Αυπνιες και ψυχοθεραπευτικη αντιμετωπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Αυπνιες και ψυχοθεραπευτικη αντιμετωπιση

    Πως αντιμετωπιζονται οι αυπνιες με ψυχοθεραπεια χωρις να χρειαστει να επισκεφτεις ψυχιατρο γ φαρμακα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καλή ερώτηση. Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος μέσω της ψυχοθεραπείας. Σε όσους ψυχιάτρους ψυχοθεραπευτές έχω κάνει ψυχοθεραπεία μόνο αγωγή ή συμπλήρωμα διατροφής μου συστηναν. Έχω ακούσει και για άλλους τρόπους αλλά όχι ότι η ψυχοθεραπεία βοηθάει σ'αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    εγώ πάλι πιστεύω ότι βοηθάει στο κομμάτι του να βρεις τις αίτιες που σε έχουν φτάσει στο σημείο να μην κοιμάσαι και να δουλέψεις πάνω σε αυτό. Έπειτα και αφού βρεθούν οι αιτίες τι δηλαδή τις προκαλεί τότε ίσως να καταπολεμηθεί και το θέμα της αυπνίας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Μέχρι τώρα από τους τρεις ψυχοθεραπευτές κανείς δεν αφιέρωσε ιδιαίτερο χρόνο στο πρόβλημα της αϋπνίας. Απλά ο ένας εξ αυτών μου είπε να μην κοιμάμαι πάνω από δέκα λεπτά το απόγευμα γιατί δημιουργεί πρόβλημα στον βραδινό ύπνο. Επίσης μου είπε ότι ο ύπνος το απόγευμα προκαλεί κατάθλιψη. Γενικά τις αϋπνίες τις θεωρούν σύμπτωμα της κατάθλιψης και του άγχους και αν δεν δώσουν αγωγή που να καλύπτει και το κομμάτι του ύπνου (π.χ.καποιο από τα αντικαταθλιπτικά που είναι και υπναγωγα), θεωρούν ότι έμμεσα, όταν βελτιωθεί η κατάσταση από την ψυχοθεραπεία ή το αντικαταθλιπτικό, θα βελτιωθεί και ο ύπνος.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μέχρι τώρα από τους τρεις ψυχοθεραπευτές κανείς δεν αφιέρωσε ιδιαίτερο χρόνο στο πρόβλημα της αϋπνίας. Απλά ο ένας εξ αυτών μου είπε να μην κοιμάμαι πάνω από δέκα λεπτά το απόγευμα γιατί δημιουργεί πρόβλημα στον βραδινό ύπνο. Επίσης μου είπε ότι ο ύπνος το απόγευμα προκαλεί κατάθλιψη. Γενικά τις αϋπνίες τις θεωρούν σύμπτωμα της κατάθλιψης και του άγχους και αν δεν δώσουν αγωγή που να καλύπτει και το κομμάτι του ύπνου (π.χ.καποιο από τα αντικαταθλιπτικά που είναι και υπναγωγα), θεωρούν ότι έμμεσα, όταν βελτιωθεί η κατάσταση από την ψυχοθεραπεία ή το αντικαταθλιπτικό, θα βελτιωθεί και ο ύπνος.
    Αρα ψυχοθεραπεια και υπομονη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Πέρα από το να περιμένεις από την ψυχοθεραπεία να βοηθηθεις στον ύπνο (σ'εμένα δεν έκανε τίποτα, νομίζω πως έγινα χειρότερα πριν γίνω καλύτερα και τώρα παίρνω ρεμερον για τον ύπνο) θα σου έλεγα να αποφεύγεις τον ύπνο το μεσημέρι-απογευμα όπως είπα παραπάνω, και να δοκιμάσεις βαλεριάνα (σε ρόφημα περισσότερο με έπιανε παρά σαν συμπλήρωμα) ή μελατονίνη (σ' εμένα σκέτη μου προκαλούσε πλήρη αϋπνία) ή άλλα βότανα τύπου χαμομήλι κλπ., να αποφεύγεις τη χρήση κινητού, υπολογιστή κλπ λίγο πριν κοιμηθείς, όπως και την άσκηση τις βραδινές ώρες. Μέχρι και τη διατροφή μπορείς να προσαρμόσεις ανάλογα, δηλαδή να αποφεύγεις αργά το βράδυ κάποιες τροφές που δημιουργούν διέγερση (σοκολάτα, καφεινη κλπ) ή δεν χωνεύονται εύκολα και να προτιμάς κάποιες που βοηθούν τον ύπνο (μπανάνα). Και η άσκηση ή έστω να περνάς αρκετή ώρα εκτός σπιτιού βοηθάει (έχει σχέση με τους κιρκαδικους ρυθμούς). Γενικά πρέπει να το δεις ολιστικά, να αποφεύγεις πράγματα που σε ταράζουν ή να επαναπροσδιορίσεις την προσέγγισή σου επ' αυτών.

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση άγχους, αυπνιες
    By opiodies in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-11-2018, 22:19
  2. Τραύμα κατά την ψυχοθεραπευτική διαδικασία
    By blackcrow in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 48
    Last Post: 07-01-2017, 20:01
  3. αυπνιες
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2014, 14:44
  4. ψυχοθεραπευτικη μεθοδος
    By gingertania1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2011, 21:42
  5. αυπνιες...
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2011, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •