Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast
Results 181 to 195 of 222
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,660
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό που έκανε ήταν φρικτό και δεν μου φάνηκε κάτι τόσο φρικτό η πιο πιθανή εξήγηση. Με πείρξε για αυτό που είπα προηγουμένως, ότι αν είχε πεθάνει εκείνος κανείς δεν θα σκεφτόταν το ανάποδο. Απλά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ο άντρας φταίει εκ προοϊμίου και με στεναχωρεί γιατί σκέφτομαι ότι και εγώ ως άντρας έτσι αντιμετωπίζομαι από την κοινωνία. Εγώ θεώρησα ότι αυτός ήταν ψύχραιμος και "συμμορφώθηκε" για αυτό επέζησε. Τώρα τις πολεμικές τέχνες τις ακούω βερεσέ. Γιατί πολλοί πάνε πολεμικές τέχνες (και εγώ πάω) και νομίζουν ότι μπορούν να "κερδίσουν" σε μια "μάχη". Όμως ο άλλος δεν θέλει να δώσει ματς, να σου ρίξει μια με το όπλο θέλει. Ειδικά κοπέλες επειδή βλέπω στην πυγμαχία, κάνουν κάμψεις, κοιλιακούς και μερικές ακόμα ασκήσεις, βαράνε λίγο σάκο και λένε ότι ξέρουν πυγμαχία και θα νομίζουν ότι χωρίς να χουν παίξει με αντίπαλο μπορούν να αντισταθούν.
    Για αυτό βγαίνω με αγόρια :P Σου είπα τι σκέφτηκα, ότι απλά τον έδεσαν και δεν είχαν λόγο να τον σκοτώσουν και ότι αυτή την έπιασε υστερία οπότε μου φάνηκε "λογικό".

    Επίσης είχα έναν φίλο που φοβόταν να γυρίσει σπίτι μόνος του βράδυ και τον κορόιδευαν οι κοπέλες της παρέας (λύκειο αυτό) οι οποίες όμως ήθελαν εμένα να τις γυρνάω.
    μα, δεν τον επιασαν επειδη ηταν ανδρας κι εμεινε ζωντανος!!! τον επιασαν επειδη βρεθηκαν αδιασειστα στοιχεια οτι το εκανε! αν δεν ειχαν βρεθει, δεν θα τον επιαναν ποτε, ακομα κι αν μερικοι τον υποψιαζονταν.

    οι κοπελες που μαθαινουν αυτοαμυνα, η και πυγμαχια, δεν σημαινει οτι μπορουν να αντιμετωπισουν εναν κακοποιο, και οπωσδηποτε οχι καποιον με οπλο... οπως δεν μπορει ουτε ανδρας αοπλος να αντιμετωπισει καποιον με οπλο.
    μπορουν ομως να προστατευθουν περισσοτερο και απο περισσοτερους (αοπλους) απ οτι αν δεν εκαναν μαθηματα αυτοαμυνας... πχ απο κατι πρεζονια που νομιζουν οτι μπορουν να καταφερουν οποιαδηποτε κοπελα, μονο επειδη ειναι α νδρες. ειναι απολειφαδια- ανδρες, ομως...
    δεν υπαρχιε μονο το μηδεν καιτ ο απειρο. υπαρχουν διαβαθμισεις...

    για το οτι κοροιδευαν τον φιλο σου που φοβοταν, τα παραπονα σουσ την πατριαρχια και παλι.... οι ανδρες δεν επιτρεπεται να φοβουνται, ουτε να το λενε, κατα την πατριαρχια.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό που έκανε ήταν φρικτό και δεν μου φάνηκε κάτι τόσο φρικτό η πιο πιθανή εξήγηση. Με πείρξε για αυτό που είπα προηγουμένως, ότι αν είχε πεθάνει εκείνος κανείς δεν θα σκεφτόταν το ανάποδο. Απλά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ο άντρας φταίει εκ προοϊμίου και με στεναχωρεί γιατί σκέφτομαι ότι και εγώ ως άντρας έτσι αντιμετωπίζομαι από την κοινωνία. Εγώ θεώρησα ότι αυτός ήταν ψύχραιμος και "συμμορφώθηκε" για αυτό επέζησε. Τώρα τις πολεμικές τέχνες τις ακούω βερεσέ. Γιατί πολλοί πάνε πολεμικές τέχνες (και εγώ πάω) και νομίζουν ότι μπορούν να "κερδίσουν" σε μια "μάχη". Όμως ο άλλος δεν θέλει να δώσει ματς, να σου ρίξει μια με το όπλο θέλει. Ειδικά κοπέλες επειδή βλέπω στην πυγμαχία, κάνουν κάμψεις, κοιλιακούς και μερικές ακόμα ασκήσεις, βαράνε λίγο σάκο και λένε ότι ξέρουν πυγμαχία και θα νομίζουν ότι χωρίς να χουν παίξει με αντίπαλο μπορούν να αντισταθούν.
    Για αυτό βγαίνω με αγόρια :P Σου είπα τι σκέφτηκα, ότι απλά τον έδεσαν και δεν είχαν λόγο να τον σκοτώσουν και ότι αυτή την έπιασε υστερία οπότε μου φάνηκε "λογικό".

    Επίσης είχα έναν φίλο που φοβόταν να γυρίσει σπίτι μόνος του βράδυ και τον κορόιδευαν οι κοπέλες της παρέας (λύκειο αυτό) οι οποίες όμως ήθελαν εμένα να τις γυρνάω.
    Επειδή εσένα σου φάνηκε λογικό βρε συ, τώρα θα κατηγορήσουμε όλους αυτούς που δεν τους φάνηκε λόγικο και τον θεωρούσαν ένοχο απτην αρχή;;; Κι εγώ τον θεωρούσα ένοχο όχι γιατί είναι άντρας αλλά γιατί φαινόταν απο μια σειρά από στοιχεία. Με την ίδια ακριβώς λογική που και στο έγκλημα με τον ναυτικό που τον σκότωσε η γυναίκα του....κ εκείνη φαινόταν ένοχη απτην αρχή!

    α είδες? τα λες από μόνος σου! γιατί τον κοροιδευαν οι κοπέλες που φοβόταν; Γιατι οι κοπέλες είναι μεγαλωμένες σε πατριαρχική κοινωνία κι έχουν μάθει πως οι άντρες απαγορεύεται να φοβούνται. Και γιατί θέλανε εσένα; Γιατί έμαθαν απο τότε πως γεννήθηκαν πως δεν είναι ασφαλές να κυκλοφορούν μόνες τους και χρειάζονται έναν άντρα να τις προστατεύσει.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι κοπελες που μαθαινουν αυτοαμυνα, η και πυγμαχια, δεν σημαινει οτι μπορουν να αντιμετωπισουν εναν κακοποιο, και οπωσδηποτε οχι καποιον με οπλο... οπως δεν μπορει ουτε ανδρας αοπλος να αντιμετωπισει καποιον με οπλο.
    μπορουν ομως να προστατευθουν περισσοτερο και απο περισσοτερους (αοπλους) απ οτι αν δεν εκαναν μαθηματα αυτοαμυνας... πχ απο κατι πρεζονια που νομιζουν οτι μπορουν να καταφερουν οποιαδηποτε κοπελα, μονο επειδη ειναι α νδρες. ειναι απολειφαδια- ανδρες, ομως...
    δεν υπαρχιε μονο το μηδεν καιτ ο απειρο. υπαρχουν διαβαθμισεις...

    για το οτι κοροιδευαν τον φιλο σου που φοβοταν, τα παραπονα σουσ την πατριαρχια και παλι.... οι ανδρες δεν επιτρεπεται να φοβουνται, ουτε να το λενε, κατα την πατριαρχια.
    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με πολεμικές τέχνες, αλλά στα 10 χρόνια που κάνω με εξαίρεση κάποιες πολύ πολύ λίγες γυναίκες (οι οποίες είναι εξαιρετικά ανδροπρεπείς, ελπίζω μην ακούγεται ρατσιστικό αυτό) δεν μαθαίνουν ποτέ αυτοάμυνα γιατί δεν παλεύουν καν με άντρες. Θεωρώ σε μεγάλο βαθμό φταίνε αυτές γιατί κάπως νομίζουν ότι αφού πάνε εκεί μαθαίνουν αυτόματα. Φταίμε και εμείς οι άντρες λίγο γτ φοβόμαστε μη τις χτυπήσουμε στην προπόνηση. Εγώ με το ταίρι μου (εννοώ αυτόν που παλεύουμε μαζί) πλακωνόμαστε και ρίχνουμε δυνατές (και έτσι πρέπει) και αυτο μας κάνει καλύτερους. Έχουμε μαυρίσε το μάτι ο ένας του -άλλου πολλές φορές και δεν τρέχει κάτι. Αλλά αν έφευγε μπουνιά σε γυναίκα θα ένιωθα μαλάκας. Όχι ότι όλοι οι άντρες είναι επαγγελματίες πυγμάχοι, αλλά πάνε πιο συνειδητοποιημένα θεωρώ.

    Δλδ ακόμα και αν η γυναίκα δημιουργεί τον ρατσισμό πάλι η πατριαρχία φταίει; Και αν τελικά ακόμα και οι γυναίκες είναι μέρος αυτού γιατί δε λέγεται κάπως αλλιώς ο όρος; :P

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με πολεμικές τέχνες, αλλά στα 10 χρόνια που κάνω με εξαίρεση κάποιες πολύ πολύ λίγες γυναίκες (οι οποίες είναι εξαιρετικά ανδροπρεπείς, ελπίζω μην ακούγεται ρατσιστικό αυτό) δεν μαθαίνουν ποτέ αυτοάμυνα γιατί δεν παλεύουν καν με άντρες. Θεωρώ σε μεγάλο βαθμό φταίνε αυτές γιατί κάπως νομίζουν ότι αφού πάνε εκεί μαθαίνουν αυτόματα. Φταίμε και εμείς οι άντρες λίγο γτ φοβόμαστε μη τις χτυπήσουμε στην προπόνηση. Εγώ με το ταίρι μου (εννοώ αυτόν που παλεύουμε μαζί) πλακωνόμαστε και ρίχνουμε δυνατές (και έτσι πρέπει) και αυτο μας κάνει καλύτερους. Έχουμε μαυρίσε το μάτι ο ένας του -άλλου πολλές φορές και δεν τρέχει κάτι. Αλλά αν έφευγε μπουνιά σε γυναίκα θα ένιωθα μαλάκας. Όχι ότι όλοι οι άντρες είναι επαγγελματίες πυγμάχοι, αλλά πάνε πιο συνειδητοποιημένα θεωρώ.

    Δλδ ακόμα και αν η γυναίκα δημιουργεί τον ρατσισμό πάλι η πατριαρχία φταίει; Και αν τελικά ακόμα και οι γυναίκες είναι μέρος αυτού γιατί δε λέγεται κάπως αλλιώς ο όρος; :P
    πώς να λέγεται δηλαδή; λεγεται πατριαρχία από τον "πατερα -αφεντη" επειδή σύμφωνα με αυτή το αρσενικό είναι η κεφαλή της οικογένειας, αυτός που αποφασίζει, αυτός που ασκεί τον έλεγχο κ την εξουσία και οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν. Ο δυνατός και η κεφαλή της οικογένειας εκπαιδεύται από μικρός (προφανώς και απο την μητέρα) ότι δεν πρέπει να χει αδυναμίες γιατί προορίζεται για αρχηγός άρα δεν δικαιούται ούτε να φοβάται ούτε να δείχνει οποιαδήποτε αδυναμία. Τα κορίτσια από την άλλη εκπαιδεύονται οτι θα ναι οι αδύναμες. Θα ακουν και θα σέβονται το κυρίαρχο αρσενικό, θα ακολουθούν τις εντολές του και δεν θα έχουν αξία χωρίς αυτόν. Γιαυτό πρέπει να φροντίσουν από νωρίς να βρουν έναν τέτοιο που να τις έχει υπό την προστασία του.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,660
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με πολεμικές τέχνες, αλλά στα 10 χρόνια που κάνω με εξαίρεση κάποιες πολύ πολύ λίγες γυναίκες (οι οποίες είναι εξαιρετικά ανδροπρεπείς, ελπίζω μην ακούγεται ρατσιστικό αυτό) δεν μαθαίνουν ποτέ αυτοάμυνα γιατί δεν παλεύουν καν με άντρες. Θεωρώ σε μεγάλο βαθμό φταίνε αυτές γιατί κάπως νομίζουν ότι αφού πάνε εκεί μαθαίνουν αυτόματα. Φταίμε και εμείς οι άντρες λίγο γτ φοβόμαστε μη τις χτυπήσουμε στην προπόνηση. Εγώ με το ταίρι μου (εννοώ αυτόν που παλεύουμε μαζί) πλακωνόμαστε και ρίχνουμε δυνατές (και έτσι πρέπει) και αυτο μας κάνει καλύτερους. Έχουμε μαυρίσε το μάτι ο ένας του -άλλου πολλές φορές και δεν τρέχει κάτι. Αλλά αν έφευγε μπουνιά σε γυναίκα θα ένιωθα μαλάκας. Όχι ότι όλοι οι άντρες είναι επαγγελματίες πυγμάχοι, αλλά πάνε πιο συνειδητοποιημένα θεωρώ.

    Δλδ ακόμα και αν η γυναίκα δημιουργεί τον ρατσισμό πάλι η πατριαρχία φταίει; Και αν τελικά ακόμα και οι γυναίκες είναι μέρος αυτού γιατί δε λέγεται κάπως αλλιώς ο όρος; :P
    καμια σχεση δενε χω με τις πολεμικες τεχνες. δεν με ελκυσαν ποτε. ειχα με ρυθμικη και ενοργανη.
    θα εχεις παρατηρησει οτι τα αγωνισματα (και των πολεμικων τεχνων) χωριζονται σε ανδρικα και γυναικεια.
    κι αυτο γιατι εχουν διαφορετικη σωματοδομη οι ανδρες απο τις γυναικες.
    προφανως και θα υπαρχουν και ανδροπρεπεις γυναικες στα αθληματα, οπως υπαρχουν και πολλοι θηλυπρεπεις ανδρες.
    δεν ειναι ουτε οι μεν , ουτε οι δε, περισσοτερο ικανοι η ανικανοι, επειδη ειναι θηλυπρεπεις..
    αυτο δεν σημαινει οτι μια προπονημενη γυναικα δεν μπορει να αμυνθει εναντι ενος απροπονητου ανδρα, και υπαρχουν παααρα πολλοι τετοιοι, αν βρεθει σε κινδυνο, και να καταφερει να γλυτωσει τ ην ζωη της...
    ασε που πολλες δεν πανε για αυτοαμυνα, αλλα επειδη τους αρεσει το αγωνισμα..

    υ.γ. οσο για την "πατριαρχια", μαλλον σε μπερδευει το γεγονος οτι και πολλες γυναικες ειναι εκφραστριες της πατριαρχιας. το οτι ειναι γυναικες, δεν αλλαζει κατι ουτε στον ορο, ουτε στην ουσια. και μισογυνισες γυναικες υπαρχουν. δεν ειναι μονο ανδρες οι μισογυνηδες, οπως υπαρχουν και ανδρες φεμινιστες, χωρις να ειναι ουτε θηλυπρεπεις, ουτε ομοφυλοφιλοι. οπως υπαρχουν και ανδρες ομοφυλοφιλοι, που νοιωθουν οτι ο μισογυνισμος, τους κανει πιο "ανδρες"... αλλα δενε χει καμια σχεση ο σεξουαλικος προσανατολισμος με τον φεμινισμο..
    Last edited by Remedy; 12-08-2021 at 12:29.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαφως και υπαρχει η πατριαρχια και θα κανει πολλες γενιες ισως να εκλειψει. Δεν θα ειναι κατι που θα το δουμε. Σε περιπτωση που αναρωτιεστε εαν ειναι σημαντικο να σας πω οτι σας καθορισε για αυτο που ειστε σε μεγαλο βαθμο. Το τι ειμαστε ειναι μια δοση DNA και τι φυλλο γεννηθηκαμε και μετα ερχεται το περιβαλλον να μας διαμορφωσει περαιτερω. Σε αυτο το περιβαλλον γεννηθηκαμε αντρες και γυναικες και διαμορφωθηκαμε.
    Να βαλω και ενα αρθρο απο αναλυτη δεδομενων για μια ερευνα για το τι ψαχνει ο κοσμος στο google, οπως οι νεοι γονεις για παραδειγμα "ειναι ο γιος μου ιδιοφυια?" που δεν το ψαχνουν για τα κοριτσια.
    https://www.nytimes.com/2014/01/19/o...-a-genius.html

    Εαν εκλειψει η πατριαρχια ποιος ξερει, ισως οι αντρες παψουν να ειναι τοσο βλακες γεματη αυτοπεποιθηση του στυλ "τα ξερω ολα" και να αποκτησουν μερικες αμφιβολιες (μεγαλο προσον να εχεις αμφιβολιες), οι πολλες γυναικες να σταματησουν να ειναι Μπαρμπυ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καμια σχεση δενε χω με τις πολεμικες τεχνες. δεν με ελκυσαν ποτε. ειχα με ρυθμικη και ενοργανη.
    θα εχεις παρατηρησει οτι τα αγωνισματα (και των πολεμικων τεχνων) χωριζονται σε ανδρικα και γυναικεια.
    κι αυτο γιατι εχουν διαφορετικη σωματοδομη οι ανδρες απο τις γυναικες.
    προφανως και θα υπαρχουν και ανδροπρεπεις γυναικες στα αθληματα, οπως υπαρχουν και πολλοι θηλυπρεπεις ανδρες.
    δεν ειναι ουτε οι μεν , ουτε οι δε, περισσοτερο ικανοι η ανικανοι, επειδη ειναι θηλυπρεπεις..
    αυτο δεν σημαινει οτι μια προπονημενη γυναικα δεν μπορει να αμυνθει εναντι ενος απροπονητου ανδρα, και υπαρχουν παααρα πολλοι τετοιοι, αν βρεθει σε κινδυνο, και να καταφερει να γλυτωσει τ ην ζωη της...
    ασε που πολλες δεν πανε για αυτοαμυνα, αλλα επειδη τους αρεσει το αγωνισμα..

    υ.γ. οσο για την "πατριαρχια", μαλλον σε μπερδευει το γεγονος οτι και πολλες γυναικες ειναι εκφραστριες της πατριαρχιας. το οτι ειναι γυναικες, δεν αλλαζει κατι ουτε στον ορο, ουτε στην ουσια. και μισογυνισες γυναικες υπαρχουν. δεν ειναι μονο ανδρες οι μισογυνηδες, οπως υπαρχουν και ανδρες φεμινιστες, χωρις να ειναι ουτε θηλυπρεπεις, ουτε ομοφυλοφιλοι. οπως υπαρχουν και ανδρες ομοφυλοφιλοι, που νοιωθουν οτι ο μισογυνισμος, τους κανει πιο "ανδρες"... αλλα δενε χει καμια σχεση ο σεξουαλικος προσανατολισμος με τον φεμινισμο..
    Έχω μια αίσθηση ότι είχα γράψει ακόμα ένα μήνυμα το οποίο δεν το βλέπω.
    Σίγουρα παίζει ρόλο το φύλο στο άθλημα. Αλλά νομίζω και στις προτιμήσεις. Νομίζω πιο εύκολα μια gay γυναίκα θα πήγαινε στην πυγμαχία. Καλά δε σου λεω να ναι ο άλλος χλαπάτσας, μια μέση περίπτωση παίρνουμε. Καλύτερα κάποια να κανει κραβ μαγκά και όχι πολεμικές τέχνες αν θέλει μόνο αυτοάμυνα.

    Για τους άντρες φεμινιστές έχω μια περίεργη γνώμη. Νομίζω κάποιοι το παίζουν φεμινιστές για να "ριξουν" μια γυναίκα και πολλοί γκει είναι επίσης φεμινιστές επειδή είναι πληγωμένοι από τους άντρες. Επίσης όλα αυτά μου είναι λίγο "ξένα" γτ εγώ μέχρι να κυκλοφορήσω έξω στην κοινωνία δεν καταλάβαινα γτ πολλοί δεν θεωρούν ίσες τις γυναίκες. Η μητέρα μου ήταν απόλυτη ίση με τον πατέρα μου, ποτέ δεν με "έμαθε" κάπως πως να "φέρομαι" σε μια γυναίκα, την θεωρούσα πάντα απολύτως ίση απλά ίσως είχα μια "τάση" να είμαι πιο ευγενικός με τις γυναίκες και πιο μαλακός μαζί τους αλλά μέχρι εκεί. Το ίδιο και οι οικογενειακόί φίλοι, δεν είχαμε τέτοια θέματα. Και κυκλοφορώντας είδα/άκουσα όλα αυτά που μπορεί να ζήσει μια γυναίκα και ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη. Αλλά μετά είδα και τηνάλλη όψη, τι περνάνε οι άντρες οπότε κατάλαβα ότι και τα ς φύλα περνάνε δύσκολα.

    Επίσης έχω σκάσει γτ είχα γράψει ένα μεγάλο μηνυμα και είνναι λες και κάποιος το έσβησε.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Επίσης έχω σκάσει γτ είχα γράψει ένα μεγάλο μηνυμα και είνναι λες και κάποιος το έσβησε


    Ειναι bug του forum. Πρεπει να κοιτας οταν συμβαινει αυτο εαν υπαρχει μια τεραστια λεξη χωρις κενα. Οπου λεξη για το φορουμ εαν δεν αφησεις κενο μεταξυ δυο λεξεων και βαλεις ενα κομμα θεωρειται μια λεξη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post


    Ειναι bug του forum. Πρεπει να κοιτας οταν συμβαινει αυτο εαν υπαρχει μια τεραστια λεξη χωρις κενα. Οπου λεξη για το φορουμ εαν δεν αφησεις κενο μεταξυ δυο λεξεων και βαλεις ενα κομμα θεωρειται μια λεξη.
    α δν το ξερα αυτό. Υπάρχει τρόπος να βρω το μήνυμα; :P

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    α δν το ξερα αυτό. Υπάρχει τρόπος να βρω το μήνυμα; :P
    Εαν το εχεις δημοσιευσει, πατα επεξεργασια του μηνυματος και κοιτα που ειναι η τεραστια "λεξη" που δεν χωριζεται με κενα, διορθωσε την βαζοντας κενο και θα εμφανιστει ολο το κειμενο στη δημοσιευση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν το εχεις δημοσιευσει, πατα επεξεργασια του μηνυματος και κοιτα που ειναι η τεραστια "λεξη" που δεν χωριζεται με κενα, διορθωσε την βαζοντας κενο και θα εμφανιστει ολο το κειμενο στη δημοσιευση.
    δεν μου το δείχνει καν το ποστ για να το επεξεργαστώ..τεσπα

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Σαφως και υπαρχει η πατριαρχια και θα κανει πολλες γενιες ισως να εκλειψει. Δεν θα ειναι κατι που θα το δουμε. Σε περιπτωση που αναρωτιεστε εαν ειναι σημαντικο να σας πω οτι σας καθορισε για αυτο που ειστε σε μεγαλο βαθμο. Το τι ειμαστε ειναι μια δοση DNA και τι φυλλο γεννηθηκαμε και μετα ερχεται το περιβαλλον να μας διαμορφωσει περαιτερω. Σε αυτο το περιβαλλον γεννηθηκαμε αντρες και γυναικες και διαμορφωθηκαμε.
    Να βαλω και ενα αρθρο απο αναλυτη δεδομενων για μια ερευνα για το τι ψαχνει ο κοσμος στο google, οπως οι νεοι γονεις για παραδειγμα "ειναι ο γιος μου ιδιοφυια?" που δεν το ψαχνουν για τα κοριτσια.
    https://www.nytimes.com/2014/01/19/o...-a-genius.html

    Εαν εκλειψει η πατριαρχια ποιος ξερει, ισως οι αντρες παψουν να ειναι τοσο βλακες γεματη αυτοπεποιθηση του στυλ "τα ξερω ολα" και να αποκτησουν μερικες αμφιβολιες (μεγαλο προσον να εχεις αμφιβολιες), οι πολλες γυναικες να σταματησουν να ειναι Μπαρμπυ.
    Γεια σου keep! χαιρομαι που σε βλεπω :)

    Συμφωνω απόλυτα με όσα είπες...δυστυχώς είναι βαθιά ριζωμένη η πατριαρχία κι έχουν να μεγαλώσουν ακόμα πολλές γενιές ώσπου να εκλείψει. Κι είναι σε τόσο φαινομενικά "ασήμαντα" πραγματακιά που την συναντάς που οι περισσότεροι δεν την αντιλαμβανόμαστε καν γιατί έχει περάσει ως φυσιολογικό , ως νορμα. Οπως το παράδειγμα που είπες για την αναζήτηση στο google.

    Θα σου πω ένα άλλο ωραίο που μου έτυχε πρόσφατα. Ήμουν σε έναν χώρο έργασιας μαζί με άλλους δύο άντρες ως συνεργάτες. Κάποια στιγμή προσέξαμε ότι σε μια γωνιά του τοίχου είχε κάνει τον ιστό της μια αράχνη και αμέσως ο ένας από τους δύο είπε σε μένα "πω κι όποιος το είδε θα σε πέρασε για ανοικοκυρευτη". θεώρηθηκε δηλαδή αυτονόητο ότι αφού υπήρχε γυναίκα εκεί, στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ, θα ήταν δική της δουλειά ή ευθύνη να είναι καθαρός ο χώρος και να είναι "νοικοκυρά". Το αλα καρτ μοίρασμα των ρόλων δηλαδή καλά κρατεί και μπορεί κι εγώ η ίδια να έκανα παρόμοια αυθόρμητη σκέψη για μια άλλη γυναίκα κι ας θεωρώ τον ευατό μου κατά της πατριαρχίας γιατί κι εγώ στην ίδια πατριαρχική κοινωνία έχω ζήσει κι έχω μεγαλώσει.

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    δεν μου το δείχνει καν το ποστ για να το επεξεργαστώ..τεσπα
    Εαν δεν εγινε καθολου το ποστ, δεν γινεται τιποτα. Μερικες φορες κολλαει εκει που γραφεις, για παραδειγμα "δημοσιευση γρηγορης απαντησης" γιατι μπορει να εχει προβληματα συνδεσιμοτητας το φορουμ ή για καποιο αλλο λογο, μου εχει συμβει αρκετες φορες. Καλο σε αυτες τις περιπτωσεις πριν πατησεις το κουμπι να το μαρκαρεις και να το κανεις αντιγραφη, ωστε να το επικολλησεις μετα και να μη χαθει. Βεβαια και εγω ολο το ξεχναω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #194
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Το εξήγησα παραπάνω πολύ αναλυτικά γιατί θεωρώ κι εγώ όπως πολλοί ότι είναι αποτέλεσμα της πατριαρχίας αυτο το έγκλημα όπως και άλλα παρόμοια. Επιγραμματικά θα σου αναφέρω τα εξής :
    1. συνεχής κι αδιάκοπος έλεγχος από τον θύτη (είχε εφαρμογή ώστε να γνωρίζει ακριβώς τις κινήσεις της)
    2. αίσθηση ανωτερότητας η οποία φαίνεται ακόμα και στην επιλογή της συζύγου (την παντρεύτηκε ούσα ακόμα έφηβος!!!)
    3. πλήρης αποκοπή της από το ευρύτερο περιβάλλον (πάλι για να έχει τον πλήρη έλεγχο πάνω της)
    4. άσκηση ακραίας βίας και στέρηση κάθε ελευεθρίας της αφού ήταν υποχρεωμένη ακόμα και στον ψυχ να πηγαίνει μαζί του
    5. μη αποδοχή του αιτήματος της να χωρίσουν

    Πολύ επιγραμματικά όλα αυτά, αλλά από όλη την συμεπριφορά του κι από όσα έχουν γίνει γνωστά είναι ηλιου φαεινότερο ότι ήθελε και ήταν ο άντρας αφέντης στην ζωή της και θεωρούσε ότι είχε κάθε δικαίωμα να κάνει ο, τι θελει μαζί της με αποκορύφωμα την στέρηση της ίδιας της της ζωής. Το θεωρούσε δικαίωμα του. Γιαυτό και η ψυχραιμία μετά και η προσπάθεια να παραπλανήσει τους πάντες. Είχε σκοτώσει άνθρωπο αλλά θεωρούσε πως είχε δικαίωμα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή του ήρεμα με το παιδί απ το οποίο στέρησε την μάνα του.

    Μα ακριβώς η μετέπειτα συμεπριφορά του είναι αυτή που αποδεικνύει ότι δεν πρόκειται να ψυχικά ασθενές άνθρωπο. Γαυτό τον λόγο δεν του αναγνώρισε τίποτα τέτοιο το δικαστήριο και διέταξε την προφυλάκιση του, γιαυτό τον λόγο δεν ζήτησαν καν οι δικηγόροι του την εξέταση του. Ψυχικά ασθενής άνθρωπος που να μπορεί να στήσει μετά όλο αυτό το θέατρο με τόση ψυχραιμία είναι σαφές πως δεν υπάρχει.
    Άλλο ρώτησα ...
    Αυτά που λες είναι ήδη γνωστά ...

    Ποια γεγονότα της δικής του ζωής ,δηλαδή τι ήταν αυτό που εισέπραξε αυτός ο άνθρωπος ωστε να οδηγηθεί σε αυτή την πράξη και να υιοθετεί τέτοιες συμπεριφορές ..

    Συχνά λέμε ότι τα άτομα που εμφανίζουν τέτοιες συμπεριφορές προέρχονται από οικογένειες πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και φυσικά μεγαλωνουν με ένα άκρως πατριαρχικο πρότυπο πατέρα ...

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποιο ήταν αυτό που πιστοποιεί ότι αυτός ο άνθρωπος έχει τέτοια παιδικά βιώματα ?

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άλλο ρώτησα ...
    Αυτά που λες είναι ήδη γνωστά ...

    Ποια γεγονότα της δικής του ζωής ,δηλαδή τι ήταν αυτό που εισέπραξε αυτός ο άνθρωπος ωστε να οδηγηθεί σε αυτή την πράξη και να υιοθετεί τέτοιες συμπεριφορές ..

    Συχνά λέμε ότι τα άτομα που εμφανίζουν τέτοιες συμπεριφορές προέρχονται από οικογένειες πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και φυσικά μεγαλωνουν με ένα άκρως πατριαρχικο πρότυπο πατέρα ...

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποιο ήταν αυτό που πιστοποιεί ότι αυτός ο άνθρωπος έχει τέτοια παιδικά βιώματα ?
    Δεν ξέρουμε όλη την ιστορία και άρα τα κινητρα του οποτε δεν μπορούμε να ξέρουμε..

Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast

Similar Threads

  1. Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-2020, 10:06
  2. Εθισμος στο βιαγκρα: ειναι πραγματικος
    By Ορέστης in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2018, 08:17
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  4. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 16:58
  5. Replies: 10
    Last Post: 28-09-2010, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •