Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 222
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338

    Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν

    Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν
    Δεν την σκότωσε γιατί του φώναζε ή γιατί τσακώθηκαν. Την σκότωσε γιατί τη θεωρούσε κτήμα του. Την πήρε από τα 15 της ως λάφυρο που δεν ήθελε να χάσει

    Και τώρα τι; Την σκότωσε γιατί την αγαπούσε;

    Την δολοφόνησε και προσπάθησε να στήσει το τέλειο έγκλημα επειδή είχε… πάθος γι’ αυτήν;

    Είναι έγκλημα πάθους μια ακόμη γυναικοκτονία;

    Ξεκάθαρα και χωρίς κανένα δισταγμό. Η δολοφονία οποιασδήποτε γυναίκας δεν γίνεται από πάθος.

    Όλα αυτά είναι δικαιολογίες για να μειωθεί η ένταση των εγκλημάτων.

    Όταν μπαίνει μπροστά το πάθος, ο έρωτας ή η ζήλια για να αιτιολογηθεί μια δολοφονία γυναίκας, τότε δολοφονούμε για δεύτερη φορά το θύμα.

    Ξεκάθαρα λοιπόν να σταματήσουμε να μιλάμε για εγκλήματα πάθους και να δούμε την πραγματική αιτία. Και αυτή δεν είναι άλλη από τον εξουσιαστικό χαρακτήρα με τον οποίο πλάθουμε τους άνδρες σ’ αυτή τη χώρα, κι όχι μόνο.

    Είναι ότι τα πάντα οδηγούν σε μια ηθελημένη ή ακούσια διάθεση που έχει μια μεγάλη μερίδα του ανδρικού πληθυσμού να θεωρεί τις γυναίκες «κτήματα».

    Ακόμη κι αν δεν το θέλει ένας άνδρας, ακόμη κι αν ομνύει στην ισότητα και τα δικαιώματα των γυναικών, έχει «εκπαιδευτεί» δυστυχώς σε μια πατριαρχική αντίληψη.

    Που δυστυχώς μπορεί να βγει στην επιφάνεια σε στιγμές που κανείς δεν το περιμένει.

    Ο τρυφερός, πετυχημένος, αγαπητός σε όλους, οικογενειάρχης μπορεί σε μια στιγμή να μετατραπεί σε τέρας, επειδή ενδόμυχα έχει την αίσθηση του «κυρίαρχου», του αφεντικού, του «μάτσο» που μπορεί και να απλώνει χέρι, και να στέλνει στο νοσοκομείο, και να δολοφονεί ενίοτε την γυναίκα.

    Γιατί «του ανήκει», γιατί έτσι ανατράφηκε. Από το σχολείο, από τις παρέες, από την κοινωνία, από τον εργασιακό χώρο μαθαίνουμε να είμαστε «ανώτεροι». Όχι απαραίτητα μαθαίνουμε με ξεκάθαρο τρόπο. Αλλά με διάφορα μικροπράγματα που ποτίζουν την σκέψη των ανδρών.

    Από τον πατέρα που λέει στο μικρό γιο: «Ελα μωρέ, το γκομενάκι τα θέλει», μέχρι την παρέα των εφήβων ή των μεγαλύτερων που βλέπουν ένα κορίτσι στο δρόμο και σχολιάζουν το «ελαφρύ» ντύσιμο.

    Κι από τις αντρικές κουβέντες του στυλ «τα θέλει γιατί κουνιέται έτσι στο χορό», μέχρι τον σύζυγο που ζηλεύει τη γυναίκα του γιατί πάει για καφέ, όταν ο ίδιος ξημεροβραδιάζεται με παρέες χωρίς να δίνει λογαριασμό.

    Για να μη μιλήσουμε για το ίδιο το κράτος που κλείνει το μάτι σε πατριαρχικές αντιλήψεις με νόμους περί υποχρεωτικής αντίληψης που υποτίθεται ότι θα σταματήσουν περιπτώσεις όπως αυτή της Καρολάιν, δηλαδή «θα πάρω το παιδί και θα φύγω». Τέτοιοι νόμοι και τέτοιες συμπεριφορές οπλίζουν το χέρι του υποψήφιου συζυγοκτόνου.

    Μου έλεγε μια γυναίκα ότι πολλές φορές ο άνδρας δεν ανέχεται να τον χωρίσει μια γυναίκα. Δεν μπορεί να ακούει το «χωρίζουμε».

    Πληγώνεται το εγώ του, καταρρέει ο μύθος του κατακτητή και κυρίαρχου. Και τελικά χωρίζει ο άνδρας τη γυναίκα απλά και μόνο για να έχει το πάνω χέρι. Για να πει «εγώ σε χώρισα κ@@@α».

    Δυστυχώς έτσι είναι ποτισμένη η κοινωνία. Με αυτό το δηλητήριο που δεν είναι εμφανές, που πολλές φορές κρύβεται πίσω από την μάσκα του καλού, όμορφου, σέξι ή κοινωνικά αποδεκτού αρσενικού.

    Και που ευτυχώς δεν καταλήγει πάντα σε δολοφονίες. Όμως, τι σημαίνει πάντα;

    Εστω και μια γυναίκα να δολοφονείται από τον άνδρα της, τον σύντροφό της ή και τον πατέρα της, πρόκειται για έγκλημα καθοσιώσεως.

    Εστω κι ένας μώλωπας στο πρόσωπο μιας γυναίκας είναι έγκλημα.

    Η δολοφονία στα Γλυκά Νερά μας έχει συγκλονίσει όλους, όχι όμως τους πάντες για τον ίδιο λόγο.

    Αλλοι συγκλονίστηκαν γιατί δεν περίμεναν ή δεν πίστευαν μια τέτοια εξέλιξη.

    Αλλοι γιατί ο άνδρας ήταν καλός, αγαπητός, πετυχημένος, υπεραγαπούσε τη γυναίκα του, άρα πώς το έκανε αυτό.

    Αλλοι γιατί θα βρουν κάποια δικαιολογία να πουν γιατί όπλισε τα χέρια του δολοφόνου, γιατί τα έκανε δαγκάνες που έπνιξαν το άτυχο κορίτσι.

    Η πραγματική αιτία, όμως, είναι μία, κι ένα το ερώτημα που πρέπει να γίνει: «Γιατί την σκότωσες; Πώς τόλμησες; Δεν ήταν κτήμα σου. Δεν σου άνηκε ακόμη κι αν ήταν γυναίκα σου».

    Αν θέλουμε να είμαστε μια σοβαρή κοινωνία, αν θέλουμε να δικαιώσουμε την ψυχούλα ενός 20χρονου κοριτσιού που μόλις είχε γίνει μάνα, ένα πράγμα δεν πρέπει να κάνουμε. Να την… ενοχοποιήσουμε.

    Δεν την σκότωσε γιατί αντέδρασε στον άνδρα… κυρίαρχο.

    Δεν την σκότωσε γιατί του φώναζε. Δεν την σκότωσε γιατί τον είπε ανόητο. Δεν δολοφονήθηκε γιατί μίλησε παραπάνω απ’ ότι έπρεπε ή απείλησε να φύγει από το σπίτι.

    Την σκότωσε γιατί είναι δολοφόνος και καμιά δικαιολογία δεν υπάρχει.

    Την σκότωσε και δεν πρόκειται να ησυχάσει ποτέ. Γιατί δολοφόνησε ένα μικρό κορίτσι και άφησε ορφανό ένα μωρό.

    Κι αυτό δεν θα του το συγχωρήσουμε ποτέ…

    https://www.in.gr/2021/06/18/apopsi/...-tin-karolain/
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Μα δεν υπάρχει πατριαρχία ρε παιδιά.. έτσι τουλάχιστον λένε κάτι νοικοκυρές εν Χριστώ αδερφές. Τι όχι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Εντωμεταξύ τα ακροδεξιά φασισταριά (Πατρίς θρησκεία οικογένεια) όλο αυτό τον καιρό μας τα είχανε κάνει τσουρέκια βγάζοντας χολή και μίσος.. Ήταν σίγουροι λέει ότι ήταν αλλοδαποί, μουσουλμάνοι, φτωχοί η ότι άλλα ψυχολογικά κουβαλάνε. Αντ' αυτού μας βγήκε Ελληνάρας χριστιανός νοικοκυραίος, καλό παιδί δεν είχε δώσει δικαιώματα στη γειτονιά, με χρήματα και καλή δουλειά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Έτσι είναι πλεμπαιοι άλλωστε τι μπορεί να περιμένει κανείς σε αυτή τη χώρα όταν βγαίνει δημόσια η πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων Ελλάδας και αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Άννα Ζαΐρη, και κάνει δηλώσεις τέτοιου τύπου με αφορμή τη δολοφονία της Καρολάιν.
    Αυτή η έξαρση που παρουσιάζεται τον τελευταίο καιρό, νομίζω ότι οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην εισροή πληθυσμών που δεν ασπάζονται τις ίδιες αξίες με τον Έλληνα, δεν έχουν την ίδια εκπαίδευση δηλαδή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Homebod, μέσα στην τόση μαυρίλα αυτού του εγκλήματος που προσωπικά με σόκαρε για την παράσταση που έστησε ο δολοφόνος είναι ελπιδοφόρο ένας άντρας να υποστηρίζει κείμενα σαν αυτό που μας παρέθεσες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Και εδώ ο τηλεμπάτσος δίνει οδηγίες στους μελλοντικούς νοικοκυραίους σε περίπτωση φόνου τι μπορούν να κάνουν για να βγουν σε 4, 5 χρόνια.

    https://www.youtube.com/watch?v=4DrhB1H8sXA

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Ρε τον βλάκα, αντί να βρει άλλη να γλεντάει αν δεν γούσταρε, πήγε και την έφαγε την κακομοίρα.
    Τι σχέση έχει η πατριαρχία και τέτοια ανέκδοτα; ακόμα δεν ξέρουμε γιατί την έφαγε, παίζει δυνατά η εκδοχή
    να τον χώριζε με το παιδί μαζί της οπότε θα τον έπινε στην διατροφή. Πάλι τα φράγκα στην μέση.

    Υ.Γ Στην μπουζού θα βρεθούν τρελλές να του στέλνουν γράμματα αγάπης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by user name View Post
    Ρε τον βλάκα, αντί να βρει άλλη να γλεντάει αν δεν γούσταρε, πήγε και την έφαγε την κακομοίρα.
    Τι σχέση έχει η πατριαρχία και τέτοια ανέκδοτα; ακόμα δεν ξέρουμε γιατί την έφαγε, παίζει δυνατά η εκδοχή
    να τον χώριζε με το παιδί μαζί της οπότε θα τον έπινε στην διατροφή. Πάλι τα φράγκα στην μέση.

    Υ.Γ Στην μπουζού θα βρεθούν τρελλές να του στέλνουν γράμματα αγάπης.
    ε όσοι έχουν κουκούτσια στο μυαλό μέσα λένε ότι φταίει η πατριαρχια. λες κ τον δολοφόνο τον κάνει το φυλο

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    ε όσοι έχουν κουκούτσια στο μυαλό μέσα λένε ότι φταίει η πατριαρχια. λες κ τον δολοφόνο τον κάνει το φυλο
    Δεν υπάρχει φεμινισμός χωρίς πατριαρχία. Μου αρέσουν οι φεμινίστριες, ρίχνω πολύ γέλιο μαζί τους.
    Το γέλιο μακραίνει την ζωή...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Homebod, μέσα στην τόση μαυρίλα αυτού του εγκλήματος που προσωπικά με σόκαρε για την παράσταση που έστησε ο δολοφόνος είναι ελπιδοφόρο ένας άντρας να υποστηρίζει κείμενα σαν αυτό που μας παρέθεσες...
    Κύκνε μου, η απάντησή σου μου ραγίζει την καρδιά!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ευχαριστώ όλους όσους έγραψαν κάτι!

    Είμαι κι εγώ σε κατάσταση σοκ!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Κύκνε μου, η απάντησή σου μου ραγίζει την καρδιά!!
    Γιατί; Για καλό το είπα, όχι για να στεναχωρηθείς... Συγγνώμη αν αυτό ήταν το αποτέλεσμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γιατί; Για καλό το είπα, όχι για να στεναχωρηθείς... Συγγνώμη αν αυτό ήταν το αποτέλεσμα...
    Είναι για καλό αλλά μου έφερε δάκρυα από την αδικία που μου θυμίζει ότι υπάρχει, λαμβάνοντας υπ' όψιν και τις δικές σου εμπειρίες
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Είναι για καλό αλλά μου έφερε δάκρυα από την αδικία που μου θυμίζει ότι υπάρχει, λαμβάνοντας υπ' όψιν και τις δικές σου εμπειρίες
    Κατάλαβα τι εννοείς... Κι εγώ αδικία τις θεωρώ και τις δικές μου εμπειρίες που με καταδίκασαν στη μοναξιά και με έκαναν να χάσω τον άνθρωπο που αγάπησα όσο κανέναν και φυσικά τη δολοφονία της κοπέλας αλλά δεν θα επεκταθώ άλλο στα δικά μου εδώ, μην χαλάσω το θέμα... Απλώς δεν άντεξα να μην πω αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ένα από τα καλύτερα και βαθύτερα post που έχω διαβάσει στο φόρουμ εδώ. Η ανάλυση με βρίσκει σύμφωνη φυσικά, εννοείται πως η πατριαρχία έχει καίρια θέση στην ανάλυση για κάθε γυναικοκτονία, εννοείται πως η έμφυλη βία έχει να κάνει με τον ματσισμό, με το ανδρικό προνόμιο σε κάθε κοινωνικό σχηματισμό και θα ήταν λειψή η ανάλυση αν έμενε στην ζήλια και το...πάθος (μας μεγάλωσαν εξάλλου με ταινίες όπου ο πρωταγωνιστής χαστούκιζε τη γυναίκα ή ερωμένη του κι αυτή "έβαζε μυαλό". Αυτό το έγκλημα είναι χαρακτηριστικό της έμφυλης βίας, και το πώς επηρεάζει κάθε γυναίκα στην κοινωνία. Βία είναι ο φόβος, βία είναι η απειλή, βία είναι μία γυναίκα να ζει με την γνώση του τι συνέβη σε μία άλλη γυναίκα όταν...τόλμησε να θελήσει να φύγει απλά από μία σχέση που πια δε την γέμιζε, βία είναι ο άντρας να φοβάται μην εξευτελιστεί ενώ η γυναίκα μη την σκοτώσουν, και όποιος δεν το βλέπει, είναι γιατί δε θέλει να το δει, ή γιατί δεν τον ενδιαφέρει η αδικία, είτε γιατί δεν το έχει σκεφτεί ποτέ βαθύτερα. Και σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, το αποτέλεσμα είναι να συμμετέχει στην αδικία, καθώς το προνόμιό του μένει χωρίς να έχει συνειδητοποιηθεί από τον ίδιο.

    Το τέρας δεν φύτρωσε από το πουθενά, κανένα τέρας δεν φυτρώνει από το πουθενά, τον θρέφει η ίδια η πατριαρχία, οι θρησκείες και οι εκκλησίες τους, που είναι ποτισμένες μέχρι τα μπούνια στην πατριαρχική τοξικότητα. Καθημερινά βιώνουμε οι γυναίκες τη βία, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο καμιά μας δεν έχει ξεφύγει απ' αυτήν, καθώς ζει στο ίδιο το σύστημα που τη διατηρεί και την αναπαράγει. Αρκετές φορές τα προτάγματα της κυριαρχίας έχουν εσωτερικευθεί και αναπαράγονται και από γυναίκες, αυτό γίνεται ασυνείδητα και αυτόματα, αφού η πλύση εγκεφάλου και τα βιώματά μας έχουν περάσει μέσα μας έχοντας χρωματιστεί από το σαθρό μελάνι της πατριαρχίας.

    Κι εδώ κολλάει το σύνθημα, ο βιαστής είσ΄εσύ. Ο δολοφόνος είσ' εσύ. Εσύ που αρνείσαι να δεις, εσύ που σε βολεύει το προνόμιο, εσύ που δε νιώθεις την αγωνία, εσύ κι εσύ κι εσύ. Η κόρη της ελπίζω να μην θελήσει ποτέ να τον γνωρίσει τον δολοφόνο της μητέρας της. Και να καταλάβει τις πραγματικές αιτίες. Και να ανήκει σε μία μελλοντική κοινωνία που η έμφυλη βία θα είναι παρελθόν.
    #UnVioladorEnTuCamino

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-2020, 11:06
  2. Εθισμος στο βιαγκρα: ειναι πραγματικος
    By Ορέστης in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2018, 09:17
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 23:28
  4. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 17:58
  5. Replies: 10
    Last Post: 28-09-2010, 17:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •