Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που το τέρας σκότωσε την Καρολάιν - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 222
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Κάτι φράσεις του τύπου οργή θεού, ο θεός είναι μεγάλος, αχ τι αμαρτίες πληρώνω θεέ μου, τι φάση.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Του αξίζει ο αρχαίος Σπαρτιάτικος, Καιάδας!
    Μην είστε τόσο σκληρή.. Όποιος δείξει ευσπλαχνία στον συνάνθρωπο, θα βρει ευσπλαχνία από τον Κύριο. Μπορεί να μετανοήσει και να τον συγχωρέσει ο Χριστούλης..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Το άλλο το μάθατε; σεβάστηκαν λέει οι μπάτσοι την επιθυμία του δολοφόνου να παραστεί στο μνημόσυνο χαχα.. Τι άλλο θα δούμε σε αυτή τη χώρα ρε φίλε @#!$...

    https://www.youtube.com/watch?v=NIFuACCPnFM

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Εντωμεταξύ το ανακοίνωσαν μια μέρα μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου για τα εργασιακά.. τυχαίο; Εγώ πάντως τα περιμένω όλα από αυτή την κυβέρνηση.. είναι τόσο χυδαίοι που το έχουν τερματίσει.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπαινω στο in.gr να διαβασω τα νεα και βλεπω ολα σχεδον ή τα μισα αρθρα να βασιζονται σε αυτο το γεγονος. Ολα γραμμενα απο μεροκαματιαρηδες δημοσιογραφους - κειμενογραφους που κανουν τη δουλεια τους και ολα φωναζουν κανε με κλικ για να επιτυχω το σκοπο υπαρξης μου. Με το να καταλαβαινεις τη λογικη, δεν γλυτωνεις απο τα αρνητικα της εποχης της υπερπληροφορησης και ισως της παραπληροφορησης θα ελεγα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Μην είστε τόσο σκληρή.. Όποιος δείξει ευσπλαχνία στον συνάνθρωπο, θα βρει ευσπλαχνία από τον Κύριο. Μπορεί να μετανοήσει και να τον συγχωρέσει ο Χριστούλης..
    χα χα, δε σε προλαβαίνω! Σε νιώθω. Τα προφανή. Σήμερα συζήταγα με μία φίλη μου. Μου έλεγε πως σε μία συγγενή της όταν πήγε στην αστυνομία να καταθέσει μήνυση εναντίον κάποιου που την κακοποιούσε, την είχαν τότε αποτρέψει από το να το κάνει. Την κοπέλα ο τότε της γκόμενος, γιατί σύντροφο δε θα τον πω με τίποτε, την χτύπησε τόσο δυνατά, που παρά τρίχα γλίτωσε την αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Της είπε ο επικεφαλής, πως "ξέρεις πόσο χειρότερα βλέπουμε, αυτό δεν είναι τίποτα" και πως υπάρχουν τόσες μηνύσεις που καλύτερα να μην το κυνηγήσει και δε θα βρει άκρη. Σε αποτρέπουν από το να διώξεις τον κακοποιητή. Τώρα, τα κανάλια τους παρουσιάζουν ως ήρωες! Όλες γνωρίζουμε πόσο κατά της κακοποίησης είναι γενικά το μπατσαριό, έτσι;
    #UnVioladorEnTuCamino

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Δε θα κακοπεράσει εν τω μεταξύ στη φυλακή, μην φαντασιώνεστε εκδικήσεις και ταλαιπωρίες. Πρόκειται για έναν πλούσιο λευκό ενήλικα ετεροφυλόφιλο άνδρα, και θα του φερθούν ανάλογα. Θα περάσει ζάχαρη σε σχέση με τι θα πέρναγε άλλος σε διαφορετικούς άξονες ευαλωτότητας.
    #UnVioladorEnTuCamino

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Αλίμονο στην κοπέλα που πήγε άδικα και στους δικούς της ανθρώπους, αλλά και στους γονείς του φονιά που θα είναι στιγματισμένοι για μια ζωή. Κυρίως όμως Άλιμο στο παιδί που θα στερηθεί την αγκαλιά της μάνας και το τραύμα που θα κουβαλάει η ψυχούλα του από αυτά που είδε μπροστά στα μάτια του. Ο πατέρας δεν ξέρω πως θα περάσει μπορεί ζάχαρη μπορεί και χάλια!!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ο δολοφόνος είπε στους αστυνομικούς "δε μπορείτε να φανταστείτε τον έρωτά μου γι αυτήν την κοπέλα". Δεν είναι καθόλου τυχαίος ο συσχετισμός της έμφυλης βίας με τον έρωτα. Ο έρωτας εισάγεται στον δημόσιο λόγο (καθώς ούτε τυχαία ένα μέσο επικοινωνίας επιλέγει πάνω σε ποια βάση θα στηριχτεί η αφήγηση), καθώς η αναπαραγωγή του "πάθους" ενός άντρα για μία γυναίκα είναι το κάλυμμα για μία ηθικά νομιμοποιημένη πράξη βασισμένη στο πάθος.
    Έχουμε τη εισαγωγή του έρωτα στην κυρίαρχη αφήγηση ως ελαφρυντικού για την γυναικοκτονία.

    Καθόλου τυχαίο επίσης που τα μέσα προτιμούν να την βαφτίζουν απλώς συζυγοκτονία (η ιερότητα του γάμου και η ιερότητα της μητρότητας παίζουν δυνατά σε όλες τις κυρίαρχες αφηγήσεις). Και στο ίδιο νήμα εδώ που συζητάμε υπάρχει ένας υπερτονισμός της δολοφονημένης γυναίκας στο ρόλο της ως μητέρας. Το ζήτημα δεν είναι αν ήταν, που ήταν φυσικά. Το ζήτημα είναι γιατί τονίζεται και με τι αντιπαραβάλλεται μέσα στα μυαλά των ανθρώπων. Η κανονικοποίηση των ρόλων υπάρχει κι εδώ.

    Ένα άλλο στοιχείο που προβάλλει μέσα στην αφήγηση είναι η περιγραφή της Καρολάιν ως "ευέξαπτης γυναίκας με αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά" από τον ίδιο τον γυναικοκτόνο, έχουμε δηλαδή την ψυχιατρικοποίηση του θύματος, ως άλλη μία προσπάθεια να δικαιολογηθεί η βία εάν το πρόσωπο που τη δέχεται ήταν "άρρωστο" και η συμπεριφορά του έξω από το κανονικό (ποιος το ορίζει; ποιος το προβάλλει με αυτόν τον τρόπο και γιατί;). Το θέμα είναι να μάθουμε να βλέπουμε τις αθέατες όψεις των πραγμάτων. Αυτά που δε λέγονται είναι σημαντικότερα, αυτά που υπονοούνται, αυτά που θεωρούνται αυτονόητα, αυτά που συμφέρει να προπαγανδίζονται και να δικαιώνονται ηθικά και νομικά, ένα ολόκληρο σάπιο σύστημα που τρέφει και στηρίζει το πατριαρχικό καρκίνωμα.
    #UnVioladorEnTuCamino

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Και κάτι άλλο. Ο τίτλος εδώ. "Το τέρας". Απανθρωποποιώντας τον θύτη υπάρχει η- φιλότιμη, δε λέω :/ ) προσπάθεια να κρατηθεί κάτω από την επιφάνεια του παγόβουνου η πραγματική του διάσταση. Δεν πρόκειται για κανένα τέρας. Είναι ένας κανονικός άνδρας, της διπλανής πόρτας. Όταν όμως αποκαλείται τέρας, του αποδίδονται χαρακτηριστικά που δε μπορεί και δεν έχει ένας "νορμάλ" άνδρας. Είναι και μία απόπειρα κοινωνικού εφησυχασμού, μην ταράξουμε τα νερά, κανένας άνδρας με τα "λογικά" του δε θα σκότωνε τη γυναίκα του, έτσι; είναι και μία απόπειρα ο γυναικοκτόνος να γίνει ο Άλλος, που δεν απειλεί όπως σε απειλεί ο τυχαίος άνδρας στον δρόμο. Μόνο που όλες μας έχουμε περάσει στιγμές που μυριστήκαμε κίνδυνο, έτσι δεν είναι; Πότε ήταν; Δεν ήταν σε κάποιο παραμύθι με δράκους, στη δική μας γειτονιά, σχολείο, σχέση, οικογένεια, κοινωνία ήταν. Με τον καθημερινό τυχαίο άνδρα, που μας φαινόταν έμπιστος και καλός. Ή όχι;
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Εγώ έχω να πω ότι το περίμενα ότι θα ήτανε αυτός ο δολοφόνος!!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Διαβαζω σε ενα αλλο τεχνολογικο φορουμ που παρακολουθω και εχουν και καποιο νημα για την επικαιροτητα οτι η τηλεοραση και ειδικα ο Σκαι γινονται ιδιαιτερα εμετικη. Βλεπω και σε ενα ειδησεογραφικο σαιτ οτι διαβαζουν και αποσπασματα απο κατι σαν ημερολογιο που ειχε η κοπελλα. Προσωπικα δεν βλεπω τηλεοραση και δεν θελω να ενημερωνομαι πλεον για αυτο το θεμα, γιατι προβλεπω να φτανει σε υψηλα επιπεδα παραπληροφορησης. Δεν θα το γλυτωσουμε μαλλον, μιας και ηδη γραφω αυτο το μηνυμα απο τα σχολια και μονο που διαβασα και ειδα.
    Καλημέρα !

    Να μην βλέπεις γιατί όντως η κατάσταση έχει ξεφύγει .
    Ο κάθε ανίδεος πάει και λέει ότι του κατέβει και όλα αυτά δυστηχως με την σημερινή τεχνολογία θα μείνουν για πάντα και κάποια στιγμή θα τα δει και το αυτό το παιδί ..

    Όλοι ξαφνικά το ήξεραν και όλοι έχουν γίνει ψυχολόγοι μέσα από μια εικόνα και ένα βίντεο ..
    Ποιο τραγικό από όλο αυτό δεν έχει ...

    Πραγματικά το έχουν ξεφτυλισει πάλι για ένα θέμα που σε ένα μήνα θα έχει ξεχαστεί από όλους και από όλα όπως όλα τα άλλα και δυστηχως μόνο το οικογενειακό περιβάλλον θα επομιστει την ανευθυνότητα του κάθενος που ειτε στην τηλεόραση είτε στο ίντερνετ βγαίνει και λέει ότι κουλαμαρα του κατέβει ...

    Άλλωστε ο τύπος θα καλοπέραση στην φυλακή αυτό είναι δεδομένο και θα πληρώσει με το παραπάνω .
    Αυτό το παιδί όμως ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Εντωμεταξύ το ανακοίνωσαν μια μέρα μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου για τα εργασιακά.. τυχαίο; Εγώ πάντως τα περιμένω όλα από αυτή την κυβέρνηση.. είναι τόσο χυδαίοι που το έχουν τερματίσει.
    Μα είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια;Τρικυμία.

  14. #59
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    45
    Τίποτα. Αν βλέπεις έτσι τη γυναίκα σου απλά τα μαζεύεις και φεύγεις. Έτσι έκανα κι εγώ. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση η κοπέλα ήθελε βοήθεια από ειδικό και το παλικάρι δεν μπορούσε να το αξιολογήσει. Μεγάλο λάθος όταν τα προβλήματα τα κρατάς κλειστά και δεν τα ανοίγεις.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Fatal Error View Post
    Τίποτα. Αν βλέπεις έτσι τη γυναίκα σου απλά τα μαζεύεις και φεύγεις. Έτσι έκανα κι εγώ. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση η κοπέλα ήθελε βοήθεια από ειδικό και το παλικάρι δεν μπορούσε να το αξιολογήσει. Μεγάλο λάθος όταν τα προβλήματα τα κρατάς κλειστά και δεν τα ανοίγεις.
    "παλικαρι";
    ετσι λες τον ψυχρο δολοφονο; "παλικαρι";;;
    καλο "παλικαρι" θα σαι κι εσυ...

    η κοπελα επαιρνε ηδη βοηθεια, "παλικαρι". επαιρνε βοηθεια για να αντεξει την ζωη με το παλικαρι...
    απλα το παλικαρι, δεν μπορουσε να αντεξει την απορριψη απο την κοπελιτσα, γιατι ηταν ετοιμη να τον εγκαταλειψει. κι αυτο δεν το σηκωνε το παλικαρι...
    ετσι ειστε τα "παλικαρια"...

    μαθε, οτι το "παλικαρι", πηγε και την σκοτωσε στον υπνο της... φοβηθηκε μηπως αντισταθει και τον νικησει. ηταν γυμνασμενη και το παλικαρι ΜΕΓΑΣ ΧΕΣΤΗΣ..
    αδερφες και παλικαρια, γινατε μαλλια- κουβαρια..

Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η Αόρατη Τιμωρία: O Λόγος Που Ανησυχώ Και Ο Λόγος (ισως) Που Δεν Παω Σε Ιατρό
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-12-2020, 11:06
  2. Εθισμος στο βιαγκρα: ειναι πραγματικος
    By Ορέστης in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2018, 09:17
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 23:28
  4. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 17:58
  5. Replies: 10
    Last Post: 28-09-2010, 17:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •