επιστροφές χωρίς λόγο...φλερτ από απόσταση για καβάτζα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    επιστροφές χωρίς λόγο...φλερτ από απόσταση για καβάτζα

    Χαίρετε!
    Είμαι ένας νεαρός στα 25, που στα ερωτικά τα έχω σκατώσει...
    Πριν σχεδόν τρεις μήνες είχα γράψει ένα thread για μια γνωριμία διαδικτυακή με κάποιον που ζούσε στο εξωτερικό και μου ρίχνει 13 χρόνια...
    πλέον έχει γυρίσει Ελλάδα...
    με αυτόν δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά ποτέ...
    μιλούσαμε για δυο μήνες σχεδόν με μηνύματα, βιντεοκλήσεις, τηλέφωνα...από ώρες...τα σενάρια για πρώτη συνάντηση μόλις γυρίσει Ελλάδα, ήταν πολλά...
    λίγο με τη βοήθεια σας εδώ μέσα, λίγο με τη βοήθεια ψυχολόγου, κατάλαβα ότι ήταν ένα αρρωστημένο φλερτ...αυτός νάρκισσος...μετά από ένα ταξίδι του, σταματήσαμε να μιλάμε συχνά...ώσπου έχασα για τα καλά το ενδιαφέρον μου κι αυτός ξεκίνησε το ghosting...κατάλαβα πως είναι νάρκισσος και χειριστής...τον ξέχεσα μετά από δυο βδομάδες καθόλου επικοινωνίας και τον μπλόκαρα, αν και νομίζω πως αν δεν το έκανα και τον αγνοούσα απλώς θα ήταν προτιμότερο..μια βδομάδα μετά, με βρίσκει από αλλού και το μόνο που τον ένοιαξε ήταν αν μου μίλησε κάνας πρώην του και για αυτό αν του μίλησα άσχημα και κόψαμε επαφή...αν και με πήρε από κάτω για κάποιο διάστημα, επανήλθα αμέσως....
    για κακή μου τύχη, είχα κάνει κάποιο λάθος στο viber και ξεμπλοκαρίστηκε...πριν μια βδομάδα, με είχε δει που έκανα live στο κανάλι μου στο youtube κι έστειλε πάλι..ύστερα από δυο μήνες σιωπής..δεν φάνηκαν οι προθέσεις του καλές..βιτριολικό χιούμορ παρόλο που έλεγε ότι ήθελε να λύσουμε τη κόντρα..τσακωθήκαμε μετά από τρεις μέρες (όχι που θα άντεχα) για το ξέχεσμα που του είχα κάνει...μου ζήτησε ο ίδιος να τον κάνω μπλοκ και δεν μου φάνηκε νορμάλ αυτό γιατί δεν μου το είχε ξανακάνει κανείς...τσαντίστηκα και του το έριξα το μπλοκ (Σκωτσέζικο ντους ο τύπος)..
    γενικά μονίμως οι άλλοι του φταίνε...αλλά δεν το κράτησα για πολύ, ήθελα να δω τι άλλο σόου θα κάνει..χτες αφήνει ένα σχόλιο σε ένα βίντεο μου και έστειλε ξανά...ψυχρός εγώ, τάχα μου από ενδιαφέρον έστειλε...ξέρω, θα μου πείτε ο κώλος μου τα θέλει... αλλά πλέον αυτή τη φορά έχει χάσει όποια σοβαρότητα στα μάτια μου...εντωμεταξύ, στην επιστροφή του πάντα μετά την μία το βράδυ στέλνει...και με βαρετές συζητήσεις πια, κυρίως τα τυπικά, χωρίς πολλά όπως πρώτα..
    ξέρω, θα μου πείτε να μην του δίνω καμία βαρύτητα και πως απλά καβάτζα θέλει, αλλά ήθελα να τα πω κάπου και να διαβάσω μια γνώμη δική σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by spiros.k View Post
    Χαίρετε!
    Είμαι ένας νεαρός στα 25, που στα ερωτικά τα έχω σκατώσει...
    Πριν σχεδόν τρεις μήνες είχα γράψει ένα thread για μια γνωριμία διαδικτυακή με κάποιον που ζούσε στο εξωτερικό και μου ρίχνει 13 χρόνια...
    πλέον έχει γυρίσει Ελλάδα...
    με αυτόν δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά ποτέ...
    μιλούσαμε για δυο μήνες σχεδόν με μηνύματα, βιντεοκλήσεις, τηλέφωνα...από ώρες...τα σενάρια για πρώτη συνάντηση μόλις γυρίσει Ελλάδα, ήταν πολλά...
    λίγο με τη βοήθεια σας εδώ μέσα, λίγο με τη βοήθεια ψυχολόγου, κατάλαβα ότι ήταν ένα αρρωστημένο φλερτ...αυτός νάρκισσος...μετά από ένα ταξίδι του, σταματήσαμε να μιλάμε συχνά...ώσπου έχασα για τα καλά το ενδιαφέρον μου κι αυτός ξεκίνησε το ghosting...κατάλαβα πως είναι νάρκισσος και χειριστής...τον ξέχεσα μετά από δυο βδομάδες καθόλου επικοινωνίας και τον μπλόκαρα, αν και νομίζω πως αν δεν το έκανα και τον αγνοούσα απλώς θα ήταν προτιμότερο..μια βδομάδα μετά, με βρίσκει από αλλού και το μόνο που τον ένοιαξε ήταν αν μου μίλησε κάνας πρώην του και για αυτό αν του μίλησα άσχημα και κόψαμε επαφή...αν και με πήρε από κάτω για κάποιο διάστημα, επανήλθα αμέσως....
    για κακή μου τύχη, είχα κάνει κάποιο λάθος στο viber και ξεμπλοκαρίστηκε...πριν μια βδομάδα, με είχε δει που έκανα live στο κανάλι μου στο youtube κι έστειλε πάλι..ύστερα από δυο μήνες σιωπής..δεν φάνηκαν οι προθέσεις του καλές..βιτριολικό χιούμορ παρόλο που έλεγε ότι ήθελε να λύσουμε τη κόντρα..τσακωθήκαμε μετά από τρεις μέρες (όχι που θα άντεχα) για το ξέχεσμα που του είχα κάνει...μου ζήτησε ο ίδιος να τον κάνω μπλοκ και δεν μου φάνηκε νορμάλ αυτό γιατί δεν μου το είχε ξανακάνει κανείς...τσαντίστηκα και του το έριξα το μπλοκ (Σκωτσέζικο ντους ο τύπος)..
    γενικά μονίμως οι άλλοι του φταίνε...αλλά δεν το κράτησα για πολύ, ήθελα να δω τι άλλο σόου θα κάνει..χτες αφήνει ένα σχόλιο σε ένα βίντεο μου και έστειλε ξανά...ψυχρός εγώ, τάχα μου από ενδιαφέρον έστειλε...ξέρω, θα μου πείτε ο κώλος μου τα θέλει... αλλά πλέον αυτή τη φορά έχει χάσει όποια σοβαρότητα στα μάτια μου...εντωμεταξύ, στην επιστροφή του πάντα μετά την μία το βράδυ στέλνει...και με βαρετές συζητήσεις πια, κυρίως τα τυπικά, χωρίς πολλά όπως πρώτα..
    ξέρω, θα μου πείτε να μην του δίνω καμία βαρύτητα και πως απλά καβάτζα θέλει, αλλά ήθελα να τα πω κάπου και να διαβάσω μια γνώμη δική σας...
    καλημερα.
    εγω νομιζω οτι δεν θελει ουτε καν καβαντζα.
    απ οτι καταλαβα, τις λιγες φορες που επεδιωξε επικοινωνια, μονο για μπλα μπλα ηταν. δεν ηθελε κατι ερωτικο.
    επομενως τι καβαντζα;; να χαμε να λεγαμε...
    τα υπολοιπα τα ειπες μονος σου.
    ξερεις καλα, οτι δεν τραβαει η ιστορια, με τπτ... αν τα θελει ο κωλος σου και σενα, εμεις τι να κανουμε;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Όταν σε μια οποιαδήποτε σχέση άγνωστων ανθρώπων, ο ένας στέλνει αργά βράδυ κι ο άλλος ασχολείται
    αυτό μεταφράζεται ως μοναξιά τους. Επαληθεύεται σχεδόν απόλυτα.
    Το βράδυ ο κόσμος κοιμάται, αράζει ή διασκεδάζει. Έτσι ξέρω εγώ.
    Αν εσύ είχες κάτι βασικό να ασχοληθείς όπως κι αυτός, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.
    Συνεπώς δεν έχετε τι να κάνετε και ούτε έχετε καταλήξει τι θέλετε γιατί αν είχατε καταλήξει, θα είχατε γνωριστεί.
    Απλή λογική.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Και μόνο που διάβασα την λέξη ghosting, σχημάτισα μία αρνητική γνώμη για όλο αυτό.
    Σε έναν άνθρωπο που κάνει ghosting, ούτε να βασιστείς μπορείς, ούτε να επενδύσεις, ούτε καν να εμπιστευτείς.
    Τι να συζητήσουμε.
    Οποιαδήποτε και αν είναι η εξέλιξη αυτός ανα πάσα στιγμή μπορεί να χαθεί.
    Τι νόημα έχει;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Και μόνο που διάβασα την λέξη ghosting, σχημάτισα μία αρνητική γνώμη για όλο αυτό.
    Σε έναν άνθρωπο που κάνει ghosting, ούτε να βασιστείς μπορείς, ούτε να επενδύσεις, ούτε καν να εμπιστευτείς.
    Τι να συζητήσουμε.
    Οποιαδήποτε και αν είναι η εξέλιξη αυτός ανα πάσα στιγμή μπορεί να χαθεί.
    Τι νόημα έχει;

    Νόημα γυρεύουν οι ονειροπόλοι. Μια ισχυρη προσωπικότητα δεν νοιάζεται για κάποιον ή κάποια
    που μόλις γνώρισε. Πρόκειται για την ενδόμυχη ανάγκη των ανθρώπων να γυρεύουν ασφάλεια.
    Ασφάλεια δεν υπάρχει ούτε κι εγγύηση. Το μέλλον είναι αβέβαιο. Βρίσκω αποδεκτή την στάση ghosting.
    Αν δεν βολεύεται κάποιος, σηκώνεται και φεύγει. Δεν τον κρατάει κανείς με το ζόρι.
    Το πρόβλημα θεριεύει κυρίως στις γυναίκες που δεν μπορούν να αποδεχθούν την άνευ λόγου φυγή.
    Θεωρούν ότι δεν έχει ολοκληρωθεί σωστά η διαδικασία και κομπλάρουν τι να κάνουν.
    Να πάνε στον επόμενο ή θα εμφανιστεί ο γκοστο-άνδρας και θα τις κακοχαρακτηρίσει ότι βρήκαν άλλον;
    νοοτροπίες βλάχικες και ατσούμπαλες. Λες και τις υποχρεώνει κανείς να περιμένουν στον αργαλειό.
    Τσιμπάνε όμως νιώθοντας απόρριψη που ισχυροποιεί την ανασφάλειά τους. Ότι καλύτερο για εμάς.
    Ανέκαθεν οι γυναίκες λογάριαζαν και λογαριάζουν πολύ την (πλασματική) εικόνα τους. Έχουν πολύ γέλιο.

  6. #6
    Θα διαφωνήσω με τη στάση ghosting, δεν είναι καθόλου ένας υγιής τρόπος απόρριψης.
    Ο άλλος που αφιερώνει χρόνο, ενέργεια και χρήμα για εμάς (οι συναντήσεις ίσως σε κάποιο μαγαζί) δικαιούται να ξέρει.
    Να ξέρει ότι πια ίσως δεν του κάνεις, ή έψαχνες και αλλού και σου έκατσε κάτι άλλο, ή ότι ενώ αρχικά ήσουν σε φάση για κάτι τώρα δεν είσαι ή στην τελική πες του ένα ψέμα αρκεί να μην τον αφήσεις με την σιωπή γιατί είναι πολύ ενοχλητική. Σε κάνει πολλές φορές να χάνεις και αυτοπεποίθηση. Σε κάνει να πιστεύεις ότι το πρόβλημα το έχεις εσύ, ενώ τους λόγους που εξαφανίζεται ο άλλος τους έχει μόνο αυτός. Δεν είναι θέμα δικών μας ανασφαλειών και φόβου της απόρριψης η σιωπηλή εξαφάνιση, ίσα ίσα που το ghosting μπορεί να φέρει πιο πολλές ανασφάλειες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by spiros.k View Post
    Θα διαφωνήσω με τη στάση ghosting, δεν είναι καθόλου ένας υγιής τρόπος απόρριψης.
    Ο άλλος που αφιερώνει χρόνο, ενέργεια και χρήμα για εμάς (οι συναντήσεις ίσως σε κάποιο μαγαζί) δικαιούται να ξέρει.
    Να ξέρει ότι πια ίσως δεν του κάνεις, ή έψαχνες και αλλού και σου έκατσε κάτι άλλο, ή ότι ενώ αρχικά ήσουν σε φάση για κάτι τώρα δεν είσαι ή στην τελική πες του ένα ψέμα αρκεί να μην τον αφήσεις με την σιωπή γιατί είναι πολύ ενοχλητική. Σε κάνει πολλές φορές να χάνεις και αυτοπεποίθηση. Σε κάνει να πιστεύεις ότι το πρόβλημα το έχεις εσύ, ενώ τους λόγους που εξαφανίζεται ο άλλος τους έχει μόνο αυτός. Δεν είναι θέμα δικών μας ανασφαλειών και φόβου της απόρριψης η σιωπηλή εξαφάνιση, ίσα ίσα που το ghosting μπορεί να φέρει πιο πολλές ανασφάλειες.
    Φυσικα και κανενας ανθρωπος που σεβεται τον ευατο του κυριως, θα μπει σε τετοια διαδικασια αναγνωριζοντας τί συνεπειες μπορει να εχει ολο αυτο για τον ψυχισμο των αλλων ..

    Κατι τετοιες ενεργειες μονο παντελεις ελειψη σεβασμου και παιδειας δηλωνει και μπορει να δικαιολογηθει απο καποιον που εισπρατει μονο αυτο στην ζωη του, οποτε το κανει για αλλους λογους .

    Εκει βεβαια αντιλαμβανομαστε ολοι οτι παιζουν μεγαλα ψυχολογικα θεματακια .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σπύρο το θυμάμαι το θέμα σου. Είσαι 25 χρονών άνθρωπος. Γιατί έχεις κολλήσει και ασχολείσαι με έναν άκυρο χειριστικό τριμάλαξ τον οποίο δεν έχεις γνωρίσει καν ποτέ; Σε ποια ανάγκη σου έχει πατήσει όλο αυτό και σε ταλαιπωρεί και κάθεσαι και το συζητάς ακόμα; Έχει νόημα να αναλύεις τα πως και τα γιατί της δικής του συμπεριφοράς; Για ποιο λόγο; Συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται, δεν σου κάνει η συμπεριφορά του, το κατάλαβες, άντε γειά! Στον εαυτό σου επικεντρώσου και δούλεψε με τον ψυχολόγο να χτίσεις άμυνες και να μην μπλέκεις σε προβληματικές καταστάσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Μια η δύναμη της συνήθειας, μια η ευγένεια, ορισμένες φορές καθιστά δύσκολο να κόψουμε ολοκληρωτικά μια επικοινωνία που μας κρατούσε παρέα σε ένα διάστημα μοναξιάς. Αν το έχεις προχωρήσει μέσα σου συναισθηματικά, απλά μην ασχολείσαι μαζί του, πίσω θα σε κρατάει. Μήπως σου πουλάει πολλά κεράσια; Γιατί τότε να κρατάς μικρό καλάθι. Θυμάμαι, αν είσαι ο ίδιος με ένα θέμα που είχα διαβάσει εδώ, πως μιλάει στο χαλαρό με έναν πρώην ή έχει ζήτηση και γίνεται συζήτηση.

  10. #10
    Μιας και ερωτήθηκα που μπορεί να πάτησε αυτός ο άνθρωπος, σε ποια ανάγκη μου, θα ήθελα να το απαντήσω μιας και είναι το βασικότερο.
    Όταν με προσέγγισε, εκείνη την περίοδο ξεκίνησε μια φάση που διαρκεί μέχρι τώρα, η οποία άρχισαν να μου έρχονται κάποια προβλήματα και κρατάν μέχρι σήμερα, αν και στο εξής λύνονται πολλά. Ήταν μια φάση με δυσκολίες και κάποια αναπάντεχα περιστατικά.
    Τέσσερις μήνες αργότερα από την πρώτη προσέγγιση του, καταλαβαίνω ότι βίωνα όντως μοναξιά. Μία το lockdown και ελλιπών συναντήσεων με γνωστούς και φίλους, μία το ότι ζω σε ένα χωριό που μέχρι πριν νοικιάσω το σπίτι δεν έχω ξαναζήσει και δεν ήξερα πολλούς και λίγο που ήμουν στην ανεργία τότε, με έκαναν να έχω μέσα μου μοναξιά κι αυτό μου επέφερε μια πτώση της αυτοπεποίθησης.
    Νομίζω πάτησε σε αυτό, κι όταν του πέρασαν οι δικές του μοναξιές, του τελείωσε και το δικό μου παρεάκι.
    Δεν ξέρω από που μυρίστηκε την πτώση της αυτοπεποίθησης, στο Facebook δεν έγραφα κάτι που να το μαρτυρά, ίσως να το μυρίστηκε με τη κουβέντα. Να πω πως τον περασμένο Δεκέμβρη μου είχε στείλει τα συγχαρητήρια για τα βίντεο μου στο youtube, μένοντας η κουβέντα μας εκεί, ενώ δυο μήνες αργότερα, τον Φλεβάρη μου έστειλε με το καλημέρα σας, το πόσο ερωτευμένος είναι μαζί μου. (love bombing?)
    Νομίζω ήταν εσωτερική μοναξιά ζούσα τότε και ήταν και η χαμηλή αυτοπεποίθηση, που αφέθηκα σε αυτόν, αλλιώς τώρα που είμαι πιο ενδυναμωμένος εσωτερικά, δεν θα το επέτρεπα εξαρχής.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Και πολύ ασχολήθηκες για το τίποτα. Είσαι 25 χρονών και έχεις τόσα πράγματα ωραία να κάνεις στην ηλικία σου. Μη χαλιέσαι με μαλακίες.

Similar Threads

  1. Παράξενο φλερτ....μόνο από απόσταση.
    By spiros.k in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 01-04-2021, 00:47
  2. Ζήλια χωρίς λόγο ή οχι;
    By Γλυκερία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 06-07-2020, 23:27
  3. πολυ αγχος χωρίς λογο
    By MikeStam 3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 22-05-2020, 07:22
  4. αγχος και φοβος χωρις λογο
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-03-2020, 16:57
  5. Αγχος χωρις λογο
    By Mardom20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-02-2018, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •