Κιντερ γαλακτοφετες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Κιντερ γαλακτοφετες

    Έχω προδιάθεση σε τροφικές αλλεργίες. Βέβαια ποτέ δεν εμφάνισα αναφυλαξία αλλά έχει φτάσει να φουσκώσει η γλώσσα και τα χείλη μου όταν είχα φάει μια μπάρα με φυστικια Αιγίνης. Είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός με όλα τα τρόφιμα και συχνά τρωω τα ίδια και τα ίδια.

    Και φυσικά πέρυσι που έκανα την κολονοσκοπηση όλοι μου έλεγαν αποκλείεται να κάνεις αλλεργια στο καθαρτικο κι όμως 24 ώρες μετά εμφάνισα πομφους και δερματικο εξάνθημα σε όλο το σώμα.

    Κιντερ γαλακτοφετες έτρωγα μέχρι πριν δύο χρόνια. Λόγω της οισοφαγιτιδας υπήρξε περίοδος που είχα κόψει τα γλυκά κι ετσι δεν έτυχε να φάω εδώ και δύο χρόνια. Αγόρασα χθες από το σούπερ μάρκετ και θέλω να φάω αλλά σκέφτομαι ότι θα πάθω αλλεργική αντίδραση.

    Και το ίδιο για κάτι γιαούρτια φράουλα που δεν έχω φάει εδώ και πολλά χρόνια. Τα έχω στο ψυγείο και θέλω να τα φάω αλλά φοβάμαι.

    Θα πάω κάποια στιγμή σε αλλεργιολόγο να δω ποιες τροφές με πειράζουν αλλά προς το παρόν δεν ξέρω τι να κάνω. Θεωρητικά οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να πάθεις μια αλλεργία ακόμα κι αν δεν εμφάνισες πιο παλιά. Έχω στο σπίτι κορτιζόνη και αντιισταμινικα αλλά φοβάμαι την αναφυλαξία που συμβαίνει σε λίγα λεπτά και χρειάζεται ένεση αδρεναλίνης. Είχα σκοπό να πάρω ένα κιτ για αλλεργικους από το φαρμακείο αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να το έχω στο σπίτι γιατί η αδρεναλίνη προκαλεί και ταχυκαρδία και δεν ξέρω αν το άγχος μου θα με αφήσει να διακρίνω πότε όντως πρηζεται ο λαιμός μου.
    Η γλώσσα μου έχει σχεδόν πάντα σημαδια στις άκρες της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Αχ αυτές οι αλλεργίες!!!!!επαθα αλλεργία στο ροδάκινο πριν 15 χρόνια που έτρωγα απο μικρή.ήμουνα μόνη μου στο σπίτι χωρίς μεταφορικό μέσο και κανέναν γνωστό στην γειτονιά.γέμισα φουσκάλες σε όλο μου το σώμα με φοβερη φαγούρα και όλα αυτα βράδυ.πήγα στο νοσοκομείο και μου βάλανε ένεση.απο τοτε δεν ξαναέφαγα.εχω κάνει και αντιδραση στο nexium παλι με φαγούρα πριν 15 χρόνια και αυτο.και εγω εχω πολλά κολλήματα.δεν τρωω ξηρους καρπούς και μπανανες οταν ειμαι μονη μου.φαρμακα που εχω χρειαστει να παρω ειναι παντα ο αντρας μου διπλα και περιμενω καμια ωρα για να δω αν θα εχω φαγουρα ή ζαλαδα για να να με τρεξει στο νοσοκομειο που ευτυχως ειναι διπλα.γενικα δεν δοκιμαζω καινουρια πραγματα μηπως και παθω κατι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Σε εμενα μεγαλο στηριγμα ειναι ο αντρας μου.δεν ετρωγα καλαμαρακια γιατι μια φορα με επιασε βαρος και νομιζα οτι ειχα αλλεργια.με τη δικη του βοηθεια δοκιμασα και δεν επαθα τιποτα.δεν ετρωγα βερυκοκα λογω του ροδακινου και παλι εξαιτιας του ξεκινησα να τρωω.επισης με ζαλιζει πολυ αν μυρισω χλωρινη ή dettol το πορτοκαλι.πιστευω πρεπει να δοκιμασεις και να εχεις καποιον διπλα σου να σε τρεξει αν χρειαστει.μονο ετσι θα αισθανθεις πιο σιγουρος.στο λεω απο προσωπικη πειρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δηλαδή δεν είχες εμφανίσει ποτέ πριν αλλεργία στα ροδάκινα και το έπαθες ξαφνικα; Τρομακτικό.

    Ναι, όταν ειμαι με άλλους κι εγώ φοβάμαι λιγότερο. Αλλά γενικά ποτέ δεν ξέρεις όταν έχεις προδιάθεση. Σκέφτομαι να δοκιμάσω να φάω αύριο που θα περάσει ένας φίλος μου, θα το φάω λίγο πριν έρθει και αν είναι να εμφανισω κάτι, θα είναι κάποιος εδώ τουλάχιστον. Είδα και τα συστατικά και έχει πολύ απλά υλικά αλλά τώρα το έκανα τόσο θέμα στο κεφάλι μου που φοβήθηκα.

    Παλιά έτρωγα γαρίδες, θαλασσινά κλπ, πλέον φοβάμαι.

    Το αστείο είναι ότι το περιστατικό με τη μπάρα, έγινε πριν από περίπου επτά χρόνια και τότε ήμουν σε μια φάση που μόλις είχα βγει από αρρωστοφοβια και είχα πει τέλος οι γιατροί οπότε δεν πήγα καν νοσοκομείο. Πάλι καλά που τη γλύτωσα. Ειχαν φουσκώσει τα χείλη και η γλώσσα μου και με πονούσε το στομάχι μου.

    Τα μόνα γνωστά που ξέρω ότι με πειράζουν σίγουρα είναι τα φυστικια Αιγίνης, τα κασσιους και οι μελιτζάνες. Με αυτά πάντα έχω άσχημη αντίδραση οπότε ούτε να τα βλέπω δεν θέλω. Αλλά για οτιδήποτε άλλο είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις πάντα συστατικά και να προσέχεις και να έχεις αυτό το άγχος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και πως σου περασε???πηρες καποιο αντισταμινικο???ολοι μου ειπανε οτι σιγουρα ητανε απο την φλουδα,μπορει και απο καποιο φυτοφαρμακο.πριν ενα χρονο ξεχαστηκα και ηπια χυμο που ειχε μεσα ροδακινο(δεν το ειχα τσεκαρει).μονη μου στο σπιτι και επρεπε να παω να πρω το γιο μου απο το σχολειο.φυσικα απο τον τρομο μου με επιασε ζαλη και νομιζα οτι λιποθυμουσα απο αλλεργικο σοκ.δεν επαθα τιποτα αλλα δεν ειμαι και τοσο θαραλλεα να κανω δοκιμη.προσπαθησε να δοκιμαζεις οταν ειναι καποιος μαζι σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όχι, κοιμήθηκα και την επόμενη μέρα ήμουν καλά. Τυχερός ήμουν. Δεν το ειχα φάει και όλο, με τη δεύτερη μπουκιά φούσκωσε το στόμα μου και το πέταξα.

    Κι εγώ πολλές φορές νομίζω ότι έχω σε κάτι αλλεργια, σε καταλαβαίνω. Πλέον κουβαλάω μαζί μου αντιισταμινικα αλλά το ξοζαλ που παίρνω συνήθως μου ρίχνει πολύ την πίεση και το αποφεύγω. Εσυ ποιο παίρνεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Αλλεργια αν εχεις καπου παθαινεις και με μια μπουκια απο οτι ξερω και σιγουρα θελει καποιο φαρμακο για να το ξεπερασεις.xozal εχω σε σιροπι και εγω γιατι ο μικρος εχει αλλεργια σε σκονη και το εχω προληπτικα.δεν το εχω δοκιμασει γιατι φοβαμαι.αυτο που εχω παρει και ειναι οκ ειναι το ζιρτεκ και fenistil ενεση που μου βαλανε πριν
    το χειρουργειο που εκανα τον ιουνιο μην τυχον και παρουσιασω κατι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εξαρτάται και πόσο θα εκτεθείς στο αλλεργιογόνο και πόσο σοβαρή είναι η αλλεργια. Νομίζω στον αλλεεγιολογο κανεις κάποιες φορές και ασκήσεις ανοχής στα αλλεργιογόνα για να μην παρουσιάζεις σοβαρά συμπτώματα.

    Δυστυχώς εδώ έχουμε μόνο μια αλλεργιολογο στο νησι και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Θέλω να πάω να μου κάνει τεστ να ξέρω τι να αποφεύγω για να μη ζω συνέχεια με αυτό το άγχος.

    Και με φάρμακα εννοείται το παθαινω. Περυσι φοβόμουν να πάρω αντιισταμινικο μην πάθω αλλεργική αντίδραση στο αντιισταμινικο

    Θα ρωτήσω τον καρδιολόγο μου ποιο να παίρνω που να μην μου ρίχνει τόσο πολύ την πίεση γιατί σε λίγο ξεκινάμε και οι εποχικές αλλεργίες και θα είμαι χάλια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και εμεις μονο μια εχουμε και ειναι πανακριβη.θελει 150ευρω για να σου κανει τα τεστ.και εγω ακριβως αυτο φοαβαμαι μην παθω αλλεργια με το αντισταμινικο.ρωτα παντως το γιατρο σου για να ξερεις ποιο ειναι το καταλληλο για εσενα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι δυστυχώς το κόστος είναι μεγάλο σε όλα αυτά.

    Θα σας κάνω αύριο update όταν φάω το κιντερ γαλακτοφετες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Αντωνη σκεψου οτι τα συγκεκριμενα απευθυνονται κυριως σε παιδια οποτε γραφουν αναλυτικα τα συστατικα τους .
    Αν νομιζεις οτι μπορει καποια απο αυτα να σε πειραξουν μπορεις να φας πολυ λιγο ,να περιμενεις να περασει λιγη ωρα και μετα τρως και το υπολοιπο.

    Αν παλι υπαρχει κατι μεσα που σου εχει εμφανισει αλεργια δεν υπαρχει λογος να μπεις σε αυτη την διαδικασια .

    Αν και νομιζω περισσοτερο ο φοβος μας κανει να νομιζουμε οτι θα παθουμε κατι παρα οτιδηποτε αλλο.
    Αυτο το μυαλο μας αν σκαλωσει καπου δυσκολα ξεφευγει ειδικα αν εχουμε και φοβιες που τις επηρεαζει .

    Μην κανεις παντως πειραματα .Φαε λιγο και περιμενε ,αν ειναι αυτο θα στο βγαλει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αντωνη σκεψου οτι τα συγκεκριμενα απευθυνονται κυριως σε παιδια οποτε γραφουν αναλυτικα τα συστατικα τους .
    Αν νομιζεις οτι μπορει καποια απο αυτα να σε πειραξουν μπορεις να φας πολυ λιγο ,να περιμενεις να περασει λιγη ωρα και μετα τρως και το υπολοιπο.

    Αν παλι υπαρχει κατι μεσα που σου εχει εμφανισει αλεργια δεν υπαρχει λογος να μπεις σε αυτη την διαδικασια .

    Αν και νομιζω περισσοτερο ο φοβος μας κανει να νομιζουμε οτι θα παθουμε κατι παρα οτιδηποτε αλλο.
    Αυτο το μυαλο μας αν σκαλωσει καπου δυσκολα ξεφευγει ειδικα αν εχουμε και φοβιες που τις επηρεαζει .

    Μην κανεις παντως πειραματα .Φαε λιγο και περιμενε ,αν ειναι αυτο θα στο βγαλει .
    Oχι δεν πρόσεξα κάτι περιεργο στα συστατικά, ισα ισα βλέπω ότι έχει απλά συστατικά σχετικά , απλως μάλλον που κόλλησε η ιδέα και καταλαβαίνεις. Παλιά το έτρωγα συχνά, μέχρι πριν δύο χρόνια , αλλα επειδή έχω να φάω καιρό μου μπήκε η ιδέα ότι μπορεί να με πειράξει.

    Ναι, θα φάω στην αρχή λίγο και θα δω πώς θα παει. Θα το κάνω όταν έρθει από το σπίτι ένας φίλος για να ξέρω ότι μπορεί να με βοηθήσει αν συμβεί κάτι. Δεν θέλω συνέχεια να μην απολαμβάνω πραγματα λόγω φόβου. Βέβαια το συγκεκριμένο το είχα κόψει γιατί μου έκανε πιο έντονα τα συμπτώματα οισοφαγιτιδας , οπως και ολα τα γλυκα, αλλά αφού το στομάχι μου είναι πολύ καλύτερα πλέον, ο γιατρός είπε ότι μπορώ να τρωω γλυκά (όχι συνέχεια βεβαια, εγώ τρώω αρκετά και η ενδοκρινολογος είπε να τα μειωσω) αλλά να μην είναι σιροπιαστά κλπ. Αυτό είναι αρκετά στεγνό και ελαφρύ και μου αρέσει η γεύση του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Oχι δεν πρόσεξα κάτι περιεργο στα συστατικά, ισα ισα βλέπω ότι έχει απλά συστατικά σχετικά , απλως μάλλον που κόλλησε η ιδέα και καταλαβαίνεις. Παλιά το έτρωγα συχνά, μέχρι πριν δύο χρόνια , αλλα επειδή έχω να φάω καιρό μου μπήκε η ιδέα ότι μπορεί να με πειράξει.

    Ναι, θα φάω στην αρχή λίγο και θα δω πώς θα παει. Θα το κάνω όταν έρθει από το σπίτι ένας φίλος για να ξέρω ότι μπορεί να με βοηθήσει αν συμβεί κάτι. Δεν θέλω συνέχεια να μην απολαμβάνω πραγματα λόγω φόβου. Βέβαια το συγκεκριμένο το είχα κόψει γιατί μου έκανε πιο έντονα τα συμπτώματα οισοφαγιτιδας , οπως και ολα τα γλυκα, αλλά αφού το στομάχι μου είναι πολύ καλύτερα Πλέον, ο γιατρός είπε ότι μπορώ να τρωω γλυκά (όχι συνέχεια βεβαια, εγώ τρώω αρκετά και η ενδοκρινολογος είπε να τα μειωσω) αλλά να μην είναι σιροπιαστά κλπ. Αυτό είναι αρκετά στεγνό και ελαφρύ και μου αρέσει η γεύση του.
    Ναι μωρε περισσοτερο ο φοβος σου ειναι πιστευω παρα κατι αλλο.Σου ειπα ειναι το πιο αθωω σχεδον απο ολα τα σοκολατοειδη και πραγματικα ειναι πεντανόστιμο ,το τιμαω και εγω πολυ συχνα αν και τωρα την ανοιξη το στομαχι κανει τα δικα του ...
    Αν αισθανεσαι ασφαλεια να κανεις τα περισσοτερα οταν ειναι καποιος μαζι σου ,ισως αυτο να ειναι και ενας λογος να καταλαγιαζεις σιγα σιγα τους οποιους φόβους σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Nαι είναι τεράστια διαφορά για μένα όταν είμαι με παρέα ή έστω όταν ξέρω ότι έχει κόσμο κοντά μου. Ξεπέρασα πολλά όσο εμένα στο ξενοδοχείο,παρόλο που και εκεί με έπιανε άγχος,ήταν τεράστια ανακούφιση για μένα να ξέρω πως ανά πάσα στιγμή έχω κάποιον κοντά. Και φέτος θα μετακομισω πάλι εκεί. Σκέφτομαι απλά τα γατιά,γιατί θα πάρω μόνο δύο μαζί μου και τα άλλα θα τα ταίζει η αδερφή μου.

    Εδώ που μένω είναι ερημιά και αυτό με επηρεάζει. Δεν έχω γειτονες. Μένουν ο αδερφές μου δίπλα αλλά συχνά περνάνε μέρες χωρίς να έχουμε επικοινωνία. Το ότι με πιάνει άγχος όταν είμαι μόνος μου το είχα συζητήσει με τη ψυχολογο, όταν πηγαινα,είχε πει ότι οφείλεται σε μη επαρκή φροντίδα στη νηπιακή μου ηλικία και έχω φόβο εγκατάλειψης.

    Μένω παρόλα αυτά μόνος μου από τα 18 όταν πήγα να σπουδάσω. Το παλεύω όπως μπορώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω και εγω ενα γατο. Εχω γατες απο εφηβικη ηλικια. Εχω φτασει μεχρι τρεις, εκτος και εαν γενναγαν και γινοταν πανζουρλισμος.

    Πολυ αγαπαω αυτο το ζωο.

    Τεσπα, σχετικα με το θεμα σου, κανε ενα τεστ αλλεργιας. Δεν ξερω γιατι το καθυστερεις αφου σε απασχολει τοσο πολυ στην καθημερινοτητα σου. Εμενα μου φαινονται υπερβολικοι οι φοβοι σου, ειδικα εαν δεν υπαρχει κατι με το συγκεκριμενο γλυκισμα σαν προηγουμενη εμπειρια, εστω μια δυσπεψια ή μια καουρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •