησα ποτέ γιατί δεν μου αρέσει να κρίνω έναν άνθρωπο οποίος ειναι αυτός ..

    Εδώ τόλμησαν και έκριναν την κοπέλα γιατί ΔΕΝ αντιδρούσε πριν καν μάθουν τι έχει περάσει ...
    (Για καποιο λογο δε μου το δημοσιεύει αν δεν γραψω και κάτι απο κατω....)

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    (Για καποιο λογο δε μου το δημοσιεύει αν δεν γραψω και κάτι απο κατω....)
    Και εμένα κάτι χαζά μου κάνει, τελοσπαντων απαντάω έτσι ελπίζω να βγάλεις άκρη ...

    1)Ότι μια μάζα ανθρώπων μπορεί να εκφράζει μια συγκεκριμένη άποψη που να είναι επηρεασμένη είτε από τις ηθικές τις αξίες ,τα πιστεύω της και γενικά από απόψεις που να εμπεριέχουν βιώματα που να είναι απόρροια κάποιων πεποιθήσεων ...

    2)Οπότε γιατί να υιοθετήσω άποψη βγαλμένη από "ακατάλληλους" ανθρώπους .
    Ένας ψυχολόγος δεν μπορεί να εκφέρει άποψη να δεν έχει κατ ιδίαν συνάντηση με τον ασθενή .
    Αυτό υποστηρίχθηκε και από τον σύλλογο τους και γενικά είναι η άποψη που έχει σωστή βάση .
    Όλοι αυτοί που βγαίνουν και μιλάνε βασίζονται σε ένα γενικό πλαίσιο οπότε δεν μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο ξεκάθαρα .

    3)Φυσικά και έχει σχέση αφού όλο αυτό ακολουθεί τις τάσεις της νέας εποχής και των νέων πραγμάτων που προσπαθεί να ξαναδομιθει αυτή η κοινωνία .
    Ειναι απόλυτα συνυφασμένη με αυτό που λέω .
    Πλέον όλες οι απόψεις μπορούν να εκφέρονται και να υποστηρίζονται χωρίς να επικρατεί πλέον η "τρομοκρατία" αυτών .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και εμένα κάτι χαζά μου κάνει, τελοσπαντων απαντάω έτσι ελπίζω να βγάλεις άκρη ...

    1)Ότι μια μάζα ανθρώπων μπορεί να εκφράζει μια συγκεκριμένη άποψη που να είναι επηρεασμένη είτε από τις ηθικές τις αξίες ,τα πιστεύω της και γενικά από απόψεις που να εμπεριέχουν βιώματα που να είναι απόρροια κάποιων πεποιθήσεων ...

    2)Οπότε γιατί να υιοθετήσω άποψη βγαλμένη από "ακατάλληλους" ανθρώπους .
    Ένας ψυχολόγος δεν μπορεί να εκφέρει άποψη να δεν έχει κατ ιδίαν συνάντηση με τον ασθενή .
    Αυτό υποστηρίχθηκε και από τον σύλλογο τους και γενικά είναι η άποψη που έχει σωστή βάση .
    Όλοι αυτοί που βγαίνουν και μιλάνε βασίζονται σε ένα γενικό πλαίσιο οπότε δεν μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο ξεκάθαρα .

    3)Φυσικά και έχει σχέση αφού όλο αυτό ακολουθεί τις τάσεις της νέας εποχής και των νέων πραγμάτων που προσπαθεί να ξαναδομιθει αυτή η κοινωνία .
    Ειναι απόλυτα συνυφασμένη με αυτό που λέω .
    Πλέον όλες οι απόψεις μπορούν να εκφέρονται και να υποστηρίζονται χωρίς να επικρατεί πλέον η "τρομοκρατία" αυτών .
    1. Συνεχίζω να μη σε πιανω εδώ. Μα ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουμε συγκεκριμένες πεποιθησεις, αξίες , πιστευω κτλ κ οι απόψεις μας είναι απόρροια αυτών!!!

    2. Βρε μαριλου θα με τρελάνεις? Εσυ υποστηριξες λίγα ποστ πιο πισω ότι είναι ψυχικά ασθενής. Με αυτή τη λογική, που το ξέρεις? Είσαι ψυχίατρος κ τον εξετασες? Αυτό ακριβώς σου ειπα οτι δεν είμαστε ψυχίατροι για να το κρίνουμε. Κι αφου επεμεινες σου συνέχισα ότι ακόμα κ οσοι ψυχίατροι μίλησαν ( προφανως παλι δε μπορουν να κάνουν διάγνωση αλλά κάποιον με κάτι τόσο βαρυ που να φτάσει σε φόνο ε κάπως θα τον έβλεπαν. Έχουμε πχ ανάλογες περιπτωσεις εγκλημάτων στο παρελθον που φαίνονταν ότι μιλάμε για μη υγιή ψυχικά άτομα κ χωρίς να εξεταστούν) απέκλεισαν το ενδεχόμενο της ψυχ. νόσου. Κι ακόμα περισσοτερο .... Ουτε καν ο ίδιος ο δικηγόρος του δε τόλμησε να το πει αυτό. Λες αμα ήταν ψυχικα ασθενής να μην ήθελε να το χρησιμοποιήσει ως ελαφρυντικό;

    3. Κ παλι δεν κατάλαβα. ... Διαφωνείς με τον όρο γυναικτονια γιατί τον θεωρείς μόδα της εποχής ή συμφωνείς όπως φάνηκε αφου τον χρησιμοποίησες και η ίδια;;

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ερώτηση (αν θέλετε απαντάτε προφανώς). Οι κοπέλες εδώ που γράφερε έχετε σύντροφο και αν ναι, ποια η γνώμη του για όλα αυτά;

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Similar Threads

  1. Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-2020, 10:06
  2. Εθισμος στο βιαγκρα: ειναι πραγματικος
    By Ορέστης in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2018, 08:17
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  4. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 16:58
  5. Replies: 10
    Last Post: 28-09-2010, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •