Οι γονείς μου δεν τα πάνε καλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152

    Οι γονείς μου δεν τα πάνε καλά

    Γεια σε όλους! Μέσα σε όλα τα ψυχολογικά μου προβλήματα, τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι η σχέση των γονιών μου δεν είναι καλή, αν όχι χείριστη...

    Θα μου πεις..δεν το έβλεπες παλιότερα; Ίσως να το έβλεπα και να μην το αντιλαμβανομουν είτε να έχει οξυνθεί τον τελευταίο καιρό. Βασικά ανέκαθεν απορούσα πως σύναψαν σχέση αυτοί οι δύο άνθρωποι, εκτός κι αν κάτι άλλαξε στην πορεία.

    Για να γίνω πιο σαφής, ο πατέρας μου είναι ένα φουλ κοινωνικό άτομο, πιάνει κουβέντα με τους πάντες, έχει φίλους και βγαίνει ενώ η μάνα μου το ακριβώς αντίθετο. Ούτε φίλες εκτός κι αν βγει περιστασιακά με μαμάδες φίλων της αδερφής μου, αλλιώς πηγαίνει στη γιαγιά μου τα σαββατοκύριακα.

    Παλιότερα είχε περάσει κάποιες κρίσεις πανικού λόγω φοβίας για τις ημικρανίες που είχε και όπως μου είπε η ψυχολόγος που πήγαινα, σίγουρα αυτό επηρέασε και εμένα στο να πάθω το ίδιο κάποια χρόνια αργότερα. Νομίζω πως δυστυχώς ο χαρακτήρας μου μοιάζει αρκετά με αυτό της μάνας μου και τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να το διορθώσω όσο μπορώ, ωστόσο αυτό με κάνει να παίρνω μερικές φορές το μέρος του πατέρα μου στους καυγάδες και ίσως δεν είναι τόσο σωστό εκ μέρους μου..

    Τέλος πάντων...Όταν είμαι πότε με τον ένα ή πότε με τον άλλο, πέφτουν κατηγορίες εκατέρωθεν και έρχομαι σε δύσκολη θέση. Και οι δύο έχουν δίκιο με τον τρόπο τους η αλήθεια είναι αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω εγώ σαν γιος τους σε αυτό. Μέσα σε όλες τις ανασφάλειες που έχω, τον τελευταίο καιρό έχω και αυτό να με ταλανίζει κάποιες στιγμές. Μάλιστα σήμερα ο πατέρας μου είπε ότι αν ήταν άλλος θα την είχε χωρίσει και αυτό με έκανε να προβληματιστω ακόμα περισσότερο...

    Αυτά, δεν ξέρω έχω μπερδευτεί πλήρως

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    μια λυση ειναι οταν ξεκινανε τον καυγα να μπαινεις αναμεσα τους και να λες και στους δυο να το βουλωσουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Ως παιδί χωρισμενων και χωρισμένος ο ίδιος η άποψη μου είναι η εξής....

    Καταρχήν παρε το απόφαση ότι θα χωρίσουν αργά η γρήγορα.

    Κατα δευτερον βάλτους χέρι και πες τους να σταματήσουν να στα πρήζουν με τα θέματα τους, αν έχουν να πουν κάτι να το πουν ο ένας στον άλλον.

    Μια δυο φορές αν το κάνεις θα δεις τι καλα που θα σταματήσουν.

    Επίσης μην παίρνεις θέση υπέρ κανενός.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    δεν υπαρχει η δυνατοτητα να τους πεισει οταν ξεκινανε εναν καυγα να τον σταματησουν και να μιλησουν χωρις να φωναζουν;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Παιδιά το ζήτημα είναι ότι υπάρχει πλήρης ασυμφωνία χαρακτήρων. Απορώ πραγματικά πως τα βρίσκανε στο παρελθόν. Εκτός κι αν είναι αυτό που λένε με τα μέλια στην αρχή...

    Δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξω στην ιδέα ενός χωρισμού και ειδικά αν γίνει σύντομα, εφόσον έχω αρκετά θέματα ήδη να με απασχολούν...

    Μακάρι να μπορούσα να είμαι αφασία αλλά δεν τα καταφέρνω δυστυχώς. Όταν τσακώνονται και πω την αλήθεια από τη δική μου σκοπιά, δεν παραδέχονται τίποτα! Με έχει κουράσει η όλη κατάσταση ειλικρινά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Παιδιά το ζήτημα είναι ότι υπάρχει πλήρης ασυμφωνία χαρακτήρων. Απορώ πραγματικά πως τα βρίσκανε στο παρελθόν. Εκτός κι αν είναι αυτό που λένε με τα μέλια στην αρχή...

    Δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξω στην ιδέα ενός χωρισμού και ειδικά αν γίνει σύντομα, εφόσον έχω αρκετά θέματα ήδη να με απασχολούν...

    Μακάρι να μπορούσα να είμαι αφασία αλλά δεν τα καταφέρνω δυστυχώς. Όταν τσακώνονται και πω την αλήθεια από τη δική μου σκοπιά, δεν παραδέχονται τίποτα! Με έχει κουράσει η όλη κατάσταση ειλικρινά
    Πόσων ετών είσαι; Όταν σε πιάνουν και σου λένε πράγματα ο καθένας κατά μόνας να το κόβεις, μην το ενθαρρύνεις. Αυτό λέγεται τρίγωνο ποίηση. Δεν κάνει καλό σε σένα πάνω απ'όλα. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι όταν ξανασυμβεί να τους πεις να μιλάει ο ένας στον άλλον και να μην σε ανακατεύουν. Ενήλικες είναι, άσε τους να αναλάβουν την ευθύνη για τη σχέση τους.

Similar Threads

  1. Θα πανε ολα καλα?..
    By zodiac19 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2020, 17:50
  2. Αν πανε καλα τα πραγματα πιο ειναι το νοημα ...
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-2018, 17:13
  3. Παιδια Ολα καλα θα πανε
    By KARMA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2014, 04:02
  4. Replies: 108
    Last Post: 29-08-2011, 17:22
  5. ολα καλά θα πανε
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •